2018. június 30., szombat

Queens Of The Stone Age (INMUSIC '18)

"Due to a copyright claim, your YouTube video has been blocked. This means that your video can no longer be played on YouTube. Video title: Queens Of The Stone Age (INMUSIC '18) Copyrighted content: No One Knows Claimed by: WMG, UMG View claim details Why this can happen Your video might contain copyrighted content. Copyright owners can choose to block YouTube videos that contain their content."

2018. június 25., hétfő

INMUSIC Festival

Mától az INMUSIC fesztiválon vendégeskedünk. Ha tudunk, akkor naponta jelentkezünk - akár élőben is a Facebook-on -, ha nem , akkor 3 nap múlva. Akinek nincs türelme kivárni, az lapozgassa a régebbi bejegyzéseinket! :)

2018. június 22., péntek

Udvari zene és barokk vártörténeti séta a Régi Zenei Napokon

Idén a Régi Zenei Napok keretein belül már 34. alkalommal csendülnek fel eredeti hangzással, komolyzenei művek. A fesztivál immár második alkalommal Vác városában kerül megrendezésre június 30. és július 7. között. A Filharmónia Magyarország kiemelt feladatának tartja, hogy a fesztivál során, a hallgatók a komolyzenei műveket hiteles formában élvezhessék, tehát úgy, ahogy azok a zeneszerző korában megszólalhattak. A fesztivál kivételes programkínálatában megtalálhatók, a magyar és külföldi, régizenét tanulmányozó professzorok és a mesterkurzusok hallgatóinak különleges és megismételhetetlen koncertjei is.
A régizene ikonikus alakjai mellett a zenetörténeti korszakhoz illeszkedő izgalmas családi programok is várják az érdeklődőket. Június 30-án a Budai Várban (Magyar Nemzeti Galéria, Budapesti Történeti Múzeum, Budavári Evangélikus Templom) mini koncertek a Magyar Nemzeti Galéria barokk kiállításán, udvari zene és barokk várostörténeti séta a Budapesti Történeti Múzeumtól a Budavári Evangélikus Templomig, ahol zenés, interaktív orgonabemutató várja a kicsiket és nagyokat a templom nemrégiben felújított barokk orgonáján. Július 7-én Vácott a belvárosban és a Duna-parton, meseóra Bogárdi Alizzal, fülelés, dalolás, mondókázás, zenekarosdi. Irka-firka, sétafika, tánc! Önfeledt időtöltés melynek során a legkisebbek és családtagjaik megismerkedhetnek a hangszerekkel, éltethetik a hagyományokat és egy igazi zenei élményben lehet részük. Délután egy izgalmas, zenés várostörténeti sétán és vetélkedőn vehetnek részt a vállalkozó szellemű családok, ahol a feledhetetlen élményen túl értékes nyeremények is gazdára találnak. A nap során megismerkedhetnek a hangszerek királynőjének, az orgona csodálatos világával, ahol Szamosi Szabolcs orgonaművész, a Filharmónia Magyarország ügyvezetője várja az érdeklődőket egy zenés, interaktív bemutatóra.

A különleges programokról bővebb információ: regizeneinapok.hu

2018. június 21., csütörtök

Zsolnay Fényfesztivál 2018

A napfelkelte fényerejét megközelítő ragyogás várja a Pécsre érkezőket a Zsolnay Fényfesztiválon, június 28. és július 1. között. Az ország első fényfesztiváljának káprázatos fényfestett alkotásai itthon egyedülállók, a programkavalkádot pedig nemzetközi fellépők utcai attrakciói és koncertjei gazdagítják.
Ebben a négy napban mindent beragyog a fény, amit alátámaszt az is, hogy idén több mint 2,5 millió lumen fényerő lesz jelen a fesztiválon, ami megegyezik egy akkora világítótorony fényerejével, amely Franciaország partjairól képes átvilágítani Anglia kikötőibe.
Az eseményt bemutató sajtótájékoztatón dr. Hoppál Péter, Pécs országgyűlési képviselője elmondta: Az elmúlt évtizedben több szóösszetétel született arról, hogy Pécs mi mindennek a városa, és a fesztivál felerősítette azt a tényt, amely szerint Pécs a fény városa is. Örömét fejezte ki azt illetően, hogy Pécs egy 21. századi, új nézőpontokat felvonultató fesztivállal erősödhetett.
Fény útja 25 állomásán a fényművészet különböző ágaival találkozhatnak a belvárosban korzózók: statikus, mozgó és interaktívan irányítható alkotások öltöztetik új ruhába az épületeket, valamint fényszőnyegen is sétálhatnak a járókelők. Még repülőgépekről is látható a Kiégő Izzók óriási világító pixelbogara, a fesztivál totemállata. Vicsek Viktor, világhírű magyar fényművész újra saját alkotással jelentkezik.
Dr. Őri László, Pécs alpolgármestere elmondta: a Zsolnay Fényfesztivál méltó büszkesége Pécsnek, hiszen a történelmi belváros öröksége eddig soha nem látott módon csodálható meg, így egyaránt kínál élményt a helyieknek és a turistáknak. Kiemelte: a fesztivál egyik célja a pécsi értékek megmutatása azáltal, hogy a belvárosi épületeken 12.000 négyzetméternyi felületen láható fényfestés, miközben a fesztivál keretében több mint 30 helyszínen közel 100 program zajlik.
- Nagyot álmodtunk és fényes sikert arattunk – vélekedett a Zsolnay Light Art Fényfestőversenyről Vincze Balázs, a Zsolnay Örökségkezelő NKft. ügyvezetője. A nemzetközi verseny a fesztivál központi attrakciója, amely során a Székesegyház monumentális homlokzata elevenedik meg a háromdimenziós, mozgó fényalkotások révén. Az élmény fokozása érdekében idén tovább bővül a vetített felület mérete, így nemcsak a bazilika oldalhajója, a tornyok, és a tető, hanem már a hátsó tornyok is a látvány részét képezik. Az előválogatás befejeződött, a versenybe került tíz alkotás közül három magyar, de láthatunk mexikói, spanyol, francia és ukrán alkotásokat is. A verseny zsűrizését egy öttagú nemzetközi bizottság látja el és idén is lesz közönségdíj. 
Újdonság a fesztivál életében, hogy az utcaművészetek alkotóit is versenyre hívta a ZsÖK, amelyre utcaszínházi és utcai cirkuszi előadással lehetett jelentkezni. Az előválogatás már itt is befejeződött, a legjobb 5 produkció (spanyol, francia, két argentin és egy magyar) fog versengeni a 3000 eurós fődíjért. A verseny a Magyar Zsonglőr Egyesülettel karöltve kerül megszervezésre, az ő jelenlétüknek köszönhetően idén is Pécs ad otthont a Magyar Zsonglőrtalálkozónak a Zsolnay Fényfesztivál ideje alatt. Ennek kiemelt eseménye a Gálaműsor, amelyen Európa számos országából érkező artisták és zsonglőrök varázsolják el a nézőket.
Nappali programokat is kínál a rendezvény, visszatér a tavaly hatalmas sikerrel debütált Fénybütykölde, ahol mindenki maga készíthet világító ékszereket és emléktárgyakat. Az Inspirál Zsonglőr és Cirkuszi Játszóházban kicsik és nagyok is próbára tehetik ügyességüket, a Varázsóra látványos fizikai bemutatóján pedig fénnyel történő varázslatos kísérletek láthatók. Bizonyára nagy feltűnést fog kelteni a spanyol Rodafino „guruló színpada” is, ez egy óriási muzsikáló kerék, amely „potrohában” öt kiváló művészt szállítva közlekedik az utcákon.
A fesztivál zenei palettáját a világ minden tájáról érkező előadók színesítik: a japán Yuki Koshimoto a hangdrum nevű hangszer egyik legismertebb előadója, aki duóban lép fel az ambient művész, Maoom társaságában. Indiából érkezik a Thaalavattam ütőhangszeres projekt, míg a Rumbo Tumba az argentin Facundo Salgado elektroakusztikus zenei projektje, amelyben az előadó Dél-Amerika különböző részeiről származó ritmusokkal és hangzásvilággal kísérletezik, olyan urbánus zenei stílusokkal vegyítve, mint a dub, a hip hop és a house. A fesztivál egyik legnagyobb zenei durranása a katalán, 14 fős, kirobbanó energiával játszó dobos együttes, a Sound de Secá. A hazai kedvencek sem hiányozhatnak, itt lesz többek között Beck Zoltán (30y), aki Gyermeknek bátor címmel tart szerzői estet.
Az ingyenes fesztiválon aki még több élményre vágyik, azt várja a Fény Útja Extra, amelynek kiemelt helyszínei egy 1500 Ft-os karszalag megvásárlásával korlátlanul látogathatók. A karszalagot érdemes előzetesen megváltani:




A néző nem tudja a megszokott módszereivel értelmezni a látottakat, az érzékei cserben hagyják. A vetítés kizökkenti a nézőt a megszokott érzékelési és észlelési sémáiból, új értelmezési folyamatra készteti! Meggyőződésem, hogy a tárgy- és épületvetítés túlmutat a technikai kuriózum kategóriáján. Egy olyan új vizuális nyelvről van szó, amely képes megszólítani a ma emberét!” – Bordos László Zsolt
A Fény Útja egyik legkülönlegesebb élményéhez a Littke Palace Látogatóközpont pincerendszerébe invitálunk. Bordos László Zsolt ikonikus alkotása egy 7 perces sztereó 3D objekt mapping installáció, aminek megtekintéséhez túravezetők kalauzolnak el.
🖱️ http://www.zsolnayfenyfesztival.hu/feny-utja…
#fenyfeszt #zsff2018

2018. június 20., szerda

„Ádázul vicces és elképesztően bizarr” - MOJO a Belvárosi Színházban

Magyarországon 2018. június 21-én látható először, Jez Butterworth virtuóz nyelvezetű és kacagtatóan fekete humorú darabja, a MOJO a Belvárosi Színházban Szabó Kimmel Tamás, Nagy Dániel Viktor, Schruff Milán, Csőre Gábor, Lestyán Attila és Hunyadi Máté szereplésével, Göttinger Pál rendezésében. 
„1958-at írunk, a londoni Soho pezsgő klubélete a gyerekcipőben járó rock’n’roll-élet legkülönfélébb figuráit sodorja össze. A sötét lebujok környékén indulófélben lévő sztárocskák, az új zenétől megrészegült rajongók, piti bűnözők és veszélyes nehézfiúk, szerencsétlen ügyeskedők és nagypályás játékosok gyülekeznek. Kábítószer és muzsika, kiszolgáltatottság és hatalom, emberek életét magasba röpítő vagy örökre leromboló ügyes húzások és árulások kora ez – ami éppen történik, és ami ekkor készülődik, a rákövetkező évtizedekben fenekestül forgatja majd fel nem csak a zenei világot – hanem mindent. Az Atlantic Club üdvöskéje, Silver Johnny igazi sztárnak ígérkezik. A közönség őrjöng érte, az éjszakai mulató csaknem felrobban minden áldott este. Ezra, a tulajdonos féltékenyen őrzi és csak magának akarja ezt a csodafiút. Egyik nap Ezrát félbe vágva találják a kukában a klub hátsó bejáratánál. Helyettese, Mickey közli a klub csapatával: a főnököt a félelmetes Sam Ross bandája ölte meg, méghozzá azért, hogy ma este eljöjjenek, és erőszakkal vegyék át a klubot. Lassan esteledik, az ajtóban gyülekezni kezdenek a rajongók, a fiúk pedig, vegyes lelkesedéssel az ügy iránt, elbarikádozzák magukat odabenn, hogy felkészüljenek az ostromra…” – írja a szövegkönyv. 
Göttinger Pál rendező így vall a darabról: „Azért is izgalmas számomra a Mojo, mert efféle helyzetekben lehetséges viselkedési módokat villant fel, és megsejteti azt is, hogy bármennyire úgy érezzük is, képesek vagyunk befolyásolni a körülöttük zajló eseményeket, rá kell döbbennünk, hogy ezekre tulajdonképpen nincs túl sok ráhatásuk. A darab azt súgja, hogy valójában tehetetlenek vagyunk, a körülmények áldozatai. A kérdés csak az, mi marad belőlünk, ha ebbe belenyugszunk.”
Jez Butterworth darabja 1995-ben debütált a londoni Royal Court színházban, olyan, később Hollywoodban is nagy karriert befutó, hazánkban sem ismeretlen színészekkel a szereposztásban, mint Tom Hollander, Andy Serkis vagy Aidan Gillen, a 2013-as felújításban pedig Ben Whishaw, Brendan Coyle és Ruper Grint játszották a főszerepeket.  A kritikusok és a közönség hatalmas felbolydulással és rajongással fogadta az ezzel a darabjával debütáló szerzőt. A lapok az ádázul vicces, elképesztően bizarr történetmesélést magasztalták, és megörökítették, ahogy a premieren a közönség minden egyes tagja érezte, hogy itt valami különleges született.
A hazai előadás szereplői: Szabó Kimmel Tamás, Ötvös András, Nagy Dániel Viktor, Schruff Milán, Csőre Gábor, Hunyadi Máté
Stáb:  Dramaturg - Sediánszky Nóra; Jelmez - Cselényi Nóra; Díszlet - Ondraschek Péter; Világítás terv - Szondi György; Rendező - Göttinger Pál; Producer - Orlai Tibor


Előadások: 2018. június 21., 22., 23.,24

„A színház varázsa mérettől független” – beszélgetés Csőre Gáborral
Június 21-étől Jez Butterworth Mojo című fergeteges humorú, fekete komédiájában láthatja a közönség a Jászai Mari-díjas Csőre Gábort a Belvárosi színházban az Orlai Produkció előadásában. Az angol alvilágban játszódó történet kapcsán megingó betyárbecsületről, az összefogás erejéről és az összetolt asztalok melletti próbák csodájáról is beszélgettünk.
A Mojo az ötvenes évek végén, egy londoni éjszakai klubban játszódik. A benne szereplő kisstílű gengszterek engem a Guy Ritchie-filmekből ismert figurákra emlékeztetnek, csak éppen szövetnadrágos kiadásban. Milyen más alkotásokra hasonlít szerinted az előadás világa?
A Mojo tényleg úgy épül fel, mint a Guy Ritchie-filmek, és emlékeztet kicsit a Kutyaszorítóbanra is. Adott itt is egy probléma – nem is olyan kicsi ráadásul –, amit elég ostobán próbálnak megoldani a szereplők. Ha mégis kieszelnek valamit, az sem úgy sül el, ahogy szeretnék. Legfőképpen azért, mert nagy rájuk a ruha, meghaladja a képességeiket a feladat. Ebben a jól megírt bizarr humorú, fekete komédiában az ő csetlés-botlásukat követhetjük, egészen a drámai végkifejletig.
Az általad megformált Mikey meglehetősen szikár, arrogáns alaknak látszik. Örök második a ranglétrán, aki úgy érzi, talán most jött el végre az ő ideje. Milyen utakat találtál ehhez a nem túl rokonszenves figurához?
Végtelenül kemény pasasnak néz ki valóban, és első pillantásra tényleg az tűnhet fel, hogy megállás nélkül parancsokat osztogat. Csakhogy látni kell azt is, hogy a többiek egyáltalán nem fogadják el az utasításait. Levegőnek nézik Mikey-t. Jól látod, ő az állandó ezüstérmes a csapatban. Az addigi bajnokot, a színdarab helyszínéül szolgáló bár korábbi tulajdonosát viszont valakik kinyírták a történet szerint, és ez a helyzet lehetőséget kínál számára, de rengeteg problémát is a nyakába zúdít egyszersmind. Szerintem megpróbál ő úrrá lenni a káoszon, csak túl nagy falat ez neki. Hozzátartozik persze az is, hogy akikre épít: teszetosza pancserok. Hogy sikerül-e végül felülnie a trónra, azt nem árulhatom el.
Érdekes, hogy trónt említesz, a szerző ugyanis egy nyilatkozatában úgy fogalmazott, ő elsősorban királydrámaként képzeli el a Mojót. A cselekmény szálai valóban az utódlás körül bonyolódnak, közben pedig egy közösség erjedését, felbomlását is végigkövethetjük. 
Igen, és azért történik ez elsősorban így, mert a szereplők meg sem próbálnak összefogni. Az előadás rendezője, Göttinger Pál már a próbafolyamat legelején felhívta rá a figyelmünket, hogy a Mojo egy olyan alaphelyzetet modellez, amelyből sokkal nagyobb valószínűséggel lehetne győztesen kijönni, ha szövetséget kötnének egymással. Persze a közös cél – hogy túléljék ezt a kalamajkát – látszólag egybekovácsolja őket, abban a pillanatban viszont, amikor valamelyikük elhagyja a színt, a többiek egyből fúrni kezdik. Ha visszatér: mosolyognak rá megint, mintha még mindig bíznának benne. És ennek a látszólag összetartó közösségnek éppen a másik háta mögött zajló trükközések, frakciózások okozzák a vesztét. Ugye ismerős. Előfordulhat hasonló mindenféle munkahelyen és baráti társaságban. És persze a színház világában is.
Érdekes ív húzható a Mojo és az általad évek óta nagy sikerrel játszott, líraian kibomló Toldi között. Utóbbiban számos alak bőrébe bújsz, előbbiről pedig Göttinger Pál azt mondta, a pattogó, egymás szavába vágó párbeszédek miatt szinte olyan, mintha öten játszanátok el egyetlen szerepet. Mi volt a legérdekesebb számodra ebben a próbafolyamatban?
Húzós hónapon vagyunk túl, az biztos. Számomra, aki húsz éve szinte csak nagy színpadon játszom, nagy élmény volt újra átélni, hogy ilyen kis térben is megtörténhet a csoda. A színház varázsa mérettől független. Az utóbbi heteket a Jurányi Inkubátorház balett-termében töltöttük, összetolt asztalok és székek mellett próbáltunk. Felemelő volt érezni, hogy csak a színész a fontos, nem takarja el a partnereimet a színpadi technika pompája. Én azt tanultam tehát meg a mögöttünk álló négy hétből, hogy sosem a lépték számít, sokkal inkább a tartalom.
Idén nem vállaltál a Vígszínházban új bemutatót, így a régebbi szerepeid mellett a televíziós műsorvezetés, és a Mojóhoz hasonló színházi kirándulások határozták meg a 2017/18-as az évadodat. Hogy érezted magad?
Nem vállaltam, de nem is kértek fel. Olyan helyzeteket kerestem, amikben újra jól tudom magam érezni, és Istennek hála, idén számos ilyen akadt. Nagy élményt jelentett a Magyar Nemzeti Galéria Textúra című sorozatában Kemény István szövegét adni elő, de kihívást jelent Háy János Utánképzés ittas vezetőknek című darabjában is szerepelni, ami a Magyar Színházban fut sikerrel. Játszottam aztán egy Merénylet című, még készülő tévéfilmben, ami a Sissi-gyilkosságot járja körül, és feltűntem A mi kis falunkban is. Év közben hétről hétre felvettünk egy adást a Magyar Krónika című tévéműsorból, aminek köszönhetően a hazai tudományos és művészeti közeg legjobbjaival beszélgethetek. Nagyon sokat kapok tőlük. Most, az évad vége felé pedig a Mojo következett az Orlai Produkció meghívására, amelyben remek kollégákkal játszom együtt a Belvárosi színházban, szóval nincs okom panaszra. Egyik előadás sem hasonlít azokra a monumentális produkciókra, amelyekben idáig részt vettem, így aztán valamiképpen a főiskolán tanultakhoz, a vegytiszta színházhoz is visszatérést jelent nekem ez az évad. Ez a sok-sok friss tapasztalat afféle különleges vérátömlesztéssel ér fel.

Vass Norbert

2018. június 19., kedd

2018. június 18., hétfő

A XVIII. PÉCSI ORSZÁGOS SZÍNHÁZI TALÁLKOZÓ DÍJAZOTTAI

A szakmai zsűri díjai:

Legjobb előadás:
ROSMERSHOLM
Kolozsvári Állami Magyar Színház

Legjobb rendezés:
SZÉKELY KRISZTA
A kaukázusi krétakör
Katona József Színház, Budapest

Legjobb női főszereplő:
IMRE ÉVA
Rosmersholm
Kolozsvári Állami Magyar Színház

Legjobb férfi főszereplő:
KOCSIS GERGELY
A kaukázusi krétakör
Katona József Színház, Budapest

Legjobb női mellékszereplő:
KOVÁTS ADÉL
III. Richárd
Radnóti Színház

Legjobb férfi mellékszereplő:
SZEMENYEI JÁNOS
Csárdáskirálynő
Katona József Színház, Kecskemét

Legjobb 30 év alatti női színész:
SZAKÁCS HAJNALKA
Három nővér
Csokonai Színház

Legjobb társulati összjáték:
ÚJVIDÉKI SZÍNHÁZ
Borisz Davidovics síremléke

Legjobb színházi zene:
MARIAN NEĆAK
Borisz Davidovics síremléke
Újvidéki Színház

Legjobb színpadi mozgás és térhasználat:
HÁROM NŐVÉR
Csokonai Színház

Legjobb dramaturgi munka:
KOZMA ANDRÁS
Három nővér
Csokonai Színház

Legjobb jelmez:
NAGY FRUZSINA
A kaukázusi krétakör
Katona József Színház, Budapest
III. Richárd
Radnóti Színház

Legjobb díszlet:
ANDRIY ZHOLDAK és DANIEL ZHOLDAK
Rosmersholm
Kolozsvári Állami Magyar Színház

Legjobb fényterv:
BAUMGARTNER SÁNDOR
III. Richárd
Radnóti Színház


A színészzsűri különdíja:

A legjobb női alakításért:
PÁLMAI ANNA
A kaukázusi krétakör
Katona József Színház, Budapest

A legjobb férfi alakításért:
HORVÁTH LÁSZLÓ ATTILA
Illatszertár
Móricz Zsigmond Színház


A közönségzsűri különdíja:
ILLATSZERTÁR
Móricz Zsigmond Színház


A Színházi Dolgozók Szakszervezetének Básti Lajos-díja:
RÓZSA KRISZTIÁN
A kaukázusi krétakör
Miskolci Nemzeti Színház


A Színházi Dramaturgok Céhének Vilmos-díja
az idei Nyílt Fórum legjobb színművének:

OLÁH-HORVÁTH SÁRA: LENNI VAGY NEM


A 10 nap képes beszámolóit itt nézhetitek meg:

2018. június 7., csütörtök

Keresztvíz - Kortárs táncelőadás Shakespeare Vízkereszt, vagy amit akartok című műve alapján

Shakespeare Vízkereszt, vagy amit akartok című komédiájának interaktív, táncszínházi adaptációját mutatják be június 12-én a Bethlen Téri Színházban. A Juhász Kata Társulat Keresztvíz című darabja a vígjátéki jelleg ellenére számos komoly és meglehetősen aktuális kérdést feszeget, mint az idegen társadalomba való beilleszkedés, a munkaerőpiacon való érvényesülés férfi és női sémái vagy a xenofóbia keletkezése.

Az alcím „Ha Illíriába jössz, nem veheted el Shakespeare munkáját!” rákérdez a színpadi adaptáció mibenlétére, hiszen Shakespeare alapvetően egy szöveg corpust hagyott ránk, amiből a táncszínpadon igen kevés hangzik el. A Keresztvíz története sokaknak ismerős lehet. Egy felső középosztálybeli testvérpár hajótörést szenved a családi vitorlázáson. Noha elvesztik egymást, a dagállyal mindketten szerencsésen partot érnek. A lány munkát vállal, de úgy ítéli meg, hogy férfiként jobban érvényesülhet a helyi munkaerőpiacon. A fiú egy érzékeny, homoerotikus kaland útján gáláns támogatóra talál. Sajnálatos módon azonban hamarosan mindkettőjüknek szembesülnie kell a mesterségesen gerjesztett, helyi idegengyűlölettel, mely óhatatlanul erőszakos jelenetbe torkollik. Végül azonban Shakespeare-nek köszönhetően nemcsak egymást találják meg, de a boldogságukat is, mivel sikerül beházasodniuk a helyi elitbe.

A címbéli utalás Shakespeare „utolsó felszabadult és vidám darabjára a komédiák sorában” nem véletlen: a vízkereszt amellett, hogy a keresztény liturgia fontos napja, pogány ünnep is, a farsang kezdete, egyfajta fordulópont, amely előtt Európa most is áll. Mindannyiunknak alapvető kérdéseket kell tisztáznunk, melyek kiváltója az elmúlt években tapasztalható társadalmi jelenségek sora mint például a képviseleti demokráciákban az aktív szavazók arányának csökkenése,  az Európán belüli határok újraépülése, az európai országok közötti politikai összetartó erő sorvadása, a vallási alapon motivált terrorizmus kezelése, növekvő társadalmi egyenlőtlenségek országokon belül és az egyes országok között, a társadalmi fejlődés irányvesztettsége, amely a jövőbe vetett bizalom megcsappanásával jár.

A kérdés felvetéséhez a popkultúra más közkincsei mellett egy színházi klasszikust, a Vízkereszt…-et, hívják segítségül az alkotók. Shakespeare komédiája ehhez tökéletes médium, mivel az alaphelyzet elemei – hajótöröttek partra vetődnek Illíriában, vagyis a manapság a nyugat-balkáni migrációs útvonal mentén húzódó partvidéken, és az ott élő közösség tagjai valamilyen attitűddel fogadják őket – megfelelnek a mai tudósítások sémájának. A drámai hatás érdekében az előadás irodalmi szövegét napjaink dokumentarista és fikciós médiatartalmaival konfrontálják.

Juhász Kata Társulat: Keresztvíz (bemutató)
Bethlen Téri Színház, 2018. június 12. 19:00

Közreműködők:

előadók: K. Szabó Csenger, Rétfalvi Tamás, Takács Judit, Takács Lacek, 
zene: Alexis Cuadrado és Zságer-Varga Ákos
fény: Mervel Miklós
videó: Pataki Zora, Herczeg Tamás Bios
koncepció: Lóky Tamás
koreográfia: Juhász Kata



2018. június 6., szerda

11. Ördögkatlan programelőzetes

Idén az Ördögkatlan Fesztivál a nagy, teljes programfüzet előtt kiadott egy kisebb programelőzetest.  Ezt osztjuk most meg veletek. Ha a folyamatosan bővülő kínálatra részletesen vagytok kíváncsiak, akkor látogassatok el az ordogkatlan.hu oldalra!





2018. június 5., kedd

Virágzó Virágoskert - a Sétatér Fesztiválon a Golestan zenekar

2018. június 16. 19:30 

Sétatér Színpad

Golestan - Virágzó Virágoskert

A Golestan zenekar gyengéd dallamokat és lüktető ritmusokat egyaránt válogatott nyáresti koncertjére. Az évad elején a Kodály Központban játszottak nagy sikerrel a nemzetközi közönségnek – az évad végén a szabad ég alatt szólalnak meg achom (óperzsa nyelvjárás) és magyar nyelvű dalaik. A műsoron szerepelnek a készülőben lévő legújabb album szerzeményei, valamint a Golestan régebbi slágerei is felcsendülnek. A közel-keleti, egzotikus hangzásvilág és lírai, érzelmekben gazdag énekesi kifejezésmód társul zenéjükben a magyar muzsikusok pontosságával és érzékenységével. Különleges csemege a koncerten, hogy zenekarral együtt dalolnak a LilTrips formáció csengő hangú hölgyei is.

Ingyenes program!

Szervező: Zsolnay Örökségkezelő Nkft.



2018. június 4., hétfő

2018. június 2., szombat

POSZT sajtótájékoztató

Tegnap volt a POSZT sajtótájékoztatója. Most megosztjuk veletek a hivatalos sajtóanyagot. Figyelem, a post végén nagyon fontos információt találtok! :)

"A 18. Pécsi Országos Színházi Találkozó – POSZT (2018. Június 7-16.) két válogatója Regős János (színpadi szerző, szakíró, színész, rendező, a Szkéné Színház igazgatója 1979. és 2010. között), valamint Térey János (író, költő, drámaíró, műfordító). Ők és az idei évben először a válogatók által maguk mellé választott segítők, Balog József (a MASZK egyesület elnöke) és Bazsányi Sándor (a Pázmány Péter Katolikus Egyetem Bölcsészkara esztétika szakának megbízott tanszékvezetője) a 2017. március 1. és 2018. március 10. között bemutatott, magyar nyelvű színházi premierek közül fejenként több mint 180 előadás megtekintése után 14 versenyelőadást választottak ki, amelyek a fesztivál ideje alatt a Pécsi Nemzeti Színházban lesznek megtekinthetők.

A versenyelőadások másnapján lezajló szakmai beszélgetéseken és a Színház téren minden nap három alkalommal jelentkező közönségtalálkozókon a verseny- és a fesztiválprogram előadásainak alkotóival és szereplőivel találkozhatnak az érdeklődők.

A versenyt a POSZT ünnepélyes díjátadó gálája zárja június 16-án. Az est rendezője és házigazdája Simon Kornél. 

A 19. POSZT versenyprogramjának válogatása már megkezdődött, új válogatóknak a POSZT a Szakmai Tanácsadó Testület javaslata alapján Gulyás Gábort (a debreceni MODEM első igazgatója, később a Műcsarnok igazgatója, a Velencei Biennále nemzeti biztosa, jelenleg a szentendrei Ferenczy múzeum igazgatója) és Zalán Tibort (József Attila-díjas és Szép Ernő életműdíjas, a Magyar Köztársasági Érdemrend lovagkeresztjével kitüntetett költő, író, dramaturg, pedagógus, egyetemi tanár) kérte fel, akik Csikós Attila írót, publicistát, drámaírót, dramaturgot és Mispál Attila Balázs Béla-díjas film- és színházi rendezőt, forgatókönyvírót, dramaturgot választották segítőiknek. Az új válogatási ciklus 2018. március elsejével kezdődött meg. 


DÍSZVENDÉG

A 2018-as POSZT díszvendége Bálint András (Pécs, 1943. április 26. –) Kossuth- és Jászai Mari-díjas magyar színész, versmondó, színházigazgató, érdemes művész, a Halhatatlanok Társulatának örökös tagja. Bálint András részt vesz a POSZT ünnepélyes megnyitóján és díjátadó gáláján, a fesztiválon pedig verses esttel lép fel.


SZAKMAI ZSŰRI

Szamosi Zsófia, színész, Trokán Péter, színész, Falussy Lilla, dramaturg, Csanádi Judit, tervező, Rockenbauer Zoltán, író, Bóta Gábor, kritikus, Zsuráfszky Zoltán, koreográfus.


SZÍNÉSZZSŰRI

Felföldi Anikó, Jászai Mari-díjas, Molnár Zsuzsa, Jászai Mari-díjas, Ungvári István, Kisfaludy-díjas.

KÖZÖNSÉGZSŰRI

A közönségzsűribe a pécsi lakosok e-mailben jelentkezhettek. Közülük a szerencsés három főt sajtótájékoztatónkon sorsolták ki.

POSZT FESZTIVÁL

Az idei évben a versennyel párhuzamosan zajló fesztivál programkavalkádja ismét Pécs belvárosában kap helyet: a POSZT 2018-ban új játszóhelyekkel, kávézókban rendezett előadásokkal és kötetbemutatókkal, szabadtéri performanszokkal, szakmai programokkal, színészzenekarokkal és koncertekkel várja az érdeklődőket. A Művészetek és Irodalom Házában további programokkal, a Nyílt Fórum legjobbjaival, illetve városszerte kiállításokkal és könyvbemutatókkal készülünk. Európa egyik legszebb, legtökéletesebb akusztikájú hangversenytermében, a Kodály Központban népszerű vígjátékokkal, musicallel és operettel, nagyszabású, közönségkedvenc előadásokkal várjuk az érdeklődőket. 

A három éve megkezdett hagyományt folytatva idén is megrendezésre kerülő Egyetemi napokra az ország művészeti egyetemeinek (SZFE, Kaposvár), illetve a Pesti Magyar Színiakadémiának vizsgaelőadásait hívtuk meg, a meghívott előadások közül többre ingyenes és regisztrációhoz kötött a belépés. 

A Nyílt Fórum egész éves drámapályázatának több száz pályázója közül a három forduló után a döntőbe bejutó legjobbak drámái először az idei POSZT-on tekinthetők meg szcenírozott formában, felolvasószínházi előadásként. A szakmai programokra a belépés szintén ingyenes, ahogy számos fesztiválelőadásra, koncertre, és Bálint András verses estjére is.


A fesztiválkavalkádot utca-, báb- és táncszínházi előadások és performanszok színesítik a belvárosban. A Széchenyi téren idén ismét megrendezett plakátkiállítás több mint 400 plakátjával, és így a színházi évad teljes keresztmetszetével várja az érdeklődőket.


GÁLA

A Pécsi Országos Színházi Találkozó ünnepélyes díjátadó gálájára a fesztivál utolsó napján, június 17-én este, a Kodály Központban kerül sor. A műsor rendezője és házigazdája Simon Kornél.

Az átadásra kerülő díjak:

    • Legjobb előadás
    • Legjobb rendezés
    • Legjobb női főszereplő
    • Legjobb férfi főszereplő
    • Legjobb női mellékszereplő
    • Legjobb férfi mellékszereplő
    • Legjobb 30 év alatti női színész
    • Legjobb 30 év alatti férfi színész
    • Legjobb színházi zene
    • Legjobb színpadi mozgás / koreográfia
    • Legjobb dramaturgi munka
    • Legjobb jelmez
    • Legjobb díszlet
    • Legjobb fényterv / hangterv / videóterv

Különdíjak
    • A Színészzsűri díja (MASZK Országos Színészegyesület és Mozaik Művészegyesület)
    • Közönségdíj
    • A Színházi Dolgozók Szakszervezete (SzíDoSz) Básti Lajos-díja

Az idei évben az MMA díjanként 300-300 ezer forint pénzjutalomnak megfelelő összeget helyezett a mindenki számára nyitott díjalapba.



EREDMÉNYEINK, CÉLJAINK

Az idén nagykorúvá váló fesztivál számos tekintetben újjászületett a 2018-as évben.

Az idei verseny lesz az első a találkozó történetében, amely teljes egészében a POSZT Szakmai Tanácsadó Testülete által tavaly véglegesített versenyszabályzatban foglaltaknak megfelelően zajlik le, beleértve a válogatók és a zsűri kiválasztását, a regisztráció, a válogatás és a zsűrizés,  menetét, illetve a kiosztásra kerülő díjakat.

Idén indítottuk el a Pécsi Országos Színházi Találkozó Szakmai Regisztrációs programját is, amelynek keretein belül a Színházi Dolgozók Szakszervezete és a Pécsi Országos Színházi Találkozó stratégiai együttműködésében, a POSZF Közhasznú Nonprofit Kft., az Előadóművészi Jogvédő Iroda és a Magyar Művészeti Akadémia által biztosított támogatási keretből a regisztráló színművészek, alkotóművészek és színházi dolgozók számára szállást és jegyet biztosítunk a POSZT idejére. 

A versenyprogram legjobbjainak járó díjakhoz tavaly először járó pénzjutalom összege az idei évre díjanként 300 ezer forintra emelkedett.

A Europe for Festivals, Festivals for Europe (EFFE)  nemzetközi fesztiválszövetség a Pécsi Országos Színházi Találkozót a tavalyi és a 2018-as évre Magyarország legjobb színházi találkozója, kiemelkedően magas minőségű, nemzetközileg elismert fesztiválnak minősítette.

Az idei évben minden eddiginél több saját, exkluzív színházi tartalmat (interjúk, riportok, színes és informatív összeállítások a POSZT történetéről) készítettünk, amelyeket a legnagyobb színházi portálok is átvettek.
Folyamatosan fejlesztjük honlapunkat is, amelyen a látogatók a többszörös összetett, intelligens szűrő segítségével műfaj, időpont, helyszín alapján, több feltétel megadásával böngészhetnek a 18. POSZT több mint száz programja között.

Középhosszútávú terveink között szerepel a POSZT kapuinak kitárása a határon túli színházművészeti oktatóközpontok, műhelyek felé, azok integrálása a fesztiválba, illetve az európai színházi szakma és művészeti oktatóközpontok fuzionálása, a különböző európai

színházi központok közti kommunikáció elindítása, a pályakezdő fiatalok és a színházvezetők, szakmabeliek számára lehetőség teremtése egymás megismerésére, az új színházi generáció mobilizálása és a színházi és színházi oktatási kultúrák egymáshoz való közelítése. 


A 20. POSZT-ra már most készülődve igyekszünk alaposan és teljes körűen feltárni az ország legnagyobb színházi találkozójának múltját, hogy a jubileumi évfordulóra olyan átfogó kutatással jelentkezhessünk az Országos Színházi Találkozó (OSZT) és a POSZT történetéről, amelyet a szakma számára közkinccsé téve (illetve lényegét közérthető formában, ünnepi kiadvány formájában a közönség számára is elérhetővé téve) átfogó képet nyújtsunk a professzionális magyar nyelvű színházi szakma elmúlt két évtizedéről, a kutatás és annak eredményeinek elemzése és kiértékelése után hiánypótló színházi adatbázist (és webes felületet) nyújthassunk át a szakmának.

Az üzleti tervünkben vállalt idei céljaink a jegybevételt tekintve már most meghaladtuk A legtöbb meghirdetett verseny- és fesztiválelőadásra már elfogytak a jegyek, a fennmaradó produkciók nézőterein alig találni szabad helyet.


-----


A POSZT Fesztivál programja a találkozó kezdetéig folyamatosan bővül.


A legfrissebb programbontás
a www.poszt.hu és a www.facebook.com/posztpecs címen érhető el.


Jegyvásárlás:

jegymester.hu,"

FIGYELEM! AZ OFF PROGRAMBAN SZERKESZTŐSÉGÜNK ZENEKARA IS FELLÉP A BELVÁROSI KÖNYVTÁR UDVARÁBAN, 11-ÉN, 18 ÓRAKOR!