2016. március 23., szerda

Mentés másként film- és fotókiállítás

"2016. mácius 23-án 18 órakor a Tranzit Art Caféban  a Van Esély Alapítvány és a Zöld Pók Alapítvány "Mentés másként" című kiállítása. 


Kiállításról:

László, Orsi, Marika, Gabi, Jani, János, József, Lajos, Mariann és Vilmos.
"Mi vagyunk azok, akik nem adják fel" - mutatta be magát a projekt végén az a 10 ember, akiknek két évig segítettünk, fotóztuk, filmeztük a napi küzdelmét, kitörését a hajléktalanságból. A kiállítás sorsokat és arcokat mutat be. Olyan emberekét, akiket alig ismerünk, pedig nap mint nap találkozunk velük, hiszen több, mint 3 millió otthontalan ember él hazánkban. A társadalom lemondott róluk, mégis személyes történetükkel sok száz embert tudtak megmozgatni. Hihetetlen akarással megmutatták, hogy sorsukat jobbá tudják alakítani. Ismerjék meg őket!

Projektről:

A Van Esély Alapítvány 15 éve segíti a hajléktalan emberek újrakezdését, visszailleszkedését a társadalomba. Speciális, sikerrel alkalmazott módszerük a szakma elismerése mellett kivívta a tágabb közönség elismerését is.

A Zöld Pók Alapítvány nonprofit médiaműhely bonyolult társadalmi problémákat próbál közérthetően, élményszerűen átadni. Szakmai szervezetekkel dolgoznak együtt, és az ő tudásukat teszik ismertebbé. Úgy látják, hogy mindenre van megoldás, csak nem mindenki tud róla.

Másfél éve “Restart - közösségi hálózatfejlesztés a hajléktalan emberekért” címmel indult a Zöld Pók Alapítvány és a Van Esély Alapítvány közös programja. Ennek részeként közösségi adománygyűjtési kampányukkal - mozgalmat indítva - sok száz egyéni felajánlásból összesen több mint egymillió forint támogatáshoz jutottak mentoráltjaik életének új irányba tereléséhez. A sikeres adománygyűjtés és a mentoráltak segítése mellett a projekt célja volt az is, hogy a nézőt a hajléktalansággal kapcsolatos közgondolkodás aktív szereplőjévé tegye. A Zöld Pók hitvallása, hogy amíg a néző nem vonódik be a közös problémáink megoldásába, addig úgy érzi, hogy "a dolgokon nem lehet változtatni", ezért olyan médiatartalmak fejlesztésén dolgozik, amelyek bevonóak, elfogultak, mozgósítanak.

Pár példa a program sikertörténetei közül:
  • Orsi laptopot vásárolt és szakdolgozatának egy részét már meg is írta, tervei szerint idén tavasszal fogja leadni és megvédeni diplomamunkáját.
  • Marika sikerrel tette le az ápolási asszisztens vizsgát, új végzettségével próbál kórházban, idősotthonban elhelyezkedni, és albérletbe költözött.
  • László nem csak jogosítványt szerzett, hanem egy személygépkocsit is vásárolt, amivel munkába jár, egy éve stabil munkahellyel rendelkezik.
  • Vilmos nem csak a munkájához szükséges szerszámokat tudta megvásárolni, hanem az általa lakott nyári lak téliesítésére, lakhatóbbá tételére is futotta a támogatásból.

A “Mentés másként” kiállításnak kettős célja van: egyrészt szeretné megismertetni az elért eredményeket, másrészt a projekt során alkotott vizuális és szöveges tartalmakból kíván olyan portrékat összeállítani, amelyek segítségével közvetlenebb módon teszi megismerhetővé a hajléktalanságot a témát felületesen ismerők részére. Olyan sorsokba nyerhet betekintést a látogató, melyek egyszerre elgondolkodtatóak és inspirálóak: a legnehezebb élethelyzetekben is mozgósítható erőforrásokat tárják elénk.

A kiállítás nem csak a hajléktalanságra hívja fel a figyelmet, hanem publicitást is biztosít fiatal kortárs képzőművészek számára az innovatív kiállítási helyszíneken. A Zöld Pók Alapítvány és a Van Esély Alapítvány közös munkája egyedi példája annak, hogyan tud a média társadalmi változásokban szerepet vállalni. A projekt során készült alkotások a művészi alkotás mellett egy új, kísérleti folyamat eredményei, amely során szociális szakemberek, filmes stábok és fotósok működtek együtt.

Kiállításról további háttérinformációt itt talál:

Kiállítás Facebook eseménye:

Az alkotó fotóművészek:

Bihari Ágnes
Flohr Zsuzsi
Halász László
Kaszics Bálint
Kecskeméti Dávid


Nincsenek megjegyzések: