2018. október 30., kedd

“Távolról szemlélem a világot, de ez nem jelenti azt, hogy ne érintene meg” Ripoff Raskolnikov: Small World

Dalaiban a szó és a hang közötti összjátékot tartja a legfontosabbnak, mindennapjait pedig leginkább egyfajta remeteszerű elvonulásban éli Vas megyei tanyáján. Ripoff Raskolnikov zenéje és világa sem illeszthető be a megszokott keretek közé. Small World című legújabb lemezén, amit Budán november 3-án a Fonóban, míg Pesten november 24-én a Muzikumban mutat be, a Bob Dylan által is képviselt, történetmesélő zenei hagyományt követi. 

„Míg régen sokat utaztam, ma már a remetékhez hasonló életet élek. Távolról szemlélem a világot, de ez nem jelenti azt, hogy ne érintene meg. A Small World című számom egyrészt arról szól, hogy az én személyes “Ripoff-világom” nagyon pici lett, másrészt a nagyvilág is valahogy kicsi lett ezekben a “fantasztikus” időkben, amiket most élünk… Az utóbbi gondolat miatt lett ez a címadó dala az albumnak.” - meséli Ripoff Raskolnikov, aki a 2016-os Odds And Ends után idén a tizenharmadik lemezével jelentkezik. A Small World munkálatai során tizennégy dalt vettek fel, amiből végül tizenegy hallható a lemezen. Ezek közös jellemzője az erős szövegvilág, a történetmesélés és az egyedi hangulatú atmoszférateremtés. A műfaji besorolás ennél az albumnál is szükségtelennek tűnik, hiszen éppúgy megtalálható rajta az angolszász folk vagy éppen a blues hagyományaiból táplálkozó ballada, édes-keserű szerelmes dal kimondottan bluesmentes szólógitárral és a stúdiófelvételek közben szinte spontán megszületett reggae-s lüktetésű opusz is. 

„Mindig szövegcentrikus számokat írtam, bár a dalok többsége úgy születik, hogy a szobámban elkezdek pengetni a gitáromon, majd kitalálok egy akkordmenetet. S amikor már tényleg úgy érzem, hogy működik a zene, akkor írok hozzá szöveget. De ezen a lemezen van olyan dal is, aminek a szövege már 20 éve a fiókomban lapul. Szerintem a szó és a hang közötti közjáték a legfontosabb, ez az a zenei világ, ami engem igazán érdekel. Például ha meghallgatod Joni Mitchell Shadows and Light című albumát, ott is azt tapasztalod, hogy vannak a nagyon erős szövegek, amikre kiváló zenészek improvizálnak. Számomra akkor érdekes a dolog, ha a szöveg és a zene egyensúlyban van.” - emeli ki Ripoff. 

Legutóbbi, Odds and Ends című albumát az addigi legjobb lemezeként definiálta, ugyanis bőven volt idő a stúdiózásra, így a dalok igazán jól szóltak. A körülmények és a hangmérnök személye a Small World felvételekor sem változott, így minden adott volt, hogy ismét kiváló hangzású album szülessen. De míg a két évvel ezelőtti hangulatában egy erős Rolling Stones, ez inkább egy jó Bob Dylan lemezt idéz.  „Az az érzésem, hogy tényleg későn érő típus vagyok, ugyanis a 20 és 40 éves korom között írt dalaimra és zenéimre már nem vagyok igazán büszke.  Mostanában azonban mintha jobb munkát végeznék, mint fiatal koromban. Lehet annyira lusta vagyok, hogy amit Keith Richards tíz év alatt megcsinált, egy ahhoz hasonló zenei úthoz nekem ötven év kellett.” - mondja nevetve. 

Ripoff Raskolnikov, Small World lemezbemutató Fonó: 

Ripoff Raskolnikov, Small World lemezbemutató Muzikum:

YouTube – Ripoff Raskolnikov & Nagy Szabolcs - Small Town Beauty:
https://www.youtube.com/watch?time_continue=66&v=Me7uuAf6k3Q

Ripoff Raskolnikov: Small World 

Ripoff Raskolnikov: ének, akusztikus és elektromos gitárok
Nagy Szabolcs: zongora, lap steel a Small Town Beauty c. számban
Varga Laca: basszsusgitár
Gyenge Lajos: dob, percussion

valamint 

Herr Attila: nagybőgő (The Way The Wind Blows, Inuit Girl)
Tóth Sándor: szaxofon (Shark Infested Waters)
Szokolay Dongó Balázs: furulya (Inuit Girl)

Pintér Zsolt: mandolin, banjo, hegedű (Inuit Girl, Thang, Ada)  

2018. október 29., hétfő

Night Online I.

Két Sarnabör album között szerkesztőségünk másik label-e, a Digital Stories színházi felkérésre dolgozott, amiből album kerekedett. Ezt az ambient lemezt osztjuk meg veletek részletekben.
Íme az első track:

Simara: Night Online I.
from album Digital Stories: Night Online (theater soundtrack I'm Online)

2018. október 26., péntek

Először lesz hallható Vácott a világhírű Budapesti Fesztiválzenekar kamaraegyüttese

A Budapesti Fesztiválzenekar (BFZ) minden évben meghirdeti muzsikusai számára a Végh Sándor versenyt, melynek nyertesei lehetőséget kapnak, hogy a következő évadban a zenekar szólistájaként lépjenek színpadra. Vácott a tavalyi nyertesek - Szitka Rudolf (klarinét) és Fejérvári Zsolt (nagybőgő) - játékát hallhatjuk.
Fischer Iván saját álmát váltotta valóra, amikor harmincöt évvel ezelőtt Kocsis Zoltánnal együtt megalapította a Budapesti Fesztiválzenekart. A Budapesti Fesztiválzenekar filozófiájának magva az átélt, igényes muzsikálás és az új utak keresése. Minden hangverseny élvezetes felfedezőút új horizontok felé, ahol a felcsendülő művek olyannyira a meglepetés erejével hatnak, mintha először hallanánk őket. 

A zenéhez való újító hozzáállás, a zenészek elhivatottsága, a megalkuvás nélküli igényesség eredményeképpen a BFZ legfiatalabbként került be a világ tíz legjobb szimfonikus zenekara közé. A zenekar rövid fennállása alatt már két Gramophone-díjat is nyert, valamint Grammy-díjra jelölték.

Vácott először csendülnek fel a dallamok a Budapesti Fesztiválzenekar kamaraegyüttese által október 30-án a váci Zeneiskola Cs. Nagy Tamás Hangversenytermében.  A váci Filharmónia bérlet koncertjén Pilz János koncertmester vezetésével hallható lesz Mozart B-dúr divertimentója, Weber Klarinétkvintettje, Bottesini h-moll nagybőgőversenye és Mendelssohn 7. (d-moll) vonósszimfóniája.

Jegyek még vásárolhatóak, további információ: https://bit.ly/2A03QSQ

2018. október 25., csütörtök

Ingyenes koncertet ad a brit poszt-punk legenda The Nightingales az art quarter budapestben

A nyolcvanas évek kultikus brit post-punk zenekara, a The Nightingales Budapestre látogat. Az együttes hosszabb kihagyás után 2004-ben állt össze újra, azóta pedig produktívabbak és jobban szólnak, mint valaha. Hat kislemez, két EP és hat stúdióalbum, valamint több elsöprő sikert arató európai és egyesült államokbeli turné után a következő állomásuk az art quarter budapest, ahol ingyenes koncertet adnak.  November 2-án legújabb lemezük, a Perish The Thought dalait is bemutatják a magyar közönségnek. 

A The Nightingales 2015-ben lépett fel először Budapesten. Magyarország volt az első, egykor a keleti blokkhoz tartozó ország, ahol koncerteztek. November 2-án Perish The Thought címmel, októberben 5-én megjelent új lemezük dalait is elhozzák az art quarter budapestbe. 

A zenekar alakulása a punk-rock forradalom kezdetéhez köthető. Anglia második legnagyobb városának, Birminghamnek a The Perfects volt az első meghatározó punkegyüttese, 1977-ben a híres és hírhedt White Riot turnén a Clash előzenekara voltak. Két évvel később oszlottak fel, majd szinte azonnal újra összeálltak The Nightingales néven. Első kislemezüket még a Rough Trade adta ki, majd a Cherry Redhez szerződtek, ahol 1986-os felbomlásukig három lemezt adtak ki, köztük az anarchikus szellemiségű Fall-t. A zenekar énekes-dalszerzője, Rob Lloyd ezután megalapította a Robert Lloyd & the New Four Seasonst. Egyik lemezükön többek között a Smiths és az Attractions tagjai működtek közre. A The Nightingales 2004-ben alakult újra, s azóta megállíthatatlanul adják ki a lemezeket, s Európában és Amerikában koncerteznek. 2012-es No Love Lost című lemezüket a Mojo kritikusa egyszerűe brilliánsként jellemezte, s a korszak egyik legtüzesebb és legizgalmasabb rocklemezei közé sorolta. 

Az Independent szerint Robert Lloyd nemzedékének legismertebb dalszerzője. Az általa vezette zenekar a mai napig fiatalokat megszégyenítő energiával és szenvedéllyel uralja a színpadot, eredeti dalszövegeivel, profi hozzáállásával és kitörő frissességével pedig gond nélkül kontrollálja a maga körül teremtett káoszt. A legújabb lemezükön lévő tizenkét dalt májusban rögzítették a Faust Stúdióban. A birminghami post-punk legenda november 2-án az art quarter budapest fekete terében, a Sound Stúdióban lép fel. A koncerten való részvétel ingyenes, de regisztrációhoz kötött. 


YouTube: 
The Nightingales - Chaff: https://www.youtube.com/watch?v=cXMJGvws33o

The Nightingales - Unpretty: https://www.youtube.com/watch?v=d9mndxRxP94

The Nightingales (UK)
2018. november 2. 20 óra, art quarter budapest, AQB Sound Studio
(1222 Budapest, Nagytétényi út 48-50.)

Az eseményen való részvétel ingyenes, de regisztrációhoz kötött: aqbudapest@gmail.com




2018. október 24., szerda

A siket és nagyothalló sanzont énekel, a mozgássérült tangóra kéri fel partnerét W_all A Frenák Pál Társulat új kompozíciója

2018. november 1-én és 2-án a Frenák Pál Társulat W_all címmel új előadással jelentkezik a Trafóban.  A rendező Frenák Pál egy olyan álomszerű világot teremt meg, amelyben a különböző szociális és kulturális háttérrel rendelkező tizenegy, a közönségnek ismerős és új előadó rendkívül impulzív, de egységes képet mutat be a mai aktuális és feszült világról, olyan módon, hogy gondolkodásra serkentenek és rámutatnak a józan emberi gondolkodás alappilléreire, nem didaktikusan, hanem szabad asszociációk mentén. Frenák Pál rész-egészként kezelve, érzékkel illeszti egymás mellé a különböző mondanivalóval rendelkező koreográfiai elemeket, így teremtve kapcsolatot a kialakult helyzetek között. Az előadás a sepsiszentgyörgyi M Stúdió, a Trafó és a Radikal – Újgenerációs elképzelések, valamint a Frenák Pál Társulat közös produkciója.

A W_all előadás során a falakat átjárva fogalmaz tizenegy művész a társadalmi közönyre, a másságra vagy éppen egy új perspektívára rámutatva. A darab vizsgálja a mai aktuális feszült világot, mégsem egy kórképet rajzol direkt módon, hanem egy asszociatív, gondolkodásra serkentő, színes univerzumot tár fel, melyben minduntalan a józan emberi gondolkodás magját kutatja. Az előadás ehhez eszközként tudatosan használ fel klisészerű képeket, filmszerű bevillanásokat, sport-utalásokat egyfajta progresszív cinema-koreográfiai síkra húzva a különböző részeket. Miközben a falak által megidézett történelmi örökség indirekt módon jelenik meg, a konkrét idézetektől emelkedve az előadás az ezek mögött működő emberi, lelki folyamatokban rejlő azonosságra fókuszál.  

A karakteresen különböző előadóművészek alkotói munkáját húzza egy vonalba rendezőként Frenák Pál, vállalva, hogy minden egyes jelenet önállóan és az előadás rendszerébe kapcsolva egységben is működjön. Az így létrejött szerkezet egy megismételhetetlenül sokféle, dinamikus és sokoldalú alkotói közeget teremt, melyben az előadók a megélt valóságon keresztül láttatják magukat. A darab célja, hogy asszociatív módon mutass be, hogyan keresi a W_all a lehetséges utakat a külvilág által látszólagosan lehetetlennek ítélt adottságokban. Például ennek megfelelően tangózik majd a mozgássérült sportoló és énekel sanzont a siketnéma színész. 

Az előadók és alkotók között több, már jól ismert arc is látható lesz. A Frenák Pál Társulat kimagasló tehetségű fiatal táncosai Esterházy Fanni és Maurer Milán mellett, Lőrincz Emma frissen végzett táncművész és a sepsiszentgyörgyi M Stúdió táncosai, Deák Zoltán és Polgár Emilia is részt vesznek az előadásban, velük korábban Frenák Pál már több kreálmányban is dolgozott együtt. Izgalmas nemzetközi művészek is feltűnnek a darabban, Eoin MacDonncha Írországból, akit a Lutte-ben láthatott a közönség először; a portugál táncos Annibal dos Santos és az amerikai Benjamin R. Jarrett látványos koreográfiákkal mutatkoznak be. A darab két különleges résztvevője Kónya Tamás mozgássérült sportoló és Mázló Tímea siketnéma színésznő lesznek. 


Az előadás a sepsiszentgyörgyi M Stúdió a Trafó, és a Radikal – Újgenerációs elképzelések, valamint a Frenák Pál Társulat közös produkciója.

2018. október 23., kedd

"56

József Attila: Tél
Valami nagy-nagy tüzet kéne rakni,
Hogy melegednének az emberek.
Ráhányni mindent, ami antik, ócska,
Csorbát, töröttet s ami új, meg ép,
Gyermekjátékot, - ó, boldog fogócska! -
S rászórni szórva mindent, ami szép.
Dalolna forró láng az égig róla
S kezén fogná mindenki földiét.
Valami nagy-nagy tüzet kéne rakni,
Hisz zúzmarás a város, a berek...
Fagyos kamrák kilincsét fölszaggatni
És rakni, adjon sok-sok meleget.
Azt a tüzet, ó jaj, meg kéne rakni,
Hogy fölengednének az emberek!

2018. október 22., hétfő

MOCSÁRI PARTY METÁL EGY KIS MELANKÓLIÁVAL - BEMUTATKOZIK A LONGBONG

A Lángoló Gitárok oldalán van egy remek cikk a Longbong-ról Dankó Gábor tollából, ezt osztjuk most meg veletek, egy kis kiegészítéssel. (https://langologitarok.blog.hu/2018/10/21/egy_liv_eset-el_mutatkozik_be_ujra_a_longbong)

"A pécsi Longbong 2015 nyarán indult, első Ep-jükkel, amit stílusosan 1’st EP-nek kereszteltek. Ahogy a kiadónál írják róluk,
akkoriban a közönség eléggé megszédült, ám hamar elgurult a tűzkő. Balvin Levente (basszus) és Pető Szabolcs (gitár) a Junkie Jack Flash-sel utazgattak, Bodó Rezső (dob) pedig a Pokoltornádóval pörgött, egyszóval beszippantotta a srácokat a rock szakma.
A debüt EP nyers, eredeti, vagy lehet úgy is mondani, hogy fiatalosan lendületes lett. A lendület meg is maradt, viszont lélekben sokat öregedett a csapat, főleg a lenti videót nézve, de ez nem hátrány. A „mocsári party metál”-ba beúszott egy kis melankólia. Érettebb lett a zene és a szöveg is. Két riff között kimondják, amit ki kell!
I’m sick of the mainstream
And I’m fed up with their lies
We’ll need to cut all the wires
Get this Babylon down!
A videót a Modus csinálta, a mastert és a keverést is készítő L.A. Gardens stúdióban. Jövő év elejére várható az LP, amit vinylen terveznek kinyomni a srácok a Baby Gorilla Records gondozásában."
(langologitarok.blog.hu)





2018. október 20., szombat

Munka – Nemzetközi kiállítás az art quarter budapestben

Míg a szovjetek az éjszakát akarták megszüntetni, hogy mindig lehessen dolgozni, az amerikaiak inkább egy belülről világító, személyes interfészt terveztek. A Marx születésének 200. évfordulójára rendezett nemzetközi kiállítás az art quarter budapestben október 25. és november 25. között történeti rekonstrukciókkal, művészeti projektekkel és kutatásalapú kísérletekkel tekinti át a munka ösztönzőit a tömegtársadalmi vízióktól az egyre egyéniesülő taktikákig.

A munka nem antropológiai állandó. Aki dolgozik, annak az érzékei is csak a közvetlen munkakörnyezetét ismerik. Az érzékek demokratizálása, a szükségtől való eloldozás és a szabadidő kiterjesztése ezért válhatott emancipatorikus programmá. A Munka (Marx 200) című kiállítás 7 témába – Alvás, Álom, Divat, Hang, Játék, Gondoskodás, Kommunikáció – rendezve nyújt áttekintést a munka érzéki ösztönzőinek történetileg változó formáiról.

A projektekben a marx-i hagyományban központi fogalom, a „tudat” kialakulását és elnyomását befolyásolásó tényezők kerülnek előtérbe. A „tudat” az egyre technicizáltabb munkaelméletek, a tudás- és információ alapú társadalomkép, valamint a ma meghatározó neurológiai tudományok fordításában egyre inkább az „emberi agyat” is jelenti, mint a társadalmi, politikai és „tudattorzító” innovációk színterét. 

A természetes ingerekről való leválasztással – a napszakokhoz kötődő tevékenységeket egymástól eloldozó időrezsim kialakulásával – a munka tudományos menedzsmentje került előtérbe. Az egyes érzékszervek mesterséges túlmeghatározása különböző pszichotechnikák kialakulását eredményezte a termelékenység fokozására, később pedig elválasztásukkal az élő munka technológia általi kiszorításra. 

A kiállításon különböző biopolitikai gyakorlatok jelennek meg a szovjet- (Konstantin Melnikov) és amerikai típusú munkaszervezési modellektől (Muzak Corporation) a poszt-indusztriális szolgáltatói iparon (Sam Kidel) keresztül napjaink digitális munkahelyéig és okos otthonáig (Lauren McCarthy). A jövő feltalálását a blockchain-alapú hálózatos munkamegosztásról spekuláló projektek (Jelena Viskovic & Yin Aiwen) és a munkanélküliséget szülő, kapitalizmust meghaladó „teljesen automatizált luxus kommunizmus” brit szélsőbaloldali futurista elképzelései (Novara Media) képviselik. 


Munka/Work (Marx200) 
Alvás, Álom, Divat, Játék, Hang, Gondoskodás, Kommunikáció

2018. október 25 – november 25., art quarter budapest - Project Space

Megnyitó: 2018. október 25. 19 óra
Kiállítást megnyitja: György Péter, esztéta
Kurátor: Német Szilvi

Támogató: Nemzeti Kulturális Alap

Projektek-közreműködők:
Alvás – Konstantin Melnikov (Sonata of Sleep), Znamya (RU) (produkció: Szimán György), 
Álom – Do you dream about the Internet? (programozás: Bodnár Ádám, webdesign: Császár Adrienn, vizuál: Keresztesi Botond, koncept: Német Szilvi, tartalom: crowd-sourced) www.doyoudreamabouttheinternet.com
Divat – Gosha Rubchinskiy x Adidas collab, Burberry, Vetements, H&M, Compania Fantastica, OST, Novara Media, styling & installáció: Karol Müller & Várhegyi Dávid
Játék – The Rodina (CZ), Job Simulator (VR)
Hang – Sam Kidel (UK), Seth Price (US), Martina Raponi (IT/NL), Muzak Ltd. (Stevens Institute of Technology, US)
Gondoskodás – Lauren McCarthy (US), Jelena Viskovic & Yin Aiwen (CN/NL)
Kommunikáció – NewLife.ai (Vector Newman, Sofiane Delloue)

Collective for Ending Human Overspecialization (Jakub Černý, Lukáš Likavčan, Pavel Sterec, Jan Trnka (CZ)

Arculat, kiállítás design: Császár Adrienn


2018. október 18., csütörtök

A talajnélküliségtől meghasadó tudat őrülete – Elefánt: Micsoda klippremier

Felpörgött világban megtalálni önmagunkat - alapvető, ám mégis bonyolult kérdés áll az Elefánt legújabb, Micsoda című dalának és klipjének középpontjában.
A nyári koncertek között, gondolván az őszi időszakra, a zenekarnak volt alkalma alkotótáborba vonulni. Itt született meg a ’Micsoda’ is, amely a legalapvetőbb, ám mégis legbonyolultabb kérdést feszegeti: Ki vagyok én? Vannak élethelyzetek, pillanatok, amikor az ember nem nagyon találja magát a világban, elveszti lába alól a talajt, és nehezen szedegeti össze széthullott darabjait.  Ezt a pillanatot és érzést önti dalba az Elefánt, és ezt az érzést igyekeztek a klippel is még inkább alátámasztani. 
Valamiféle furcsa, önmagunkkal való meghasonulásról szól a dal. A talajnélküliségtől meghasadó tudat őrületét fejtegeti egy önmagunkkal folytatott belső párbeszéd formájában. Ezt az állapotot illusztrálja a zene a szöveggel oda és vissza. Mondanám, ha műértőnek akarnék tűnni. De leginkább fogalmam sincs.„ – mondja Szendrői Csaba a zenekar frontembere.
A klip rendezője a fiatal Hódi Levente, aki a megfeszített tempóban is pörgős és magával ragadó klipet készített a stábjával:
"Az ötletet Tóth Fabóval, a klip operatőrével, dolgoztuk ki. Minket a dalszöveg "Ki vagyok én" kérdésének bizonytalansága és zaklatottsága fogott meg, ez adta a történet vázát és végül a vizuális megoldásokat is ez ihlette. A klipet rekord idő alatt hoztuk össze egy nagyszerű stábbal, akiknek ezúton is köszönet kitartó és odaadó munkájukért. Külön köszönjük Bánföldi Szilárdnak nagyszerű alakítást, Zalka Mártonnak a csodálatos set designt és az Umbrella Kreatív Műhelynek, hogy támogatta és otthont adott a projektnek. Reméljük, legalább akkora örömmel és izgatottsággal nézi végig mindenki a klipet, mint amivel mi készítettük."

A dalt először az október 19-i A38-as single bemutatón hallhatja a közönség, amelyet rá egy napra, október 20-én megismétel a zenekar, azután pedig a vidéki koncerteken is hallható lesz a „Micsoda”.
Érdemes elmenni a zenekar őszi koncertjeire, hiszen ezt az időszakot követően a fiúk pihenőre mennek, ami alatt új zenéken dolgoznak majd. Így aki nem szeretne hosszú hónapokig Elefánt nélkül maradni, annak itt az idő megváltani a jegyét a hozzá legközelebb eső városban megtartandó koncertre.

2018. október 16., kedd

Nyelvészt vagy magyartanárt felveszünk!!!!

Munkaügyi központ Magyarországon 2018-ban.

Valaki korrepetálhatná őket nyelvtanból!

Ja, és még 1 észrevétel: így nem csoda, hogy csökken a munkanélküliség. Már regisztrálni sem lehet, vagy nem igazán egyszerű, ugyanis a megadott link nem működik...

Ejnye-bejnye!!

2018. október 13., szombat

Életünk filmjének kísérőzenéje Horváth Gábor Trió – Soundtrack

Soundtrack címmel jelent meg a Horváth „Tojás” Gábor Trió harmadik nagylemeze. Az albumot olyan saját kompozíciók alkotják, amelyek a reggeli ébredéstől az esti hazatérésig hétköznapjaink kísérőzenéi is lehetnének. A jazzes, sajátos hangulatú, filmzenéket idéző dalokat november elsején mutatják be a Budapest Jazz Clubban. 
Horváth “Tojás” Gábor több mint két évtizedes zenei pályája során számos zenekarban szerepelt zongoristaként és zeneszerzőként is. Megalapította a Trannsform Quintet fúziós jazz zenekart, állandó tagja a Gereben Zita Quintettnek, együtt turnézott, és Another Child címmel közös albumot készített Joey Calderazzóval, írt filmzenét és popslágert is. Triójával főként saját szerzeményeit játssza. Hangzásukat akusztikus jazzként definiálják, amelybe finoman belecsempésznek filmzenét, popot, népzenét, olykor egy kis klasszikus zenét is.  Harmadik, Soundtrack című albumuk sajátos dramaturgiai koncepció mentén született meg. „Amikor összeválogattam a lemezre a számokat, és meghatároztam a sorrendjüket, kirajzolódott előttem egy nap, ahol az első dal hangulata a reggeli ébredésé és elindulásé, majd következik a munka, aztán egy kis probléma, utána egy rövid románc, aztán egy buli, s végül a hazatérés. Az összes dal egyébként személyes élményen, vagy átélt hangulaton alapul, amiket  a legpontosabban próbáltam meg zeneileg megfogalmazni. Ezek az élmények bárkivel megtörténhettek volna, ezért azt remélem, a hallgatók könnyen átérzik majd ezeket a számokat” – meséli Horváth „Tojás” Gábor. 
A Horváth „Tojás” Gábor Triót három, jól összeszokott zenész alkotja, így együtt pedig képesek megvalósítani egy olyan kollektív interakciókon alapuló improvizációt, ami nemcsak nagyfokú zenei szabadságot ad, hanem őszinteségében a szerző személyiségét is a legteljesebben visszaadja. „Gálfi Attilával már gyermekkorom óta együtt zenélünk különböző zenekarokban, tőle egyfajta biztonságot kapok. Oda-vissza ismerjük egymást, szempillantásból tudjuk,  hogy a másiknak épp milyen zenei ötletei vannak. Kivételes az összhang és az összjáték kettőnk között, de olykor azért még így is meg tudjuk lepni egymást. Horváth Balázs pedig stabil bőgő játékával egyben tartja a zenekari hangzást. Mindkettőjüknek rengeteg szerep és ötlet jut, amelyeket együtt dolgozunk ki. Mindenben számíthatok rájuk, és inspirálóan hatunk egymásra”  - emelte ki a zenekarvezető. 
A Soundtrack című albumon a dalok harmóniavilága sokkal inkább a filmzenékből, nem pedig a jazz strutktúrákból eredeztethetők, miközben az akusztikus hangzás és az improvizáció azért a jazzen alapulnak. Az egyedi atmoszférát teremtő lemezt a Horváth “Tojás” Gábor Trió november elsején mutatja be a Budapest Jazz Klubban.
Spotify - Horváth „Tojás” Gábor Trió: Soundtrack (kiadó: Hunnia Records): https://spoti.fi/2QamQTU

Horváth „Tojás” Gábor Trió: Soundtrack lemezbemutató
2018. november 1. Budapest Jazz Club
Horváth 'Tojás' Gábor – zongora, Horváth Balázs – bőgő, Gálfi Attila – dob

További információ: www.horvathtojasgabor.com 

https://www.bjc.hu/programok/eloado/horvath-tojas-gabor-trio-2/


“Reckoner”
(Radiohead)
Horváth "Tojás" Gábor - Keyboard
Horváth Balázs - Bass
Gálfi Attila - Drums
Filmed on 2016.07.14.
Budapest Jazz Club, Budapest
Filmed & Sound by
Balázs Susszer

2018. október 12., péntek

Az év legmeghökkentőbb kiállítása: óriási, meztelen testek Virgilius Moldovan tárlatán

Fennállása óta most először 18 éven felüliek számára nyílik kiállítás a pécsi Zsolnay Negyed m21 Galériájában, október 12-én. Virgilius Moldovan világhírű román szobrászművész közel 30 alkotása méretében és tartalmában sem hétköznapi. A monumentális, több méter magas szobrok és a meztelen emberi test valósághű ábrázolása próbára teszik a látogatók nyitottságát. 

A Plain Stories / Leplezetlen történetek című kiállításon a főleg szilikonból és műgyantából készült aktszobrok között szerepelnek olyan ismert személyek, mint Picasso, Hitler vagy Rubens. A monumentális, csupasz testeken kívül a műtárgyak között találhatók valósághű, erős érzelmeket ábrázoló emberi arcok, vagy éppen egy egyszerű kart megörökítő alkotás. Az általános szépségideáltól merőben eltérő, groteszk szobrok realisztikussága sokszor zavarba ejtő, akár sokkoló, de az biztos, hogy erőteljes érzelmeket vált ki a szemlélőből. 

- A művészetben nélkülözhetetlen a frissesség, az új utak keresése. Ebből az indíttatásból úgy gondoltuk, hogy lehetőséget adunk egy ilyen megdöbbentő, ízig-vérig kortárs kiállítás számára, amihez hasonlót Pécsett eddig soha nem láthatott a közönség. Bízunk benne, hogy kíváncsiságból olyanok is ellátogatnak az m21 Galériába, akik eddig nem voltak rendszeres kiállításlátogatók – számolt be Vincze Balázs, a Zsolnay Örökségkezelő NKft. ügyvezetője. 

Moldovan szobrai egyszerre időtlenek és aktuálisak. Aktuálisak, mert az alkotó minden művének alapgondolatát egy konkrét esemény, történet veti fel, melyet a környezetére érzékenyen reagáló értelmiségiként él meg és dolgoz fel, belesűrítve egy monumentális pillanatképbe a szoborkompozíció témáját. A méretnövelés, az emberi test lágyságát idéző anyaghasználat (szilikon), annak festői megközelítése, a látszólag kimerevített pillanatok, a viselkedési normákon túllépő pózok, illetve a testiség közvetlen bemutatása olyan szobrászi kreációt eredményez, mely erőteljesen próbára teszi a befogadó hozzáállását, nyitottságát. Ugyanakkor Virgilius Moldovan olyan általános érvényű morális értékekre próbálja meg felhívni a figyelmet leplezetlen szobortörténetei által, melyek az erőteljes, harsány fogalmazásmód mögött örökérvényként csendben meglapulnak, várva a szemlélő gondolati felfejtését.

Virgilius Moldovan brassói születésű (1955) román szobrász, aki a Ceauşescu rendszer embertelensége elől menekülve Bécsben telepedett le. Itt él és alkot immár több mint három évtizede. Tanulmányait még a kolozsvári Akadémián folytatta (1975–79), ahol Kós Károly fia, Kós András osztályában alapozta meg szobrászi látásmódját, formavilágát. 

Alkotói szemlélete és szobrászatának formajegyei két irányból eredeztethetőek: a lényegre törő, már-már nyers és monumentális balkáni megközelítés mellett a bécsi új-expresszionista mozgalom hatásán keresztül a nyugati művészet konceptualista, történeti beágyazottságon alapuló gondolkodásmódját idézi.

Virgilius Moldovan rendkívül aktív szobrász, ami az életművében sorakozó szobrai mellett a kiállítási szereplésein is érzékelhető. Ausztria és Románia mellett Hollandiában szerepel a legtöbbet munkáival, de megfordult már a világ számos pontján, fontos kiállítási helyszínén. A magyarországi közönség számára sem teljesen ismeretlen alkotó, hiszen nem olyan rég állított ki Nyíregyházán és Szegeden, most pedig harmadik állomásként Pécsett, az m21 Galériában.

A kiállítás 18 év alattiaknak nem ajánlott!


Megtekinthető 2018. december 2-ig.


2018. október 11., csütörtök

Hiányzol - Lemezbemutató!

"Kedves Barátaink!!

Megjelent a Golestan Együttes „Hiányzol / Yaasat Mabodey” című albuma!
2018. október 14-én vasárnap este 7-kor szeretnénk Veletek találkozni a Made in Pécs Cafe-ban, ahol zenekar tagjai elmesélik Nektek, hogy is készült a lemez, s meghallgathatjátok kedvenc dalaikat a CD-ről.
Sok szeretettel várunk Benneteket, számítunk Rátok!"



2018. október 9., kedd

Három évre megújították a POSZT vezetésének mandátumát

Pécsi Országos Színházi Találkozó tulajdonosai a 2018. október 4-i taggyűlésen döntöttek a POSZT  ügyvezetéséről, a Szakmai Tanácsadó Testület tagjairól, illetve a a Felügyelő Bizottság összetételéről. A taggyűlésen a tulajdonosok képviseletében jelen voltak: Keszég László, a Magyar Színházi Társaság elnöke, Szabó László, a Magyar Teátrumi Társaság titkára és Vincze Balázs Attila, a Zsolnay Örökségkezelő Nonprofit Kft. ügyvezetője.

A döntés értelmében Magyar Attila, a POSZT ügyvezető igazgatója Kővári Zsuzsanna produkciós igazgatóval és Szűcs Gáborfesztiváligazgatóval 2021. december 31-ig folytathatja a 2016-ban megkezdett munkát.

A tulajdonosok a Szakmai Tanácsadó Testület korábbi elnökét és tagjait további három évre kérték fel a szakmai a munka folytatására.

A Felügyelő Bizottság tagjainak 2018. december 7-től Kárpáti Péter gazdasági szakembert, Dr. Turi Ákos jogászt és Vidákovics Szlávenszínművészt, színigazgatót kérték fel. 

2018. október 4., csütörtök

Song az élet értelméről (live)


Simara - Dobos: Song az élet értelméről
Első Kísértés koncert, Szabadkikötő

2018. október 2., kedd

A természet ihlette design és művészet

A természet inspirálta dizájn kihívásaival, illetve a biomimetika gyakorlati kérdéseivel foglalkozik október 10. és 12. között az art quarter budapestben megrendezett Biomimicry & Connectivity workshop. A három nap során nemzetközi szakértők vezetésével olyan kérdéseket járnak körbe, miként hatnak a biológiai organizmusok, a növények és állatok a különböző szakterületekre, s a természetben évezredek óta jelenlévő folyamatok hogyan integrálhatóak a művészetbe, építészetbe és a designba. Az első nap előadásai ingyenesen látogathatók.

A biomimetika képviselői- művészek, biológusok, kémikusok, építészek és mérnökök – olyan ötleteket ültetnek át a mindennapokba az állat- és növényvilágból, amelyek hasznosságát és hatékonyságát az evolúció évmilliárdokon keresztül igazolta. A természet által inspirálva nemcsak biológiai struktúrákat imitáló műtárgyak és design termékek születnek, de számos építészeti megoldás, közlekedési eszköz és az életünket megkönnyítő találmány is. A Design Hét keretében megrendezett angol nyelvű workshop a biomimetika gyakorlatait és kapcsolódási területeit járja körbe. A dizájn, az építészet, a filozófia, a technológia, a közgazdaságtan és a művészet területein kalandozó közös gondolkodást a témakörök ismert nemzetközi szakértői segítik. A workshopra főként építészeket, művészeket és dizájnereket várnak, de a bevezető előadás minden érdeklődő számára nyitott és ingyenes látogatható. A három nap során felmerülő ötletek kreatív írás szemináriumon nyerik el végső formájukat, és a workshop folyóiratában jelennek meg, az eseményt pedig egy közös parti zárja. 

Jelentkezés: 2018. szeptember 30-ig, hello@designstudies.hu


Biomimicry & Connectivity - Arts & Design Workshop / Design Week

2018. október 10. és 12. között az art quarter budapestben 


AN EXPLORATION OF CONNECTIONS IN THE PRACTICE OF BIOMIMICRY

PROGRAM

OPEN TO PUBLIC - TALKS & ECO TALKS PANEL /FREE/
10 OCTOBER
10.15-10.45 Biomimicry: Objects and Sustainability - Introduction Karina Vissonova (DK)
11.00-12.00 Eco talks - multiple experts panel
Signing up for closed sessions
Lunch at Art Quarter Budapest

CLOSED SESSIONS / WORKSHOP, FEES APPLY/
10 OCTOBER
13.00-13.30 Creative writing in design & arts world. Learning to think & write with an expert writer - tools and methods - Jaap Scholten (NL)
13.35-14.35 KEY LECTURE Parametricism, digitalism and biomimesis – toward a humanistic architecture - Levente Gyulai (HU)
14.45-15.15 Ecology & Technology - Bioethics - Ákos Maróy (HU)

11 OCTOBER
10.30-11.30 "Dialogue between a Designer and Design Philosopher Sabrina Stiegler (DE) and Karina Vissonova (DK)
11.40-12.10 Nature versus Culture in philosophy and art - László Nemes (HU)
12.10-13,00 Lunch at Art Quarter Budapest
13.00-13.30 Design & Crafts Rihards Funts (LV)
13.40-14.40 Art & Bio-philosophy/ scientific drawing technique Lilla von Puttkamer (DE)
Closing session with discussions

12 OCTOBER
11.00- 13.00 Discussion of the theme. Creating material for publishing - working collaboratively on the theme analysis with sketches, mind maps and other ideation tools. Thinking critically, communicating in writing an innovative and well thought-through individual response. Collected written materials, stories, sketches and interviews will be published in the workshop magazine. Closing session and an evening program.

The workshop is the first in a series delivered in a collaboration between the Art Quarter Budapest and the Institute of Advanced Design Studies. The program is also part of the Design Week Budapest event series.