2014. január 14., kedd

Burning Man fesztivál

A nevadai Black Rock sivatagban rendezik minden évben az extrém és fantasztikus Burning Man Fesztivált. Tavaly volt a 27.
Mi most a tavaly előtti kapcsán a pazar cuccokon megjelent igen részletes fesztivál történetet osztjuk meg veletek kiegészítve a 2013-asról készült filmmel.

"A 32 méter magas figura rituális elégetésével ma/holnap véget ér az egyik legextrémebb fesztivál az idei Burning Man, melyet minden nyár végén a nevadai Black Rock sivatagban rendeznek meg, ezúttal a 26. alkalommal.

A fesztivál, művésztelep vagy ideiglenes város a mindentől távol eső kiszáradt tómederben leginkább a radikális önkifejezésről,  civilizációtól való elvonulásról, másokkal való együttélésről szól. Szabályai is ehhez igazodnak: a fesztivál területén kizárólag jeget és kávét lehet vásárolni, minden egyéb esetben tilos a pénzhasználat, bárminemű portéka, élelmiszer értékesítése. A fesztiválgazdaság  alapja a cserekereskedelem és/vagy ajándékozás. Ha valakit rajtakapnak, hogy bármit pénzért elad egy másik fesztiválozónak, azonnal kiutasítják a Burning Man területéről. Mindezek mellett a fesztiválnak nincsenek szponzorai és így semmiféle reklámmegjelenéstől nem kell tartanunk.

A fentiekből következik, hogy a fesztivál majdnem teljesen önfenntartó. A résztvevőknek magukról kell gondoskodniuk. Mindent a látogatóknak kell hozniuk, de legfőképpen egy hétre elegendő inni- és ennivalót, elsősegélycsomagot, illetve az extrém időjárásra is fel kell készülni, hiszen a sivatagban általában nappal 40 fok feletti a hőmérséklet, de éjszaka a fesztivál 26 éves története alatt mértek már nullához közeli értéket, gyakori az erős szél, egy felhőszakadás pedig pillanatok alatt sártengerré változtathatja a területet. Ha nagyon muszáj 20 dolláros kilépőjeggyel ugyan el ehet hagyni a területet, de gyakorlatilag csak egy 500 fős kisváros boltja van elérhető közelségben, így jobb mindenről előre gondoskodni, egész hétre berendezkedni.

A Burning Man fesztivál története 1986-ig nyúlik vissza. Akkor gyakorlatilag Larry Harvey, Jerry James és kb. 20 fős baráti körük települt ki Baker Beachre, ahol egy 2,4 méter fabábút égettek el az összejövetel végén. Ezt követően az esemény évről évre minden szempontból jelentősen növekedett. A résztvevők száma évente duplázódott vagy négyszereződött, míg a fabábú és egyre nagyobbra nőtt. 1990-ben két hasonló esemény is futott párhuzamosan, az egyik Baker Beachen, míg a másik Black Rock Desertben, a következő évre a két rendezvény egyesült és a sivatag maradt ezt követően az állandó helyszín.

Egészen 1995-ig a Burning Man teljesen ingyenes volt, de ebben az évben a 4000 fősreduzzadt résztvevőtábor miatt a bevezettek egy $35-os hetijegyet, ahhoz, hogy egy minimális infrastruktúrát biztosítani tudjanak a szervezők. A fabábú ekkora már 12 méteresre nőtt.

1996-től a Burning Man minden évben más-más tematika alatt futott, ehhez igazodva várták a szervezők a különböző alkotásokat, szobrokat, mutáns járgányokat, installációkat vagy éppen élő performanszokat. Az idei évben a “Termékenység 2.0″ volt a fesztivál alcíme.

Az évek során tovább nőtt minden mutató. Idén 2012-ben már meghaladta a 60 ezret a látogatók száma, a bábú installáció 32 méteresre nőtt, míg a hetijegy súlyos $240-420 közötti áron volt beszerezhető, kizárólag elővételben. A fesztivál nemrég saját irányítószámot is kapott. A kempinget, sátor és lakóautó helyeket pedig egy kétharmad körben koncentrikusan és sugár irányba futó „utcákkal” osztották fel, melyek neveket és házszámokat is kaptak, a könnyebb tájékozódás érdekében. A fesztiválterület 2/3-os köre Google Maps-en is jól látszik.

A fesztivál nagy figyelmet fordít a fenntarthatóságra és annak ellenére, hogy egy városnyi ember árasztja el a sivatagot, igyekeznek minél kisebb nyomot hátrahagyni az ott töltött hét után. Egy ideje az alkotásokat már csak platformon lehet elégetni, a műanyag szobrokat pedig nem is égetik el, hanem a közeli kisvárosban kerülnek kiállításra. Azonban annak ellenére, hogy az egyik legzöldebb fesztivál, így is egyre több kritika éri. A látogatók csak az odautazással 27.000 tonna széndioxidot juttatnak a levegőbe, az áramot termelő generátorokról nem is szólva. 2007-ben pedig a „Crude Awakening” c. alkotás keltette fel a környezetvédők haragját, mivel a 30 méteres tűzokádó installáció 3500 liter kerozint és 7500 liter PB gázt használt fel ahhoz, hogy egy 100 méter magas gomba alakú tűzfelhőt robbantson a levegőbe.

Tavaly pedig már egy magyar alkotás is bemutatkozhatptt a Burning Man fesztiválon, egy 6x6x6 méteres 6 gerezdből álló óriás fokhagyma formájában. Minden gerezdben 1-1 ember foglalt helyet és a testhőmérsékletük, szívverésük és lélegzetvételük függvényében kék-narancs-piros skálán világították meg az installáció héját, illetve produkált különböző hangeffekteket. A reOnion néven futó projektre a Kickstarteren sikerült a magyar csapatnak összegyűjtenie a bemutatáshoz, kiutazáshoz szükséges 11,111 dollárt."
(pazar cuccok)

DREAM - Art & Culture of Burning Man from Spark Pictures on Vimeo.

Illuminating the culture of Burning Man – the annual pilgrimage to Nevada's Black Rock Desert – as a catalyst for community, innovation and the actualization of dreams, this film offers a glimpse into the art and culture of this dynamic community with the hope to spark a dream within you.

Directed and filmed by Rich Van Every, DREAM premiered at the Sonoma International Film Festival. Rich also was a cinematographer for "Spark: A Burning Man Story," a feature film on the inside story of Burning Man during a year of unprecedented challenges and growth.

"Spark: A Burning Man Story" premiered at SXSW 2013 and will be in general release Summer 2013. Rent or purchase Spark online at http://spark.ignite.me


Spark: A Burning Man Story (Theatrical Trailer) from Spark Pictures on Vimeo.

“An oasis of creativity blooms in Spark. Since we can’t all attend Burning Man, we can be thankful for Spark, which is probably the next best thing!”
Andy Webster, The New York Times

SPARK: A BURNING MAN STORY is an engaging behind-the-scenes documentary about the dreams and challenges of Burning Man and its unique culture of participatory art. Each year, 60,000 people from around the globe gather in a dusty windswept Nevada desert to build a temporary city, collaborating on large-scale art and partying for a week before burning a giant effigy in a ritual frenzy. Rooted in principles of self-expression, self-reliance and community effort, Burning Man has grown famous for stirring ordinary people to shed their nine-to-five existence and act on their dreams. SPARK takes us behind the curtain with Burning Man organizers and participants, revealing a year of unprecedented challenges and growth. When ideals of a new world based on freedom and inclusion collide with realities of the “default world,” we wonder which dreams can survive.

Other Reviews:

“Some of the most luscious Burning Man images I’ve ever seen. SPARK will have you aching to return!” -- Gavin Borchert, Seattle Weekly

“Compelling! Fascinating artistic imagery.” -- Kerry Lengel, The Arizona Republic

"I was completely inspired by the movie, with a deep longing to be as creative as the people who create art for Burning Man." -- Hilary Armstrong, The Huffington Post

"The film is gorgeous: a virtual carnival of images that reflect the spectacle that is Burning Man." -- Marcia Franklin, Boise Weekly

“Provides a fascinating look into the inner circle of the event’s organizers. A worthy exploration of a unique phenomenon.” -- Marc Mohan, The Oregonian

Nincsenek megjegyzések: