2014. március 31., hétfő
Vigyázat, progresszív! :) - Mother's Cake (2014.03.21.)
Soha rosszabb muzsikát!
Mother's Cake (2014.03.21.) from simarafoto on Vimeo.
2014. március 29., szombat
2014. március 28., péntek
2014. március 27., csütörtök
"Erre az önkényuralomra van igény" - Schilling Árpád sok év után újra Magyarországon rendez
Breaking! Elmarad a Hegyalja Fesztivál
...és egy félig bennfentes vékemény az egészről: Hegyalja - Legalja
2014. március 26., szerda
Egyen terek
2014. március 25., kedd
2014. március 24., hétfő
2014. március 22., szombat
Konyhanyelv és művészet közt
"A slam poetry Horváth Kristóf szerint szabad véleménynyilvánítás, tabuk felszínre hozása, fiókok feltárása. Interjú a sokszínűségről az Antirasszizmus Világnapjára.
Miről beszélhetünk és kinek? Hol kezdődik a változás? Hogy élhetünk együtt? Ma több antirasszizmus köré szerveződő programon is részt vehetünk Budapesten. Horváth Kristóffal (alias Színész Bobbal, ahogy a slam poetry-sek ismerik) felszín alatt és felett, tabukkal és azok nélkül, jelenlegi projektjein és életének eseményein keresztül erről (is) beszélgettünk.
Miért hatalom a tudás? Hogy jött létre a projekt?
A tudás 6alom valójában egy közmondás, ami egyben a projekt címe is lett. A Roma Oktatási Alap szeretett volna egy videót csináltatni egy európai videoklip mintájára, amit Suli Breaks készített. A korai iskolaelhagyás jelenségére akarták felhívni a figyelmet. Ennek a visszaszorítására, megállítására készült a kampány és egy videoklip, amit most tavasszal mutattunk be. Ehhez kapcsolódva hirdettek egy versenyt is, amire „A tudás hatalom" témájú slam produkcióval pályázhatnak 20 év alatti fiatalok, a döntő pedig április 30-án lesz.
Milyen utakon terjesztitek a videót és a kampányt?
Egyelőre nehezen tudom elképzelni, hogy a hátrányos helyzetű gyerekek Facebookon küldenék el a szövegeiket. A terv az volt, hogy lesz egy valódi kampány, amivel körbeutazzuk az országot, és egy mentorrendszert hozunk létre, ahol a vidéki és a pesti slamklubok felelősséget vállalnak ezekért a kölykökért: segítenek a szövegírásban, felveszik a videókat, feltöltik az internetre. Sajnos az utolsó pillanatban kiderült, hogy a finanszírozás még sincs teljesen megoldva. Pedig ezen a terepen a személyes találkozás nagyon fontos. Így tudnának a gyerekek olyan élményben részesülni, ami elkezdhet munkálni bennük és kicsírázhat. A videoklip nagyon sok emberhez eljutott, de a személyes és a rendszeres találkozást valószínűleg semmi nem tudja felülmúlni. Így is el fogunk jutni mindenhova, csak nem két hónap, hanem egy-két év alatt.
Hogy kerültél te a képbe? Vagyis a videóba...
Több éve dolgozom tanárként, foglalkozásvezetőként, feladatadóként – nevezzük ahogy akarjuk. Ez a szöveg valahol az én filozófiám és szellemi termékem, amit a gyerekekkel közösen alkottunk meg. A videoklip szereplőivel már korábban is dolgoztam együtt. Egy hosszú folyamat, rendszeres találkozások és workshopok állnak a háttérben. A videoklipet Császi Ádám barátom rendezte, akivel szintén régóta ismerjük egymást, sok közös filmen vagyunk túl. Óriási előny, hogy egy ilyen projektben, ami nekem szívem csücske, és összeér benne mindaz, amit az elmúlt tíz évben csináltam, újra vele dolgozhattam.
Miért alkalmas műfaj a slam poetry arra, hogy az iskolai lemorzsolódásról beszéljetek?
A slam képes arra, hogy a hétköznapi konyhanyelv és a művészet közti rést leszűkítse vagy eltüntesse. Társadalmi kérdéseket feszeget, nyitottságot ad, véleménykülönbségeket mutat be és vita merülhet fel benne. A normális gondolkodás és az értékek képviselése nem feltétlenül jelent töketlenséget és patetikusságot. A slam nagyon közel van a raphez, de a költészethez is. Mondjuk, hogy pont félúton van. Ez az a nyelv, amin el tudom mondani neked azt, amiért máskor körberöhögnél. Hogy tanulj, mert akkor neked jobb lesz, vagy nem nekem tanulsz, hanem magadnak – ezektől ilyen formában persze, hogy nem leszel hiteles. A kulcs az eredeti gondolkodásmód és a dögös megszólalás. A megszokott felállást fordítjuk ki a videóban: mi most a strébereknek szurkolunk és a műmájer kamugengsztereket oltjuk, hogy emeljél fel egy könyvet, és majd csak azután legyél kemény. Mindezzel együtt szerintem alapvetően pozitív hangvételű, lelkes, lendületes, közvetlen szám született.
Azt mondtad, A tudás 6alom videó az elmúlt tíz évedet egyesíti. Milyen részekből áll össze ez a múlt?
Eddig színész voltam, sok előadásban szerepeltem, játszottam filmekben, amelyek egy része valamilyen módon a cigánysággal foglalkozott. Gyerekszínházban is dolgoztam, középiskolásoknak színészmesterséget tanítottam és különböző képességfejlesztő órákat tartottam. A Karaván Művészeti Egyesület tagjaként kutatom a tehetségeket: rengeteg pesti iskolában jártam foglalkozásokat tartani. Másfél évig szociális munkás is voltam Békásmegyeren, ahol lakótelepen kallódó fiataloknak csináltunk klubot. Most pedig itt a slam poetry. Egész életemben szövegeket alkottam, de két-három éve már nem a fióknak írok.
Színészet és slam poetry hogy kapcsolódik össze nálad?
A versmondás szeretete a színház felől jön. Én a színházat egy templomnak képzelem el, ahova bemész, és találkozol valamivel. Utálom, ha mások mondják meg nekem, hogy mit csináljak, hova álljak. Ezzel szemben a slam poetry-nél a magam ura vagyok: én vagyok a filozófus, a dramaturg és a rendező egy személyben. Előny, ha van tapasztalatod a színház területén, az előadásmódod, a beszédkészséged, a ritmusod, a váltásaid, a színpadi jelenléted ki van gyúrva. Másrészt viszont hátrány is lehet: nekem a színészi modorosságaimat le kell vetkőznöm, nem pedig elbújni mögéjük. Konkrét, éles helyzeteket kell vállalnom, hogy maradjon tétje a dolognak.
A Tavaszi Fesztivál keretében mutatjátok be a Somnakajt, az első roma sorsjátékot, amiben te is részt veszel.
Kíváncsian várom, mi lesz belőle. Egy többféle zenei stílust felvonultató cigányos produkcióval készülünk. Van benne slam, rap, jazz, autentikus cigányzene. Müller Péter Sziámival a slamen keresztül ismerkedtünk meg, ő írta ezt a darabot, így kerültem bele én is. A Somnakaj nem beszél gyűlöletről, nem feszeget társadalmi problémákat és nem politizáló. Egy könnyed és jó hangvételű mesedarab.
Akkor ebben kicsit hasonlít a WeörESt-hez, amit a Petőfi Irodalmi Múzeumban játszotok. Itt hogy lépitek át a műfaji határokat?
Én a színház és a versmondás felől érkeztem a slambe, és most onnan tértem vissza a versmondásba. Az este során nem hangzik el egyetlen szó sem, amit nem Weöres Sándor írt volna. Véget akartunk vetni a begyöpösödött versmondási formáknak, ami szerint máris szomorúságnak vagy pátosznak kell lennie, ha nagy közönséghez szeretnél szólni a verssel. Nem gondolom, hogy ez az egyetlen megoldás, de szerintem ezzel tartoztunk Weöres Sándornak és a versmondásnak is. Sokszínűen, a nyelv lüktetését, lendületét, dinamikáját átadva, játékossággal vegyítve mondjuk el a verseket. Vannak pimasz húzások is. Weöres Sándor egyik írását természeti gyerekversnek tartják, szerintem viszont a részeges apjától menekülő gyerek szövege, ezért drum and basst társítottunk hozzá. Ami egyrészt szentségtörés, valójában viszont a szöveg lüktetése, a téma mind oda vezetett minket, hogy ennek egy tempós, menekülős, zakatolós zenének kell lennie, ami soha nem ér véget. Ez a futás a menekülő gyerek szimbóluma. Minden alapos színházi igényességgel van kitalálva, de mégis a mai zenei irányzatoknak megfelelő stílusokba átültetve. Együtt dolgoztunk egy dramaturggal, aki nagyon sokat segített. Fontos, hogy a különböző szakembereket össze tudjuk hozni a slammel, és mindenki fejlődjön a másik által.
Miért ilyen népszerű ma a slam Magyarországon?
Mert igény van rá. Egy piaci rés volt ezen a területen. Sok ember vágyott arra, hogy független, szabad véleményeket lehessen közvetíteni, amik hol szórakoztatóak, hol személyesek, hol erősen politizáltak. A slamben nagyon fontos, hogy ez egy mozgalom. Vannak köztünk költők, színészek, írók, előadók, rockzenészek, MC-k, akiknek színpadi tapasztalatuk van és nagyon tehetségesek, ezért ők művészi vagy irodalmi szintre emelik a slamet. De valójában lejöhet bárki, bármilyen foglalkozású, bármilyen korú és beszélhet bármiről három percben. Néha vannak köztük igazi gyöngyszemek, máskor pedig borzalmas végighallgatni. De akkor is megvan a csodája, hogy valaki kiállhat, elmondhatja a véleményét, figyelmet és tiszteletet kap. Sok ember, aki eddig a fióknak írt, most rendszeresen képezi és fejleszti magát. Készül egy slam versenyre, összeszedi a gondolatait, megírja, és nemcsak Facebookra posztolja, hanem nyilvános, élő visszajelzést kap róla.
A slam eddig is széles társadalmi rétegeket és korosztályokat mozgatott meg. Mi változik azzal, hogy most a gyerekeket is bevonjátok?
Ahhoz hogy valódi változást elérjünk, az idősebbeket meggyőzni sokkal nehezebb. Viszont nagyon szeretném, ha a kölykök úgy nőnének fel, hogy nekik természetes, megszokott dolog legyen, hogy jól fejezed ki magad, van kultúra és művészet az életedben, igényes akarsz lenni, ütközteted a véleményed. Persze nem feltétlenül az a cél, hogy 13-16 éves slammerek legyenek. De jó lenne, ha minden iskolában beindulna a mozgalom, lennének slam versenyek, és lehetne a középiskolások felé is nyitni. A slamet minden téren lehet használni, és nagyon fontos, hogy eközben fejlődjön is. Tanuljon a színháztól, a filmesektől, a drámapedagógiától, a politikától, a szociológiától. A videóban pedig sok taburól beszélünk: cigányság, felelősség, előítéletek. Mégiscsak szól ez a dolog a társadalomnak, elsősorban a gyerekeken keresztül átszűrve. Nagyon jó lenne, ha erről vitatkozna a közélet.
Horváth Kristófot legközelebb a Somnakaj bemutatóján láthatjuk a Müpában április 4-én. A költészet napján, április 11-én pedig újra előadják a WeörESt című előadást a Petőfi Irodalmi Múzeumban."
(kulturpart.hu)
2014. március 21., péntek
A MILANA ZARIĆ – RICHARD BARRETT – SŐRÉS ZSOLT TRIÓ koncertje a Műcsarnokban
2014. március 21., péntek 19 óra
Műcsarnok előadóterem
Belépő: 800 Ft
Sőrés Zsolt, a magyar intuitív-, improvizatív- és zörejzenei szcéna több mint két évtizede működő, külföldön is ismert szereplője először 2013 novemberében zenélt együtt nagy sikerrel Berlinben Richard Barrett-tel, Richard Scott angol elektronikus zeneszerző társaságában.
Richard Barrettről ITT és ITT található!
Sőrés Zsoltról további információ ITT található!
Ute Wassermann & Richard Barrett: Music Hartmut Gerbsch: Video from Stark Bewölkt on Vimeo.
Video: Hartmut Gerbsch
Musik: Ute Wassermann: vocal, Richard Barrett: eletronic, laptop
Konzertreihe Stark Bewölkt 7.12.2012 • Hörbar Hamburg
www.starkbewoelkt.wordpress.com
.........
For the concertseries 2011 “Stark Bewölkt“ asked different videoartist to create a visual work for one of the recordings from the concerts (or an excerpt of it).
Stark Bewölkt works as a collective of musicians in the Stark Bewölkt Quartett and organizes the concert serie Stark Bewölkt, monthly in Hamburg.
.........
Ute Wassermann
ist als Vokalkünstlerin, Komponistin und Klangkünstlerin für ihre persönliche, vielstimmige, nonverbale Klangsprache bekannt, die sie in verschiedene Zusammenhänge der experimentellen und Neuen Musik einbringt. Sie hat ihre Stimme zu einem außergewöhnlichen, vielstimmigen und extremen Klanginstrument ausgebildet. Zusätzlich “maskiert” sie ihre Stimme mit Vogelstimmen- und Gaumenpfeifen, singt durch Resonanzobjekte und entwirft Klanginstallationen. Ein besonderes Interesse gilt der Stückentwicklung für Räume mit spezieller Akustik. Sie hat ein Studium der Bildenden Kunst (Klanginstallationen / Performance) an der Hochschule für Bildende Künste Hamburg bei u.a. Henning Christiansen und Allan Kaprow abgeschlossen und mit einem DAAD Stipendium an der University of California, San Diego Bildende Kunst / Musik / Gesang studiert. Als Stimmsolistin im Bereich der Neuen Musik und experimentellen Musik ist Ute Wassermann auf Festivals in Europa, Australien, Asien und in Museen, Kunsthallen Clubs, etc. vertreten.
Als Improvisatorin tritt sie regelmäßig mit Musikern der Londoner Szene (John Russel´s mopomoso und Fête Quaqua) auf und im Duo mit Richard Barrett / Aleks Kolkowski / Birgit Ulher , im Quartett speak easy (mit Phil Minton, Thomas Lehn, Martin Blume), sowie in größeren Formationen wie fORCH. Als Interpretin Neuer Musik hat sie zahlreiche für Ihre Stimme geschriebene Kompositionen uraufgeführt, wie u.a. von Richard Barrett, Chaya Czernowin, Henning Christiansen, Hespos, Michael Maierhof, Michael Finnissy, Ana Maria Rodriguez mit ASKO, ELISION, Münchener Kammerorchester, KNM Berlin und anderen. Teilnahme an Musiktheaterproduktionen von u.a. Matthias Kaul (L´ART POUR L´ART) und Salvatore Sciarrino; Performances mit Tänzern, Zirkusartisten und bildenden Künstlern. Pädagogische Projekte und Workshops mit ihrem Chorprojekt “mimic” auf Festivals und mit Institutionen.
www.femmes-savantes.net/les-femmes-savantes/ute-wassermann
Richard Barrett,
Richard (b. 1959, Swansea, Wales). British composer of mostly chamber, vocal and electroacoustic works that have been performed throughout Europe and elsewhere.
Mr. Barrett initially studied genetics at the University College London from 1977–80, during which time he began composing. He subsequently studied composition with Peter Wiegold from 1980–83 and attended Darmstadt in 1984, where he had fruitful contact with Brian Ferneyhough and Hans-Joachim Hespos.
His honors include the Kranichsteiner Musikpreis at Darmstadt (1986) and First Prize in the Gaudeamus competition (1989). He later worked as a guest of the Berliner Künstlerprogramm of the Deutscher Akademischer Austauschdienst (2001–02). His works have been performed by Accroche-Note, the Arditti String Quartet, the BBC Symphony Orchestra, Ensemble Cikada, Ensemble Köln, Ensemble Modern, Klangforum Wien, and the Nieuw Ensemble. He has developed a particularly close relationship with the ensemble Elision since 1990, which has led to numerous premières, including two evening-length works and projects involving improvisation and collaboration with visual artists.
Mr. Barrett is also active in other positions. As an improviser, he has collaborated with numerous soloists, including Peter van Bergen, Aleksander Kolkowski, George E. Lewis, Evan Parker, and Ute Wassermann, and co-founded with Paul Obermayer the live electronics duo FURT in 1986, with which he regularly performs. He served as co-director with Roger Redgate of Ensemble Exposé in London from 1984–93 and as composer-in-residence to the ensemble Champ d'Action in 1997–98. In addition, he has written on musical topics for various journals, including Contemporary Music Review and The Wire.
He lectured at Darmstadt from 1986–94 and taught composition at Middlesex College in London from 1989–92 and electronic composition and performance at the Institute of Sonology of the Royal Conservatory in Den Haag from 1995–2001. He has taught composition at Brunel University in London since 2006.
www.composers21.com/compdocs/barrettr.htm
Richard Barrett and Paul Obermayer aka FURT on the relationship between composing and improvising
2014. március 20., csütörtök
2014. március 19., szerda
2014. március 18., kedd
VIII. Deszka Fesztivál
Tavasz van, és a Csokonai Színházban itt a DESZKA, immár a nyolcadik, igazán különleges kínálattal. Kilenc nap alatt több mint húsz kortárs magyar dráma, ezen kívül tánc-workshop, Nemzetközi Színházi Kritikusi Szeminárium, koncertek, szakmai beszélgetések, felolvasószínház, az Európai Fordítóműhely prezentációja, könyvbemutató gazdagítja a programot. Külön érdekesség, hogy idén kifejezetten a fiatal nézőket célozva, a Vojtina Bábszínházzal közösen összeállítottunk egy GÖRDESZKA felületet gyerekszínházi előadásokkal.
igazgató"
2014. március 17., hétfő
Petőfi Rádió style? - Next Day (2014.03.07.)
Amiből pedig ez az egész kifakadt belőlünk, az a "Petőfis" Next Day koncertje.
Next Day (2014.03.07.) from simarafoto on Vimeo.
2014. március 15., szombat
Föltámadott a tenger...
tágabb értelemben minden erőszakos átalakítás, felforgatás a fizikai épp ugy mint a politikai és társadalmi életben; szorosabb értelemben az állam alkotmánynak erőszakos megváltoztatása. A hirtelen keresztül vitt F.-at államcsinynek (l. o.) nevezik. Az udvari körökre szorítkozó lázadást az államfőnek a tróntól megfosztása s másnak trónra emelése céljából, palota-F.-nak mondják. A F.-nak lényeges ismérve az erőszak; az alkotmányszerü uton eszközlött bármily gyökeres átalakulások nem F., hanem a reform fogalma alá esnek, amelynek nem kell éppen üdvösnek lennie, s haladást jelentenie, mert a «reformatio in pejus» a politikai életben is előfordul. Sokat vitatott kérdés, vajjon a nemzetet a F. joga megilleti-e. Némelyek az ily jogot határozottan tagadják; mások szerint az igenlő felelet nem lehet kétséges, mihelyt arra az álláspontra helyezkedünk, hogy nem a nemzet van az alkotmány, hanem az alkotmány van a nemzet kedvéért. A kérdést nem a tételes törvény szempontjából kell megitélni, mely természetesen feladatához képest a létezőnek védelmére van hivatva. A kérdés végelemzésében az hogy: feltéve, hogy az alkotmány a változott viszonyok között a nemzet létérdekeinek többé meg nem felel, v. azokat egyenesen veszélyezteti; feltéve, hogy az alkotmányszerü reformtörekvések bármi oknál fogva hajótörést szenvednek, köteles-e a nemzet a békés uton változhatlanban belenyugodni v. jogosítva van-e a közszükségletté vált reformokat erőszakkal életbe léptetni. Igy fogva fel a kérdést, kétségtelen, hogy a F. jogának tagadása a nemzet létjogának tagadásával azonos. A tagadást különben is céltalanná teszi a minden létezőnek természetszerü sajátságát képező «önfentartási ösztön». Nem szabad azonban feledni, hogy a F. mindenkor a legveszélyesebb expediens és pedig a levert s a győzedelmes F. egyaránt. Az esélyek kiszámíthatlanok. A megindult görgeteg megállási pontját ki tudná előre meghatározni? Veszélytől menten a nemzeti lét érdekeit azért csak az alkotmányszerü, békés reformok biztosíthatják. A F. csak a végszükség eszköze, s ekkor a végszükség jogában jogi igazolását is találja."
Fiatal irodalmárok, a tumblr szcéna és saját szerzőik után slammereket kért fel a Mandiner, hogy a "Mi nekünk a magyar?" kérdésre válaszoljanak.
slammelők: Csider István Zoltán és Pion István, Bock Balázs, Kupa Júlia, Mc Zeek (Németh Péter), Kemény Zsófi, Gábor Tamás Indiana, Mavrák Kata Hugee, Simon Márton.
zene: Amoeba zenekar (Bognár Szabolcs - billentyű, Boros Levente - dob, Sabák Péter - basszusgitár, Sági Viktor - gitár, sampler).
videó: indexvideó (Bokros György, Botos Tamás, Iván Róbert, Koch Simon, Nagy Dániel, Szász Barna)
Ja, mi úgy döntöttünk, nem engedjük kisajátítani senkinek sem 1848-at, sem a kokárdát! Nem jobbra és nem balra hordjuk, hanem a szívünk fölött. Ősöm az aradi tizenhármakkal halt. Nem hagyjuk, hogy más mondja meg a kokárda mit jelent!
Aki meg akarja mondani, az ellen hordjuk!
'Magyarnak lenni nekem evidencia, nem paranoia,
Magyarnak lenni nem a védekezésnek legjobb támadás,
Hogy kinek legyen valahol máshol az otthona,
Akkor is, ha itt született, de másnak vallja saját magát.
Magyarnak lenni, az nem egy verseny, amit akkor nyerek meg,
Ha én veszem elsőnek észre, hogy ki itt az idegen.
Vagy, hogy én ordítom leghangosabban,
Hogy kire vagyok büszke, és kire nem.
Magyarnak lenni nem egy egydimenziós identitás,
Ami egymagában kifejez, és minden mást kizár.
Nem egy skála, amelynek végpontjai
A hazaáruló és hazafi,
Nekem külföldön az emigráns magyar is hazai.
Magyarnak lenni nekem az,
Hogy Olimpiát nézni munkaidőben is lehet,
És igazolt izgatottság vesz erőt rajtam,
Ahogy mérjük az éremesélyeket.
Magyarnak lenni nekem az,
Amikor a nemzeti öntudatom békén hagy,
És nem kérdezi meg folyton, hogy „szeretsz?”,
Mint egy önbizalomhiányban szenvedő,
Féltékenykedő nő, aki nem nyugszik meg,
Az ember hiába kepeszt.
Magyar vagyok akkor is, ha nem megyek el szavazni,
Vagy nem a győztes pártra,
És ha nem értek egyet valamennyi döntéssel,
És kimondom félve, vagy bátran.
Magyar vagyok akkor is, ha ezt akárki vitatná,
Akárkitől nem válok én hamissá, vagy igazzá!
Mert nem attól vagyok én magyar, hogy annak tartanak,
Hanem hogy annak érzem magam,
Mint ahogy nem attól érzem magamat magyarnak,
Hogy más számára mit takar, hogy magyar!"
(Kövi, Apa Világító Pavilonja)
A Föltámadott a tenger -- Petőfi és Bem 1953-ban készült, kétrészes, színes magyar játékfilm. A film története feldolgozza az 1848--49-es forradalom és szabadságharc eseményeit a forradalom kitörésétől a nagyszebeni győzelemig.
Az 1953. április 30-án bemutatott két részes film a Magyar filmgyártás addigi leggrandiózusabb, leglátványosabb filmsikere lett. Az akkori politikai nézetek és "ajánlott" forradalmi eszmék tükrében, valamint az akkor tanított történelmi tudás birtokában a film hitelesnek és meggyőzőnek mondható, néhány "apróbb" kivételtől eltekintve.
Mindenesetre fantasztikus alkotás, a történelem, valamint az 1848-49-es Szabadságharc kedvelőinek kötelező darabja.
Véleményem szerint minden iskolában kötelező vetítésként kéne szerepelnie a történelem órákon.
Rendező: Nádasdy Kálmán, Ranódy László, Szemes Mihály.
Dramaturg: Nádasy László.
Főszerepben: Görbe János, Makláry Zoltán.
Zene : Szabó Ferenc.
Operatőr: Hegyi Barnabás, Pásztor István, Juhász Richárd.
Vágó : Morell Mihály.
Hangmérnök : Kemenes Frigyes.
Jelmeztervező: Márk Tivadar.
Díszlettervező: Pán József.
Gyártásvezető: Golda József.
Gyártó : Magyar Filmgyártó Állami Vállalat.
Nyelv : magyar.
Időtartam: 145 perc.
2014. március 14., péntek
Life is life (nana na nana) - Kowalsky meg a Vega (2013.03.07.)
Kowalszky meg a Vega (2013.03.07.) from simarafoto on Vimeo.
2014. március 13., csütörtök
Phoenix Rt. (2013.03.07.)
Ők kezdtek és mindent megtettek, hogy feldobják a hangulatunkat.
Phoenix Rt. (2013.03.07.) from simarafoto on Vimeo.
2014. március 12., szerda
Beszélgetés Tarr Bélával
Fontos mondatok hangzanak el a művészetről, az oktatásról, az életről..., a szabadságról...
Szerintünk a világhírű művész gondolatait mindenkinek kötelező meghallgatni és megfontolni, már aki egyáltalán megérti, miről beszél...
Az egyik leghíresebb magyar filmrendező tavaly óta nem Budapesten él, hanem Szarajevóban az általa alapított nemzetközi filmtanszéken tanít. Tarr Béla filmrendező volt a műsor vendége, akivel sokfontos és érdekes témát érintett az interjú.
2014. március 11., kedd
Hivatalos a 2014-es POSZT versenyprogramja, íme
Beumarchais A sevillai borbély és Figaro házassága című művei alapján
Rendező: Kokan Mladenović
2014. március 10., hétfő
Fink a Szigeten
Nyissátok ki a fületeket, mert most egy hátradőlős, szemlehunyós gondolatébresztős Fink koncert következik!
Nyáron pedig Szigetre fel!
Sziget2014 - Lehet, hogy nélkülünk?
All rights reserved by 3voor12. The entire Fink show at the Motel Mozaïque festival 2012 at the Rotterdam Schouwburg, on April 20th, 2012. Recorded by 3voor12.
Setlist:
0:00 Perfect Darkness
7:00 Fear Is Like Fire
14:24 Yesterday Was Hard On All Of Us
19:45 Blueberry Pancakes
28:06 Berlin Sunrise
34:55 Honesty
40:35 Wheels
45:40 This Is The Thing
51:04 Sort Of Revolution
2014. március 8., szombat
Elindult az "Úton", az első online filmfesztivál!
www.mediawavefestival.hu/uton
A változatos és bőséges programból mi most a "KELET-EURÓPAI ZOMBI"-t a Tudósok zenekarról készült dokumentumfilmet ajálnjuk nektek.
Mivel a filmet nem lehet beágyazni, ezért erre a linkre kattintva érhetitek el.
Nézzétek, szavazzatok!
2014. március 7., péntek
2014. március 6., csütörtök
Tavaszi FÜGE
A márciusi és áprilisi hónapban összesen 6 bemutatóval, 78 előadással és a Tantermi Színházi Szemle 3 napos fesztiváljával várunk.
Már mindkét hónap programja megtalálható a honlapunkon!
Márciusban 3 fontos világnapot is tartunk: Nőnap (márc. 8.), a Boldogság világnapja (márc. 20.) és a Színházi világnap (márc. 27.).
Kellemes tavaszkezdést és kikapcsolódást kívánunk!
a Füge csapata"
Mit jelent huszonévesen Transzilvániában élni? -
Bemutató: Száraz
Így beszélnek ők - Írók stand-upolnak
2014. március 10. 19.00, JurányiÜlnek íróasztaluk mögött misztikus magányban és alkotnak. Némán. Gyakran csak az íróasztalfióknak. De egyszer csak... csodálatos! ahogy fölállnak! és megszólalnak! És ezen az estén négyen is. Egymás után: Karafiáth Orsolya, Orosz Dénes, Nényei Pál, Teslár Ákos
Bővebben...
Svung - táncestek a Jurányiban
A havonta egy-két alkalommal jelentkező program szerkesztését felkérésünkre három, a táncművészet területén dolgozó szervezet végzi: a Katlan Csoport, a Műhely Alapítvány és a SÍN Kulturális Központ.Olyan műveket igyekszünk bemutatni, amelyek magukban hordozzák a svungot, a lendületet, ami a mi napjainkat, viszonyainkat is átjárja és formálja.
2014. április 4. 20.00 Toldi (R.: Horváth Csaba, Színház-és Filmművészeti Egyetem)
Bővebben...
JÁTÉK! - Játssz és nyerj!
A hírlevelünk tagjai részére hirdetjük meg a havi rendszerességű játékunkat.A Művház c. sorozatunk VI. részére sorsolunk ki 2 db páros belépőjegyet azok között, akik helyes megfejtést küldenek el a részünkre.
Kérdés: Ki a két rendezője az előadássorozatnak?
a., Szamosi Zsófia - Stefanovics Angéla
b., Dömötör András - Kovács Dániel
c., Gosztonyi Csaba - Vajda Milán
A megfejtéseket a juranyijatek@gmail e-mail címre várjuk.
A sorsolás időpontja: 2014. március 9.
Sok sikert kívánunk!
Átadták a 2. Thália Humorfesztivál díjait
A legjobb színházi előadás díját a TÁP Színház Jövedelmező állás című produkciója nyerte el. Különdíjat kapott Szamosi Zsófia a Művház című színházi sitcomban nyújtott alakításáért.Bővebben...
A Pitbull cselekedetei Berlinben vendégszerepel
Menni vagy maradni? - egyhetes magyar kortárs művészeti fesztivált tartanak március 9. és 16. között a berlini HAU-ban, ahol több magyar társulat mellett a Titkos Társulat is fellép!Bővebben...
JURÁNYI GALÉRIA
Szemző Zsófia kiállítása
Kérdezz
Megtekinthető: 2014. április 18-május 31-ig
2014. március 5., szerda
2014. március 4., kedd
2014. március 3., hétfő
2014. március 1., szombat
Szeles
Munka közben hallgattam és a végén zavartan megráztam a fejem: hogy is van ez? Majd olyat tettem, amit nem szoktam: visszaraktam az elejére és megint végigjátszottam.
Letisztult, érett muzsika. Több a lassú dal a megszokottnál, több az akusztikus gitár és több a vokál is, ami többször a Beatlest idézi. Amúgy is tele van zenei és szövegi utalásokkal a lemez. Például "A kis óceán" Lennon-ra emlékeztet zeneileg, az album záródala, a "Ki találja meg?" pedig kiköpött Quimby. A szövegek néha átívelnek a dalokon, a következőben folytatódnak: pl. "2. este" és "Őrkutya". Másodszorra hallgatva azokban a track-ekben is találtam szerethetőt, amik elsőre kevésbé tetszettek. Mikor Xéniának megmutattam az albumot, harmadszor is lejátszottam és még akkor sem vált unalmassá. Hát ez meglepetés: egy nap háromszor ugyanazt? Xénia bólogatott és meg elhatároztam, hogy megosztom veletek.
Számunkra most vált felnőtté a Kiscsillag.