2018. december 4., kedd

Animációs klip az északi fény születéséről

Indigó: Northern Song



Aprólékos és misztikus animációk - így jellemzik Ászity Boglárka munkáit, aki Indigó Northern Song című dalára készített animációs klipet az északi fény születéséről. Az alkotást koncerttel és kiállítással egybekötve mutatják be december 6-án a Tinta Art Caféban. 

A Northern Song című dal Indigó bemutatkozó, Salt című lemezén debütált. Az egy énekhangra íródott többszólamú kompozíció looper segítségével született, játszva az elektronikus effektek lehetőségével.  “A dal egy képzeletbeli északi utazás zenei lenyomata. Bár még sajnos nem jártam északon, amióta az eszemet tudom erős érzelmi kötelék fűz a skandináv vidékhez. A zene viszont megannyi csodája mellett egy varázsszőnyeg is lehet, melynek segítségével bárhova eljuthatunk. Még 2016-ban történt, hogy egy norvég jazz lemez hallgatása akkora hatással volt rám, hogy egy pillanat alatt úgy éreztem, már nem a budapesti kis szobámban vagyok, hanem egy norvég város utcáin lépkedem. Ebből az élményből született a Northern Song. A koncepcióm az volt, hogy hangról hangra, szólamonként épüljön fel ez az emlékkép, melyben összemosódik a képzelet, az álom és a valóság. Zeneileg ehhez tökéletes eszköz a looper és a különböző elektronikus effektekkel való játék - idézi fel a dal születését, Palágyi Ildikó, Indigó. Aki számára szinte azonnal egyérteművé vált, hogy ez a dal egy animációs klippel lenne teljes. Ekkor találkozott Ászity Boglárka animációs tervezőművész munkáival az interneten, s úgy érezte, az ő képi világa lenne a legmegfelelőbb ehhez a munkához. A cél nem az volt, hogy a klip csupán a szöveget jelenítse meg látvány formájában, hanem az, hogy a dal egy plusz réteget kapjon, újfajta értelmezési lehetőséget kínálva ezzel.

“Ildikó hatalmas szabadságot adott azzal, hogy nem kötött semmihez, és rám bízta a történetet. Nagyon örültem, hogy a dal északi tematikájú, ugyanis nagyon szeretem ezt a vidéket és az ottani életszemléletet. Az animáció dinamikáját a zene ritmusa határozta meg. Volt pár elem, amiben már a kezdetekkor biztos voltam, ez a vadászat, a bölény - ami nekem szinte totemállatom - és az északi fény. Volt, hogy órákon keresztül hallgattam a dalt, s közben rajzoltam és írtam hozzá. Ha megszületett egy jelenet, elküldtem Ildikónak, s közösen alakítottuk tovább, amíg meg nem született a végleges történet” - meséli Ászity Boglárka animációs tervezőművész. 

A klip története az északi fény születését meséli el.  A Skandináv vidékeken, ha valaki bizonyítani szeretne, vadászatra indul. Egy lány – egy fehér bölénnyel az oldalán – szintén elindul, s az út, amit bejár, nehezen járható, hegyvidékes, hideg tájon vezet keresztül. Amikor azonban találkozik a levadászandó állattal, rájön, hogy a pusztítás és az ezzel járó kiváltság nem old meg semmit. Bátor döntésével „megadja magát” megérzésének, meghagyja az állat életét, aki ajándékként északi fényt varázsol az égre. Ez a történet is azt bizonyítja, érdemes hallgatnunk megérzésinkre, és nem kell mások elvárásai szerint cselekednünk, s ebből sokszor csodák születhetnek. 

A Northern Song című animációs klipet koncerttel egybekötve mutatják be december 6-án a Tinta Art Caféban. Az eseményt Ászity Boglárka kiállítása teszi teljessé. 



Indigó: Northern Song
Klipbemutató, kiállítás és koncert
2018. december 6. 19 óra, Tinta Art Café




INDIGÓ

Palágyi Ildikó, Indigó zenéje az art-pop, a progresszív jazz és az élő elektronika találkozásából születő, izgalmas zenei utazás. Műfaji sokszínűségét az érzelmes dallamok, a személyes szövegek és a pillanatot megragadó improvizáció egységesíti. Egyedi, érzékeny megszólalását Bartók Vince, Gyémánt Bálint és Szabó Dániel Ferenc sokoldalú és lendületes hangszerjátéka teszi teljessé.

A felvidéki születésű énekes-dalszerző 2016-ban diplomázott a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem jazz-ének előadóművész szakán, majd 2018-ban a tanári mesterképzésen. Az Indigó gyermekkori becenevéből vált alkotói névvé, amikor 2015 tavaszán megalapította saját formációját. 2016-ban meghívást kapott a Müpa Jazz Showcase fesztiváljára, azóta rendszeresen hallható a hazai klubokban és fesztiválokon. 2018 márciusában zenésztársaival teltház előtt mutatta be "Salt" című, debütáló szerzői nagylemezét az A38 Hajó Kiállítóterében.

Zenei tanulmányaival párhuzamosan az ELTE Bárczi Gusztáv Gyógypedagógiai Karán gyógypedagógus, logopédus és pszichopedagógus diplomát szerzett. Énekesi pályafutása mellett a Zeneakadémia óraadó tanára, emellett gyógypedagógusként és énektanárként is dolgozik, valamint zenei improvizációs és alkotó-fejlesztő meseterápiás foglalkozásokat is tart. Hosszú távú céljai közé tartozik, hogy művészként és szakemberként szerzett tapasztalatait egy, a fogyatékos emberek társadalmi befogadását segítő projektben összegezze. 

Nincsenek megjegyzések: