2018. január 31., szerda

INmusic Festival 2018

Idén is megrendezésre kerül az INmusic Festival Zágrábban a Tesla torony tövében a szigeten, melynek elég prominensek a kiemelt fellépői: Nick Cave, Queens of the Stone Age, David Byrne, Alice In The Chains, Portugal, The Man, Kills, Frank Carter.
A lista még bővül, hiszen a line up szerint tíz helyszínen megy a buli. Idén - először -, mi is ott leszünk, hogy beszámolhassunk róla nektek. Addig is egy kis kedvcsináló videó:

2018. január 29., hétfő

Tisztelt Lumnicer Nővérek! -"Orient Fall: végre visszatértek és súlyosabbak, mint valaha!"

"Tisztelt Lumnicer Nővérek!

Engedjétek meg, hogy figyelmetekbe ajánljam a fővárosi Orient Fall legújabb Mankind névre hallgató videoklipjét és megkérjelek, hogy lehetőségeitek szerint osszátok meg az oldal hasábjain...

Orient Fall: végre visszatértek és súlyosabbak, mint valaha!
“a Budapest-központú progos metal zenekar számára 2018 igencsak nagy ugrás lehet” 

„A fővárosi Orient Fall hosszas várakozást követően a 2015 végén bemutatott nagysikerű ’Fractals’ című nagylemeze után a napokban ’Mankind’ fedőnév alatt új dallal és videoklippel jelentkezett. A zenekar az elmúlt évek csendesebb időszakát töri most meg és a közönség tudtául kívánja adni, hogy bizony az Orient Fall ismét változott, felnőtt. A disztópikus hangulatú, az emberiség és az egyén önnön bekorlátozásával foglalkozó új dal minden eddiginél sötétebb jövőt predesztinál, amihez kitűnő vizuális alátámasztás a John Peter Kiss (ex-Till We Drop, Seven Seas) által rendezett vörös és fekete színekben pompázó videoklip. A főszereplőt alakító Papp Dorka tudattalanul önmaga köré egy kijárat nélküli labirintust épít és csak, akkor veszi észre mindezt, amikor már késő. A zenekari fotókat Szappanos Ádám készítette. A teljes egészében a zenekar által írt, felvett és kevert négyszámos, fokozatosan megjelenő visszatérő EP első dala a ’Mankind’, ami képes előrevetíteni a kiadvány sötét hangulatát, amiről a koncertlátogatók február 18-án meg is győződhetnek az amerikai The Faceless oldalán adott koncertjükön a Dürer Kertben.”


Mankind' is the long-awaited return of the Hungarian metal phenomenon 'Orient Fall' with an excessive sound, encountering the dark future of the human race and visioning the possible downfall of our world. Get ready for heavy and intelligent modern metal with a message and enjoy 'Mankind' through this exclusive 4k music video from the band! Scroll down for the details!

All music and lyrics were written by Orient Fall.
Recorded, mixed and mastered by Bálint Erdőhegyi.
Music video created by our beloved TheRealJP.
Actress for the music video was Dorka Papp.
Special thanks to Ádám Szappanos and Dániel Buzás.

MANKIND LYRICS

We still represent the up-side-down world...
WE ARE THE SALT OF THE EARTH!
Denial towards reality, our arcane sanity!

I, RISE!
If I play my own role, substitute myself:
a broadcasted eclipse, a downfall of all!
It controls me and they will control you!

A constant praise to our sanity,
providing darkness over reality.
Living under predetermined circumstances,
provide the feel that we still not handle everything!

I, FALL!
Denying my own role, substitute an other self;
here they are: "Let them go underneath!"
Let they see what you've been always feared off!

We still represent the up-side-down world...
WE ARE THE SALT OF THE EARTH!
Denial towards reality, and praising on our own sanity!

"Evidently one endures anything, provided one has a goal."
WE TEACH OURSELVES FOR THE SILENCE!

We mask our heart - in front of the loved ones!
We fade our eyes - not to look in the inside!
We ignore the truth - to vitalize a fake world!
We gather our forces - to throw it astray and to fragment all away!

ORIENT FALL - THE BAND

Krisztián Buzás - vocals
Bálint Erdőhegyi - guitars
Tamás Horváth - bass
András Rókusz - drums
Dániel Veszelei - guitars

SOCIAL EXISTENCE

facebook: http://www.facebook.com/orientfall/
bandcamp: http://orientfall.bandcamp.com/
bigcartel: http://orientfall.bigcartel.com/
instagram: http://instagram.com/orientfall/
e-mail: orientfallband@gmail.com

2018. január 27., szombat

De miért ilyen a finn mozi? Februárban már a hetedik Finn Filmnapok érkezik

2018. február 7-11. között hetedik alkalommal látogatható a Finn Intézet (FinnAgora) szervezésében a Finn Filmnapok a budapesti Toldi moziban. A filmgyártás széles spektrumát felvonultató időszakban, több hazai és nemzetközi díjban is részesült játékfilmet és dokumentumfilmet is láthat a közönség olyan rendezőktől, mint Teemu Nikki, Samira Elagoz vagy épp Dome Karukoski. A filmnapok alatt több, fontos témát (a női alkotói látásmód a vásznon és forgatókönyvírás) érintő kerekasztal-beszélgetésen vehetnek részt az érdeklődők, amelyeken magyar és finn alkotók is személyesen hallatják majd a hangjukat.


A Finn Filmnapok mára már szerves része a hazai mozis eseményeknek, amelyek idején bepillantást nyerhetnek a jegyvásárlók a finn kultúra és élet igazán érdekes világába. Az időszak alatt közelebb kerülhetnek a finn emberek mindennapjaihoz, megismerhetik a gondolkodásukat, humorukat és közben olyan, esetenként a nem finnek számára szokatlan világba csöppenhetnek bele, amely erős gondolkodásra késztetheti a nézőt.

A nyitófilm, az Euthanizer/Az altatódal Teemu Nikki feketekomédiája a világ különböző fesztiváljain díjesőben részesült. A Tom of Finland című életrajzi ihletésű dráma Dome Karukoski sokszoros díjnyertes rendező alkotása; a film Finnország hivatalos Oscar díj jelöltje volt 2017-ben. 
A dokumentumfilmek szerelmeseinek két alkotással is kedveskednek a szervezők. Samira Elagoz Cragslist Allstars című műve a párkeresés érdekes világába vezeti be a kíváncsiakat, Mia Halme A házasságok fele című mozija pedig a válás témájával foglalkozik behatóbban.  

Érdekesség, hogy a vetítések között kerekasztal-beszélgetésekre kerül sor. Az egyik idején a forgatókönyvírás rejtelmeibe vezetnek be, a másikon pedig egy friss szemlélettel igyekeznek megismertetni az érdeklődőket, mégpedig a női alkotói szemlélettel, amely rengeteg esetben eltér az eddig megszokott, és uralkodó férfi látásmódtól, legyen az rendezői, vagy akár produceri mentalitás. Mindkét eseményen finn és magyar művészek és alkotók vesznek majd részt.

A filmeket finn nyelven, magyar és angol felirattal vetítik.  Jegyek a Toldi Mozi pénztárában vagy online, a www.toldimozi.hu-n kaphatók 2018. január 31-től.

A FinnAgora Finnország 17 kulturális és tudományos intézetének egyike. A 2004-ben alapított intézmény fő célja, hogy elősegítse a finn művészek, tudósok, gazdasági- és társadalmi szereplők közép-európai megjelenését. A FinnAgora tehát alapvetően közvetítőszervezet, melynek tevékenysége a finn kulturális, tudományos és gazdasági élet szereplőinek kiváló ismeretén, valamint a finn, a magyar és a nemzetközi szervezetekkel való szoros együttműködésen alapszik.

További információ:
Balogh Máté, 70/457-1183

Filmkínálat. A filmekről röviden.
Altatódal (Euthanizer/Armomurhaaja, 2017) Teemu Nikki rendezésében.
Időpont: 2018. február 7., szerda, 20.00

Veijo illegális vállalkozása beteg – vagy csak megunt – háziállatok eutanáziájával foglalkozik. A nem túl jómódú körzet lakói gyakran nem engedhetik meg maguknak, hogy a helyi állatorvost kifizessék, a kisebb költségekért cserébe viszont végig kell hallgatniuk Veijo ótestamentumi ihletésű felháborodott prédikációit saját szörnyű, visszataszító voltukról.
---
Lappföldi Odüsszeia 3 (Lappland Odyssey 3, Napapiirin Sankarit 3 – 2017), rendezte: Tiina Lymi
2018. február 8., csütörtök, 20.30

A vígjáték főszereplője egy Janne nevű fiatalember, aki érzelmi válságba kerülve a talán még sem annyira békés lappföldi természetben próbálja megtalálni önmagát. 
---
Cragslist Allstars (2016)
2018. február 9., péntek, 19.00

Az idei fesztiválon szereplő két dokumentumfilmből elsőként Samira Elagoz alkotását mutatjuk be, amelyben a rendező egy nemzetközi online apróhirdetési portálon, a Craigslisten keresztül veszi fel a kapcsolatot különböző idegen férfiakkal, és a találkozókra magával viszi a kameráját is, hogy mindenféle forgatókönyv nélkül felvegye az ismerkedések folyamatát.
---
Csillagfiúk (Star Boys, Kaiken se kestää – 2017), rendezte: Visa Koiso-Kanttila
2018. február 9., péntek, 20.30

Visa Koiso-Kanttila Csillagfiúk (Starboys) című filmje noha súlyos kérdéseket feszeget, mégis sikerül meleg és optimista hangnemet megütnie: a gyerekek túlélésre való képességéről és kitartásáról szól, arról, hogyan tudják feldolgozni az élet legnehezebb tapasztalatait is.
---
A házasságok fele (Every Other Couple., Joka toinen pari – 2017), rendezte: Mia Halme
2018. február 10., szombat 16.15

A dokumentumfilmben szereplő három párban egy közös vonás van: mindannyian megtapasztalták a pillanatot, amikor ráébrednek arra, hogy házasságuknak vége. A dühtől és az elszigetelődéstől a kedvességig és a kibékülésig a film intim közelségben mutatja be a válással együtt járó érzelmek változatosságát és az emberek tönkrement kapcsolatukhoz való viszonyát.
---
Végtelen út (The Eternal Road – Ikitie, 2017), rendezte: AJ Annila
2018. február 10., szombat, 18.45

Az 1930-as évek nagy gazdasági válságának idején Sztálin a világ munkásait egy igazságra, egyenlőségre és szabadságra épülő új társadalom felépítésére hívja össze. Jussi Ketola jelentkezik a felhívásra. Az akadályok ellenére Jussinak végül sikerül letelepednie és családot alapítania, azonban a politikai légkör változásával a külföldiek nemkívánatos elemekké minősülnek Sztálin kommunista birodalmában és emberek kezdenek eltűnni.
---
Tom of Finland (2017), rendezte: Dome Karukoski
2018. február 10., szombat, 21.00

Touko Laaksonen, ismertebb nevén „Tom of Finland”, férfiak egy egész generációja számára vált emblematikus figurává, aki munkásságával tovább szította a lángra lobbanó a melegforradalom tüzét.
---
Lauri Mäntyvaara csábos pillantása (Thick Lashes of Lauri Mäntyvaara – 2017)
2018. február 11., vasárnap, 18.00 

Lauri Mäntyvaara csábos pillantása című játékfilmben megismerkedhetünk a lázadó örök barátnőkkel, Satuval és Heidivel, akik azt hirdetik, hogy az igaz szerelem nem eladó. Ennek sznob esküvőkön hangot is adnak egészen addig, amíg Heidi bele nem zúg az álmodozó tekintetű jéghokisba, Lauri Mäntyvaarába.
---
Miami (2017)
2018. február 11., vasárnap, 20.00

Angela (29) váratlanul robban be a finn vidéki kisváros életébe. Showtánccsoportja előadásaival, csillogó flitteres ruháival és ragyogó mosolyával elkápráztatja a helyieket. Egy színfalak mögötti zűrös találkozót követően ugyanilyen hirtelen el is tűnik a városból, azonban magával viszi féltestvérét, a 21 éves Annát, akivel korábban eltávolodtak egymástól. Anna beleveti magát a showtánc világába. Azonban az illékony pezsgőbuborékok nem tudják megóvni, amikor Angelát zsarolással próbálja megvédeni az őt mindenhol utolérő fenyegetésektől.


2018. január 24., szerda

Jótékonysági koncert - Zenei gyöngyszemek a Mátyás-templomban


Négy fantasztikus művész összefogása egy nemes ügy érdekében – Szamosi Szabolcs orgonaművész és barátai: Sebestyén Márta népdalénekes, Dés László dzsesszzenész-zeneszerző és Sigmund Groven norvég szájharmonika-művész február 13-án, 19:30 órakor jótékonysági koncertet adnak a Mátyás- templomban a Filharmónia Magyarország szervezésében. A koncert bevételét a fellépők az Érintettek Egyesület javára ajánlják fel.

Az Érintettek Egyesület a daganatos, leukémiás és gyógyult gyermekek és szüleik, családjaik segítését, hatékony érdekképviseletét vállalta fel. Az egyesület legújabb kezdeményezése az Érintettek Lánca program, amely egy, a gyermekek gyógykezelésének állomásait jelző gyöngyszemekből fűzött nyaklánc. Minden gyöngy egy injekciót, vérvételt, vizsgálatot jelképez. Erre a bátorságot, erőt, kitartást szimbolizáló, egyedi láncra fűzik föl a fellépő művészek saját zenei gyöngyszemeiket. A jótékonysági koncerten befolyt összeg a fenti projekt elindítását hivatott segíteni – az adományokból a gyöngyök gyártását fedezi az egyesület.

„Egy jó ügy önzetlen támogatása fontos számomra, ezért örömmel mondtam igent, amikor az Érintettek Egyesület a segítségemet kérte. Úgy gondolom, hogy egy zeneművész és az Érintettek Egyesület tevékenysége – még ha más is a feladatuk – mutat hasonlóságokat. A zenehallgatás, a zene jótékony hatása a lelki egészségre már régóta közismert. Meggyőződésem, hogy az Érintettek Láncának, az általa felidézett történeteknek ugyanúgy lélekerősítő, vitalizáló ereje van, mint egy zenei élménynek” – mondta Szamosi Szabolcs orgonaművész.

„Mint orgonaművész és mint a Filharmónia Magyarország ügyvezető igazgatója, úgy gondolom, az Érintettek Egyesület gyöngyeinek számát mindkét minőségben tudom gyarapítani. Orgonaművészként és az ország legnagyobb koncertszervező cégének vezetőjeként is számos művésszel állok kapcsolatban. Sokuk nem csupán együttműködő partner, hanem barát is lett az évek során. Végiggondoltam, hogy a hatalmas kincsesládából, amely szebbnél-szebb zenei kincsekkel van tele, mely gyöngyszemeket tudnánk felfűzni az Érintettek Láncára. Így született meg egy közös koncert gondolata, ahol barátaimmal és művésztársaimmal: Sebestyén Mártával, Dés Lászlóval és Sigmund Grovennel együtt lépnénk fel. Az idő rövidsége miatt kétséges volt, hogy be tudnak-e sűríteni egy újabb fellépést a naptárjukba, de örömmel mondhatom, hogy mindannyian igent mondtak a felkérésre.” 


„Hatalmas megtiszteltetés számunkra, hogy céljaink elérésében ilyen nagyszerű művészek segítenek. Amikor Szamosi Szabolcsot megkerestük támogatási kérelmünkkel, nem is gondoltuk, hogy egy ilyen nagyszabású koncert kerekedik ki belőle” – nyilatkozott dr. Hauser Péter gyermekonkológus, az Érintettek Egyesület alelnöke.

A jótékonysági koncertre jegyek 5.900 Ft-os áron vásárolhatók a Filharmónia Magyarország budapesti irodájában (Budapest, Páva u. 10–12. vagy tel.: +36 1 302 4961) és online a jegymester.hu oldalon. Támogatói jegy 1000 Ft-os címletekben vásárolható.

Aki nem tud részt venni a hangversenyen, de a támogatott ügyet fontosnak gondolja, az az Érintettek Egyesület számlaszámára küldött bármilyen összeggel segíthet, amit az egyesület köszönettel fogad: 11708104-21093140 számlaszámra.

Részletek a koncertről: www.filharmonia.hu 

2018. január 23., kedd

Január 22-én lett volna 75 éves Cseh Tamás - interjú Bérczes Lászlóval

"HAHO GROZDITS – 061.hu

Népszerű embereknek haláluk után mindig több a barátjuk, mint életükben. De mégis meg kell kérdeznem: barátok voltatok Cseh Tamással?Egyértelmű, hogy igen, de a barátság tényleg nem játék, így ezzel a szóval én is óvatosan bánok. Tamás esetében annyian mondhatják ezt utólag – akár joggal is –, hogy tényleg zavarba ejtő a kérdés. Tamásnak fontos jellemzője volt az a személyesség, amivel mások felé fordult. Ezért vele kapcsolatban a barátság érzését szinte mindenki megélhette. Volt, aki csak néhány percre, volt, aki fél órára. Nekem egy hosszabb periódus jutott.
Nyilván van egy felidézhető kezdőpont, egy első alkalom…Ez a találkozás a Tamásra jellemző történetek prototípusaként zajlott. Valamikor 1980 körül járhatunk, amikor én egy szolnoki középiskolai tanár vagyok, feleséggel, gyerekkel. Tamás Szolnokon énekel, és a fiatal, vidéki, értelmiségi házaspár boldog, hogy Cseh Tamás-esten lehet. És még boldogabb, hogy aztán ott ragad egy asztal mellett a társaságban! Ekkoriban jellemző, hogy minden Cseh Tamás-fellépést követően van valamiféle folytatás, ami felér legalább két koncerttel. Egy ilyen este állt össze akkor Szolnokon is. Aztán, telik-múlik az idő, és az asztal körül ülők elfogynak. Úgy alakul, hogy csak Tamás marad és mi ketten, a feleségemmel. Hajnal van, és Tamásban felmerül, hogy „Velem most mi lesz?”. Persze, mi felajánljuk, hogy aludjon nálunk. Ő pedig – aki hihetetlen bizalommal a szívébe zár mindenkit, aki szeretettel fordul felé – hazabattyog velünk. Itt kerül egy kis porszem a gépezetbe, mert az ajtót egy kollégám nyitja, akit megkértünk, hogy a lányomra – aki akkor három éves lehetett – vigyázzon. Bemutatkozik Tamásnak, mond egy orosz nevet, amitől Tamás egészen megretten. Valami orosz nő?
Hirtelenjében azt hihette, hogy valami „pártvonalra” keveredett. Hamar megnyugtattuk, attól még, hogy Nyinának hívják, nem pártfunkcionárius, hanem barát. Tamás lefeküdt aludni, mi a feleségemmel reggel elmentünk munkába. Délután, amikor Tamás felébredt, én – mint lelkes osztályfőnök – felvittem az osztályomat a lakásunkra, mégsem minden nap találkozik az ember egy legendával. Tamás énekelt nekik, beszélgetett velük. Aztán az osztály elköszönt: „Csókolom, tanár úr! Szevasz, Tamás!”. Tizenhat-tizenhét éves fiatalemberek voltak, Tamás pedig nyolc évvel idősebb volt nálam, és mégis ez volt a természetes, hogy neki szól a „szevasz”. Nekem ez egy nagyon fontos motívum maradt később is: Tamásnak még hatvan évesen is „szevasz, Tamás” járt! Mert mindenkihez olyan személyességgel fordult, amiből azt érezhették, hogy Cseh Tamás figyel rájuk. Azt gondolom, hogy a színpadon is így működött, nagyon erős jelenléttel. Soha nem énekelt rutinból, mindig volt benne vibrálás, izgalom, óriási energia és közlési vágy…
Eddig tart az egy napos barátság története, ami nem maradt folytatás nélkül…Aztán én felkerültem vidékről a fővárosba és a barátság tovább mélyülhetett az újabb találkozások során. A Katona József Színházból már én csábítottam át őt a frissen alakult Bárka Színházba, így sok időt tölthettünk együtt.
Ez a kapcsolat vezetett el – ha nagyot ugrunk – egészen a beszélgetőkönyvig. Hiszen a kötet nem egy tipikus interjúkötet…Nekem már korábban is készültek beszélgetőkönyveim, és valóban fontos a műfaj, mert nem tartom magam írónak, és – mások szerencséjére – nem is próbálkoztam soha azzal, hogy fikciót írjak. Nem menne, s ha megpróbálnám, akkor annak „nagyon közepes”, vagy annál is rosszabb eredménye lenne. Viszont, mivel – néha szinte beteges, máskor pedig sokat segítő – tulajdonságom az empátia, ezért könnyen bele tudok helyezkedni a beszélgetőtársam pozíciójába. Ez abban segít, hogy értsem a szavakat és a gondolatokat kísérő pillantásokat és gesztusokat. Azt hiszem, ennek felismerése elengedhetetlen volt ahhoz, hogy megpróbálkozzam a beszélgetőkönyv műfajával. Korábban készült ilyen kötetem Paál István rendezővel, Tompa Miklós nevű öreg barátommal, aki Marosvásárhelyen hozott létre színházat, és Kovács Lajos színésszel is beszélgettem egy könyvnyit. A Tamással való beszélgetés, ilyen előzmények után, kínálta magát.
A barátságon túl, mi az, ami benned összeköti ezeket az embereket?Paál István, Tompa Miklós és Cseh Tamás is idősebb nálam, s úgy alakult, hogy én a lábnyomukban járva próbáltam érteni őket. Igazában persze saját magamat. Hiszen, mint oly sokan mások, én is a szocializmusba beleszületett – kapaszkodók és gyökerek nélküli – emberként indultam neki az életnek. A hit kapaszkodója nélkül, a hiányos történelmi ismeretekkel és egyéb hiányosságokkal különösen fontossá válik egy nyolc évvel idősebb, élményekkel teli, kivételes, karizmatikus személy. Nagy segítséget jelentett nekem Tamás az életben való eligazodáshoz. Így pedig adta magát, hogy beszélgessünk.
A könyvnek mintha apropója lett volna Tamás betegsége…Nem ezért készült a könyv, de nyilván van benne szerepe. A Művészetek Völgyében a Pula nevű falu programját szerveztem, s ott Tamás évről-évre fellépett. Talán 2006-ban történt, hogy a fellépés előtti napokban már fájdalmai voltak, először azt hittük, tüdőgyulladás. Pár nap múlva kiderült: tüdőrák. Ez volt az a hír, ami miatt úgy éreztük mindketten, hogy most kell nekiállni a beszélgetőkönyvnek… a beszélgetésnek. Amikor sejtettem, sejthettem, hogy az általam szervezett Bakáts téri koncert lesz Tamás utolsó koncertje, akkor megbeszéltük, hogy másnap kezdünk… A betegségnek abban volt szerepe, hogy a természetemből fakadó bizonytalankodást, döntésképtelenséget, tökölődést kiiktatta.
A betegség híre Tamást is „irányba állította”?
Biztosan. Ha nincs a tüdőrák, akkor lehet, hogy még most sem kezdtük volna el a könyvet. Amikor felmerült az ötlet, akkor még úgy szólt, hogy „majd egyszer”. Így viszont Tamásnak is fontos lett, hiszen a betegség idején ez valamiféle feladattá, kapaszkodóvá vált számára. Őt nem meglegyintette az elmúlás és a hiábavalóság érzete, hanem pofon csapta. Ilyen helyzetben tényleg jól jön egy feladat. Tamás alapból is, de így még inkább alapos és precíz volt, nincs a könyvben olyan mondat, amit többszörösen meg ne vizsgált volna. S mert írástudó ember volt, a javításai tényleg javítottak a szövegen. Ezért ő teljes joggal beszélhetett úgy a kötetről, hogy a könyvünk. A végeredményt Tamás úgy fogadta, mint hiteles lenyomatot a gondolatairól és az életéről.
A hitelesség mennyire vonatkozik a tényekre, és mennyire inkább a személyességre?Ha valaki tényanyagként akarja kezelni, azt óvatosságra intem. Úgy hiteles, ahogy egyetlen ember elmeséli azt, amint ő az életére emlékszik. Azok a szereplők, akik felbukkannak ezekben a történetekben, nyilván szintén emlékeznek, de természetesen a saját szemszögükből. Nem is akartam, hogy ez a könyv legyen „A Hiteles”, „Az Egyetlen”. Olyan nincs is. Ezt a mostani beszélgetést is másként fogjuk elmesélni mindketten egy óra múlva…
Úgy tudom, a beszélgetések nagyjából húsz alkalmat öleltek fel. Volt ennek valami „rituáléja”?Két alaphelyzet fordult elő. Az egyik, hogy mentem a Bartók Béla út 25-be a megbeszélt időpontra. Ilyenkor Tamás úgy osztotta be a gyógyszereket, a kezeléseket, hogy fizikailag és lelkileg felkészülten várjon, és tudta, hogy ez a két-három óra erről fog szólni. Ő fekszik az ágyban, felesége, Éva közben tapintatosan kinn molyol a konyhában, behozza gyógyszert, ha itt az ideje… A másik alaphelyzet Kővágóörsön volt, ahol kinn ültünk az udvaron vagy a verandán. Minden alkalom olyan volt, amit mindketten vártunk. Aztán, amikor tudtam, hogy nagyjából megvagyunk, akkor – a kezdéshez képest féléves szünettel – még egy záró beszélgetést szerettem volna, amire a bakonybéli patakparton került sor.
Lehetséges tudva és akarva összehozni egy összegző beszélgetést?Hiába készülünk ilyesmire, vagy megtörténik, vagy nem. Velünk akkor megtörtént: kiszaladt belőlünk…
Nem tudok elvonatkoztatni attól, hogy Tamás közben tudta, hogy mi vár rá. Nem keseredett/kesergett?Fontos az a látszólagos ellentmondás, hogy én egy halálos beteg emberrel beszélgetek, aki képes ezen felülemelkedve derűsen tekinteni az életére, az életre általában. Nem egy megkeseredett ember rosszkedvű megnyilatkozásai kerültek a szövegbe, hanem az, hogy kinek mennyi jut, annak kell örülni. Mert élni jó. Tamásnak köszönhető, ha ez sugárzik a könyvből. Persze, az is biztos, hogy nem lett volna kedvem beszélgetni valakivel, akiből ömlik az epe. Tamás, bár ekkor testileg gyorsan öregemberré változott, szellemében megmaradt annak a fiatal embernek, akit én ismertem.
A könyvnek a napokban a harmadik kiadása jelenik meg.Az első kettő más kiadónál jelent meg, és el is fogyott. Nagyon megtisztelő, hogy az Európa Könyvkiadó valamilyen okból lehetőséget látott benne. Talán ez a könyv is hozzájárulhat ahhoz, hogy Tamás gondolatai és dalai eljussanak a mai fiatalokhoz. A szöveg – és ezzel nem magamat fényezem – ma is érvényes, ahogy újraolvastam, és hibákat javítgattam, úgy éreztem, hogy van mának szóló üzenete 2018-ban is.
Vitathatatlan, Tamás – Tamás hiányában – hat a mai világban is.Itt nem az emlékápolás a lényeg. Azt látom, hogy a nálam jóval fiatalabbakat is megfogják ezek a dalok, ők a maguk módján éneklik és dolgozzák fel ezeket. Ami nagyon jó, hiszen nem Tamást kell utánozni, és nem az örökséget „konzerválni”. Sokan – nagyszerű énekesek és színészek is – magukat találják meg a dalokban, önmagukra formálják, és szinte új dalok születnek. Szerintem ez sokkal nagyobb siker, mint a karótnyelt másolás.
A 75. születésnap több programnak is apropója. Részt vettél a szervezésben?Lesz koncert a Cseh Tamás Archívumban, a Kolibri Színházban, és 22-én lesz egy nagyszabású koncert több neves fellépővel. Ezekhez nekem nincs közvetlenül közöm. Nyáron, az Ördögkatlan Fesztiválon volt egy Cseh Tamás – Leonard Cohen Emlékest, amin sokan felléptek: Kiss Tibi, Lovasi András, Beck Zoli, Alexander Balanescu, Dresch Misi, egy francia rockbanda, egy belga blues-duó, vagy éppen Kolonits Klára. Én nagyon fontosnak gondolom, hogy Cseh Tamás és Bereményi Géza dalai másként is megszólaljanak, ettől mi leszünk még gazdagabbak. S ha már szóba hoztam, ne feledjük el Bereményi Géza szerepét, hiszen az egy igazi csoda, hogy ők találkoztak.
Az itt elsoroltak azt mutatják, hogy nem kell aggódni, Cseh Tamás és Bereményi Géza dalai nem fognak eltűnni. Te tudod, hogy mi a magyarázata ennek, hiszen voltak már képzettebb énekesek és jobb gitárosok is e hazában?Cseh Tamás maga a titok, de ez nem kell túlmisztifikálni… Ha múlnak az évek, évtizedek és évszázadok, s valaki arra keres választ, hogy miként éltek az emberek Magyarországon a XX. század végén, akkor az a legnagyobb szerencséje, ha Tamás és Géza dalait megtalálja. Azt gondolom, hogy ezekből a dalokból tényleg kiderül, hogy itt éltek emberek, és az is, hogyan éltek.
Szoktál mostanában Cseh Tamás felvételeket hallgatni, vagy szól a fejedben?Nem vagyok mániákus, néha, amikor eszembe jut, felkapaszkodom a youtube-ra és belehallgatok. De van úgy, hogy fél évig nem, aztán meg eszembe jut és nekiállok keresgélni. Mindig van néhány kedvencem."


Cseh Tamás 2006 őszi, utolsó Bakáts-téri koncertje (Másik Jánossal) és az előtte készült riport. Ezután is lépett még fel egy-két szám erejéig, de ez volt az utolsó egybefüggő koncert és egyben búcsú a közönségtől...

A koncert és az előtte készült riport a Duna Televízió és MEDIAWAVE Alapítvány archívumában maradt fenn. Mikor - 2009 őszén - Bérczes Lászlóban megfogalmazódott a "Dalok időrendben" című 10 DVD-ből álló Cseh Tamás emlékkiadvány kiadása, rekonstruálta Hartyándi Jenő a különböző helyeken kallódó nyersanyagokból, aki annak idején - Bérczes László kérésére - az utolsó koncert egyik operatőr is volt.

Riporter: Szikszai Rémusz

Szerzők: Bereményi Géza & Cseh Tamás & Másik János

Külön köszönet a Duna TV-nek az anyag rekonstruálásához nyújtott segítségért:
Cselényi Lászlónak, Ámon Bettinek, Szikszai Rémusznak, Halper Jánosnak, Durst Györgynek!

2018. január 22., hétfő

Székhelyi József jutalomjátéka a Belvárosi Színházban! - Szép jó estét, Mr. Green!

"Kedves Leendő Nézőnk!


Jeff Baron díjnyertes komédiáját, a Szép jó estét, Mr. Green!-t a világ 46 országában már több, mint 500 alkalommal mutatták be. Igazi érzelmi hullámvasútra ülteti a nézőket a kétszereplős sikerdarab, amely most Budapesten, a Belvárosi Színházban látható!

A 86 éves Mr. Green-t kis híján elgázolja Ross Gardiner autója, ezért a gondatlan sofőrt hat hónapnyi társadalmi munkára ítélik: hetente egyszer kötelezően meg kell látogatnia idős áldozatát. A kényszeres találkozások remek helyzetkomikumra adnak lehetőséget a mogorva özvegyember és a dinamikus fiatal irodista között, miközben témává válik a család, a hagyomány, a származás, a vallás - és persze vita vitát követ.

Aztán a hetek múlásával egyre több kóser leves kerül az asztalra, egyre több rejtélyes levél a postaládába, és egyre több régi titok lát napvilágot...

A sodró cselekményű, váratlan fordulatokban gazdag vígjáték címszerepében sokak kedvence, a Jászai Mari-díjas Székhelyi József lép színpadra, partnereként Pál Tamás készülhet a nézők kegyeinek elnyerésére.

Ne hagyja ki a Szép jó estét, Mr. Green! előadásait a Belvárosi Színházban:


JANUÁR 23. KEDD, 19:00

FEBRUÁR 8. CSÜTÖRTÖK, 19:00

FEBRUÁR 28. SZERDA, 19:00 "



2018. január 20., szombat

Interjú Ulmann Mónikával

,,Egészen mások vagyunk, mint amilyennek látszunk”

Az Orlai Produkciós Iroda január 24-én a Hatszín Teátrumban mutatja be Simon Stephens Heisenberg című kétszereplős darabját. A Magyarországon most először színpadra állított mű női szerepét Ullmann Mónika,  férfiszerepét Benedek Miklós játssza, Szabó Máté rendezésében. A próbaidőszak végén a Georgie-t alakító Ullmann Mónikát kérdeztük. 

– A partnered, Benedek Miklós azt mondta, nem tudja, hogyan kerül Heisenberg a darabba, miért ez a címe. Te tudod?

– Volt egy híres amerikai filmsorozat, a Breaking Bad, aminek a főszereplője egy teljesen szimpla tanárember, aki egyszer csak úgy lesz a drogmaffia feje, hogy a közvetlen környezete, a családja mit sem tud róla. Az ő álneve is az, hogy Heisenberg. A mi szerzőnk persze egészen más miatt választotta a Heisenberg címet; két olyan emberről szól a darab, aki egészen más, mint amilyennek látszik. Ennyiben utal a Heisenberg-féle határozatlansági relációra. 

– Örömödet leled Georgie szerepének megformálásában? 

– Kezdettől fogva öröm vele foglalkozni, mert Zöldi Gergő fordítása nagyon szellemes. Hihetetlenül erős a darab nyelvezete, tulajdonképpen már a szövegben benne van Georgie karaktere. Ilyen erős szöveggel nehéz bánni, ugyanakkor mutat egy utat a figura megformálásához. 

– Vígjáték vagy szomorújáték a Heisenberg?

– Emberi történet. Van benne keserűség is, humor is. Két ember fura egymásra találásáról szól: nem egy korosztályba tartoznak, de olyan élethelyzetben vannak, amikor egyszer csak egymás felé fordulnak.

– Úgy ismerkednek meg, hogy Georgie belecsókol a pályaudvaron üldögélő Alex nyakába. Életszerű helyzet ez? 

– Nem akarok túl sokat elárulni az előadásról, de annyit mondhatok: lehet életszerű egy ilyen helyzet. Például várok valakit, és egy padon meglátok egy nekem háttal ülő embert, sapkával és fülhallgatóval a fején. Lehet, hogy simán összekeverem azzal, akit várok, és hátulról megpuszilom. 

– Miért szeret bele Georgie a nála harminc évvel idősebb Alexbe?

– Nem tudom, de azt sem tudom megmondani, hogy az életben miért szeretünk bele valakibe. Sok-sok kicsi mozaikkockából összeáll egy kép valakiről, és egyszer csak azt veszed észre: szereted azt az embert. 

– Benedek Miklóssal először dolgozol együtt. Milyen a közös munka?

– Kétszereplős darabban játszani speciális élmény. Most fordulunk a próbák finisébe, és már látom, nagy űr támad majd a próbafolyamat végén. Jó minden nap készülni a találkozásra, együtt gondolkodni, elemezni, játszani ebben  az egyszerűnek tűnő, mégis igen sokrétű történetben. Miklós fantasztikus ember, élvezetes vele dolgozni. Hiányozni fognak a napi találkozások. 

– Egyenrangú partnereknek tekint benneteket Szabó Máté rendező? Kíváncsi a gondolataitokra, a véleményetekre?

Máté a szövegből kiindulva közelíti meg a figurákat. Kevés olyan instrukciót kapunk, hogy ,,Lassabban!”, ,,Halkabban!”, ,,Indulj el tempósan!”. Beszélgetünk. Ez a légkör abszolút egyenrangúságot teremt, és nem csak hármunk között. Szakács Zsuzsi asszisztens, aki ragyogó teremtés, szintén simán elmondhatja az elképzeléseit. Szerencsémre, mert nagy segítség, hogy az ő női szemére is hagyatkozhatok. Máté által vezetve, de együtt hozzuk létre az előadást. 

– Orlai Tibor csapatának minden tagja egybehangzóan állítja, hogy remek dolog Orlai Produkcióban dolgozni. Neked tavaly nyár óta vannak tapasztalataid, azóta játszol a Tagadj, tagadj, tagadj! és a Élet.történetek.hu: Pira – Bella című előadásban. Szerinted miért jó ,,orlaisnak” lenni?

– Ugyanazért, amiért jó a Heisenberget próbálni: mert mindenki egyenrangú. Még nem találkoztam olyan színházi közeggel, ahol a művészeti titkár – magánszorgalomból – öltöztet is. Mester Évi iszonyatos energiával egyezteti a rengeteg színészt, akik ezer helyen játszanak, összeállítja Tibornak a havi előadásprogramot, de esténként ott van velünk, és öltöztet – mert imádja csinálni. Ez az alaphangulat megadja azt a lehetőséget, hogy egy világosító is bátran mondhatja: ,,Figyelj, húzd már arrébb azt a lámpát tíz centivel, mert ahogy most van, úgy nem lesz jó, visszaverődik a fény!”. Mindenki mindenféle – egyébként nagyon fárasztó – protokoll nélkül hozzáteheti az előadáshoz azt, amit tud, és ettől magáénak érzi a produkciót, fontos neki. Ha kizárjuk az embereket a döntésekből, akkor favágásnak érzik a munkájukat. Orlainál mindenki egy alkotói közösség tagja. 

– Ott tartasz most a pályádon, ahol a kezdeti terveid szerint szerettél volna?

– Lehet, hogy ez önvédelem, de soha nem tervezek. Nemrég volt egy bemutatóm a MU Színházban, a Terminal Workhouse: Isten hozott a majomházban. A Terminal Workhouse-nál, amely független színházi társulás, sokkal tágabban értelmezhető az alkotómunka, mint a kőszínházakban, és ez számomra lényegesen izgalmasabb. Már a témaválasztásnál is jelen lehetek, ha akarok, manuálisan is besegíthetek, például a díszlet készítésébe, egyszerre több tevékenységet űzhetek. Ilyen közegekben tudom igazán jól érezni magam, úgyhogy most köszönöm, jól vagyok. 




L. Horváth Katalin

2018. január 19., péntek

A túloldalon


Simara - Ladányi: A túloldalon
a Sarnabör szövegelős album demojából
live visuals: VJL(ab)

2018. január 18., csütörtök

A Jurányi és a Füge újévi ajánlatai

"Színházi élményekben bővelkedő új évet kívánunk! 
Az újévben is szeretettel várunk a Jurányiban, ahol a hosszú, téli estéket új bemutatókkal, vendégjátékokkal és egy izgalmas kiállítással tesszük színesebbé.
"Szeretem a Fügét! Mert finom, szemtelen és szabad. Csodálatos, hogy ez itt a Jurányiban, egy iskolaépületben nyert otthont. Igen, van mit tanulni! Járok is ide rendesen!" HERNÁDI JUDIT

A személyi jövedelemadó-törvény lehetővé teszi, hogy a befizetett adónk 1%-áról mi magunk rendelkezzünk.
Ha kedveled a Jurányi Produkciós Közösségi Inkubátorházat és fontosnak találod a Füge Produkciómunkáját, akkor ne habozz!
A Függetlenül Egymással Közhasznú Egyesület adószáma: 18498507-2-07
A Füge csapata köszöni a segítségedet!"

A Vörösmarty Színház vendégjátékai a Jurányiban

 
LEONCE ÉS LÉNA
2018. január 30. 19.00, Jurányi Ház

Leonce melankóliára hajlamos herceg, és mint ilyen, az egész birodalom legnagyobb semmittevője. Apja szerint ideje volna megházasodnia, és levennie a válláról az uralkodással járó nyomasztó terhet. Leonce azonban újdonsült jó barátjával, Valerióval elszökik a neki szánt sors elől. Pont ugyanígy szökik menyasszonyi ruhájában Léna is, így természetesen félúton találkoznak, és ismeretlenül egymásba szeretnek. A szabad akaratról fantáziálnak, ám akaratlanul is saját sorsukba lépnek. Kénytelenek beletörődni, hogy minden úgy van, ahogy lennie kell.
 
Szereplők: Andrássy Máté, Kiss Diána Magdolna, Pálya Pompónia, Egyed Attila, Ballér Bianka e. h., Varga Lili, Kerkay Rita, Kádas József, Kricsár Kamill

Rendező: Kovács D. Dániel
 

HALÁL THÉBÁBAN
2018. február 1. 19.00, Jurányi Ház
 
Jon Fosse norvég drámaíró a szophoklészi tragédiák alapkérdéseit sűríti esszenciává, az emberiség őstörténetét gondolja újra és hozza közelebb a 21. századi nézőhöz. Nála a szó és a szavak általi kimondás ereje legalább annyira hangsúlyos eleme a történetnek, mint az eredeti görög trilógiában a vakság és látás jelentése. Fontos kérdésekre világít rá: merünk-e látni, észre merjük-e venni saját gyarlóságainkat? Ha elbukunk, fel tudunk-e állni? Fontosabb az egyén érdeke a családi becsületnél? Vajon ki lenne képes elfogadni a sors igazságtalanságait?

Szereplők: Kádas József, Hirtling István, Kuna Károly, Ballér Bianka e. h./ Barna Lilla e. h., Kovács Tamás e.h., Sághy Tamás, Varga Mária, Pálya Pompónia, Tűzkő Sándor, Kiss Diána Magdolna, Varga Lili, Lábodi Ádám, Fehér László m. v., Kertész Júlia, Gál Horváth Bernadett
 
Rendező: Horváth Csaba
 

Közelegnek a legújabb STAFÉTA bemutatók

 
Mészáros Máté: UNITED SPACE OF AMBIVALENCE

Bemutató: 2018. február 9., 10. 20.00 / Trafó
 
Végtelen játék? Precíz ön- és művészetparódia? Vagy áldokumentarista betekintés egy előadói alkotóműhely kreatív munkafolyamataiba?
 
Előadók, alkotók: Bakó Tamás, Kelemen Patrik, Mikó Dávid, Téri Gáspár, Mészáros Máté









Bemutató: 2018. február 26., 27. 20.00 / Jurányi Ház
 
Három fiatal színésznő egy nem mindennapi erőszakos bűncselekményről készít előadást. Castingolnak, hogy férfi főszereplőt találjanak a történethez, ám a próbafolyamat közben kicsúszik a kezükből az irányítás, és kiderül, hogy ártatlannak tűnő színházi kísérletük valódi veszélyeket rejt.
 
Szereplők: Cuhorka Emese, Julia Jakubowska, Kőszegi Mária, Szász Dániel, valamint 7 civil szereplő

Rendező: Boross Martin
 
Kövesd a Staféta FB-oldalát, hogy mindig időben értesülhess az előadásokról.

TITÁNium bemutató a Jurányiban

 
GÓLYAKALIFA
2018. január 29. 19.00, Jurányi Ház
 
Tábory Máté élete szép, akár egy álom. Álmai valóságosak, akár az élet. Ezekben ő egy mélyszegénységben, nevelőszülőknél felnőtt fiú, aki viszont jólétről álmodik: nyaralásról, tágas lakásról, szép lányokról. Ha egyikük elalszik, a másik felébred. Az álmok emléke mindkettejüket kísérti, a két élet egyre szorosabban fonódik össze, míg már mi sem tudjuk, hogy kit látunk a színpadon, hogy mi az álom és mi a valóság, vagy hogy egyáltalán van-e értelme különválasztani a kettőt. Babits története egyszerre lélektani dráma, thriller és tanulmány a társadalmi egyenlőtlenségről, amit a mai Magyarországon értelmeztünk újra. Nem kellett messzire mennünk.
 
Szereplő: Papp Endre

Rendező: Barcsai Bálint és Tárnoki Márk
 

A Jurányi Latte Papp Endrével itt olvasható, az előadás próbanaplóját pedig itt találod

 JURÁNYI GALÉRIA
Binaura: Polar Graph
KiterjesztésKiállítás megnyitó: 2018. január 24. 18.30
A kiállítás megtekinthető: 2018. február 25.

JANUÁRI és FEBRUÁRI PROGRAMUNK: JEGYVÁSÁRLÁS

JÁTÉK!

A hírlevél olvasói között egy páros jegyet sorsolunk ki a Garázsbanda című előadására.
Miért hívják garázsbandának a garázsbandákat?
a. Mert ezek a kezdő zenekarok garázsban próbálnak.
b. Mert ezekben a zenekarokban autószerelők játszanak. 
c. Mert a próbatermek garázsok szomszédságában vannak.
A megfejtéseket az alábbi e-mail címre várjuk: juranyijatek@gmail.com
A sorsolás napja: 2018. január 23.
Az előadás időpontja: 2018. január 28. 19.00

Sok sikert kívánunk a játékhoz!

2018. január 17., szerda

Döme Barbara: A kertészfiú és a kötött sapkás Jézus

"Jézuskám, taníts vízen járást, abból tuti meggazdagodsz, és nem kell tovább hallgatnunk a siránkozásodat, mondja Hófehérke, majd felhajtja a lejárt szavatosságú Hubertust. Szólj, ha beindítod a bizniszt, beiratkozom hozzád, hátha hasznát veszem a vízen járásnak, amikor azok a perverz törpék kergetnek a tóparton. Ilyen nincs is a mesédben, röhög a füves cigit szívó Miki egér, majd azt magyarázza, Jézus milyen jól hozza a szegény figurát ahhoz képest, hogy milliomos, mint itt mindenki. 
Hajnali három óra. Beöltözős szilveszteri buli. Részeg vendégek. Nem akarnak elmenni, parádéznak az idétlen jelmezükben, jól érzik magukat, pedig szándékosan szar piát tettem eléjük. Bözsike maradékát.
A féltestvérem, Bözsike hat hónapja meghalt. Az olcsontemetunk.com oldalról rendeltem egy leárazott, szépséghibás urnát, amihez az akció keretében egy ingyen terítőcskét adtak, hogy lefedhessem a ravatalt. Tök jól jártam, bár a terítőre semmi szükségem nem volt, az urnát Bözsikével együtt a Dunába dobtam. Búcsúztatót nem rendeztem, ellenben szétküldtem egy szórólapot: „Megrendülve tudatom, hogy szeretett testvérem eltávozott, kérésére halálából nem csinálunk nagy felhajtást, se búcsúztató, se tor.” Olcsó papír, olcsó nyomda, a gond letudva. 
Bözsike élete utolsó tíz évében alkoholista lett, bár ezt tagadta. Mégsem a mája vitte el: félrenyelt egy korty vizet, megfulladt. Mivel én vagyok az egyetlen vérrokona, a budai villáját és a barátait én örököltem, így kerültem a házába, s ezzel együtt e díszes társaságba. Azt, hogy Bözsike elszegényedett, rajtam kívül senki nem sejtette. A piáról még a nélkülözés idején sem tudott lemondani, bár halála előtt már csak a legolcsóbb, legócskább italokra futotta neki. Azokból szépen bespájzolt, akciósan vette, nagy tételben. Azonban nem jutott végére a felhalmozott alkoholnak, mert előbb utolérte a vég. A házban megtaláltam az alkoholraktárt, s bár először ki akartam hajítani az összes silány piát, később jobb ötletem támadt. Szilveszteri bulit rendezek Bözsike maradékából a gazdag, sznob barátainak, ismerkedem, hátha felszedek egy milliomost, aki elvesz és eltart.
A decembert azzal töltöttem, hogy beszerezzek valami olcsó, de hatékony bódítószert, amivel rövid úton a hetedik mennyországba juttathatom a beöltözős szilveszterre meghívott gazdagokat. Abban bíztam, bedrogozva senkinek nem tűnik fel sem a szar pia, sem a szándékom. Az egész környéket meginvitáltam, sokan eljöttek. Kíváncsiak voltak Bözsike messziről érkezett, dúsgazdag féltestvérére. Senki nem tudta, milyen csóró vagyok. 
Itt van ma este az a jó testű fiú is, akit hónapok óta figyelek. A szomszéd villában lakik, mindig meztelenül úszik a kerti medencében. Nem tudom, miből él, állandóan otthon van. Jóképű és gazdag, ez kell nekem! A bulira szexi kertészfiúnak öltözött. Olyan ez, mint valami szappanopera: én és a kertészfiú… Csak ez a sok hülye mesefigura meg a siránkozó Jézus és bandája zavar be kicsit a képbe. Úgy látom, most végre szabad a pálya, a kertészfiú egyedül ül a kanapén. Odatipegek. Ja, még nem mondtam, Szűz Máriának öltöztem. Hát itt a háziasszony, mondja, amikor melléülök. Egész este erre a pillanatra vártam. Én is, motyogom, meg arra, hogy kinyíljon végre a pénztárcád. Szexi kertészfiú. Milyen jó ötlet a személyzet bőrébe bújni, suttogom a fülébe, majd kezébe nyomok egy pohár ecstasyval felturbózott Hubertust. Magamnak is töltök, koccintunk. 
Közben Jézus óbégat, fáj a feje, kiújult a migrénje. Pinokkió azt javasolja, keressen egy meleg sapkát, tegye a fejére, neki az mindig beválik migrén ellen. Nem hazudok, nézd csak az orrom, nem nőtt meg! Röhög. A többiek is hahotáznak. 
Épp a lényegre térnék a szexi kertészfiúnál, amikor Jézus elkiabálja magát: Felelsz, vagy mersz! Nem értem, mit akar, de már mondja is: Gyertek játszani! Letelepszünk a földre, én a kertészfiú mellé, Hófehérke Hamupipőkét taszigálja, nehogy elfoglalja kiszemelt helyét a kertészfiú másik oldalán. A körben ül Malacka, Óz, a nagy varázsló, Júdás, egy miniruhás lány, akire A4-es papírt tűztek a felirattal: Columbo felesége, egy hosszú szakálas, fekete palástos alak, akiNostradamusnak vallja magát, egy kurva, aki a mellette ülő Orléans-i Szűztől óvszert kunyerál, valamint Piroska és a farkas egy személyben. A játékmester szerepét a kötött sapkás Jézus vállalja magára. A középre lerakott, régimódi körtepálinkás üveget, amelyben egy összeaszalódott körte árválkodik, először Columbo felesége pörgeti meg. Az üveg szájaNostradamusra mutat. Te jós vagy, vagy mi a fene, hát mondj el egy hatalmas titkot! Ez könnyű, röhög Nostradamus, valaki a körből csaló, a rendőrség is köröziNa persze, vihogunk, ma éjjel meg eljön a világvége. Az is igaz, válaszolja a jós. Ezen még jobban röhögünk. Alakul a buli, mondja Jézus, és körbekínálja a romlott, droggal feljavított Hubertust. Nostradamus is pörget, Júdástól kérdez. Elárulod a legféltettebb titkodat? Tudom, kiről beszéltél, hogy ki a csaló, válaszol Júdás. Egyre gyanúsabban méregetjük egymást, s bár ez csak játék, mintha mindenki kezdené komolyan venni. Júdás Óztól kérdezi, megvolt-e neki Dorothy? Többször is, vihog Óz, sőt csináltuk hármasban is a bádogemberrelAkkor nálad biztos van gumi, megdobhatnál vele, mert ez a hülye picsa nem akar adni, mondja Columbo felesége az Orléans-i Szűzre mutogatva. Kacagunk, aztán Óz pörget, megint Júdásnál áll meg az üveg szája.Felelsz, vagy mersz?nevet a nagy varázsló.Mondd meg, hogy ki a csaló köztünk, vagy csókolj szájon valakit! Végre történik valami ebben a dög unalmas buliban, mondja Jézus.Inkább merekfeleli Júdás. Feláll, a kertészfiúhoz lép, és szenvedélyesen megcsókolja.Ti melegek vagytok?, kérdezi a kötött sapkás Jézus, miközben mindenki dermedten ül.Dehogy azok, ez csak színjáték, szól közbe Nostradamus.A kertészfiú a csaló, őt körözi a rendőrség! Gazdag nőket foszt ki, tuti, hogy ma este is ebben mesterkedik. Ti sem vagytok jobbak, üvölt a kertészfiú,mind hazudtok, abból vannak millióitok, hogy másokat becsaptok, ha lehetne, megölnétek egymást pár forintért! Hagyjátok abba, visít Hamupipőke,nekem nem kell a pénzetek, szexelni akarok, aki megtalálja a fél cipőmet, hazavihet! Igaza vanmondja a kurva, mind szexeljünk, csak előtte égessük meg az Orléans-i Szüzet, és vegyük el tőle az óvszert!
Idióták, mondom, takarodjon mindenki a házamból! Meg sem mozdulnak, üvöltenek. Malacka a falhoz vágja a teli piásüvegeket. Mit csinálsz, te állat, kiabálom, tönkreteszed a testvérem hagyatékét! Húzzatok el, ordítom, hogy nyílna meg alattatok a föld! Jézus rám néz, majd azt mondja:Ahogy parancsolod!
Nézem, ahogy a padló kettéválik, Columbo miniruhás felesége spárgázik a rés felett, majd eltűnik benne, Hófehérke mentené Malackát, de az magával rántja a lyukba. A Szűz a menekülő kertészfiú lábába próbál kapaszkodni, de mindkettőjüket elnyeli a repedés. Az ablakon berepül egy kövér angyal. Közelebb ér, Bözsike az. Mosolyog, megfogja a kötött sapkás Jézus kezét, és a magasba emeli. A szekrény tetejére ülnek, húszezreseket szórnak a vendégekre, közben papírtrombitát fújnak és röhögnek. A bankók lassan maguk alá temetnek mindent a szobában."