drMáriás idén ötven – ennek apropóján vállalkozik a Zsolnay Kulturális Negyed arra, hogy páratlanul gazdag alkotói tevékenységének egy átfogó szeletét bemutassa. A művész festményei az utóbbi években szinte a hétköznapjaink részévé váltak. A hazai közélet szereplőit és eseményeit ironikusan bemutató képek túlzás nélkül egy új művészeti formát honosítottak meg Magyarországon – olyat, amely beleszól, hozzászól, közbeszól, értelmez és válaszra késztet. Napilapok címoldalain, kereskedelmi tévéadásokban, vezető kiállítóhelyeken, bulvárlapokban, valamint irodalmi lapokban és képzőművészeti folyóiratokban, s a közösségi média megannyi formájában találkozhattunk velük. drMáriás képei megtalálhatók múzeumi és magángyűjteményekben, politikusok dolgozószobáiban, vállalkozók nyaralóiban, külvárosi lakásokban, alternatív klubokban, üzlethelyiségekben, fiatal művészek közösségi tereiben és egyebütt, sokak számára elviselhetőbbé, vidámabbá, szebbé és igazabbá téve azt a világot, amelyben élünk.
Az utóbbi évek közéleti tematikájú képei mellett azonban e kiállítás mást is felmutat ebből az immár három évtizede tartó tevékenységből. Máriás különleges kivágat-ember sorozatának eddig szinte ismeretlen darabjait, amelyeket még szülővárosában, Újvidéken festett a nyolcvanas évek végétől 1991-ben bekövetkezett, a jugoszláv háború elől Magyarországra történő költözéséig, s amelyekből külön e kiállításra újabb sorozatot is készített huszonöt évi szünet után az évforduló jegyében.
A kiállításon ízelítőt kaphatunk az alkotó irodalmi tevékenységéből is. Eddig megjelent két verses- és hét prózakötetéből Ladik Katalin, Fábry Sándor, Keresztury Tibor, Waszlavik Gazember László, Lovasi András, Lévai Balázs és Rátgéber László felolvasásában hallhatunk videorészleteket. drMáriás Lomtalanítás című első prózakötete idén kínaiul is megjelent, a könyvet augusztusban a kritikusok a hónap legjobb kötetei közé választottak a távoli országban. A kiállításon – más prózai művek mellett – ezt a kötetet is megtekinthetjük.
Sokan vannak, akik drMáriást elsősorban zenei oldaláról ismerik. A harminc éve általa alapított Tudósok zenekar számtalan fesztiválon és klubban lépett fel Magyarországon és Európa-szerte, az Egyesült Államokban és Oroszországban; egy-egy lemezét kiadták Angliában, Oroszországban és Szlovéniában is. A zenekar fellépéseiből és klipjeiből készült videók, valamint fotók és plakátok néhány emlékezetes pillanat felvillantásával mutatják be ezt a kalandos tevékenységet.
Bár drMáriás alkotói nyelvezete első pillantásra meglehetősen társtalan, valójában számtalan ponton kötődik másokéhoz, azokéhoz leginkább, akik barátként, alkotótársként, harcostársként segítették a kibontakozását. Így e kiállításon láthatjuk zenekari alapítótársával, Bada Dadával közösen alkotott rajzsorozatát és Bada más alkotásait; Bukta Imre drMáriásról az Eperjesi alkotótáborban készített portréját 1992-ből, valamint Bukta más műveit; és további alkotásokat a kortárs magyar művészet vele szellemi rokonságot képviselő kiválóságaitól – feLugossy Lászlótól Szombati Bálintig.
drMáriás csiklandoz, elgondolkodtat, megbotránkoztat, felvidít – szeretetteli hangján provokál, hogy felrázzon bennünket azokból a sémákból, szerepekből, lövészárkokból, amelyekbe olykor akarva-akaratlanul is belecsúszunk. A kiállítás címe akár tevékenységének mottója is lehetne, hisz azt társadalomsebészetnek titulált kezeléseként éli meg, hogy meggyógyítson általa bennünket még akkor is, ha igazából nem vagyunk betegek, csak fásultak, kilátástalanok vagy rosszkedvűek.
A kiállítás kurátora Gulyás Gábor, a MODEM és a Műcsarnok egykori, a szentendrei Ferenczy Múzeumi Centrum jelenlegi igazgatója.
Információ:
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése