2022. január 24., hétfő

2022. január 22., szombat

Csupa véletlen – és nem véletlen - Ördögkatlan hírlevél

 


"Kedves Barátaink!

Ezt a levelet úgy időzítjük, hogy passzoljon január 22-höz, ami egyfelől a Magyar Kultúra Napja, másfelől örökös védnökünk, Cseh Tamásszületésnapja. A kettőnek nincsen köze egymáshoz, miközben, még ha véletlen is, hogyne lenne. 

Az évvégi ünnepek után beléptünk az úgynevezett „szorgos” hétköznapokba, ti is, mi is igyekszünk tenni a dolgunkat.

Mindig van 3-4-5 úgynevezett „díszvendégünk”, most megírjuk az egyiket. Mert már tudjuk, mert már megbeszéltük vele is, mert vállalta és mert megérdemli.

Kollár-Klemencz Lászlóról van szó. Sokszor járt ő már nálunk, hol a zenekarával, hol a Budapest Bárral, hol a Rájátszással. Az biztos, hogy bemutatjuk frissen megjelent könyvét, az Öreg bandát. Két novelláskötet után regénnyel jelentkezett, mégpedig családregénnyel. Talán nem durva ugrás innen a Kex dalára utalni, címe Család. Valaha Baksa Soós János énekelte, de hallgasd meg Kollár-Klemencz előadásában is ide kattintva. Dargay Marcellal és Lakatos Robival dolgozták fel ezt a Kex-számot, amit azért is említünk, mert bizonyosan elhangzik majd a 2021-ben elhunyt Baksa-Soós emlékestünkön. 

(Kollár-Klemencz: „… Jöttek más dalok, amiket mi is szeretünk és az estbe is be tudtunk illeszteni. Így találtunk rá Baksa-Soóstól a Család című anyagra, ami aztán tényleg egyáltalán nem sanzon, de üdítő. Az is fontos volt, hogy olyan zenéket válasszunk, amelyeknek mélyebb kulturális gyökere van, és hordozzák azt a nagy életművet vagy hátteret, ami az alkotóikat jellemzi. A dalokat pedig úgy kellett kifordítanunk, hogy azokkal újabb értékeket teremtsünk, amelyek már túlmutatnak önmagukon.”)

A legendás zenészt-performert-képzőművészt, Baksa Soós Jánost képeivel is szeretnénk megidézni. Keressetek rájuk a neten, és figyeljétek meg, milyen finoman előlegzik meg Cseh Andris későbbi képeit. Cseh Andrisét, aki gyakorta meglátogatta Németországban a már súlyos beteg Baksát. Azt a Baksát, későbbi nevén Január Herceget, aki édesapját, Cseh Tamást először színpadra hívta.

(Cseh Tamás: „Akárhogy csűröm-csavarom, egy adott pillanatban mégis ott vagyok a Citadellán, a Kex-bulin, Baksa fölszólít, bemutat, a barátom fog énekelni, én ilyen lámpalázas még életemben nem voltam, izzadás, remegés, halálfélelem, és ahogy mai napig a színházban néha, az ember bele a sötétbe, megy előre, köd előttem, köd utánam. Jóval később veszem észre, hogy itt nem lehet megbukni. Aki a Baksa vendége, annak nyert ügye van… Mindenki szeret, mindenki ismer, gyere, ülj le, rögtön van egy szék, kezdek beépülni. A Citadellán már nem lépek fel, de a Párizs-kertben, ahová leköltöznek, meg a Kex-hajón néhányszor énekelek. Visegrádra megy a hajó oda és vissza, és az emberek már várják, hogy a Baksa ezt a fiút megint megénekeltesse. Nem voltam akkora szám, de attól, hogy a Baksa ajánlott, mindenki befogadó lett, én pedig átestem a tűzkeresztségen. Megkóstoltam a színpadot és a sikert.")

Csupa véletlen – és nem véletlen. Megfejteni nem tudjuk, ilyen az élet.

2022 januárjában ölel benneteket,
a katlancsapat"
 

TALÁLKOZZ VELÜNK A NYÁRON!
Tavaly év végén úgy döntöttünk, elindítjuk a jegyvásárlást is, mert hiszünk abban, hogy Ördögkatlan idén is lesz. Higgy velünk te is és biztosítsd a helyed minél előbb ide kattintva.
Váltsd meg a jegyedet!

2022. január 18., kedd

Fény/Törés - Középiskolások és személyes történetek a Holokausztról

 

2022. január 27-én és 28-án 19 órától Fény/Törés címmel helyspecifikus színházi előadást mutat be a Személyes Történelem Produkció a Nemzetközi Holokauszt Emléknap alkalmából. A produkció keretében budapesti középiskolások keresik a kapcsolatot a Holokausztot megélt idős emberek személyes történeteivel. Miután személyesen érintettektől hallgatták meg a történeteket, színházi műhelymunka során dolgozzák fel azokat, rendezői és drámatanári segítséggel. Az előadás helyspecifikus szemléletű, a Klauzál tér helyszineit járja körül, az egykori budapesti gettó és deportálások emlékezete mentén. A nézők színházi séta keretében vehetnek rajta részt. A séta az Erzsébetvárosi Zsidó Helytörténeti tárból indul. 


A Személyes Történelem Produkció keretében negyedik éve indul közösségi alkotó folyamat középiskolásoknak Budapesten. A tavalyi év során a világjárvány miatt filmes munka zajlott, az ekkor készült rövidfilm részlete megtekinthető itt, a programot bemutató interjúfilm itt.


Január 27-én, a Nemzetközi Holokauszt Emléknap apropóján másik 4 európai nagyvárosban valósul meg hasonló ifjúsági program a budapestivel egy időben: a színházi megemlékezéséhez kapcsolódik egy-egy csoport fiatal Prágában, Amszterdamban, Koppenhágában és Berlinben. 


Előadók: Aczél Boglárka Csenge, Basilides Péter, Bubosa Klaudia, Kovács Emili, Kordai Napsugár, Molnár Panna, Kis Maja Szófia, Merth Zsófia, Szitó Balázs, Kozma Boróka Mirjam, Nagy Zsófia Fanni, Duma Hajnalka


Történetmesélők: Fedrid Gábor, Forgách János, Gábor Eszter, Sommer Katalin 


Rendező: Kallós Viola

Produkciós vezető: Borbás Gergő 

Produkciós asszisztens: Horváth Benjámin 


Támogatók: Theater na de Dam, Itt és Most Társulat, JCC Budapest - Bálint Ház, Csányi5, Az Életmenete Alapítvány, Emberi Erőforrások Minisztériuma, Bethlen Gábor Alap, European Education and Culture and Executive Agency, Dutch Jewish Humanitarian Fund, Massolit Budapest Bookstore&Café


Helyszín: Erzsébetvárosi Zsidó Történeti Tár - 1077 Budapest, Csányi utca 5.


Jegyek elérhetők ITT.


További információ: http://szemelyes-tortenelem.eu/ 





2022. január 17., hétfő

Szélvész után is szép vagy - Két szereplőre írt monodráma ősbemutatója a Vígszínházban

 

Vígszínház - Juhász Éva
 „Milyen az, amikor csak látszólag    vagyunk egyedül?”, akár ez a kérdés is lehetne a mottója a Vígszínház ősbemutatójának. A Szélvész után is szép vagy című előadást 2022. január 21-én mutatják be a Vígszínház Házi Színpadán Dino Benjamin rendezésében, Szántó Balázs és Kovács Olivér szereplésével. A két szereplőre írt monodráma különleges színházi kísérlet, amely egy messzi világba, Japánba kalauzolja a nézőit.


Cseh Dávid történetében egy magyar fiú a távoli Japánba költözik, ahova régi álma volt eljutni. Kint tartózkodása azonban nem felhőtlen, mivel nehezen találja a helyét ebben a nagyon is idegen kultúrában. Aztán 2017 őszén lecsap egy tájfun a japán fővárosra. A fiú élete pedig ezen az esőáztatta, szeles és álomszerű éjszakán döntően megváltozik... „Egy magyar fiú, Bence szemszögéből ismerhetjük meg Tokiót és a történetet. A japánok már hozzászoktak a rendszerességgel lecsapó tájfunhoz, Bence viszont nem. Azt érzi, hogy a Lan tájfun nemcsak a várost, de a lelkét is teljesen felforgatja, hiszen olyan emberekkel találkozik ezen a félelmetes estén, akik döntően alakítanak személyiségén, lelkivilágán. Egyre jobban kezdi elfogadni és megismerni önmagát. Bár a történetet egyetlen szereplő meséli el, a darab különlegessége az, hogy mégis két szereplője van” – emeli ki Dino Benjamin, a Szélvész után is szép vagy rendezője.  


A másik szereplő, akit Kovács Olivér alakít, végig néma a darabban, játékával a Bencét alakító Szántó Balázs előadását segíti. A néma szereplő alakját a japán kókenek, a nyíltszíni színpadi segédek ihlették, ám ebben a darabban jelenlétének sokkal több jelentése van. „Ez az előadás a monodráma szabályait feszegeti és gondolja újra. Anélkül, hogy sokat eláruljak: nemcsak két szerep van a darabban, hanem sokkal több. Egyetlen történet több karakterét játsszuk el Olivérrel. Nekem jutottak a szöveges szerepek, de a szöveg nélküli szerepeivel válik csak teljessé a kép. Az ő jelenléte elengedhetetlen az egészet tekintve. Számomra nagyon inspiráló, hogy kellő alapossággal vizsgálhassam a kérdést: milyen az, amikor látszólag vagyunk csak egyedül?” – emeli ki Szántó Balázs. 


A különleges látványvilágú Szélvész után is szép vagy a japán rakugo színházi műfajon alapszik. Azonban az alkotók csupán egy hosszabb jelenet erejéig mutatják meg a hivatalos formát, az előadás nagy részében csak a műfaj elemei jelennek meg, a magyar nézők számára is teljesen befogadható formában. A helyszínt, az életérzést, a lelkületet, a történetet is egy magyar fiatalember szemszögéből ismerhetjük meg, aki intenzíven éli meg a dolgokat – akár egy Japán rakugo-színész. 


Lehet-e társas magányban élni? Hogyan lehet együtt élni a minket ért veszteségekkel?  Miért harcolunk a múltban hozott döntéseinkkel a jelenben? Hogyan tudunk nyitni a külvilágra, egymás felé? Mi az egyén feladata ebben? A Szélvész után is szép vagy című előadás többek között ezekre a kérdésekre keresi a választ. Az ősbemutató január 21-én lesz a Vígszínház Házi Színpadán, majd január 29-én, február 16-án, 23-án, március 10-én és 30-án is látható ez a különleges színházi formákat bemutató, távoli tájakra repítő előadás. 


Cseh Dávid: Szélvész után is szép vagy

Vígszínház, Házi Színpad


Játsszák: Szántó Balázs, Kovács Olivér


Látvány: Horváth Jenny

Mozgás: Vadász Krisztina

Zene: Mester Dávid

Dramaturg: Cseh Dávid

Dramaturg konzultáns: Kovács Krisztina

Rendező munkatársa: Szládek Kata


Rendező: Dino Benjamin


További információ: http://vigszinhaz.hu/Szelvesz_utan_is_szep_vagy 

2022. január 15., szombat

Légy Te az Orgonák éjszakája nyitányszerzője 2022-ben!

 

„Vannak lelkek, akikben energia terem, mint kagylóban a gyöngy. …Akiben energia van, öntudatlan produkál.” – vélekedik az alkotás művészetéről Móricz Zsigmond. Immár negyedik alkalommal kerül megrendezésre a Filharmónia Magyarország szervezésében a kora augusztusi napra eső Orgonák Éjszakája, amelyet idén egy zeneműíró pályázattal is színesítenek.    

A Filharmóniánál minden év augusztusa a „hangszerek királynőjéről”, az orgonáról szól. A cég számos eseménnyel próbálja népszerűsíteni a hangszert, annak széleskörű lehetőségeit és valódi értékeit bemutatni. Az időszak egyik kiemelt programja az Orgonák éjszakája, mely minden évben a nyár utolsó hónapjának első szombatján kerül megrendezésre, amely nyitóeseménye az országszerte közel 100 koncertet számláló OrgonaPont sorozatnak.

Idén először ezekhez a nyári programokhoz kapcsolódóan pályázatot hirdet a Filharmónia Magyarország orgonamű írásáról zeneszerzőknek. A felhívás célja, hogy a nevezők az Orgonák Éjszakájához méltó kortárs, szóló orgonára íródott darabot szerezzenek, mely a programsorozat minden eseményén elhangozhat.

A pályázat győztes művei 2022. augusztus 6-án, a fentebb említett nyitóeseményen debütálnak, majd az OrgonaPont koncertsorozat eseményein mutatják be a közönségnek és a szakmának a díjazott alkotásokat. 

A teljes pályázati felhívás megtalálható a www.filharmonia.hu oldalon. A művek beérkezési határideje: 2022. március 31. éjfél. A beérkező pályázatokat szakmai kuratórium bírálja el.

Hola

2022. január 14., péntek

Végre élőben a Slippery Projekt - A stand-up és a kortárs tánc találkozása

2022. január 25-én a Marczibányi Téri Művelődési Központ ad helyet az Aulea Alapítvány izgalmas és új formátumú előadásának a Slippery Live-nak. Az előadás egy évvel korábban már az online világban bemutatkozott, de azért, hogy még többekhez elérjen, végre élőben is láthatják az érdeklődők. A hibrid műfajú, táncos stand-up esteken a független színházi szcéna vállalkozószellemű előadói lépnek fel, hogy kifejezetten közéleti témákat feldolgozva nyilvánuljanak meg, akár kényes témákban is. Az első élő Slippery-est előadói Egyed Bea, Juhász Kata és Fülöp László. 

Slippery projekt egy teljesen új formátum a kortárs tánc világában, mely saját korának, e járvány sújtotta időszaknak a szülötte. Társadalmi, közéleti problémákat humoros formában, a beszélt nyelvet és a mozgást szintetizálva színpadra állító 20 perces szólók sora meghívott előadók közös estjein. Műfajilag a stand-up és a kortárs tánc ötvözésében rejlő lehetőségeket próbálja kiaknázni, miközben egy kicsit kívülről, tágabb perspektívában, európai szemszögből tekintenek rá az előadók magukra és környező világunkra. A projekt keretében megszülető önálló előadásokat négytagú kuratórium válogatta, melynek tagjai mentorálás formájában részt vettek a rövid darabok és az ezekből felépülő estek létrehozásában.

Egy határozottan boldogabb új évbe léptünk, ezt nyilván Önök is érzik. Végre kivehetjük a Slippery-projektet az online inkubátorból. Végre keblünkre ölelhetjük e váltott gyermeket, mert itt az első nyilvános, élő előadás, mely a kortárs tánc és a stand-up nászának erjedt gyümölcse.” – vallja Lóky Tamás, a Slippery ötletgazdája.

Személyesség és önreflexivitás jellemzi ezeket a 20 perces szólókat, melyekben nem csak szöveg és tánc (színpadi mozgás), de különböző irodalmi és televíziós műfajok keverednek, és kölcsönösen értelmezik egymást.

Fellépők: Egyed Bea, Fülöp László, Juhász Kata

Műsor


Juhász Kata: Szerény javaslat, koreográfus, előadó: Juhász Kata, libretto: Lóky Tamás

Fülöp László: Unboxing, előadó: Fülöp László

Egyed Bea: A műsor, közreműködők: Egyed Bea, Egyed Bea és Egyed Bea


Bővebb információ a Slippery Project facebook oldalán


 

Hola

2022. január 7., péntek

Új év, új tehetségek

„Ne rejtsd el a tehetségedet. Azért kaptad, hogy használd. Hiszen mit ér egy napóra az árnyékban?” – vélekedik a tehetségről John C. Maxwell. A fiatalokat felkaroló állami zenei ösztöndíjak célja is az, hogy kihozzák az árnyékból a legtehetségesebbeket és megmutassák őket az egész országnak. A Fischer Annie zenei-előadóművészeti, a Kodály Zoltán zenei alkotói és a Lakatos Ablakos Dezső jazz előadó-művészeti ösztöndíjak a zene területének géniuszait támogatják idén is.

A korábbi évekhez hasonlóan az Emberi Erőforrások Minisztériuma megbízásából a Magyar Alkotóművészeti Közhasznú Nonprofit Kft. 2022-re is meghirdette az ifjú tehetségeket felkaroló állami zenei ösztöndíjakat, melynek szakmai lebonyolítója a Filharmónia Magyarország Nonprofit Kft. Az ösztöndíjak egyfelől fellépésekhez segítik a díjazottakat, másrészt rendszeres pénzbeli támogatást nyújtanak számukra. 

A fiatalok három ösztöndíjra is pályázhatnak:

 Fischer Annie-ról, a háromszoros Kossuth-díjas magyar zongoristáról elnevezett ösztöndíj tehetséges, fiatal hangszeres és énekes szólisták pályakezdéséhez nyújt segítséget. 

Az 1984-ben létrehozott Kodály Zoltán Zenei Alkotói Ösztöndíj célja, hogy segítse a fiatal zeneszerzők és zenetudósok pályakezdését és kedvező feltételeket teremtsen a magas színvonalú alkotó tevekénységükhöz. 

A Lakatos Ablakos Dezső ösztöndíj célja segíteni a jazz előadóművészek pályakezdését, zenei fejlődését. 

A teljes pályázati felhívás megtalálható a www.filharmonia.hu oldalon, valamint közvetlenül elérhető a www.alkotomuveszet.hu weboldalon keresztül. A Fischer Annie zenei-előadóművészeti és a Lakatos Ablakos Dezső ösztöndíjak esetében a jelentkezési határidő: 2022. január 31. éjfél. A Kodály Zoltán Zenei Alkotói Ösztöndíj benyújtásának határideje pedig 2022. február 28. éjfél. A beérkező pályázatokat szakmai kuratórium bírálja el.



 

Hola

2022. január 6., csütörtök