2018. szeptember 29., szombat

“Emlékek helyett mobiltelefonom volt” - Megjelent Légrádi Gergely Nélkülem című regénye

Légrádi Gergely író legújabb kötete, a Nélkülem című regény összetett témát boncolgat. Hogyan rombolja le az Alzheimer-kór egy életerős marketing szakember mindennapjait, ez hogyan hat a közvetlen környezetére, a folyamat pedig hogyan szembesíti azzal, milyen életet is élt valójában. A regényből népszerű színművészek, így például Hámori Gabriella és Rudolf Péter olvastak már fel részleteket kisvideó formájában. A hivatalos könyvbemutatót 2018. október 3-án, szerdán tartják a Barabás Villában. 

Légrádi Gergely a Titokfa című esszéregény és a Szemben című novelláskötet után harmadik könyvével jelentkezik. A szerző ezúttal a regény műfaját választotta, méghozzá filmszerűen pergő jelenetekkel. A Nélkülem című kötet szenzitív témát feszeget: a rohanó mindennapjainkban próbál megállásra kényszeríteni mindannyiunkat. 

A könyv főszereplője, Miklós sikeres marketing szakember, feleségével és két gyermekével jómódban élnek. Életük viharos gyorsasággal megváltozik, amikor kiderül: Miklós Alzheimer-kórban szenved. Az egyre sűrűbben és hangsúlyosabban jelentkező szótévesztések és emlékezetkihagyások arra sarkallják, hogy tudatosan rögzítse fel-felbukkanó emlékeit. Miklós naplót ír. Fájdalmas, de végre őszinte reflexiót arról, ami történik vele és arról, amit még vissza tud hívni a múltból. És életében először kérdez. Nem problémát old meg és az ügyfelek kéréseit, hanem megáll és kérdez. Felépíthető még egy teljes, értékes élet? És, ha igen, elkerülhető, hogy a semmibe vezessen? 
A regény számos gondolatébresztő mondata közül az egyik arra kérdez rá, hányan élik nélküled az életünket, melletted? A kötet fizikai megjelenése is formabontó: a fejezeteket Ordódi Tamás grafikus beszédes illusztrációi kötik össze, továbbá az olvasó más-más grafikával találkozhat a könyv védőborítóján és az alatta lévő keménytáblán. Nem véletlenül.

A regényből népszerű színművészek olvastak már fel kamera előtt részleteket, így Schmied Zoltán, Rudolf Péter, Hámori Gabriella, Máté Gábor és Nagy Dániel Viktor tolmácsolásában is láthatunk és hallhatunk részleteket a műből.

A Nélkülem első, hivatalos bemutatója 2018. október 3-án, szerdán 18 órakor lesz a Barabás Villában. A beszélgetést Oláh Andrea, a Könyvben utazom szerkesztője és újságírója vezeti, a regényből pedig Schmied Zoltán olvas majd fel, valamint meglepetés vendégek is színpadra lépnek. A könyvbemutató végén az író dedikálja a kedvezményes áron megvásárolható kötetet. 

Részlet a regényből:
„Néha jobban vagyok. Onnan tudom, hogy sok minden eszembe jut. Csak úgy, magától. És mindenféle erőlködés nélkül tudok beszélni róla. Ilyenkor rengeteg emlékkel találkozom újra. Jönnek, én pedig figyelek. Ismerősek a képek, a szereplők, de sok jelenetet csak most értek meg. Most veszek észre. (Most élek újra?) Jönnek, csak jönnek, és én figyelek. Mi történt velem. A többiekkel. Megélem azt, amit elmulasztottam. Kár, hogy a semmibe vezet.”

Légrádi Gergely háromgyermekes családapa, szabadidejében ír, kertészkedik és ügyvédkedik. Gergely írásai aprónak tetsző élet- és viszonyhelyzeteket, meghatározó pillanatokat és folyamatokat vesznek észre: szerelmi konfliktust, a halál közelségét, robbanni készülő feszültséget. Mindezt fesztelenül teszik, humorral és (ön)iróniával. Az írásai olyanok, mintha egy rejtélyekkel teli film peregne a szemünk előtt. Nem kíméletes az olvasóval. Nem vigyáz rá. Bevonja, behúzza, tettestárssá teszi. Mégis, Légrádi Gergely egy olyan író, aki bármikor, bárhol elővehető.











2018. szeptember 27., csütörtök

Minden világos (live)


Simara - Tandori: Minden világos
Első Kísértés koncert, Szabadkikötő

2018. szeptember 26., szerda

Jól ismerjük a szüleinket? - Sikerdarab a Belvárosi Színházban: Három esős nap

Egy olyan előadással nyitja az októbert az Orlai Produkciós Iroda, amelyben a Broadway-n és a West End-en Julia Roberts, Paul Rudd, Bradley Cooper vagy épp Colin Firth alakították azokat a szerepeket, amelyeket most Kovács Patrícia, Szabó Kimmel Tamás és Schruff Milán játszanak. Richard Greenberg Három esős nap című darabját Novák Eszter rendezésében október 1-től láthatja a közönség a Belvárosi Színházban. 

„Egy műteremlakás New Yorkban a 60-as években, két ifjú építész és egy fiatal nő: épp csak belefognak az életbe. Ugyanaz a lakás a 90-es években, már felnőtt gyermekeik próbálják megérteni szüleiket és ezáltal önmagukat. Egy talált napló, benne szűkszavú tőmondat: Három esős nap. Vajon mit jelenthet? Mi történt akkor? A következő generáció, évtizedekkel később, csak találgathat. Ha a kérdéseket nincs már kinek feltenni, vajon megfejthetjük-e a titkokat? „– áll a színlapon. 

Szabó Kimmel Tamás így mesélt az előadásról: „A Három esős nap családi problémákat boncolgat. Például azt, hogy mit tudunk kezdeni egy örökséggel, nem feltétlenül tárgyi örökséggel, hanem a viszonyokkal. Próbálod megérteni harminc-negyven évesen, hogy az anyád mitől őrült meg az apád mellett, vagy az apád miért volt szótlan, miért ennyire elcseszett a saját életed.  Amikor látod a szülőket, kezdesz rájönni, hogy igazából mi miért történt, megérted, hogy a gyerekek miért olyanok, amilyenek. Ez szerintem nagyon érdekes. Mindenkinek a családjában vannak olyan történetetek, amikről nem beszélnek, vagy későn szembesülnek velük. Egyszer csak kiderül, hogy mégsem a nagypapa volt a nagypapa, hanem valaki más, előkerül még egy tesó, vagy akit annak hittek, nem az.  A kusza, sokszor eltitkolt családi történetek mindig aktuálisak. Ismerve Eszter kreativitását és rendezői zsenijét, a két kollégám tehetségét, biztos, hogy nagyon élvezetes előadást varázsolunk ebből a darabból. „

Az Amerikai Egyesült Államokban Julia Roberts színpadi bemutatkozása volt a darab, Paul Rudd és Bradley Cooper oldalán. Nagy-Britanniában az egyik főszerepet Colin Firth alakította. Nem véletlenül: Richard Greenberg darabja igazi jutalomjátékot kínál, hiszen ugyanazok a színészek játsszák a szülőket és későbbi felnőtt gyermekeiket. 2018 őszén, az Orlai Produkció három kitűnő színésze, Kovács Patrícia, Schruff Milán és Szabó Kimmel Tamás együtt vág neki az izgalmas kalandot ígérő feladatnak.

A Három esős nap további időpontjai: 

október 1., 2., 3., 16., november 11. (2x), 29. 
Fotós: Pénzes Kristóf

2018. szeptember 25., kedd

13 – Bűvös szám Újra Nyitott Műtermek Délutánja

Látogasd meg a képzőművészeket!
2018. október 6-7.

2018. október 6-án és 7-én immáron 13. alkalommal rendezik meg Budapest izgalmas programját, a Nyitott Műtermek Délutánját. A két nap során olyan, az avatatlan szemek elől elzárt területekre juthatnak be az érdeklődők, amelyekről sokszor téves vagy éppen misztikus elképzelések élnek a köztudatban. A 13. alkalommal 13 művész világába nyerhetünk bepillantást a szervezett műtermi és galériás séták során. Ezek mellett egy különleges városi sétába is bekapcsolódhatnak az érdeklődők, amelyet a Színes Város Budapest tűzfalfestő fesztivál kurátora tart. Fontos események ezek a séták, hiszen a kortárs képzőművészet képviselőivel személyesen találkozhatnak a részt vevők, és a szakmai vezetők segítségével közelebb kerülhetnek ezen szcénának megismeréséhez és bennfentesekké is válnak. Egy kicsit. A CAFe Budapest Kortárs Művészeti Fesztivállal közös program.

Séta 1: Ahol a színek laknak – október 6. 11 óra
Gyerekszoba, festőállvány, konyhapult és ecsetarzenál, egy hűvös kert és megannyi festmény! Soós Nóra és Győri Márton otthona a műtermük is egyben, ahol a hétköznapi teendők legszervesebb része az alkotómunka. Ecsetjeik párhuzamosan futnak egymás mellett, ahogy a színeket keverik és összeállítják a kompozíciók rétegeit. Játékosság, szépség és az élvezetes vizualitás ugyanúgy jellemzi festményeiket, mint az aktuális társadalmi események feldolgozása, az érzelmek képi kivetítése és az őszinteség. Képeik olyan kedveltek, hogy divattervezőkkel együttműködve hordhatóvá teszik a művészetet. Gyere velünk, hogy megérezd a kortárs művészet közvetlenségét Nóra és Márton festményei között!  
Művészek: Soós Nóra és Győri Márton
Séta 2: 3 fotográfus/133 lépés  – Fotográfiai séta a 8. Kerületben – október 6. 16 óra
A séta első állomása a Molnár Ani Galéria, ahol a Hong Kong-i egyetemen tanító Waliczky Tamás fotó alapú munkáival ismerkedhetnek meg a túra résztvevői. Waliczky Tamás munkáinak középpontjában az a kérdés áll: hogyan lát az ember? Ez a kiállítás valóságos és elképzelhető kameratípusok és a velük alkotható képek körül forog.
Míg Waliczky azt a kérdést teszi fel: hogyan látunk, a szomszédban, a TOBE Galéria termeiben Dora Kontha munkái egy belső, absztrakt világ megfogalmazásai elsősorban. Ő arra használja fel a nyersanyagot, hogy annak fizikai és kémiai tulajdonságait felhasználva, a minket körülvevő reális világ leképezése helyett egy belső világot vetítsen ki. A személyes életérzését fogalmazza meg, a média által adott lehetőségek kiaknázásával.
Drégely Imrével, a kortárs magyar fotográfia egyik legtermékenyebb alkotójával a túra harmadik állomásán, a Horánszky utcai ArtBázisban fogunk találkozni a saját képei között. Drégely képfelfogása világos és konzekvensen alkalmazza, bármely eszközzel alkotja is meg azokat. Fogunk itt találkozni Polaroid képekkel csakúgy, mint digitális nyomatokkal, és ennek kapcsán beszélgetünk a művésszel a legfrissebb és régebbi projektjeiről egyaránt.
Művészek: Drégely Imre, Dora Kontha, Waliczky Tamás

Séta 3: Dimenziókon át! – október 7. 11 óra
Ezen a sétán három olyan művészhez látogatunk, akik bátran váltanak dimenziót, hogy kiterjesszék a művészi kifejezés határait. Bár a szobrászat hagyományosan három dimenziós műfaj, Bálványos Levente reliefjei annak határterületén mozognak, mintha a két dimenzió felé tartanának. Barabás Márton festményei a síkok és tér kapcsolatát kutatják, de megnézünk olyan, talált tárgyakból készült műveit is, melyek képekké alakultak, hogy a matematika és a zene összefüggéseit vizsgálják. Molnár Zsolt grafikái szintén átértékelik a képzőművészet megszokott térviszonyait, mert esetükben a sík ábrázolás térbeli struktúrákká bővül. A három alkotó egymástól eltérő témákkal foglalkozik, mégis közös bennünk, hogy nem fogadják el a látható világ egységét, amit a hagyományos perspektivikus ábrázolás sugall, a valóság elemeit inkább részekre bontva, azokat egyenértékű összetevőkként kapcsolják össze.
Művészek: Barabás Márton, Bálványos Levente, Molnár Zsolt
Séta 4: Színes város tűzfal túra – október 7. 13.30 óra
Ma már Budapesten sem számít meglepő kijelentésnek, hogy a városban barangolva, munkába menet, A-ból B-be rohanás közben is találkozhatunk igazi műalkotásokkal az utcán.
A Színes Város Budapest művészeti tűzfalfestő fesztivál 2014 óta minden évben a magyar és nemzetközi urban art szcéna fiatal és tehetséges alkotóit hívja meg festeni a fővárosba, hogy színesebb és izgalmasabb pontjai szülessenek a ​városnak. Kezdetektől fogva cél a műfaj sokszínűségének bemutatása és a művészet közelebb hozása a városlakókhoz.
E séta alkalmával Nádudvari Noémi, a fesztivál kurátora a VII. kerületben vezeti végig az érdeklődőket, hogy 18 falat érintve – melyek közül sajnos 7 darab már hamarosan nem lesz látható – meséljen az alkotások hátteréről, történetéről, az alkotásról és a fesztivál kulisszatitkairól is.
Séta 5: Még hogy a művész a fura – október 7. 16 óra
Hagyjuk már azt a romantikus képet, hogy műterem csak tetőtéri üvegkalitka lehet! A Bartók-negyedben progresszív képzőművészetet rejt az utcáról nyíló pinceajtó! Hogy a grafikusok csak metszetben gondolkodnak? Felejtsd el és nézz szembe a tradicionális és unikális eljárásokkal és azok vegyületeivel! Mit csinál egy szobrász egy slaggal és egy darab márvánnyal? Kérdezd meg tőle! A tű és cérna életcélja, hogy lukakat tüntessenek el, elfedjék a kisebb anyaghibákat, kibékítsék a ruhát a viselőjével. De mi köze ennek a képzőművészethez? Több ezer öltés láttán rájössz. Szereted az állatokat? Akkor nem szereted a trófeákat. És ha azt mondom, hogy létezik állatbarát trófea? Meglátod! A kortárs szentkép szópárosítás igen ritka, mégis egész közel kerülhet egymáshoz egy művész fogalomtárában. Nézz le és maradj nyitott!

Művészek: Metzing Eszter, Bányay Anna, Orbán Előd, Horváth Ágnes, Varga Zsolt


2018. szeptember 24., hétfő

Agonia Christiana


Simara-Pilinszky: Agonia Christiana
Út közben... / On The Way... LP (demo)

2018. szeptember 21., péntek

Becsengettek! JURÁNYI/FÜGE évadindító ajánlata

Becsengettek! Indul az évad!


SCHERER PÉTER: ,,A JURÁNYI A HÁROM LEGJOBB DOLOG:
...EGY ISKOLA...EGY SZÍNHÁZ...ÉS EGY CSOMÓ TEHETSÉGES NŐ A VEZETŐSÉGBEN.
EGY SZÍNHÁZ AZ ISKOLÁBAN. A TUDÁS, AZ ÖSZTÖN, AZ INTUÍCIÓ ÉS A MŰVÉSZET SZABAD ÉS SZERTELEN KEVERÉKE...ÉS MÉG BARÁTSÁGOS IS...SZERETEM."

JURÁNYI LATTE - interjú Rozgonyi - Kulcsár Viktóriával, a Jurányi Ház / Füge Produkció megálmodójával, vezetőjével


,,Mindenkinek másik arcát tudja mutatni a Ház, de az biztos, hogy elsősorban színház lettünk.” Szokásunkhoz híven idén is Rozgonyi-Kulcsár Viktóriával, a Füge Produkció elnökével indítjuk a Jurányi Latte interjúsorozatunkat. Vele beszélgettünk nyári elfoglaltságairól, a nyugodt személyiségéről és a hat éves Jurányi Inkubátorház következő évadáról.
A teljes interjú ITT olvasható... 



SZÍNHÁZAK ÉJSZAKÁJA a Jurányi Házban

2018. szeptember 22. 15.00-21.30
Egyetlen egy nap alatt 31 színház kapuja nyílik meg előttünk a Színházak Éjszakája alkalmával. Egy karszalaggal akár az összes színház programján részt vehetünk.
A Jurányi kínálata:

A VÉRÜNKET ADJUK!
Te is vedd véresen komolyan az ügyet és csatlakozz!
Véradás a Pesti Est, az Országos Vérellátó Szolgálat és a Jurányi Ház szervezésében



SZAPPANBUBORÉKOS PIZSIPARTY - kicsiknek és nagyoknak 3 éves kortól

„FÜGGÖK A SZEREN”  Az érdeklődők egy színházi nevelési műhelymunkában vehetnek részt, ahol a kamaszok droghoz való viszonyát vizsgáljuk.

,,A CSATORNA" speciális különkiadás
Kimaradt jelenetek, kulisszatitkok, meglepetés TV műsor A csatorna című produkció alkotóival.

STAFÉTA PREMIER / Büchner: WOYZECK

2018. szeptember 22. 19.00, Szkéné Színház

Mi vezethet el odáig, hogy a számunkra legfontosabbat tegyük tönkre, pusztán annak féltéséből? Milyen az az út, amin végighaladva elveszíthetjük az irányítást a gondolataink és a tetteink fölött?
Szereplők: Bánki Gergely, Csoma Judit, Horkay Barnabás, Major Erik e.h., Nagypál Gábor, Terhes Sándor, Tóth Zsófia e.h.
Rendező: Hegymegi Máté
Az előadás a Budapest Főváros Önkormányzata által meghirdetett STAFÉTA-program keretében valósult meg.















BEMUTATÓ: Kiválasztottak

2018. szeptember 30. 19.00, Jurányi Ház

BORGULA ANDRÁS: ,,Megszűnik-e a gyűlölet, ha eltűnik a tárgya? Úgy is kérdezhetném, mit csinálnátok zsidók (ide behelyezhető tetszőleges csapat, vagy ember, pl: muszlimok, melegek, magyarok, mormonok, János, vagy Balázs) nélkül? Mit csinálnánk mi zsidók, ha hirtelen elvesztenénk az antiszemitáinkat? Ó Istenem, ne hagyj el, inkább megrendezem, nehogy valóra váljon!"
Szereplők: Egri Márta, Katona László, Nádasi Iván, Sipos Vera, Tasnádi Bence
Rendező: Borgula András

GRATULÁLUNK!

A Dumaszínház és a FÜGE közös produkciója, a GARÁZSBANDA Pantalone-díjat kapott a Vidor Fesztiválon.
Gratulálunk az alkotóknak!
A produkció novembertől újra látható a Jurányi Házban!

BEMUTATÓ: MI ÉS ŐK / A holland szerzőnő, CARLY WIJS szeptember 27-én a Jurányiba látogat.

A Mi és Ők bemutatójának másnapján Carly Wijs, a darab szerzője egy kötetlen beszélgetésre várja az érdeklődőket.
A beszélgetést Jászay Tamás, kritikus vezeti.
Időpont: 2018. szeptember 27. 16.00, Jurányi kamaraterem

Egy kisfiú és egy kislány. Az iskola első napja. Harmincöt terrorista.
Ezerkétszáz túsz, ebből hétszázhetvenhét tanuló.
A 2004-es beszláni túszdráma. Egy kisfiú és egy kislány.

Szereplők: László Lili, Vilmányi Benett
Rendező: Fehér Balázs Benő

BŐVEBBEN...  

SZEPTEMBERII és OKTÓBERI PROGRAM: JEGYVÁSÁRLÁS


JÁTÉK!

A hírlevél olvasói között a Vojáger október 3-ai bemutatójára sorsolunk ki 2 páros belépőjegyet.

A kérdés: Keszég László egy másik rendezése is látható a Jurányi Házban. Mi a címe a darabnak?
a. Kiválasztottak
b. Árpád-ház
c. 40!, avagy Véges élet

A megfejtéseket az alábbi e-mail címre várjuk: juranyijatek@gmail.com 
A sorsolás napja: 2018. szeptember 22.

Sok sikert kívánunk a játékhoz!


Gyermekként átélni a drámát - A Jurányiba érkezik a Mi és ők

2018. nyarán mutatta be az Orlai Produkciós Iroda Carly Wijs drámáját, a Mi és őket László Lili és Vilmányi Benett szereplésével a Szentendrei Teátrumban. A közönség és kritika egyöntetű elismerését kiérdemelt előadás a 2004-es besláni túszdrámát dolgozza fel, amely esemény 2004-ben megrázta a világot, ráadásul két gyermek szemén keresztül láttatja mindezt.   Szeptember 26-án megérkezik végső játszóhelyére, a Jurányi Közösségi Inkubátorházba. Az előadást Fehér Balázs Benő rendezte.  

A holland szerző, Carly Wijs, a Mi és ők (Us/Them) című darabját eredetileg egy brüsszeli, ifjúsági előadásokat bemutató társulat (BRONKS) felkérésére írta 2014-ben. Az általa rendezett, kilenc éven felülieknek ajánlott előadás ma is repertoáron van, és az évek során nem csak edinburgh-i Fringe fesztiválon aratott nagy sikert, de Londonban, Fokvárosban, Aucklandben és Montréalban is ünnepelte a közönség.
A hazai előadást Fehér Balázs Benő rendezésében láthatja a közönség, aki az Orlai Produkciós Irodával közösen már több darabot is létrehozott.  A történet főszereplői László Lili és Vilmányi Benett. 
A 2004-es Beslánban történt túszdrámát megörökítő előadásban, két kisiskolás gyermek szemén keresztül élhetjük át, elkerülhetetlenül a bevonódást és a dráma átérzését. 
A revizoronline kritikusa így fogalmaz a darab kapcsán: 
Kellemetlen, néhol kifejezetten nehezen viselhető előadás a Mi és ők: a színházi élmény biztonságos távolságába vetett makacs hit a legerősebb pillanatokban a semmibe foszlik. Mert amit látunk, azt nem csak értjük, de idővel érezzük is, és lássuk be, ma kevés hasonló dolog történhet velünk egy színházteremben.” 
A Népszava kritikusa pedig így írta meg élményeit: A Mi és ők katartikus módon mesél arról, amiről nem is lehet, mert nincsenek rá szavak, legfeljebb egy előadás erejéig.”

A darab szeptember 27-én, október 4-én, 5-én és 30-án, illetve november 7-én, 11-én, 16-án és 30-án  látható a Jurányi Inkubátorházban egy új játszóhelyen a Laborban.

Kritikák
Revizoronline:
De amitől igazán működik ez az este, az a két fiatal színész teljesítménye. Húszas éveikben járnak mindketten, érthetem ezt úgy is, hogy a beszláni tragédia óta eltelt 14 év is velük, rajtuk, a testükben és a tudatukban van, és bizarr, közönség előtt prezentált rekonstrukciós játékuk terápiás eszköz volna, amivel igyekeznek sebeiket kúrálni. (Hogy mégsem az, arról a lány története árulkodik.) Számok mögé rejtőzködnek mindketten, egyéniségük mégis átüt a szikár leltáron. Vilmányi Benett Fiúja kócosan kölykös, könnyen a durcába kapaszkodó nagykamasz, aki folyton bizonyítani akar, miközben szégyenlősségét és félénkségét képtelen palástolni. László Lili Lánya érettebb, komolyabb, hagyja a fiút fontoskodni, de gesztusaiból, tekintetéből egyértelmű a véleménye. Talán azért, mert ő már az elejétől fogva tudja, amivel mi csak a sztori legvégén szembesülünk? 
Jászay Tamás 2018. VIII.24
És:
Hiába is ragoznánk tovább, nincs mit mondani, színészi oldalról ez a játék érzékeny és tökéletes, a lihegéssel, a gitározással, a baráti összenézésekkel, a kifeszített zsinórok és a nézők kerülgetésével, a pontosan kalkulált kiszólásokkal és hallgatásokkal.
Molnár Zsófia 2018. IX.27
Klárisújság:
Engem mélyen megérintett. Nekem már napok óta az előadás jár a fejemben, különböző gondolatok kavarognak bennem. Például az, hogy jó volna, ha öt rubellel és 10 Barbie babával megváltható lenne gyermekek (emberek) értelmetlen halála, és jó volna, ha öt rubel és 10 Barbie baba lenne az ára egy boldog felnőttkornak egy jobb világban.
Szalay Hajnalka 2018.VI.27
Népszava:
A Mi és ők katartikus módon mesél arról, amiről nem is lehet, mert nincsenek rá szavak, legfeljebb egy előadás erejéig.
Balogh Gyula  2018. VII.23
thealter.hu:
A közösség bármely két tagja belehelyezkedhetett a mesélők szerepébe, függetlenül attól, hogy van-e az eseményekkel tapasztalata vagy sem, akárcsak egy önismereti foglalkozáson. Ilyen értelemben a tudat elfojtása nem csak az események, hanem a közösség szerepének és felelősségének feldolgozásáról is beszél. Mert ha azzal a tapasztalattal szembesülünk, hogy esetleg tehettünk volna az úgynevezett „nagy dolgok” alakításának érdekében valamit, nagyon is hajlamosak vagyunk inkább elásni az egészet.
Elefánti Emma , 2018. VIII.13
Index.hu:
Mind a két színész valamiféle játékos, de némi iróniával túl is játszott infantilizmussal beszél a nézőkhöz (mivel a forma félúton van a színház és a színház-a-színházban között, a cselekményeket félig eljátsszák, félig elmagyarázzák a közönségnek). És ez a túlzott gyerekesség feszültséget hoz létre pont azért, mert leginkább egy gyerekszobai bohóckodáshoz illik a hangvétel, és az, ahogyan a színészek el-elnevetik a mondataikat. És ez nagyon jól meg tudja támogatni a szerző szándékait: hogy a brutális események és a gyerekesség közötti kontraszt még jobban kiemelje, mennyire embertelen az, ami Beszlánban történt, vagy ami bárhol, bármikor ahhoz hasonlóan megtörtént bármelyik terrortámadás elszenvedőivel.
Kovács Bálint 2018. VII.26
dunszt.sk:
Szórakozni ezen – hagyományos értelemben – nem lehet, de azt megtapasztalhatjuk az előadáson, hogy a legjobb kikapcsolódás: színházban felemelő érzést átélni. 
Kutszegi Csaba , 2018. VIII.02

2018. szeptember 20., csütörtök

2018. szeptember 18., kedd

Valódi találkozások várnak a Színházak Éjszakáján

Közel 200 program kapott helyet az idei programban 

Hetedik alkalommal jelentkezik Budapest egyik legnépszerűbb kulturális programja, a Színházak Éjszakája. 2018. szeptember 22-én, szombaton 31 színház és számtalan izgalmas program várja a közönséget. Egyetlen karszalaggal többek közt nyílt próbákra, közönségtalálkozókra, színházi várossétákra és csak erre a napra összeállított, különleges programokra lehet ellátogatni.   

Hetedik alkalommal is rendkívül színes programkavalkád várja az érdeklődőket a Színházak Éjszakáján, Budapest egyik legnépszerűbb programsorozatán. 31 teátrum közel 200 programmal csatlakozott idén az évadnyitó színházi fesztiválhoz, mely Tarlós István főpolgármester úr fővédnöksége mellett és dr. Szalay-Bobrovniczky Alexandra humán főpolgármester-helyettes asszony és a Fővárosi Önkormányzat támogatásával valósul meg 2018. szeptember 22-én, szombaton.

A már szinte kötelező elemként beiktatott közönségtalálkozók, nyílt próbák és kulisszajárások mellett többek közt tánctanítással, színházi karaoke-val, versszínházzal, komplett előadásokkal és bizonyos produkciókból kimaradt jelenetekkel, műhelytitkokkal, színházi mesterségek bemutatójával, sőt vihar előtti csenddel, pizsiparty-val, kritikakritikával, improvizáció-oktatással, színészsimogatóval, színházi rapid randival várják az érdeklődőket. 

Tavaly már óriási népszerűségre tettek szert a színházi városséták. Idén az Országos Színháztörténeti Múzeum és Intézet valamint a KÉK – Kortárs Építészeti Központ szervezésében eredhetnek például az első pesti színtársulat nyomába az érdeklődők, csodálkozhatnak rá a Pesti Broadway építészetére vagy épp az eltűnő és születő budai színházakra. Ha pedig véget ért az utolsó program is, afterparty-ra várják a közönséget a TRIP Hajón, többek közt a BEKVART zenekarral és noÁr-ral.   

A rendezvénynek ebben az évben is az a legfőbb célja, hogy igazán közvetlenné tegye a közönség és az alkotók kapcsolatát. „A leglelkesebb rajongókkal és a színházzal éppen csak ismerkedő érdeklődőkkel történő, valódi találkozások inspirálnak minket arra, hogy a színházi mindennapoktól eltérő körülmények között kuriózumokkal, egyszeri és egyedülálló programokkal lepjük meg közönségünket minden évben – mondja Komáromi György, a Színházak Éjszakája projektvezetője. – Jó érzés, hogy a budapesti színházi élet színe-java együtt gondolkodik ilyenkor azon, hogyan tegyük különlegessé ezt az éjszakát.”

Az idei év újdonsága, hogy a nézők jobban megismerhetik az intézmények színházpedagógiai tevékenységét. Mára a legtöbb színház feladatának tekinti, hogy az előadások megtekintésén túl közös gondolkodásra invitálja a közönséget, akik így részesei lehetnek az alkotófolyamatnak. A csatlakozó teátrumok közül többen is színesítik műsorukat ezen a napon színházpedagógiai programokkal. 

Szintén újdonság, hogy idén a GreenGo-val, Budapest első elektromos autómegosztó rendszerével fogott össze a Színházak Éjszakája. Amíg a korábbi években tömegközlekedési eszközök, bicikli és gyalogos útvonalak igénybevételére buzdították a közönséget a szervezők, most 18 órától éjfélig GreenGo transzfereket is biztosítanak a résztvevőknek, akik az autókat a Vígszínháznál és a Madách Imre úton találják majd meg. A karszalaggal rendelkező utasokat a GreenGo sofőrei szállítják majd a kiszemelt színházhoz. 

A 2018-as Színházak Éjszakája közel 200 programja valamint az OSZMI-val és a KÉK-kel szervezett színháztörténeti séták idén is egyetlen karszalaggal látogathatók. Ezt a programban résztvevő színházak szervezési osztályán vagy jegypénztárában, illetve a www.szinhazakejszakaja.hu és www.jegy.hu oldalon lehet megváltani. A korlátozott nézőszámú előadásokra érdemes előzetesen helyet foglalni szeptember 10. és 16. között, a www.szinhazakejszakaja.hu oldalon. 
  
A Színházak Éjszakája idén Péterfy Borit és zenekarát valamint a rapper Saiid-ot is megihlette, így született meg a színházi referenciákat tartalmazó számuk. A dalt ide kattintva lehet meghallgatni.

RÉSZTVEVŐ SZÍNHÁZAK: ÁTRIUM, Baltazár Színház, Bethlen Téri Színház,  Budapest Bábszínház, Budapesti Operettszínház, Dumaszínház, Erkel Színház, Hatszín Teátrum, Játékszín, József Attila Színház, Jurányi Inkubátorház, Karaván Színház, Karinthy Színház, Katona József Színház, Kolibri Gyermek- és Ifjúsági Színház, Magyar Színház, Momentán Társulat, Ódry Színpad I Színház- és Filmművészeti Egyetem, Örkény István Színház, Ferencvárosi Pinceszínház, Radnóti Miklós Színház, Rózsavölgyi Szalon Arts&Café, RS9 Színház, StúdióK Színház, Szkéné Színház, Trafó, TRIP, Turay Ida Színház, Újszínház, Vidám Színpad, Vígszínház.

www.szinhazakejszakaja.hu 
facebook.com/szinhazakejszakaja


2018. szeptember 17., hétfő

Hollywood messze van / Hollywood is far away (In memorian "Sipi")


Simara: Hollywood messze van / Hollywood is far away (In memorian "Sipi")
Út közben... / On The Way... LP (demo)

2018. szeptember 15., szombat

“Dressed up” - Big banddel mutatja be új lemezét Pribojszki Mátyás

Az itthon és Európa-szerte is népszerű szájharmonikás, Pribojszki Mátyás és zenekara, a Jumping Matt and His Combo “Dressed up” címmel mutatja be legújabb nagylemezét szeptember 20-án a MOM Kulturális Központban. Az album a Pénzügyőr Zenekar big band-jével készült, akikkel tizenegy saját szerzeményt és egy klasszikus Big Joe Turner darabot rögzítettek nagyzenekari felállásban. A hangzásvilág egyediségét a szájharmonika és a fúvósok közös játéka adja.

Pribojszki Mátyás nemcsak itthon, hanem Európában is az egyik legismertebb szájharmonikás, aki olyan zenészekkel dolgozott már együtt, mint Tom Jones, Bob Margolin, Charlie Musselwhite, Paul Lamb, Ian Siegal vagy Lee Oskar. Pályafutása során mindig is arra törekedett, hogy hangszerét, a szájharmonikát újrapozícionálja, és a műfaji határokat átlépve lebontsa a hozzá köthető sztereotípiákat. Az elmúlt 15 évben zenekarával Pribojszki Mátyás Band néven koncertezett, valamint öt lemezt is készített. Idén februárban azonban a zenekarvezető úgy döntött, hogy a megszokott tagokkal, de új néven „Jumping Matt and His Combo”-ként folytatják a munkát. Az új zenekarnév a frontember becenevére, valamint a csapat egyedi zenei stílusára utal. 

A zenekar hosszú évek óta együttműködik a Pénzügyőr Zenekar (Custom Big Band) fúvóskarával. A szeptember 20-án debütáló “Dressed up” című nagylemezt 2018 nyarán készítették el közösen. A nagyzenekari hangzásban felvett számokat a Pénzügyőr Zenekar harsonása, Almási Attila hangszerelte. A dalokban központi szerepet kap Pribojszki Mátyás hangszere a szájharmonika, ami a klasszikus hangzása mellett, speciális, elektromos hangzásban is többször megszólal, a big band fúvóskarával együtt abszolút egyedi hangzást eredményez.

Az albumon tizenkét dal található, amelyből tizenegy korábbi, angol nyelvű, saját szerzemény. A zárószám, a “Switchin’ in the kitchen” pedig egy Big Joe Turner darab feldolgozása, ami már hosszú évek óta szerepel a zenekar repertoárjában, de nagyzenekari hangzásban most rögzítették először. „A lemez összességében egy rendkívül vidám, pozitív hanganyag. Az úgynevezett West Coast Jump stílust képviseli, amelyben keverednek az autentikus és a kortárs blues elemek, a boogie-woogie, a swing, a rock and roll, mindez finoman megspékelve soul és funky érzésekkel” - árulta el Pribojszki Mátyás. 

YouTube
Jumping Matt & His Combo feat. Custom Big Band - Full time baby: https://www.youtube.com/watch?v=31L-1MHG2os 
Jumping Matt & His Combo feat. Custom Big Band - Can't make you stay: https://www.youtube.com/watch?v=Ypn5zPlZFdg  


JUMPING MATT & HIS COMBO feat. CUSTOM BIG BAND           
“Dressed up” lemezbemutató koncert
 2018. szeptember 20. 19:00, MOM Kulturális Központ 





2018. szeptember 14., péntek

Hinni valamiben - Neumann Balázs Trió lemezbemutató

Honnan töltekezik egy zenész? Miben hisz? A jazz-ben? Vagy magában? Vagy valami sokkal nagyobban, ami áthatja a zenéjét? Neumann Balázs zongorista, Máthé László bőgős és Kaszás Péter dobos olyan lemezbemutató koncertre készülnek, amelyen mindegyik kérdésre választ kaphatunk. 2018. szeptember 19-én a Neumann Balázs Trió a Budapest Jazz Club-ban mutatja be Faith című lemezét, olyan zenészek társaságában mint Winand Gábor énekes valamint Borbély Mihály szaxofon és tárogató művész. 

„A Faith, azaz hit szó az emberek többségének a vallásos hitet jelenti, de sem a lemez, sem a lemezbemutató koncert nem a hit vallásos értelemben vett jelentéséről szól. Azért kapta a Faith  címet, mert a dalok a témájukkal vagy a keletkezési körülményeikkel szorosan kötődnek a hithez kapcsolódó általános fogalmakhoz.” – vallja Neumann Balázs a trió vezetője és az ország kimagasló tehetségű zongoristája. 

Egy lemez elkészülte sosem könnyű, de az a hit és elszántság, amely a zongoristában megvolt, páratlan. Pontosan ez érződik az egymás után következő kilenc darabban is. Egyik a zene iránti tiszteletről, a fontos emberek hiányáról, az elmúlásról szól; a folytonos reményről és olyan emberekben való hitről, akikben bízunk és rengeteget köszönhetünk nekik.  

A 2005-ben alakult trió sok nemzetközi és hazai koncerten vett már részt. Az ezeken hallható darabok többsége Neumann kompozíciói, amelyeknek a mainstream jazz a kiindulópontjuk, és erős kortárs zenei hatásokkal telítettek. A trió jellegzetes, egyedülálló hangzását a kollektív improvizációk és atmoszférák egyedisége fűszerezi. „Légiesen könnyed billentésű játéka a ritkán tapasztalható érzelmi intenzitással kombinálva igazán lenyűgöző.” – írt a UK and European Jazz rádió riportere a trió előző lemezéről.

A trió tagjai mindannyian a hazai jazz élet meghatározó alakjai. Az Al di Meola magyar zenésztársaként is ismert Kaszás Péter rendszeresen fellép a világ legnagyobb zenei fesztiváljain, többször megfordult a Montreux Jazz Fesztiválon is, ahogy Milánó és Tokiói neves klubjaiban is. 2016-ban jelent meg első saját lemeze, amely a a 2017-es Fonogram díjátadón a jazz kategória nyertes albuma lett. Máthé László bőgős az elmúlt két évtizedben különböző formációkban és stílusokban játszott, 2011 decemberében jelent meg egy lemez a német ENJA kiadó gondozásában, amiben együtt közreműködött Al Di Meola és Dave Weckl mellett több ismert amerikai jazz muzsikussal. 2012-ben Trilok Gurtu és Mike Stern társaként adott koncerteket külföldön és Magyarországon is. 


A szeptember 19-i koncerten olyan zenészek jelennek meg a trió mellett a színpadon, mint Winand Gábor a hazai és nemzetközi jazz élet kiemelkedő énekese, aki olyan előadókkal játszott már együtt mint Vukán György, Gadó Gábor vagy a Balázs Elemér Group. A Liszt Ferenc - és Kossuth-díjas Borbély Mihály klarinét, - és szaxofonművész, tárogatón és más (népi) fúvós hangszereken is játszik, három darabban is közreműködik az est folyamán.


Hope
On our constant prayers.
- To light

Hope
A reményről, folytonos imánkról.
- A fényhez

Balázs Neumann - piano
László Máthé – double bass
Péter Kaszás - drums

A song from balazs neumann trio - faith album
balazs neumann trio Faith című albumáról

Recording by György Mohai at Pannonia Studio, 2017.

Mix and master by Péter Erdélyi at Ebizone Records Studio, 2018.

Photographer : Ádám Boor

The painting - Vízválasztó (2017) on the cover is the work of Tamás Goschler.

Video: Péter Farkas (EMFOREN)

Produced by Balázs Neumann

Publisher: Ebizone Records, 2018.
EBZ CD 18-0059

All rights reserved: Balazs Neumann 2018.


My Noir Blues
About the admiration of flow which gets hold of you and makes you choose a lifelong profession. I believe the beauty of creation shows itself once you acknowledge the truth of your predecessors, and bears fruit within the freedom of improvisation.
- About jazz

My noir blues
Az áramlat csodálatáról, ami magával ragadva arra késztet, hogy egy életen át tartó hivatássá váljon. Hiszem, hogy az alkotás szépsége az elődök igazságait figyelembe véve fogan, s a rögtönzés szabadságában gyümölcsözik.
- A jazzről

Mihály Borbély - alto saxophone
Balázs Neumann - piano
László Máthé – double bass
Péter Kaszás - drums

A song from balazs neumann trio - faith album
balazs neumann trio Faith című albumáról

Recording by György Mohai at Pannonia Studio, 2017.

Mix and master by Péter Erdélyi at Ebizone Records Studio, 2018.

Photographer : Ádám Boor

The painting - Vízválasztó (2017) on the cover is the work of Tamás Goschler.

Video: Péter Farkas (EMFOREN)

Produced by Balázs Neumann

Publisher: Ebizone Records, 2018.
EBZ CD 18-0059

All rights reserved: Balazs Neumann 2018.

2018. szeptember 13., csütörtök

A Múlt Szellemei: Koldus (live)


Köveskuti: Koldus
Első Kísértés koncert, Szabadkikötő

Varsói melódia

„Az előadás legnagyobb érdeme Tompos Kátya és Adorjáni Bálint játéka”  – Villáminterjú Kocsis Gergellyel 


Szeptember 14-én, a Hatszín Teátrumban mutatják be Leonyid Zorin  Varsói melódia című darabját. A mű középpontjában egy fájdalmas szerelem áll. Helga, a moszkvai zeneakadémián énekesnőnek tanuló lengyel lány és Viktor, a borásznak készülő orosz főiskolás fiú egymásba szeret, össze akarják kötni az életüket. De nem tehetik meg, mert szovjet állampolgár nem házasodhat idegen nemzetiségűvel. Elválnak útjaik. Tíz, majd húsz év múlva ismét összehozza őket a sors, de akkor már késő, a hajdani szerelem lángját nem lehet újralobbantani. A darab ősbemutatóját 1967-ben tartották a Szovjetunióban, Magyarországon pedig egy évvel később debütált, Törőcsik Mari és Sztankay István legendás szereplésével. Színháztörténeti kuriózum, hogy Törőcsik Mari (kerek ötven éve) Helga szerepével vált a közönség és a szakma számára is elismert színpadi színésszé. Az Orlai Produkciós Iroda új,  Kocsis Gergely rendezte előadásában a szerelmeseket Tompos Kátya és Adorjáni Bálint alakítja. A rendezővel beszélgettünk. 


– Korábban is ismerte a darabot?

Nem, sőt a legendás Törőcsik Mari–Sztankay István-féle előadásról sem tudtam. Akkor olvastam el a Varsói melódiát, amikor  Orlai Tibor átküldte, és felkért a rendezésére. Magamtól nem találtam volna rá a darabra.

– Első olvasásra milyennek találta?

Már-már melodramatikus szerelmi történet, amely 1947-ben, a sztálini diktatúrában kezdődik, a hruscsovi Szovjetunióban folytatódik és a brezsnyevi időkben ér véget. Máshol, mint az akkori Szovjetunióban nem is nagyon történhetett volna meg, hogy a szerelmesek azért nem lehetnek egymáséi, mert a fiú, Viktor orosz, Helga, a lány pedig lengyel. Már először is úgy olvastam a darabot, hogy Tompos Kátya és Adorjáni Bálint járt az eszemben, hiszen a szereposztás adott volt, tudtam, hogy velük fogok dolgozni. Helga szerepe egyébként Kátya dédelgetett álma volt, ő ajánlotta a darabot Orlainak. 

– Volt már közös munkájuk?

Kátyával együtt csináljuk a Prostitúciót, amit a Füge produkciójaként a Jurányi Közösségi Házban mutattunk be, de a Katona József Színház Sufnijában is játszunk, és Bálinttal is régóta ismerjük egymást.

– Gondolom, a közös múlt előnyt jelentett a Varsói melódia rendezésénél.

Mindenképpen. Eleinte persze szorongtam, de hamar kiderült, hogy nagyon jól működik ez a hármas, szinte már gyanús egyetértésben zajlottak a próbák. 

– Nyáron a budapesti Hatszín Teátrumban tartottak egy munkabemutatót, az országos premier pedig a Kultkikötőben, Balatonföldváron volt. Hogyan fogadta a közönség az előadást?

Nagyon jól. Több korosztályt is megfog a darab, van, aki azért nézi meg az előadást, mert anno látta Törőcsik Mari és Sztankay István alakítását vagy hallott róla, van, aki nem köti semmihez, de szívesen néz meg egy szívszorító szerelmi történetet és – nem utolsósorban – két nagyszerű fiatal színészt.

– Mi volt a rendezői koncepciója?

Annak tekintettem a darabot, ami: egy beteljesületlen, szép szerelem történetének. Helga és Viktor közé éket ver a politika, nem házasodhatnak össze, és amikor hosszú évek múlva újra találkoznak, már késő, nem lehet újralobbantani a lángot. Ez mindenki számára átélhető.  Rendezőként az volt a dolgom, hogy a két színész játékára építsek, segítsek felszabadítani az érzelmeiket, ezáltal a legtöbbet adhassák magukból a szerepbe. Egy élvezetes előadáshoz egy jó szövegkönyv és két jó színész is elég lehet. Ennek az előadásnak Kátya és Bálint játéka a legnagyobb érdeme.

– Zorin darabját 1967-ben mutatták be a Szovjetunióban, és kereken ötven éve volt a magyarországi ősbemutatója. Nem akarta valamelyest aktualizálni?

Nem éreztem szükségét, hogy párhuzamot vonjak az ötven évvel ezelőtti és a mai viszonyok között. A szerelmek ötszáz évvel ezelőtt is ugyanolyan viszontagságosak voltak, mint ma. Ez általános érvényű, és a nézők a Varsói melódia történelmi leckéjéből anélkül is levonhatják a mai életünkre vonatkozó tanulságokat, hogy erre külön felhívnánk a figyelmüket. De nem szeretném elijeszteni őket; az előadás nem minden ízében szomorú, ne hetvenöt perc fájdalomra készüljenek.

– Színészként rengeteg produkcióban vett, illetve vesz részt, de úgy tudom, rendezőként most mutatkozott be először. Ezzel kezdetét vette a rendezői pályája is?

Tanítok a Színház- és Filmművészeti Egyetemen, a hallgatókat szoktam dirigálni, de valóban ez az első külső, Ódry Színpadon kívüli rendezésem. Nem döntöttem el, hogy mostantól kezdve rendező is leszek, de ha úgy hozza az élet, nincs ellenemre. 

– Követi majd a Varsói melódia előadásait?

Igyekszem, de mindegyiken biztosan nem tudok ott lenni, mert a Katonában előadáshegyek várnak rám. 


L. Horváth Katalin