2016. július 30., szombat

A mi házunk

Simara - Kosztolányi: A mi házunk
a "Sarnabör szövegelős" album demójából

2016. július 29., péntek

Karaván Színház: I'm online


A gyerekek közötti internetes zaklatás témájával foglalkozó előadást júniusban mutattuk be, és a 2015/16-os évadban játszani tervezzük a Karaván Szobaszínház színpadán és iskolákban.
A videóban a Bob és Bobék Orchestra zenéje hallható.

I'm online - csesztetés egy felvonásban.

PÁLMA LOVAS EMÍLIA
ELZA MILE-NAGY LUCA
ZSANETT FIGECZKY VANDA
JENCI RUSZÓ ATTILA
MIKI PÁSZIK CRISTOPHER
APA NYÁRI OSZKÁR
ANYA NYÁRI SZILVIA
VIKTOR FARKAS KRISZTIÁN
HUBA VIRÁG PÉTER
PSZICHOLÓGUS SELMECZI BEA


DÍSZLET SOMOGYI ZOLTÁN
FÉNY KALÓZ ISTVÁN
HANG, DIGITÁLIS LÁTVÁNY LÁZÁR GÁBOR
FOTÓSZERKESZTÉS HAJDU GÁSPÁR
ASSZISZTENS MILE-NAGY LUCA

RENDEZŐ TÓTH GÉZA
PRODUKCIÓS VEZETŐ NYÁRI OSZKÁR

A produkció létrejöttét támogatta a Nemzeti Kulturális Alap. a Ferencvárosi Önkormányzat és az Emberi Erőforrások Minisztériuma.

2016. július 25., hétfő

Frank Zappa in Hungary -1991- JazzRock Jamboree, Tabán

Frank Zappa in Hungary
1991 june 28-30., JazzRock Jamboree,
Tabán, Budapest Búcsú

Frank Zappa in Hungary 1991 june 28-30.,
Budapest, Tabán ( concert + interview ) -
Hungary "Absolutely Free?" - Goodbye REDarmy concert !!

1991-ben Demszky Gábor az első Budapesti Búcsú alkalmával Zappát díszvendégnek hívta meg, aki a Tabánban tartott rendezvényen két szólót játszott, alkalmi zenésztársai Szakcsi Lakatos Béla, Kőszegi Imre, Babos Gyula és Egri János voltak. Majd este fellépett a Tilos az Á-ban a főpolgármester által szervezett zártkörű bulin.

Frank Zappa visiting Bige "pipe" József, Budapest '91
http://www.youtube.com/watch?v=jUGacr...

Frank Zappa - ZAPPApest '91 - - -
http://indavideo.hu/video/Frank_Zappa...

Hungarian Television (M2), Budapest, Hungary / June 30th - July 1st, 1991 / 31.23 Mins.

Budapesti Búcsú tracks:

1. Intro On Stage
2. Interview With Gábor Demszky
3. A Tabán Szinpadán
4. Zappa For President
5. Improvisation / Backstage
6. End Credits
7. The Real FZ Book

Szakcsi Lakatos Béla - piano,
Kőszegi Imre - dr.,
Babos Gyula - guitar
Egri János - bass
- - - - - - - - - - - - -

Gábor Demszky, the Mayor of Budapest, met Zappa in 1991 in LA, and invited him to Budapest.

...where FZ dusted his guitar and took a leading part in a jam session. It happened on 6/30/91, a few days after the notorious fucked-up Prague gig with Prazsky Vyber.

That year, the Budapesti Búcsú, i.e. Budapest Kermis,
during which there are all kinds of musical,
theatrical and other events all through the city,
celebrated the withdrawal of Russian troops from Hungary.

The location was the Tabán, which is a part of Budapest
where the houses were torn down in the early 20th century
and now is a hillside park. There is a stage there
where a lot of free concerts used to take place.

- - - - - more info
"We felt like flying" - drummer Imre Kőszegi remembers
http://frankzappa.blog.hu/2011/12/15/...

2016. július 23., szombat

Bíró Márti balladája - Both Miklós és a Palimo Story /// Miért nincs otthonom

Zene: Both Miklós
Dalszöveg: Babiczky Tibor, Both Miklós

Kamera: Józsa Ferenc, Antal Ákos, Kalotai Dániel
Hang: Hidasi Barnabás, Vesztergom Laura HLStudio
Felvétel: Audio-Technika Magyarország, Audmax KFT

Zenekar:
Bíró Márti – ének
Both Miklós – gitár
Olád Dániel ‘Kobra’ - ének
Rácz Richárd – billentyűs
Balog Tamás Cérna – tambura
Báder Dzsoni János – cimbalom
Milák Richárd – gitár
Gárgyán Zoltán – szaxofon
Sára Csobán – szaxofon
Kállai Géza – basszusgitár
Horváth Péter – dob

Producer: Ragyogó Évezred, Fonó Budai Zeneház

Több mint 10 ezer kilométer, országjárás tehetségek után… Both Miklós és barátja Csoóri Sándor 2013 őszén bejárta az ország különböző régióit, ahol a hallomásokban bízva, vagy csak megérzéseikre hagyatkozva kutattak fiatal zenészek után. A rendkívüli tehetségkereső program eredményeként összeállt a Palimo Story. Az egész folyamatot egy filmes stáb követte és az így készült dokumentumfilmeket a Duna Televízió közvetíti.

Both Miklós egyedülálló tehetsége, zeneszerzői és előadóművészi kvalitásai által olyan zene született, amely különlegesen egyesíti mindazon zenei kultúrát, amelyekkel a városokban és falvakban találkozhatunk. Jelen vannak a nagyvárosi hatások, ahogyan a hagyományos kultúra is. Az együttes a zenén keresztül olyan új oldaláról mutatja be az országot, ahogyan korábban még nem hallhattuk.

A zenekar történetét megörökítő film itt:
https://www.youtube.com/playlist…

2016. július 22., péntek

Könyvbe zárt csodák

"Egyedülálló kiadvány jelent meg a Zsolnay Kulturális Negyedről a Zsolnay Örökségkezelő NKft. gondozásában. A gazdagon illusztrált könyv bemutatja a Negyed területén lévő épületek történetét az 1800-as évektől napjainkig. 

Az ezer példányban megjelent kötetből megismerhetők a Zsolnay Negyed Pécs 2010 Európa Kulturális Fővárosa program keretében megvalósított felújításának előzményei, az öthektáros területen található épületek egykori és jelenlegi funkciói, a kert, a Zsolnay Mauzóleum, továbbá a Zsolnay család neves alakjairól is található benne egy rövid összefoglaló. Jól látható az a lenyűgöző átalakulás, ahogyan a Zsolnay gyár lepusztult területének revitalizációjával egy olyan minőségi kulturális tér jött létre, amely nemcsak a pécsieknek, de a turisták ezreinek is örömöt okoz. 

- A kulturális örökség védelme, értékeink ápolása és bemutatása kiemelt feladatunk, ezért nagy öröm, hogy immár könyv formájában is kezünkben tarthatjuk a Zsolnay Negyed esszenciáját – mondta Vincze Balázs, a Zsolnay Örökségkezelő NKft. ügyvezetője.  Hozzátette: az „ilyen volt, ilyen lett” tematika különösen szerencsés, hiszen hatalmas változáson ment keresztül a terület. 

A könyvben közel 150 kép kapott helyet, köztük archív fotók, régi képeslapok, tervrajzok is szerepelnek. Az átalakulást jól szemléltetik Kismányoky Károly fotói, melyek a felújítás előtti állapotot örökítették meg és a kötet szerkesztője, Cseri László képei, melyek a Negyed jelenlegi megjelenését tükrözik. A könyv megírásában a szerkesztőn túl részt vett Halász Kinga és Komor István, a grafikai terv Sándor Zsolt munkája. 

A Nemzeti Kulturális Alap támogatásával elkészült könyv megvásárolható a Zsolnay Örökségkezelő NKft. Infopontjain. "
(sajtóanyag)

2016. július 20., szerda

A zenész kizavarta a koncertről, aki fényképezett - Keith Jarrett Bécsben

"Mivel lemaradtam Keith Jarrett budapesti fellépéséről, Bécsben néztem meg a világhírű jazz zongoristát július 9-én. Azt nem gondoltam volna, hogy a koncertélmény mellé leckét is kapok a művészet és a diktatúra szoros kapcsolatáról, és hogy egy jazzelőadás keretén belül modellezik számomra a befogadó és előadó alá-fölérendeltségi viszonyát. És bár nem kívántam bepillantást nyerni a géniusz ellentmondásos pszichéjébe, és a gátlástalanságban és agresszióban megnyilvánuló önajnározásba sem, de úgy látszik, ez benne volt a jegyárban. Mások azonban nem voltak ilyen szerencsések, vagy éppen más szerencsében volt részük: néhány embert ugyanis személyesen a világhírű muzsikus küldött ki a teremből.

A bűnük az volt, hogy fotót mertek róla készíteni.

Évek óta vesszőparipám, hogy a fényképezős mobilokat nem kéne engedni koncerten, mert nem lehet tőlük látni, ráadásul elvonja a figyelmet az előadásról. Szóval az állandó fotózgatás totál az agyamra megy, de ilyen szintű helyszíni kirohanásra nem számítottam, még ha egyet is értek a művésszel. Szépelegve nevezhetjük a büdös bunkót öntörvényű zseninek, de a lényeg nem változik. Azért, mert valaki tehetséges, még nem alázhatja meg a közönségét, pláne, ha belőle él. Másnap még a Die Presse kritikusa is azon méltatlankodott, hogy miért kellett akkora hisztit csapni a fotózás miatt.

Pláne, hogy az eset még a koncert előtt történt.

Aki nemcsak a zongoravirtuóz munkásságát ismeri, hanem a személyiségét is, az jól tudja, hogy Kim Dzsong-Un kevésbé terrorizálja az észak-koreai népet, mint Jarrett a hallgatóságát. Gyűlöli a mobilt, idegesíti a vaku, de nem tűri a köhögést, krákogást sem, és nagyon erőszakosan lép fel azokkal szemben, akik nem illően viselkednek. A muzsikus azzal magyarázza a tilalmat, hogy az improvizatív játék teljes koncentrációt igényel, nem szabad őt megzavarni. A művész úr igénye teljességgel elfogadható, színházban sem ugrálunk fel a színpadra félmeztelenül, bár kétségtelenül vannak hülyék, akik monológokba is belevakuznak az okostelefonjukkal.

A nézőtérről való kizavarás helyett azonban számos más kulturált módját ismerik Európában a közönség megnevelésének, és mivel Jarrett nem egy moldáviai talponállóban lépett fel részeg kamionosok előtt, akadt volna más lehetőség is.

Benedict Cumberbatch brit színész tavaly például a Hamlet londoni előadása előtt kérte meg idióta közönségét a lehető legudvariasabban, hogy ne kattintgassák a mobiljukat a darab alatt.

A bécsi Musikverein közönségének néhány tagja azonban nem értesült Jarrett rigolyáiról, ezért néhányan a színpadra lépésekor lefotózták őt a mobiljukkal. A zongorista lángoló fejjel lépett a mikrofonhoz megköszönte ugyan a tapsot, majd közölte, hogy itt addig nem lesz koncert, amíg a renitensek el nem hagyják a termet, majd levonult az emelvényről. Egy pillanatra mindenki kisiskolásnak érezte magát, a zsúfolásig megtelt nézőtéren hullámokban futott végig az értetlenség, de a művész komolyan gondolta, és nem jött vissza. A helyes reakció a közönség részéről az lett volna, ha szépen feláll, és visszakéri a pénzét, de nyilván mindenkinek megvolt a maga kifogása és érve a maradás mellett. (Nekem például az, hogy több száz kilométert vezettem, és ez volt az első Jarrett-koncertem.) A kollektív büntetés és szégyenérzet nálam lassan mégis kezdett felháborodásba váltani, de ekkor nagy meglepetésemre az egyik „rendetlen tanuló” felállt, és méltatlankodva ugyan, de elhagyta a termet. A közönség tapssal jutalmazta a bűnbánó nézőt, aki feláldozta magát a többiekért. Hogy vele később mi lett, koncentrációs táborba vitték-e vagy a helyszínen kivégezték, nem tudom, de őszintén remélem, hogy legalább a küszöbön állva meghallgathatta a koncertet. Elvégre sokat fizetett érte.

Az alkotó menedzsere a nagyon szokatlan és felettébb kínos közjáték után rájött, hogy nem ártana tájékoztatni a nagyérdeműt a szabályokról, ekkor angolul és németül is megkértek mindenkit, hogy ne fotózzon, és egyáltalán ne használja a mobilját. Jarrett képviselője külön hangsúlyozta, hogy mivel ez a zene itt élőben születik, ne zavarjuk a művészt, és megígérte, hogy hamarosan kezdődik a koncert. A zenész visszajött, óriási, de meg nem érdemelt taps fogadta. A stílus azonban nem enyhült, a közönség még kapott egy taslit azzal a megjegyzéssel, hogy ezek szerint Közép-Európában nem tudják, mire való a mobiltelefon. Majd a diktátor végre játszani kezdett. De a szünet után sem vett vissza az egójából, még egyszer elmagyarázta az ostoba, faragatlan közönségnek, hogy itt művészet van, kérem, ti meg a mobilotokat piszkáljátok! Lehet, hogy ti azt szeretnétek, hogy elveszítsem a kapcsolatomat a zenével, de én nem – olvasott be rajongóinak. És a Cippolává változott Keith Jarrett azt is megállapította, hogy azért ilyen sz.r a világ, mert sokan úgy értelmezik a szabadságot, hogy megzavarnak másokat. Megtapsolták. Ha lett volna pszichológus a teremben, remek tanulmányt írhatott volna a tömeglélektanról.

Aztán amikor a művész kidühöngte magát, újra zenélni kezdett. Az előadás Jarrett életművéhez hasonlóan csapongott a banális és a zseniális, a blöff és a művészet, az önmegvalósítás és a közönségigény, a komolyzene és a jazz között. Egy-egy tételen belül is mintha időnként Bartók, néha pedig Claydermann ült volna a zongora mögött, de hátborzongató produkció volt. Négyszer tapsoltuk vissza felállva. Nem mintha nekünk zenélt volna. Leginkább önmagát szolgálta.

A diktátor persze élvezte a tapsot, ekkor már nem volt arrogáns, még viccelődött is, pedig a tömegbe is lövethetett volna."

(Szikszai Péter)

2016. július 15., péntek

Elhunyt Eszterházy Péter

R.I.P.

Az eredeti, jobb minőségű felvétel megtekinthető a Mindentudás Egyeteme honlapján: http://mindentudas.hu/el%C5%91ad%C3%A...




A húszéves cigánylány, Csokonai Lili archaikus nyelvezetű naplóját követve fokozatosan tárul föl előttünk egy egyoldalú szerelem krónikája. Gryllus Dorka és Kaszás Attila filmje, Sólyom András rendezte 1996-ban.
Stáblista:
Gryllus Dorka - Csokonai Lili
Kaszás Attila - Kéri Márton
Kovács Lajos - Naxos
Udvaros Dorottya - Kériné
Nyertes Zsuzsa - Kéri Márton felesége
Sólyom András - rendező
Esterházy Péter - író
Sólyom András - forgatókönyvíró
Máthé Tibor - operatőr
Sólyom András - vágó

2016. július 13., szerda

Conversation

Digital Stories: Conversation
from album Dirty Music
live visual: VJL(ab)

2016. július 5., kedd

Több tízezren élvezték, ahogy fénybe borul Pécs a hétvégén az ország első fényfesztiválján

"Elképesztő látvány, óriási tömeg és végül hatalmas siker – erről szólt a hétvége Pécsen, az első Zsolnay Fényfesztiválon.

- Vagy most azonnal menjünk a színpadra és kezdjünk bele, vagy menjünk haza aludni, hogy minél gyorsabban holnap legyen – mondta a világhírű ausztrál énekesnő, Natalie Imbruglia a koncertjét megelőző napon, a lenyűgöző Dóm téri helyszín megpillantásakor. 

Az országosan is egyedülálló, igazán különleges fesztiválon 150 ingyenes program várta a pécsieket és mindazokat, akik a városba látogattak. Ez útóbbiakból akadt bőven, több tízezren ámultak a látványon.

- Mindig is éreztük, hogy hatalmas lehetőség van Pécs 2000 éves történelmének interaktív bemutatásában, és nagy öröm számunkra, hogy ezzel a fesztivállal bebizonyítottuk: Pécs ideális helyszín történelmi játékok, fesztiválok számára – nyilatkozta Vincze Balázs, a Zsolnay Örökségkezelő NKft. ügyvezetője. 

Nemcsak a Székesegyház borult fénybe, hanem 24 helyszínen folyt párhuzamosan a kreatív fényfestés: a belvároson végigsétálva bármerre néztek a látogatók, rácsodálkoztak az alkotásokra, hiszen a megszokott épületek helyett lenyűgöző, új arcát mutatta a város.

Az éjjeli fényfestés mellett hatalmas népszerűségnek örvendtek a nappali történelmi programok is, de nagy sikert arattak az utcaszínházi és cirkuszi produkciók is. Közülük is kiemelkedett a belga Theater Tol előadása, mely során angyalok röpültek át a Széchenyi tér felett, több tíz méter magasan."
(sajtóanyag)

Alapjában egyetértünk a fent közöltekkel, csak a Theater Tol - ról van más véleményünk. Erősen giccs gyanús előadásuk kimerült az opera slágerekre adagolt látványelemek lassú pufogtatásában. (Az est folyamán itt kezdtem el ásítozni...) Láttunk már hasonló színházakat, közülük ez a produkció volt számunkra a leggyengébb...

Most nézzétek meg a fesztiválról készített rövid videókat, majd a mi szubjektív válogatásainkat is összegyűjtve.









2016. július 1., péntek

KÉSZ AZ IDEI MŰSORFÜZET! - Táblázatos műsorfüzetek



Most, hogy ELKÉSZÜLT AZ IGAZI MŰSORFÜZET, kiegészítésnek figyelmetekbe ajánlunk pár kézműves terméket, amelyek a Katlanra készülést segíthetik.

Biztos láttátok, hogy idén már van táblázatos nézet a füzetben. 

Itt két lehetőség volt előttünk.
  • Vagy nagyon áttekinthető, egyszerű, de akkor nagyon vázlatos, nagyon címszavas, nagyon tömör,
  • vagy részletes, mindent tartalmazó, de lepedőnyi.
Végül mindkettőt megcsináltuk. 
  • kistáblázat (áttekintő) 
    • MŰSORFÜZETBEN található, ez az egész Katlanban bőven hozzáférhető lesz, lehet vinni mindenhova.
      • Kis hátránya, hogy nem fér bele minden, illetve (érthetően) nem fogja tudni követni az esetleges változásokat.
  • nagytáblázat (ebben minden egyes program szerepel, és minden egyes helyszín) itt érhető el. Ez inkább böngészésre, bogarászásra való.
    • Utóbbi "nagytáblázatok" előnye, hogy változáskövetőek is, illetve a Katlan kezdetéig folyamatosan egészülnek ki azokkal a kisebb-nagyobb programokkal, közösségi megmozdulásokkal, egyéni kezdeményezésekkel, amelyek befutnak a katlanozó csapatoktól, társulatoktól, művészektől. Vagyis: az ilyen táblázat automatikusan épül rákattintáskor, minden pillanatban komplett és aktuális. 
      • Kis hátránya, hogy lehetetlen kinyomtatni (illetve VAN NEKInyomtatható változata is, de sajnos valóban kezelhetetlenül óriási).
VISZONT!!!
A kettő előnyeit csodálatosan egyesíti a nagyszerű HALÁSZ LÁSZLÓ IDÉN IS KIBOCSÁTOTT KIS PROGRAMJA, amellyel az ember összeállíthatja a saját programfüzetét - beikszelve és aztán PDF-be nyomtatva a szükséges információt, lehagyva minden mást. Követhető, használható, mindig komplett, változáskövető (naponta frissül!), nyomtatható - minden, ami jó. Nagyon köszönjük neki a fáradozást!