2016. április 28., csütörtök

"Holnap szél lesz" koncert 5



Lausch (2016.04.16.)



Levél a Facebook-nak

"Tisztelt Facebook!
Nagy problémát okoztak, amikor a blogom profilját (Lumnicernővérek, vagyis Lumnicer Növérek) arra kényszerítették (én nem láttam más lehetőséget), hogy oldallá konvertáljam. A blogom nem vállalkozás, nem szervezet, egy magánszemély kulturális megnyilatkozása. (Ilyen kategóriát nem is találtam az oldalak lehetőségeiben...) Hosszú évek alatt építettem a profilt és most hiába mentettem le javasoltan a tartalmakat, elveszítettem minden megosztást, minden barátot, minden kedvelést, minden követést. Barátaim úgy látják, hogy kitiltottam őket! Minimum az kéne, hogy átirányítsák őket, de jó lenne visszakapni az elveszített tartalmakat, de legjobban a profilt, amit talán csak egy nem egészen pontosan megfogalmazott szabály kicsit félreértelmezése okán vettek el. (Ez alapján kis tulzással a fél Facebook-ot át kéne konvertálni...) Ahogy hallom és látom, már mások is belefutottak ebbe a problémába. Az üzleteknél és szervezeteknél jogosnak és ésszerűnek gondolom a váltást (talán csak egy kicsit jobban előkészítve), de én nem vállalkozást sem szervezetet üzemeltetek - ez a megosztott tartalmakból világosan látszik -, nem reklámozok semmit és senki, csak kulturális eseményekről tudósítok, esetleg hívom fel rájuk a figyelmet, vagy mondom el saját véleményemet. Ezeket a tartalmakat osztom meg a Facebook-on, szerezve új barátokat, ismerősöket. Nem ez a Facebook célja? A kapcsolattartás? Most mindenkit elveszítettem, egyenként kéne a több száz embernek ajánlani az "oldalt". Megvallom, mérges vagyok és tanácstalan, ezért fordultam első körben Önökhöz.
Válaszukat várva, tisztelettel,
(aláírás)

...és a válasz:

"Hi,

Köszönjük, hogy rászántad az időt, és megosztottad velünk visszajelzéseidet. Folyamatosan dolgozunk a Facebook továbbfejlesztésén, így fontos a számunkra, hogy megismerjük azoknak az embereknek a véleményét, akik használják. Sajnos nem áll módunkban egyenként válaszolni az e-mailekre, de figyelemmel kísérjük őket. Hálásak vagyunk, hogy rászántad az időt, és írtál nekünk.

Ha a fiókoddal kapcsolatban bármilyen problémát tapasztalsz, kérjük, keresd fel a Súgóközpontot (http://www.facebook.com/help)), ahol nem csupán a Facebookkal kapcsolatos tudnivalókat találsz, hanem számos kérdésedre készen várnak a válaszok.

Még egyszer köszönjük, hogy megosztod velünk a véleményedet. Üdvözlettel:
a Facebook csapata"

2016. április 27., szerda

"Holnap szél lesz" koncert 4

Sarnabör (Szabadkikötő Live)
Simara - Ladányi: Csak hát az éj
analóg visual: Dénes Hrizsnyik Teameo is about Csak hát az éj

Ladányi Mihály: Csak hát az éj

Ebben a kocsmában bizony
mindig volt nóta vastagon,
nagy volt a kedv, az élnivágyás,
amíg reánk nem tört a hányás.

Mindegy, szerda volt vagy csütörtök:
itt péntekről szavaltak a költők.
S jól jött nekünk néhány hurrá,
mert jól lehetett inni rá.

Csak hát az éj néha gyötrő volt,
álmatlanság, lidérc-láng, hóbort,
mennyit nem tettünk s nem tehettünk,
– e kettő legfárasztóbb együtt.

Reggel kocsmába hát, ahol
az alkohol még felkohol,
s este megint vigasztalónak
a holnap –

Ozone Mama (2016.04.08.)



2016. április 26., kedd

"Holnap szél lesz" koncert 3

Sarnabör (Szabadkikötő Live)
Simara: Gondolj egy másik éjszakára
analóg visual: Dénes Hrizsnyik Team

ÚJRA ITT A PEN!

"A Pécsi Tudományegyetem legnagyobb kulturális és szórakoztató rendezvénysorozata április 28-án három napra újra felkel álmából, hogy megmutassa országnak-világnak, milyen is pécsi egyetemistának lenni.

A helyszín ezúttal a Zsolnay Negyed, ahogy mintegy 100 produkcióval - hazai és külföldi zenekarral, DJ-vel, kulturális és közösségi programmal - zakatol a PEN. 

Akik már biztosan velünk lesznek:

Dj Jazzy Jeff (USA), Dope D.O.D. (NL), Halott Pénz, Wellhello, Brains, 30Y, Irie Maffia, Anna & The Barbies, The Voyagers (NL), Stadiumx, Szabó Balázs Bandája, Supernem, P.A.S.O., Péterfy Bori & Love Band, Margaret Island, Soerii & Poolek, Magashegyi Underground, Ivan & The Parazol, Clod 9+, Middlemist Red, Junkie Jack Flash, Mongooz & The Magnet, Andro, Lotfi Begi, Tesco Disco, Muzzaik, Palotai, Budai, Metha, Edo Denova és még sokan mások.

Kövessetek minket a Facebook oldalunkon!"

"A PEN története az 1990-es évekre vezethető vissza, több hosszabb-rövidebb kihagyás után pedig 2006-ban kezdődött az új időszámítása. Az elmúlt tíz évben Magyarország egyik meghatározó egyetemi rendezvényévé vált, köszönhetően az igényes, külföldi fellépőkben is bővelkedő zenei felhozatalának és a pécsi hallgatók a diákrektori címért versengő látványos csapatainak.


A PTE több évtizedes hagyományokra visszatekintő minifesztiválja ezúttal is a Zsolnay Negyedben talált otthonára, ahol száznál is több produkcióval - köztük rengeteg hazai és külföldi zenekarral, DJ-vel, közösségi programmal - és persze, a Diákrektor Választás maskarába öltözött csapataival várja a látogatóit sok-sok szeretettel.


A Pécsi Tudományegyetem legnagyobb kulturális és szórakoztató rendezvénysorozatának szervezői mindig arra helyezték a hangsúlyt, hogy rendkívül széles zenei skáláról válogathassanak a látogatók. DJ Krush ugyanúgy fellépett már, mint a La Fanfare en Pétard, az EZ3kiel, a Firewater, vagy épp a Bauchklang. Tehát az instrumentális hip hoptól a súlyos kortárs elektronikán át a keserédes rockzenéig, vagy az energikus beatbox formációig szinte mindennel találkozhatnak a Pécsre érkezők, ami igényes, érdekes és korántsem mindennapi.


A hazai könnyűzenei élet színe-java is megfordul természetesen a nagyszínpadon, valamint az utóbbi években egyre nagyobb szerepet kaptak az elektronikus zenék is, így a fél tucatnyi helyszín között biztosan megtalálja mindenki a számítását."

2016. április 23., szombat

"Holnap szél lesz" koncert 1

Sarnabör: Mélyen ("Holnap szél lesz" Szabadkikötő live)
Simara: Mélyen
analóg visual: Dénes Hrizsnyik Team

2016. április 20., szerda

Időutazásos fényfesztivál lesz Pécsett világsztárokkal

"Gladiátorok, Vesta papnők, ó- és középkori harcosok, történelmi divatshow, zsonglőrök, tűztáncosok, 5 méteres sárkányok és még több tucat látványos érdekesség várja az ország minden szegletéből ide látogatókat és a pécsieket július 1. és 3. között. Na meg éjszakai fényfestés minden mennyiségben és felületen az egész belvárosban!"

Ha nagyon Blikk(fangos) akarnék lenni, akkor azt írnám, hogy cirkusz volt a sajtótájékoztatón! Pedig tényleg volt cirkusz (artista), mapping (fényfestés, ahogy manapság nálunk mondják, azzal nem törődve (irgum-burgum), hogy én már a kilencvenes években használtam ezt a kifejezést egyes kiállításaim megnevezésére), új pécsi sör (Pécsi Sör), régi zene, korszakokon átívelő történelmi játék, még ágyúlövés is. (Gyerekként nagyon élveztem volna: Még ágyúval is lőttek!!!)

Amit kiemelnék az elhangzottakból: 
Törekednek a belváros és a Zsolnay Negyed összekapcsolására. 
A fény városában mindenki készíthet saját alkotást (installációt, mappinget) a portájára, amit díjazni fognak.
A fesztivál szakmai partnere a nemzetközileg elismert Kiégő Ízzók művész csoport. A komoly díjazású  nemzetközi fényfestő (mapping) versenyre itt lehet jelentkezni.
A történelmi játékoknak lesz interaktív része is, ahol bárki beöltözhet, beszállhat az adott kor játékába.

Ami nagyon fontos: a két nagy koncert kivételével az egész fesztivál ingyenes!

Most pedig jőjjön a hivatalos sajtóközlemény és a fotók a tájékoztatóról:

"Időutazásos fényfesztivál lesz Pécsett világsztárokkal


Gladiátorok, Vesta papnők, ó- és középkori harcosok, történelmi divatshow, zsonglőrök, tűztáncosok, 5 méteres sárkányok és még több tucat látványos érdekesség várja az ország minden szegletéből ide látogatókat és a pécsieket július 1. és 3. között. Na meg éjszakai fényfestés minden mennyiségben és felületen az egész belvárosban!

A 2000 éves Pécs fog szó szerint megelevenedni július első hétvégéjén, egy különleges és egyedülálló fesztiválon Pécsett. A Zsolnay Fényfesztiválhoz hasonló, nagyszabású program talán még sosem volt Magyarországon, egész hétvégés szórakozást jelent majd a látogatóknak. 

Életre kel a múlt a belvárosban napközben, nevezetes történelmi helyszíneken, köztereken és eldugott utcácskákban egyaránt. Időutazás lesz ez a világ számos szegletéből érkezett művésszel, gladiátorokkal, Vesta papnőkkel, ó- és középkori harcosokkal, zsonglőrökkel, vásározókkal és még több tucat látványos érdekességgel. Ahogy leszáll az éj, egy másik világba csöppen a fesztivál közönsége, ahol a képzelet veszi át a főszerepet. Fényárba borul a pécsi belváros, az álló és mozgó fényfestészeti remekek, fényépítmények és fényinstallációk között újra érdemes felfedezőútra indulni. Pénteken és szombaton este a közönség Magyarország első nemzetközi építészeti fényfestő versenyének döntőjét láthatja a pécsi Székesegyház homlokzatán és tornyain.

Több külföldi produkció, köztük világhírű előadók is érkeznek a fesztiválra, mint például a háromszoros Grammy-díjra jelölt Natalie Imbruglia új lemezével.

Július első hétvégéjén duplán megéri Pécsre látogatni: a fesztivál ideje alatt egyet fizet, kettőt kap akcióban vásárolható Örökség jegy a ZsÖK NKft. Infopontjain, amivel megtekinthetők a Zsolnay Kulturális Negyed látnivalói, a pécsi világörökségi helyszínek és a Középkori Egyetem.

A lenyűgöző hangulatú, háromezer fős szabadtéri színpad világsztárokat felvonultató koncertjei, a mediterrán hangulatú utcákon felépülő új cirkuszi és utcaszínházi produkciók, a városlakók bevonásával létrehozott közösségi fényalkotások életre szóló élményt varázsolnak a pillanatokból, amelyeket együtt élhetünk át Pécsett, július első hétvégéjén.

Információ:
Beharangozó film:


2016. április 18., hétfő

2016. április 15., péntek

Beszélgetés Ripoff Raskolnikovval

Fotó: Szabó Gábor - Origo
"Most épp Magyarországon élsz, vagy Ausztriában?
Itt is, ott is. Grazban van egy egyszobás bérlakásom, Vas megyében pedig egy kis falusi parasztházam, jó nagy kerttel. Gondolom, nem meglepő, hogy ha csak tehetem, az utóbbiban töltöm minden időmet.
Mi fogott meg Magyarországban, hogy itt vettél parasztházat? Festői tájak Ausztriában is vannak.
Ennek nagyon prózai oka van: a pénz. Ebben az életben már biztos nem tudnék magamnak Ausztriában házat venni. Egy eldugott faluban lévő parasztház kábé az egyetlen olyan dolog, ami még mindig nagyságrendekkel olcsóbb Magyarországon, mint Ausztriában.
Ez tényleg nyomós indok. És így, kétlakiként látsz jelentős különbségeket az osztrák és a magyar társadalom között?
Ha ezt a kérdést fél évvel ezelőtt teszed fel, azt mondom: igen, látok. A kancellárunk akkor még nagy szájjal ítélte el Orbán kerítését, és humánusabb bánásmódot követelt a menekültekkel szemben. Azóta viszont az osztrákok is felzárkóztak a magyar kormányhoz félelemkeltésben, így már kicsit óvatosabb vagyok ezzel kapcsolatban.
Aggaszt az, ami zajlik körülöttünk, vagy igyekszel kizárni a rossz dolgokat?
Amennyire tudom, kizárom mindezt a világomból, de közben nagyon aggaszt, ami zajlik körülöttünk, és hogy az agresszív jobboldali hang erősödik egész Európában. Nehéz időket élünk, és nem igazán látom, mitől javulhatna a helyzet a közeljövőben.Szerintem 20-30 évvel ezelőtt a nyugati országokban nem volt ennyi feszültség és agresszív különbség a gazdagok és a szegények között. Persze joggal lehetne nekem szegezni a kérdést, hogy akkor miért nem teszek többet a kiszolgáltatottakért.
A zenész nyilván dalokat ír. Neked mennyire fontos, hogy a zenédben reagálj a politikára és társadalmi krízisekre? Az új lemezen például az iszlamista terroristákról és a politikusokról is énekelsz.
Ezeket a dalokat körülbelül egy éve írtam, akkor még nem volt annyira vészes a helyzet, mint most. De már nagyon érik bennem egy igazán mérges szöveg a mostani fejleményekkel kapcsolatban. Az I Don’t Wanna Know című dalban azt akartam kifejezni: nem biztos, hogy az a tömeg, amelyik Obamának skandálta, hogy „Yes we can!” sokkal intelligensebb vagy jobb fejekből áll azoknál, akik fegyverrel a kezükben üvöltik, hogy „Allah akbar”.
Ebben a dalban arra is felszólítod a világot, hogy hagyjon békén, és akkor te is békén hagyod őt. Jelenthet megoldást az efféle elvonulás?
Azt az életformát próbáltam megfogalmazni, amit választottam magamnak. Mikor ott vagyok a falusi házamban, tényleg arra vágyom, hogy mindenki békén hagyjon.
Szükségem van arra, hogy legyen egy hely, ahol tudok levegőt venni és dalokat írni.Persze ez kétpólusú dolog: Az egyik oldalon ott van a nagyvárosi pezsgés a próbákkal és a koncertekkel. De aztán nagyon örülök, mikor hazatérhetek a falusi nyugiba.
Dosztojevszkij főhőse, Raszkolnyikov is egy igazi kívülálló. Emiatt választottad épp ezt a nevet annak idején?
Mikor húszévesen olvastam a Bűn és bűnhődés-t, közel éreztem őt magamhoz, és sok vonásában magamra ismertem. Ez nyilván nem azt jelenti, hogy kirohanok most az utcára, és fejszével nekiesek a járókelőknek.
Az azért gyanús kicsit nekem, hogy be van fáslizva az ujjad…
Tényleg gyanús, de hidd el, csak kerti bútort szereltem. (nevet) Amúgy nagyon remélem, hogy begyógyul a következő koncertig, különben nehezen fog menni a gitározás, és sok dolga lesz a fiúknak.
Visszatérve a művésznévre: egyszer azt mondtad, ma már lehet, hogy mást választanál. Gondolkodtál esetleg azon, hogy mit?
Azt hiszem, mégiscsak ezt választanám újra, hiszen már annyira megszoktam. A barátaim is így hívnak, szerintem ma már csak anyukám tudja, mi az igazi nevem. Ezzel szerintem mindenki úgy van, hogy fiatalon kiválaszt egy nevet, mert épp jó ötletnek tűnik, aztán rajtaragad, ha akarja, ha nem. Bob Dylan például a mai napig tagadja, hogy Dylan Thomastól kölcsönözte a nevét. Lehet, hogy már nem olyan fontosak neki a walesi költő versei, mint fiatalon. Én bármikor aláírom, hogy Dosztojevszkij egy zseniális író, de nem szeretném, hogy azt higgyék, Raszkolnyikov a példaképem.
És mikor olvastad utoljára a Bűn és bűnhődést?
Valamikor tíz évvel ezelőtt, mert egy színpadi verziójához kellett dalokat írnom, így kénytelen voltam újraolvasni. Akkor is zseniálisnak találtam, nem olyannak, mint azokat a könyveket vagy filmeket, amik tinédzserként nagyon megihlettek, később viszont teljesen hidegen hagytak. A Szelíd motorosok-on majdnem sírva fakadtam kamaszként, aztán amikor újra belefutottam tíz-húsz évvel később, csak az járt fejemben, hogyÚristen, tényleg ezért a szarért rajongtam?”A zenéi persze most is nagyon jók. A Born to Be Wild például hihetetlen erős szám, csak túl sokszor hallottuk különféle sörsátrakban. 
Neked honnan jött a blues szeretete, a szüleid is hallgatták?
Nem, ők egy másik generációhoz tartoztak. Nekik ugyanolyan értelmezhetetlen volt ez a zene, mint számomra azok, amit a mostani tinédzserek hallgatnak.
Követed a mostani zenei trendeket, belehallgatsz mai slágerekbe?
Próbálok néha egy kicsit belehallgatni, és igyekszem nem úgy reagálni, mint egy becsontosodott ízlésű öregember. Ez nem mindig könnyű, de azért néha találok is olyat, ami tetszik. Az elektronikus zene finoman fogalmazva nem az én világom.
Azért nem csak az elektronikus zene trendi, ott van Jack White vagy a The Black Keys is, akik vitték tovább a rock and roll életérzést.
Persze, Jack White-ot én is nagyon szeretem, jó stenkes, bluesalapú zenét csinál. De tegyük hozzá, hogy ő nem a saját korszakához igazodik, inkább a retró vonulatba sorolnám. Persze ettől még nagy dolog, hogy sok fiatal számára tudta menővé tenni ezt a zenei hagyományt.
Mostanában jelent meg az új albumod. Fontos még egyáltalán a lemezformátum a YouTube és a Facebook korában?
Én örülök a YouTube-nak, hiszen sokkal jobb, ha ingyen hallgatják a dalaimat, mintha ingyen nem hallgatják őket.Persze értem, hogy mindez Bob Dylannek nem annyira jó, és bosszantja, hogy az emberek letöltik a lemezét, anélkül, hogy fizetnének. Mivel sosem voltam akkora sztár, hogy milliókat adjak el a lemezeimből, engem nem igazán érint a lemezpiac összeomlása. Egy jó koncert után az emberek szívesen vesznek CD-t, ez a piac szerintem sosem fog megszűnni.
És meg lehet tisztességesen élni ebből a fajta a klubkoncertezésből?
Én csak a saját esetemből tudok kiindulni. Vagy marha nagy szerencsém volt, vagy azt kell mondanom, hogy igen, meg lehet élni belőle. Tényleg úgy érzem, hogy szerencsés fickó vagyok, mert viszonylag kevés energiával jutottam oda, ahol vagyok. Mindig is lusta voltam, és az a vágy sem feszített soha, hogy nekem marhára be kell futnom. Sosem hívogattam naponta száz lemezkiadót vagy koncertszervezőt, mégis meg tudok élni valahogy.
És te elégedett vagy ezzel? Nem vágysz nagyobb hírnévre, vagy arra, hogy betörj a nyugati bluespiacra?
Nézd, ha felhívna Bruce Springstreen, és megkérdezné, nem lenne-e kedvem előtte játszani, akkor azért nem mondanék nemet. Bár azt biztos megemlíteném neki, hogyOké, Bruce, csak ne a Super Bowl legyen az, mert az olyan ciki”.Nyilván jó, ha minél többen megismerik az embert, de én már attól is boldog vagyok, ha megtölti a Kobuci Kertet pár száz ember, akik tényleg élvezik a zenémet.
Nagyon jól megtanultad a nyelvet. Sosem próbáltál meg magyarul dalt írni?
Nem, de egyszer felkérésre eljátszottam az Azt gondoltam, eső esik kezdetű magyar népdalt egy koncerten. Ezt később föl is rakták a YouTube-ra, és az a vicc, hogy kábé tízszer akkora nézettsége van, mint a saját dalaimnak. Nem tudom, hogy ennek most örülnöm kéne-e, vagy nem (nevet).
Akkor miért nem kezdesz bele nagyüzemileg a magyar népdalok feldolgozásába?
Isten őrizz, nem is menne, ezzel az eggyel is eléggé megszenvedtem. Nemrég a Quimby kért fel, hogy dolgozzam fel egy dalukat. A Turning to the Blue-t választottam, amiben van egy magyar versszak is. Csak a stúdióban derült ki, hogy képtelen vagyok hitelesen előadni a magyar sorokat, így végül azt is át kellett írni angolra. Ez egy olyan lemezen fog szerepelni, ahol más zenekarok játsszák fel a Quimby dalait.
Ha jól tudom, a 70-es években sokat csavarogtál és utcazenéltél Európa nagyvárosaiban. Mennyit tanultál ebből az időszakból?
Az utca nagyon jó iskola. Ausztriában ma sokan csinálják azt, hogy elmennek egy Los Angeles-i popsztárképzőbe, ahol egy rakás pénzért megtanítják őket a szakma csínjára-bínjára. Ez biztos nem működik azzal a zenével, amit én játszom. Nincs olyan, hogy bemész egy iskolába, és megtanítanak bluest énekelni.Az a legjobb, ha valaki a nagyapjától tanulja ezt a zenét. Ilyen szerencsém nekem nem volt, így maradt az utcazene.
És a blues hazájába, Amerikába eljutottál valaha?
Igen, egy New Yorkban élő barátommal többször is utazgattunk Amerikában a 90-es években. New Orleansba is elmentünk, és ugyan a zenei élet kiismerésére nem volt elég az a pár nap, de nagyon tetszett a város hangulata. Jártam egy csomó amerikai városban, és mindegyik ugyanolyannak tűnt, New Orleansnak viszont különleges, európai atmoszférája volt.
Tehát Amerikában is az európai hangulat jött be. Ez azt jelenti, hogy nem szívesen költöznél oda?
Költözni biztos nem. Kettős a viszonyom Amerikával: egyfelől imádom a zenei hagyományait, ugyanakkor sok minden nem tetszik, amit képvisel a világban. Lehet, hogy most már máshogy látnám, de mikor kint voltam, megdöbbentettek a vagyoni különbségek. Micsoda dolog az, hogy itt egy dúsgazdag ország, mégis sokan harmadik világbeli nyomorban élnek?Ha egy szegény ember megbetegszik, nem kezelik a kórházban, inkább dögöljön meg az utcán. Mondjuk azóta már mi is ebbe az irányba haladunk.
És mennyire vagy optimista a blues helyzetével kapcsolatban? Nem morzsolódik le a hallgatótábora?
Szerintem ez mindig hullámzik. Persze attól is függ, hogy mit nevezünk bluesnak. Nem hiszem, hogy bármiféle népzenét úgy kell megőrizni, ahogy száz évvel ezelőtt játszották. Akármennyire is jó volt a maga idejében, ma nem lehet úgy játszani a bluest, ahogy a Robert Johnson vagy a Blind Willie Johnson tette. Száz év eltelt azóta, a blues pedig épp arról szól, hogy az ember él egy társadalomban, ahol vannak jó és rossz élményei, és ezeket kiénekli magából.A régiek sem csináltak mást, mint dalokban reagáltak a velük történtekre. Én is erre törekszem, igyekszem a nyomdokaikba lépni.



2016. április 14., csütörtök

Zsolnay Fényfesztivál – 2016

Részletek a jövő héten...

Július első hétvégéjén a kikapcsolódni vágyókat tematikus, összművészeti fesztivál várja, amely a város majd 2000 éves múltjának lenyűgöző hagyatékát a fantázia világával szövi össze, színes programjával az impozáns múlt és egy elképzelt jövő határán játékra és gondolkodásra sarkall, értéket közvetít, szórakoztat, és gyönyörködtet.

2016. április 11., hétfő

Költészet Napja 2016



József Attila:
Könnyű, fehér ruhában
Ignotus Pálnak
Mindent, mi nem ennivaló,
megrágtam és kiköptem.
Magamtól tudom, mi a jó
s hogy egyremegy, szappangolyó,
vagy égbolt van fölöttem.

És tudom, mint a kisgyerek,
csak az boldog, ki játszhat.
Én sok játékot ismerek,
hisz a valóság elpereg
és megmarad a látszat.

Nem szeretnek a gazdagok,
mig élek ily szegényen.
Szegényeket sem izgatok,
nem állok én vigasznak ott,
ahol szeretni szégyen.

Megalkotom szerelmemet...
Égitesten a lábam:
elindulok az istenek
ellen - a szívem nem remeg -
könnyű, fehér ruhában.

1937. június
József Attila:
(Karóval jöttél...)

Karóval jöttél, nem virággal,
feleseltél a másvilággal,
aranyat igértél nagy zsákkal
anyádnak és most itt csücsülsz,

mint fák tövén a bolondgomba
(igy van rád, akinek van, gondja),
be vagy zárva a Hét Toronyba
és már sohasem menekülsz.

Tejfoggal kőbe mért haraptál?
Mért siettél, ha elmaradtál?
Miért nem éjszaka álmodtál?
Végre mi kellett volna, mondd?

Magadat mindig kitakartad,
sebedet mindig elvakartad,
híres vagy, hogyha ezt akartad.
S hány hét a világ? Te bolond.

Szerettél? Magához ki fűzött?
Bujdokoltál? Vajjon ki űzött?
Győzd, ami volt, ha ugyan győzöd,
se késed nincs, se kenyered.

Be vagy a Hét Toronyba zárva,
örülj, ha jut tüzelőfára,
örülj, itt van egy puha párna,
hajtsd le szépen a fejedet.

1937. október

2016. április 8., péntek

Bada Dada


Fotó: Nagy Béla / Magyar Nemzet

Apa kocsit hajt: tíz éve halt meg Bada Dada

Bada Dada szürreális életművéből rendeztek kiállítást az A38-on. Kívánni sem lehet szebb utóéletet.

Akik hallották valaha zenélni, pontosan tudják, milyen rettenetes zenész volt, nem beszélve borzalmas énekesi tevékenységéről, amitől többen megálltak a fejlődésben. Egyénisége sem volt varázslatos, elenyésző számú tisztelője leginkább képzőművészeti tevékenységéért szerette, és ezért lehetett is, elég, ha csak a Röfi család bosszújára vagy a Szegény Szabó Rozáliát agyonb…ta a villám című alkotására gondolunk. Nem róla fogják elnevezni a Müpát. Aki egyszer is találkozott vele, sohasem fogja elfelejteni, mert Bada Dada olyan, hogy nem lehet elfelejteni – olvasható egy nekrológban, amelynek szűkszavú soraihoz képest minden más szükségtelenül kacifántosnak, finomkodónak hatna a 2006-ban elhunyt underground művész ténykedésének rövid összefoglalására.
Öngyilkossága óta több kiállításon is megemlékeztek már Bada Dadáról és megosztó munkásságáról. A napokban Ki nevet a végén? címmel az A38 hajón nyílt a legújabb, amely eddig sehol be nem mutatott alkotásokat is felvonultat a tragikus önfelszámolás tizedik évfordulója alkalmából. Ily módon kérdésként újra aktualizálható az újvidéki költő, zenész, performer és festő Bada piros betűs búcsúüzenete, amelyben „szép utóéletet” kívánt munkájának.
De szép-e és egyáltalán létezik-e utóélete Bada szertelen, felforgató és megfoghatatlan művészetének? Vagy miként annak idején a művészetcsinálás kimondatlan illemszabályzatát, az esztétizálás imperatívuszát és gyakorlatilag minden művészi kötöttséget megkérdőjelező, majd önmagába haló dadaizmus – amelynek Bada inkább attitűdjét, mintsem nyelvezetét mentette át –, a badai utóélet is megszakadt volna? Aligha. Mivel a posztkádári avantgárd környezetében kibontakozó szabadságnak az a foka, amelyet Bada Dada képviselt, ma is képes megérinteni a lelket, és makacsul megtapad az emlékezetben. Dekódolhatatlansága, nyelvi és képi anarchizmusa és fogyatékosságai ellenére. Gondoljunk csak az Apa kocsit hajt című szerzeményre.

Az A38 tárlatán a szervezők egy tévedést is korrigáltak, miszerint az Önarckép télapóval című, korábban Bada munkájaként feltüntetett festmény nem önarckép, hanem portré: Bada felesége és alkotótársa, Hornyik Anna Manna műve. A válogatásban a művésznő képei is szép számmal szerepelnek, Bada alkotásaival együtt játékos párbeszédbe gabalyodva mesélnek két különböző stílusú művész lelki alapállásáról. Nem kérdéses, hogy a közösen eltöltött években melyik nyújtott támogatást a másiknak örök vajúdásában. Hornyik Anna alkotásai helyenként bizony egy művészgéniusz megnyilatkozásaként hatnak Bada rajzai és kollázsai mellett, amelyeket mintha csak egy koravén, bódult kisiskolás művelt volna a sutábbik kezével.

A kiállítást drMáriás nyitotta meg a Tudósok együttessel, amelynek Bada Dada is a tagja volt. Az örök társ és barát azt mondta: „Békében nyugodhatsz, mert művészeted a mai napig felkavar, megnevettet és nyugtalanít.” Kívánhat-e bárki ennél szebb utóéletet?

Ennek a cikknek a nyomtatott változata a Magyar Nemzetben jelent meg. A megjelenés időpontja: 2016. 04. 07.

2016. április 4., hétfő

A Jónás Vera Experiment ránk ereszti a tigrist: Tiger,now! lemezbemutató és premier

A Jónás Vera Experiment lemeze pénteken debütált, s az Index máris a hét lemezei közé választotta.

"Egyszerűen baromi jól áll Jónás Vera kicsit soulos hangjához az elektronikus gitár és a valamivel vadabb hangzás, de közben sikerült némileg megtartani az egygitáros előadók dalstruktúráját is. Itt nem az történik, hogy valaki szimplán rockzenekari felállásra optimalizálja a zenéjét, hanem az énekes-dalszerzők sajátos útját járva bővíti ki a saját repertoárját.

"A lassan építkező Say Goodbye percről percre egyre jobban hatalmába kerít, az Over & Over Again megidézi a 2000-es évek brit indie rockját, a Where Was I pedig egy szinte a semmiből válik monumentális katarzissá. Az eddig felidézett különböző műfajok és előadók ellenére Jónás Verának mégis sikerült egy koherens, egységes egésszé formálnia ezeket a számokat és pillanatig sem tűnik úgy, hogy ez a sokszínűség ne természetesen jöjjön belőle." - írják az albumról.

Csatolva küldök sajtóanyagot és minden egyéb információt a Tiger, now!-ról, aminek a lemezbemutatója április 9-én lesz az Akvárium klubban, ahol a Fran Palermo-s Henri Gonzo és Daniel Ezra Perez duója indítja majd az estét.



"Bő egy évvel a Wanted kislemez után minden szempontból friss albummal jelentkezik a Junior Artisjus-díjas énekes-dalszerzőnő, Jónás Vera zenekara. Új hangzás, még több izgalmas dal, a The Beatles, Halász Judit és Szabó Lőrinc is megférnek egymás mellett a Tiger, now! című lemezen. Van itt minden, ami elvárható egy nagymacskától: kecses finomság, tempó, nyers erő, játékosság, néhány karom és egy kis vicsorgás is. Lemezbemutató: április 9-én az Akvárium klubban, vendég a Fran Palermo-s Henri Gonzo és Daniel Ezra Perez duója.

A Jónás Vera Experiment megnyitja a következő fejezetet és ránk ereszti az ősragadozót. Mit is jelent ez? Leginkább azt, hogy bő egy évvel a Wanted kislemez után újult erővel, még több stenkkel és változatossággal lep meg minket a csapat új albumán. A Tiger, now! pontosan egy éve készül, s a zenekar a dalszerzéstől egészen a keverésig kivette belőle a részét. Az utómunkálatokat ugyanis házon belül, egészen pontosan Csizmás András és Fenyvesi Márton végezték.

A lemezről már ismerős lehet a Walk Away, hiszen a Stenk dalversenyében az év dala jelöltjei között volt. Itt már megvillantotta a karmait a tigris: előkerült az elektromos gitár és egy új szín került vele a Jónás Vera Experimentbe. Verának régi vágya volt az új hangzást is kipróbálni, a barátkozás pedig gyümölcsözőnek bizonyult. A zenekar sokoldalú hangulatvilágába így több nyers erő került: a rockosabb hangzást hozta meg a változás. Persze mindezt úgy sikerült összerakni, hogy a Jónás Vera Experimentre eddig is jellemző, jól megkülönböztethetően érzékeny, de játékos dalok szülessenek. Az eddigi rajongóknak sem kell tehát félniük: maradnak az Experimenttől várható különlegességek, úgy, hogy közben még egy kis vicsorgás is belefér. A kísérletezés pedig, mint tudjuk, nem ismer határokat: Vera egy szám erejéig a dobok mögé is beül.

A lemezbemutató koncert az Akvárium klubban, április 9-én lesz, előzenekarként a Fran Palermo-s Henri Gonzo és Daniel Ezra Perez duója lép fel. Az új dalokhoz külön-külön, egyenként kidolgozott új vizuál is jár majd, érdemes lesz tehát élőben is ismerkedni a tigrissel!

A Tiger, now! a Launching Gagarin Records and Management gondozásában jelenik meg, a lemezbemutató koncert pedig az NKA támogatásával jön létre."
(sajtóközlemény)




2016. április 1., péntek

Grand Mexican Warlock - III​

Már csak napok kérdése és megjelenik a III, a Grand Mexican Warlock 3. nagylemeze, az első, amit már Nagy Dávid (Óriás) dobossal rögzített a zenekar, a törökbálinti SuperSize Recording Stúdióban.
"Nagyon izgalmas volt az egész lemezkészítés, a stúdiófelvételek előtt volt egy pár napos zenekari felkészülő tábor Kulcson, Hegyi Áron, a billentyűsünk tanyáján, ahol viszonylag koncentráltan tudtuk véglegesíteni az új dalokat, aztán pár napra rá már be is költöztünk a stúdióba és lendületből felnyomtuk a hangszeres részeket, egyben játszva, szalagra, Horváth Attila hangmérnök felügyelete mellett. Az énekeket az időközben taggá avanzsált Áron Andris (Apey) segítségével vettük fel a próbateremben. Persze így is elbíbelődtünk pár hónapig, hogy az eredmény olyan legyen, amilyen, de Grandes viszonylatban szinte játszi könnyedséggel ment minden, megvolt az összhang zenekaron belül és Atissal is nagyon jó volt együtt dolgozni. Közben a lemez kiadását is kézbe vettük és a legnagyobb örömünk, hogy vinylen is megjelenik az album, gyakorlatilag már csak arra várunk, hogy Ausztriából megérkezzenek a lemezek." - Szabó Laci
Rendhagyó módon egy egynapos stream-et leszámítva nem lesz ingyenes online premier, ellenben a már említett vinyl mellett megjelenik CD-n és limitált példányszámban kazettán is, de a retro formátumokat kevésbé kedvelők megvehetik az online zene áruházakban is (iTunes, Amazon, Google Play, Dalok.hu, stb...)
"Ez egyfajta kísérletként is felfogható ebben a rettenetesen felgyorsult világban. Megnézzük, mi van, ha nem rakjuk ki az egészet ingyen, hanem megpróbáljuk rávezetni az embereket, hogy megvegyék, azt feltételezzük, hogy aki pl. vesz egy vinylt, az leül és végighallgatja a 45 perces anyagot. De akinek nincs lemezjátszója, az válogathat a különböző formátumok közül, aki meg mindenképp ingyen akarja, legalább ne valamelyik népszerű zenei blogon hallgasson bele 3 perceket, hanem dolgozzon meg érte és tisztességesen torrentezze le valahonnan. Ez az elképzelés, aztán meglátjuk, mennyire működik."
A mostanában nem túl gyakran koncertező G

​​
MW az Akvárium Klubban lemezbemutatózik április 15-én 
a hamarosan szintén új lemezt megjelentető Pozvakowski 
és az osztrák Lausch
 társaságában, majd 16-án a Pécsi Est Café 
közönségének mutatják be az új lemezt, de sor kerül a hónap végén néhány osztrák állomásra is.

A III-ról már elérhető dalok:
​ ​
https://grandmexicanwarlock.bandcamp.com
Album rendelés itt:
​ ​
http://grandmexicanwarlock.bigcartel.com