2011. október 31., hétfő

Happy Halloween!


Track 2 from the classic 1988 Nick Cave and the Bad Seeds LP "Tender Prey"

Music video by Sonic Youth performing Death Valley '69. (C) 1985 Geffen Records Inc.

Promo video for "Pine Box Derby" from Beat Happening's 1992 album You Turn Me On

Man Man-Engwish Bwudd

Live at Target, included on Screamers DVD.
www.synthysteria.org



Twin Peaks' Original Sound Track By Angelo Badalamenti
Twin Peaks is an American television serial drama created by David Lynch and Mark Frost.

I do not own this. From the album "Suicide Invoice".

a song that rings too many bells...

"Bela Lugosi's Dead" by Bauhaus. The song was released in 1979 and is considered by many to be perhaps the first goth song.
This is my fan video with footage from "Dracula" [1931 film] starring Bela Lugosi (20 October 1882 16 August 1956)
"Listen to them. Children of the night. What music they make."

2011. október 30., vasárnap

Vicces fiúk Berlinből — BudZillus (Ördögkatlan 2011)

Banjo-t formázó nagybőgő, gitár-banjo, saxofon, klarinét, harmonika, billentyűsök, dob, a ruhák a múlt század huszas éveinek proletáriátusának és kocsmazenészeinek öltözetét idézik, de a koncert hevében a magyar származású frontember ennek felétől is megszabadul. Swing, polka, punk és még sok egyéb keveredik zenéjükben, amit az Ördögkatlan műsorfüzetében olvasva arra gondoltam, hogy aki ilyen sokat markol, az keveset fog.
Szinte véletlenül csöppentünk be rájuk: a Neofolk koncertje után barátaink siettek vissza Pestre, ezért úgy gondoltuk, hogy a sporttelepen (ahol a nagyszínpad is volt szokás szerint) majd eszünk valamit és eltöltjük valahogy az időt az esti főműsorig. Hát az evés kicsit későbbre tolódott, mert éppen a BudZillus játszott...
A közönség őrjöngött. A zenekar nem fért a bőrébe. Jó hatással voltak egymásra. Aki mozdulni tudott, az táncolt, vagy ugrált. Nem túlzott a műsorfüzet, tényleg punk-osan szólt a swing, amit pedig ők polkának neveztek, az a délszláv kocsmazene sokszor pengeélen táncoló ritmusait jelentette még a jó ízlés határain belül maradva. Ezek a zenészek ismerik a tréfát nem csak a színpadon, hanem a zenében is, muzsikájuk tele van tréfás idézetekkel, "zenei kiszólásokkal", sokszor annyira elrejtve, hogy csak a kicsit vájtfülűek (na, ez milyen kép: vájt fülű?) vehették észre. A koncert után az együttes vezetője elmondta, hogy örülnek annak, hogy végre hazamehetnek Berlinbe, mert most sokat voltak Magyarországon. Hát őket nézve azt láttuk, hogy itt is remekül érezték magukat és szívesen maradtak még a közönség unszolására a színpadon. Sikeres lemezüket hallgatva viszont be kell vallanom, hogy élő előadásuk sokkal nagyobb hatást gyakorolt rám.


BudZillus (Ördögkatlan 2011) from simarafoto on Vimeo.

2011. október 29., szombat

Einstand! - PUF (Pál Utcai Fiúk)

A Pál Utcai Fiúk einstandolták az estét. A tinik, akik még meg sem születtek a zenekar alakulásakor és az ötvenesek együtt fújták a dalokat a PUF-fal.


PUF from simarafoto on Vimeo.

2011. október 28., péntek

Várkonyi Nándortól Csorba Győzőig

Két hétig tartó játékra invitál a Csorba Győző Megyei-Városi Könyvtár és a Pannon Klassz Közösség Kulturális Klaszter. Újra megnyílik a Hamerli Ház kiállításokkal és időutazással.

Idén hatodszorra rendezik meg a Múzeumok Őszi fesztiválja elnevezésű rendezvényt, melyben közel két héten keresztül, mintegy százhetven múzeum, több mint ezer programmal vesz rész szerte az országban. A programsorozathoz ez alkalommal csatlakozott a Csorba Győző Megyei-Városi Könyvtár és a Pannon Klassz Közösség Kulturális Klaszter is. Hat különböző helyszínen várják a látogatókat: a CSGYMVK három könyvtára, – a Várkonyi Nándor Fiókkönyvtár, a Helyismereti Osztály, a Csorba Győző Emlékszoba, valamint a Retro Könyvvásárok és a Pécs, Király utca 9. szám alatt található Hamerli Ház – az egykori Városi Könyvtár épülete – válnak irodalomtörténeti és helytörténeti játék helyszíneivé. A 2011. október 29. és november 12. között tartó játékban részt vehet mindenki, aki szereti a könyveket és kíváncsi Pécs kulturális életének egy szeletére, melynek központi témája a könyv.
A feladat egyszerű, mindössze el kell látogatni hat különböző pécsi helyszínre, illetve rendezvényre és ott nyitott szemmel járni! A játék két részből áll: pecsétgyűjtésből, valamint egy 10 kérdésből álló kérdéssor megválaszolásából. A felkeresett helyszíneken egy-egy, a látogatást igazoló pecsétet kap minden játékos. Aki a lehetséges hatból minimum négy pecsétet összegyűjt, és november 12-ig bármelyik szombati napon elviszi a Retro Könyvvásárra (Pécs, Király u. 9.), részt vesz a fődíj sorsolásán. Aki pedig a pecsétek összegyűjtése mellett mind a 10 kérdésre helyes választ ad, újabb sorsoláson vehet részt! A játék nyereményei értékes könyvcsomagok lesznek!
A program zárónapján 2011. november 12-én 10-21 óra között ismét megnyílik a Hamerli Ház a Király utca 9. szám alatt. A Hamerli család egykori lakóházának helyiségeiben a nap során folyamatosan változatos programok várják a látogatókat. Aki ellátogat a rendezvényre olyan érdekes programokon vehet rész, mint például jelmezes időutazás, irodalmi kiállítás, Hetedhéthatár-olvasósarok, grafikai és fotóművészeti tárlat, röviden: a megszokott kulturális kavalkád.

A játék „pecsétgyűjtő menetlevele” letölthető:
http://hetedhethatar.hu/Varkonyi_Nandortol_Csorba_Gyozoig.pdf

Csodabogárkozmetikus

Csodabogárkozmetikus
Rutkai Bori tart családi programot szombat délelőtt a Bizottság-kiállításon


Rutkai Borit a Specko Jedno, a Vacka Rádió Hébe-Hóba bandája vagy éppen a Budapest Bár énekesnőjeként ismerik legtöbben. Azt kevesebben tudják róla, hogy eredetileg az Iparművészeti Egyetem videótervező szakán végzett, és az előadóművészet mellett, képzőművészettel és költészettel is foglalkozik.Október 29-én, szombaton 10 és 12 óra között Bori „csodabogárkozmetikusként” vezeti a Műcsarnok családi programját, amelyen a közös arc- és testfestés mellett – Halloween alkalmából – maszk-készítés is lesz!

Tíz hét – tíz szó – tíz terem programsorozat, mely a Bizottság zenekar dalszövegeiből kiválasztott egy-egy szó köré szerveződik, a kiállítás nyitva tartása alatt minden szombat délelőtt folytatódik, hétről hétre másik teremben, különböző művészeti ágak és műfajok területén működő szakemberek vezetésével. A résztvevő gyerekek, családok a felkért képzőművészek, színészek, írók, zenészek, táncosok, rendezők, énekesek, előadók irányításával játszhatnak, zenélhetnek, festhetnek, rajzolhatnak, írhatnak vagy táncolhatnak a kiállítótermekben. Így, aki valamennyi alkalommal részt vesz a sorozaton, más és más nézőpontból járhatja végig a kiállítást.


2011. október 27., csütörtök

„Egyedül vagyok, nem biztos, hogy élek”

Egyedül vagyok, nem biztos, hogy élek
Szőcs Géza, Zalán Tibor és a Presszó Tangó Libidó 
a Bizottság-kiállítás irodalmi és zenei programsorozatán pénteken



Fe Lugossy László Lehetnék én is kamikaze dalszövegének sorára két költő reflektál ezen az estén, október 28-án, pénteken 19 órakorZalán Tibor, aki a 80-as évek közepén a Kortárs folyóirat szerkesztőjeként az akkor induló fiatal költők gyámolítója volt, és Szőcs Géza, a hajdani Ellenpontok szamizdat szerkesztője, aki az idő tájt a Szabad Európa Rádióban is tevékenykedett. „Sír mint egy láncra vont / és holdfénytől megvakult kutya / A létre szólna de nincs többé / kedve szólni rá s nincsen oka / hallgatni // Mentőautó / szirénája zenél Kis / halál-menüett” – így Zalán, és másként – mégis hasonlón – Szőcs Géza az Outro című versben: „ki mond kopácsol mi ez az ének / ki kopácsol ki énekel a felső folyásnál /  ez a fütty /  mi ez a fütyörészés a felső folyásnál / mi ez a kopácsolás éneklés fütyörészés a felső folyásnál // honnan ez a holdfény ki énekel ebben a renovált éji világosságban / egy öregember énekel a tisztáson a felső folyásnál / kezében vésővel énekel az öregember a forrásvidéken // sírkövet farag az öregember / sírkövet farag és énekel”. Talán azt énekli: „Most teljesen egyedül vagyok, egyedül vagyok / Egyedül repülök, egyedül repülök, / Egyedül vagyok és egyedül repülök”…
 
Presszó Tangó Libidó saját bevallásuk szerint olyan zenét játszik, „mint amikor Edith Piaf találkozik Goran Bregovic Orchestrával egy PASO-koncerten, és közben a mi jó öreg Edithünk felhörpint egy kupicát a Csík zenekarral. Egy kis ska, egy kis chanson, egy kis ’rákkenroll’. Egy kis harmonika, egy kis trombita a klasszikusnak mondott hangszerek mellé... A zenekar 2005-ben alakult, és 2011-ben jelenteti meg első stúdióalbumát.

A zenekar tagjai: Kabai Viktor - ének, gitár, Lajkó Bence – trombita, Keszei János – tangóharmónika, Török Gergő - basszus gitár, Aknay Zoltán – dob, Herczeg Ábris – hangtechnikus


moderator: Lévai Balázs
sorozatszerkesztő: Keresztury Tibor


2011. október 26., szerda

Trendi szinti-pop - Compact Disco

A Compact Disco az első lemezük underground püttyögései után a második lemez szinti-pop püttyögéseivel a nyolcvanas évek new vawe-ét keverve a mai hangzásokkal, a nagyközönség felé nyitott. (Ez most divat, mint múltkor is említettem, á lá Hurst…)
A Neo előzenekaraként melegítették be a közönséget, megteremtve a hangulatot. Korrekt műsor volt, annak ellenére, hogy az énekest zavarták a fények. Az ének a helyén van, a zene kidolgozott, de igazi karaktere nincs, sok hasonlót lehetett már és lehet hallani. (Az első CD sokkal egyénibb volt, mondom ezt annak ellenére, hogy az kevésbé tetszett.)
Ez a hangzás úgy látszik elnyerte méltó jutalmát, mert első magyarként jelölték őket az MTV Music Awards-ra. Sok sikert, bár meglepődnék, ha kapnának valamit!


Compact Disco from simarafoto on Vimeo.

2011. október 25., kedd

Mint az eredeti... - Subscribe tribute Rage Against the Machine

A kilencvenes évek kultikus zenekara volt a díjak sorát begyűjtő Rage Against the Machine. Zenéjük a funk metál és a hip-hop érdekes keveréke. Manapság megint koncerteznek - új albumról egyenlőre nincs szó -, de hozzánk még nem jutottak el. Ezt az űrt tölti be a sikereikből összeállított műsor, a Subscribe értő tolmácsolásában.
Már napokkal előtte mindenki arról beszélt, hogy hatalmas buli lesz, le fogják bontani a termet, kirúgják az oldalát. Régen látott tömeg gyűlt össze, hangosan skandálva a Rage szövegeit, csábítva a zenészeket a színpadra. Amikor kijöttek, elszabadult a pokol… Lehengerlően szólaltak meg, beindultak ők is, nem csak a rajongók. A lendület és szenvedély mosolyokban oldódott, talán még sosem láttam senkit ennyire vidáman kemény zenét játszani. Nem lehetett unatkozni egy percig sem, pillanatok alatt eltelt a cirka másfél óra. Remélem, a képek valamennyire visszaadják a buli hangulatát!


Subscribe tribute Rage Against The Machine from simarafoto on Vimeo.

2011. október 24., hétfő

Kié ez az arc

"Van-e arca egy téli padnak, egy varjúnak, egy erdőnek, a szélnek? És van-e arca egy embernek? Arc-e még az, ami folyamatos változásban, áramlásban, időben létezik, ami nem hagy időt az otthonosság, az ismerősség kialakulására se már, ami szüntelen vándorlásként határozza meg a beszédet? Szükségképpen feltételezi-e a beszéd képessége, a hang az arc létét?
Gyukics Gábor új kötete a lírai beszédhelyzet alapjaira kérdez rá, miközben egy olyan világon vezet át minket, melyben immár lehetetlen megbizonyosodni arról, van-e még természet és szubjektum, van-e még alany és tárgy, van-e még tér és idő - és van-e még különbség e szópárok két-két tagja közt. A poétika e klasszikus kérdései valahogy úgy szövik át a kötetet, ahogy az improvizatív jazz használja a mindenki által ismert, közkinccsé vált sztenderdeket, melyek bár felismerhetők, mégis egyénivé válva tudnak megújulni minden újabb előadásban."
(librarius.hu)

Gyukics Gábor Kié ez az arc című verseskötetét Angyalosi Gergely mutatja be,
közreműködik Váradi Péter a L'Harmattan kiadó szerkesztője
Október 25, kedd · délután 4 óra
Írók Boltja
Budapest VI. kerület Andrássy út 45, a Liszt Ferenc térnél






Részlet a könyvből:


menet közben


férfi a nyitott vonatablaknál

fején szemét takaró

piszkos karimájú

gyantakalap



ajkai között sodort cigaretta

mélyre szívja a füstöt

sokáig lent tartja

mikor kiereszti

utána bámul



a füst megremeg

mielőtt kizuhan a vonatablakon

és földet nem érintve

a huzattal összefogva

az arcnak vetül



a szájban félelem íze gyűlik össze nyállá

Jeles András: Álombrigád

Jeles András: Álombrigád
A 80-as évek egyetlen betiltott magyar játékfilmje kedden a Műcsarnokban


Október 25-én, kedden 18 órától egy ritkán látható filmet vetítünk a Bizottság-kiállításhoz kapcsolódó filmprogramban. Jeles András korszakalkotó filmjét a Kádár-kori Magyarországról amint elkészült, be is tiltották, és csak 1989-ben mutathatták be. A betiltást Jelesnek a cenzorok által minden bizonnyal értelmezhetetlen látásmódja indokolhatta, Báron György szavaival élve, a stílusok zavarbaejtő változatossága, a nézőpontok folyamatos cserélődése, irónia és megrendülés meghökkentő szimbiózisa, a nyelv – szó és kép – határainak megkérdőjelezése. Ráadásul a film egy szocialista brigád történetén keresztül mesél „a szociálisnak és egzisztenciálisnak a metszéspontján keletkező nagy dilemmáról”  (Radnóti Sándor). Az amatőr színészekkel előadott történet egyetlen profi színésze az operett-sztár Rátonyi Róbert, de egy dal erejéig – felejthetetlen égszínkék öltönyben – Vámosi János is feltűnik.

A történetmesélés bizony nehéz dolog, így hát a mesélőnek többször is neki kell rugaszkodnia, hogy elkezdődjön a film. Oláh Gyula szocialista brigádvezető álmában a portás megmotozza a gyárkapun kilépő Lenint. Ezek után úgy dönt, hogy brigádjával színre viszi Gelman Prémium című darabját, mert a mű lényegretörően fejezi ki mindazt, amit a körülöttük lévő világban tapasztalnak. Az előadás megszervezése azonban egyre több nehézségbe ütközik….

Vendég: Gelencsér Gábor esztéta



Álombrigád (r.: Jeles András, 1985, 107 perc, színes)
Főszereplők: Rátonyi Róbert, Szirtes Ádám, Patai István, Láng Tibor, Ambrus András

Jeles András 1983-as filmjében olyan görbe tükröt tartott az államszocializmus elé, hogy az egészen kimúlásáig nem bocsátotta meg ezt neki - a film a nyolcvanas évek leghíresebb betiltott filmje lett és csak 1989-ben engedték bemutatni...
Világpremier a youtube-on!


2011. október 23., vasárnap

Liszt 200

Liszt Ferenc ( Doborján, 1811. október 22. – Bayreuth, 1886. július 31.)

Budapest Symphony Ochestra,Arpad Joo

Budapest Symphony Ochestra,Arpad Joo

Budapest Symphony Ochestra,Arpad Joo

2011. október 22., szombat

Palya Bea és Lajkó Félix (Sziget 2011)

A Sziget hangos kavalkádjában is sokan voltak kíváncsiak Palya Bea és Lajkó Félix közös koncertjére.
Lajkó láthatóan jól érezte magát, nem is nagyon akarta abbahagyni önálló műsorát, így Beára már csak pár dal jutott.
Hogy milyen volt? Nézzétek, hallgassátok (a hang is a helyszínen készült)!


Palya Bea és Lajkó Félix (Sziget 2011) from simarafoto on Vimeo.

2011. október 21., péntek

Miből lesz a cserebogár? - Velőrózsák

Nem könnyű egy sikeres zenekar második embereként új bandát csinálni. A Kispál és a Borz jellegzetességét nagyrészt Lovasi személyisége, stílusa, hangja, szövegei és Kispi gitár riff-jei alkották. Félő volt, hogy ezek a riff-ek Lovi nélkül elvesznek, vagy túl „borzosak” lesznek. Szerencsére nem így történt.
Most, harmadik koncertjüket látva lassan kirajzolódik róluk egy kép, lassan „összeáll” a csapat. Míg az első találkozás féltő élményét a „- Működik!” öröme uralta, addig a másodikkal nem tudtam igazán mit kezdeni, mert nagy részéről lekéstünk, ez a harmadik viszont már komoly bizakodásnak ad okot. A zenekar kezd összecsiszolódni. Lassan megtalálja saját hangját, karakterét. Az új dalok már kifejezetten „velőrózsásra” sikeredtek, közelebbről is megérintenek. A számomra eleinte kissé kilógó énekes is megtalálta helyét, nyugalmával, színpadi eszköztelenségével jól ellenpontozza Kispi „látványgitározását”, aki uralja a színpadot. Úgy tűnik, tudatosan nem követik a borzos múltat, erre talán a zenésztársak a legjobb garancia, Kispi pedig hozza, amit mindig is tudott.
Lemezük novemberben jelenik meg, lemezbemutató pedig az A38-as Hajón lesz.
Meglátjuk, miből lesz a cserebogár!


Velőrózsák from simarafoto on Vimeo.

Bombamérgezés

Bombamérgezés
Egy el nem készült Bizottság-klip rekonstrukciója
Szilágyi Kornél alias Igor Buharov vezetésével szombat délelőtt a Műcsarnokban


Szilágyi Kornél egyike a kísérleti, játék-, rövid-, dokumentum- és animációs filmeket készítő Buharov testvéreknek. A képzőművész alkotók – Szilágyi Kornél és Hevesi Nándor – számos filmes elismerésben részesültek, többek között megkapták a fiatal és eredeti filmalkotókra koncentráló milánói Aprile-díjat, az Országos Független Film Fesztivál fődíját, a Mediawave fesztivál és a Magyar Filmszemle legjobb kísérleti játékfilmjének díját. 2010-ben ők képviselték hazánkat a Manifesta kortárs képzőművészeti biennálén.
A Bizottság-kiállításhoz kapcsolódó családi programon október 22-én, szombaton 10 és 12 óra között Szilágyi Kornél a kiállítás látogatóival egy meg nem jelent Bizottság-számnak az el nem készült videoklipjét rekonstruálja, asszociációk segítségével, konkretizált háttérrel és fiktív szereplőkkel.

Tíz hét – tíz szó – tíz terem programsorozat, mely a Bizottság zenekar dalszövegeiből kiválasztott egy-egy szó köré szerveződik, a kiállítás nyitva tartása alatt minden szombat délelőtt folytatódik, hétről hétre másik teremben, különböző művészeti ágak és műfajok területén működő szakemberek vezetésével. A résztvevő gyerekek, családok a felkért képzőművészek, színészek, írók, zenészek, táncosok, rendezők, énekesek, előadók irányításával játszhatnak, zenélhetnek, festhetnek, rajzolhatnak, írhatnak vagy táncolhatnak a kiállítótermekben. Így, aki valamennyi alkalommal részt vesz a sorozaton, más és más nézőpontból járhatja végig a kiállítást.


2011. október 20., csütörtök

„Kések, kések, hatalmas kések”

Kések, kések, hatalmas kések
Marno János, Solymosi Bálint és a Kistehén 
a Bizottság-kiállítás irodalmi és zenei programsorozatán pénteken


Nárcisz-versek és az Árnyékolástechnika szerzői találkoznak ezen a könnyűnek semmiképp sem ígérkező estén, ahol meghallgathatjuk, milyen gondolatokat indított el a két szerzőben a Konyhagyeplő című Bizottság-számnak a címben szereplő részlete. Marno János 1987-ben debütált együtt.járás című verseskötetével, mely idő tájt Solymosi Bálint – aki építészként, illetve képzőművészként indult – lapot szerkesztett Szegeden.„Amióta az írás elengedhetetlenül szükségesnek tűnik számomra, az ’79 nyara. Éjszakai motorozásra indultunk egy nálamnál fiatalabb barátommal; nagy sebességgel kisodródtunk az útpadkára, és röpültünk vagy 20 métert, ő a helyszínen meghalt” – nyilatkozta egy interjúban Solymosi Bálint a 80-as évekrőlNem kevésbé derűs Marno János világa sem: „s koponyámban a szörnyű neszek, / mert nem érte mégsem a golyó, / nem is jöhetett volna jobbkor, / kúszhatnék már az alagútban, / melyet a torkomon keresztül / fúrt kimenetül a tarkómba, / ütött, mondhatnám, mint az óra, / s nem pedig hordanom irhámban / repeszeit, szemem meresztve / szavamra, mellyel összefolyik.” Az est hívósorára reflektál Solymosi Bálint verse is: „Nem mindegy, hol járunk, akárhogy forgatjuk a szót / (gondolod), zúg az elmebaj egy olyan térben, amely a városé / és nem az emberé (ki halott). / Nézed, csak azért, mert mindketten profik vagytok, és / nem akarod ebben a pozitúrában elveszíteni türelmed, amely felér azzal, ahogy / reggel zoknit (gyerek) húzol ki / az ágy alól a dobozok közül, és közben eszedbe jut, mit mondott Anna / ’Gyerünk, padlógáz!’”

A két író felolvasása után Lévai Balázs beszélget a szerzőkkel, majd minden idők legerőteljesebb Kistehénzenekara ad koncertet.

A Kistehén zenekar a 2002-es Sziget fesztivál reklámjaként debütált dal, az „Ééén vagyok a kis tehééén, ülök a fa tetejééén” kezdetű dal előadójaként tűnt fel. Kollár-Klemencz László és együttese eredeti, játékos, ironikus, borús és humoros zenei világával arat osztatlan sikert.

A zenekar tagjai: Kollár-Klemencz László, Kollár-Klemencz Gergő, Bujdosó János, Vajdovich Árpád, Jankovics Máté

moderator: Lévai Balázs
sorozatszerkesztő: Keresztury Tibor

A programok a kiállításra szóló belépőjegyek megvásárlásával látogathatók, de kedvezményes árú bérlet is váltható a sorozatra. A kiállításról, a programokról, valamint a jegyárakról bővebb információ ITT található.


2011. október 19., szerda

Nyaralj ködben a Mirákulum szájton

Nyaralj ködben a Mirákulum szájton
Fe Lugossy László (hozzávetőlegesen) zenés filmjének premier előtti bemutatója
a Műcsarnokban csütörtökön



2011-ben jelent meg Laca és a Poszthús Nyaralj ködben a Mirákulum szájton című 56 oldalas, elöl-hátul zsebes borítós könyve, a zsebekben 1-1 CD-vel, a dalok szövegeivel és fe Lugossy László rajzaival, festményeivel. Csütörtökön, október 20-án 18 órától a Műcsarnok előadótermében bemutatjuk fe Lugossy László hasonló címmel megjelent másfél órás művészfilmjét, melyet a CD zenéi inspiráltak.

A film trailerje itt látható: http://www.youtube.com/watch?v=yiwYFeLV0hE


A bemutató ingyenes, minden érdeklődőt szeretettel várunk!


Nyaralj ködben a Mirákulum szájton (hozzávetőlegesen zenés film, 2011, 95 perc)
Rendezte: fe Lugossy László
Szereplők: Láng Annamária, feLugossy László, Kiszeljov Andrej, Fákó Árpád, Szirtes János
Zene: Laca és a Poszthús
Operatőr, vágó: Csató Máté, Szabó Attila, Jósvai Péter

feLugossy László képzőművész, a Bizottság zenekar egykori frontembere elkészítette legújabb zenei dupla CD-jét Laca és a PosztHús nevű formációjával. A zenékhez készült videoklipekből egész estés film is készül, a dupla CD-vel azonos címmel: Nyaralj ködben a Mirákulum szájton. A 2011 végére elkészülő film pillanatnyi, nyers, de nagyon is élvezhető változatát mutatja be a Műcsarnok a Bizottság-kiállítás kísérőprogramjaként 2011. október 20-án, 18 órai kezdettel. Bevezetőt mond Réz András. A belépés díjtalan.
A film előzetese alatt a Laca és a PosztHús Epekedés című opusa hallgatható teljes terjedelemben.


2011. október 18., kedd

Álom és valóság között - Takáts Eszter: Keményvaj

A múlt héten megtisztelő felkérést hozott a virtuális posta Eszter új maxijával: örülnének, ha írnánk róla. Egy hete forgatom fejemben a szavakat és egy hete hallgatom növekvő kedvvel a lemezt, melynek néhány dala rendszeresen hallható az MR2 műsorában. (Ma reggel megérkezett az új Tom Waits CD promo példánya is, de félrerakom estére, a mai nap Takáts Eszteré!) Feldobom a lemezt a virtuális lemezjátszómra - a djay program szó szerint így működik - és már forog is a bakelit… Hátradőlök, lehunyt szemmel hallgatom a muzsikát és elindul a film:

A csendes, jobb napokat látott presszó (Eszter Presszó) szűk és enyhén koszos kirakatán és üvegajtaján bágyadtan szűrődnek be az őszi nap fáradt sugarai, félhomályban hagyva a kis, kerek asztalokat a helység végében. A két ócska lámpával megvilágított pöttöm színpadon Eszter és zenekara játssza a Kemény az ágyam című dalt. A fehér inges, fekete mellényes pultos fiú unottan hessegeti a melegedni betévedt legyeket, törölgeti a nem létező foltokat. A fehér kötényes, fekete ruhás pincérnő a pultot támasztva bámul a mozdulatlan külvilágra. Egy vendég a fény felé tartva olvassa újságját, egy másik a pohara fölé görnyedve részegedik. Minden szinte mozdulatlan, csak a színpadon játszik semmi mással nem törődve a zenekar.
Egy pár hajol össze nagyon komolyan, valószínűleg éppen szakítanak. Hol a fiú mond valamit, hol a lány, egymás szavába vágnak, visszafogottan gesztikulálnak. A lány néha könnytől csillogó, semmit sem látó szemmel a színpadra réved. A fiú forgatja a kezében a rövides poharat, majd hirtelen felhajtja. Egy ideig szótlanul űllnek egymásra sem nézve, majd a lány végső elhatározásra jutva, még mindig szótlanul, egy tekintetre sem méltatva a fiút feláll és a kijárat felé siet… ahol át kell vergődnie az éppen bezúduló vidám társaságon.

A zenekar a színpadon belekezd a Keringető című dalba.
A vidám társaság megrohamozza a pultot, italokat rendelnek, az egyik lány a pulton áthajolva puszit nyom a pultos fiú arcára, az egyik fiú megforgatja a felélénkült pincérnőt, isznak, hangoskodnak énekelnek, bolondoznak, viccelődnek.
Az előbb egyedül hagyott fiú Esztert nézi a színpadon. A vidám társaság egyetlen mozdulatlan tagja, egy a többiek mögé bújó, pultra könyöklő komoly lány pedig a fiút…

A harmadik dalnál, a „Másik hajó”-nál már az imént elrohant lány fejében vagyunk, aki céltalanul, könnyes szemmel rója az utcákat. Ennek a dalnak a versét Halmai Tamás írta, jól illeszkedve Eszter költői szövegeihez. Ez a legkomorabb zeneileg is, nekem mégis talán ez a legkedvesebb.
A maxi záró dala (Göröngy dal) már egy segélykiáltás és tisztelgés Cseh Tamás elött. Kettő, jól elkülönülő rész váltakozik benne, egy Cseh Tamásos és egy Eszteres, mely a legjobb hangszerelést hozva stílusában az eddigi kicsit sanzonosból jazz-esre, szolisztikusra vált. Ez a lemez leghosszabb dala, de én még tovább hallgatnám…

Annyira kedvet kaptam a muzsikához, hogy azt hiszem előkotrom a szekrény mélyéről porosodó gitáromat, előszedem a régi dalokat és újakat álmodom melléjük.
Köszönöm Eszter!



2010 szeptember, vendégünk Vázsonyi Jani (szaxofon)

2011. október 17., hétfő

Nyúvév - Neo

Ki ne emlékezne a Kontroll című filmre? A metróalagútban játszódó filmben sokszor dübörgött a Neo emlékezetes zenéje, erősítve a mű hangulatát. Xéniára akkora hatással volt akkoriban, hogy a DVD-t is megvette. Most izgatottan készült a koncertre. Próbáltam felkészíteni, hogy a zenekar sok átalakuláson ment át azóta, többek között „diszkósabb” lett.
Az előzetes várakozásban nem csalódtunk. A zenekar pontosan felmondta a leckét és az új album dalai mellett a régebbi sikerek is elhangoztak. Kicsit ráültek a 80-as évek nosztalgiahullámára, a hangzás a New Wave-et (Nyúvév) idézte, püttyögött a szintipop, néha funky-s beütéssel. Az alapok gépről mentek, melyhez a három előadó élőben adta a hangját, szólaltatott meg hangszereket. Hárman is „bemozogták” a szinpadot füsttel és lézer show-val kiegészítve. A hangzás a „diszkós fíling” ellenére sem gagyi, ‚ándergránd” jegyeket is mutat, megőrizve a régi szellemet. Bár sokszor hasonló „nájlon szinti” hangjaik vannak, mint a tavalyi angol felfedezettnek, a Hurst-nek, én a Neo zenéjét értékesebbnek tartom. Mind hárman jól énekelnek és adják el a produkciót, amire a közönség nagy része táncra perdül. A nyolcvanas években éreztem magam, kár, hogy elfelejtettem az alkalomhoz illően öltözni. :) (Gondolom, nagy derültséget keltettem volna…)
Xénia szerint a zenét amit csinálnak jól csinálják és még megvan bennük az a lendület amit a Kontrollnál megszeretett és ez a lendület most is levitte a metróalagútba.


Neo from simarafoto on Vimeo.

2011. október 16., vasárnap

Milyen volt '84-ben Budapesten?


Milyen volt '84-ben Budapesten?
Bonta Zoltán a Bizottság vetítéssorozat vendége kedden a Műcsarnokban

Két rövidfilmmel folytatódik vetítéssorozatunk október 18-án, kedden 18 órakor a Műcsarnokban. Bonta ZoltánKorkörkép című dokumentumfilmje a nyolcvanas évek elejének avantgarde művészvilága akcióiról ad szubjektív ízelítőt. A kor olyan művészei jelennek meg benne, mint  Dresch Mihály, Droppa György, Dés László, Király Tamás, Méhes LórántNagy Feró, Szemző Tibor, Szirtes János, Vető János vagy Wim Wenders. AzEmlékek egy városról című fekete-fehér filmben egy New York-i és egy budapesti filmes, Peter Hutton és Mész András sajátos lírai képekben beszél Budapestről. Az idegen szemnek, és a ma nézőinek is sok furcsa látnivaló akad.
Az est vendége, Bonta Zoltán rendező, aki nem mellesleg a Kutya éji dalá-ban volt Bódy Gábor első asszisztense.


 Korkörkép (r.: Bonta Zoltán, 1984, 40 perc, színes)

Emlékek egy városról (r.: Mész András, Peter Hutton, 1984, 25 perc, ff)
A New York-i és a budapesti filmes sajátos lírai képekben beszél Budapestről. Az idegen szemnek, és a ma nézőinek is sok furcsa látnivaló akad.


A sorozatra bérlet is váltható, mellyel a vetítéseket megelőzően a kiállítás is látogatható!
További jegyinformáció: www.bizottsagkiallitas.hu

2011. október 15., szombat

„Te jó isten!” - Oi Va Voi (Sziget 2011)

„Te jó isten!” - körülbelül ezt jelenti a zenekar neve magyarul: Oi Va Voi. Ha istenhez nem is, de a világzenéhez annál nagyobb közük van produkciójuknak, melyben rengeteg zenei hatást ötvöznek egybe, szintetizálnak a tradicionálistól a legmodernebbekig.
Koncertjeik mindig fergeteges bulik, így volt ez a Szigeten is. Bár már többször láttam őket, most is jó volt nézni a fekete gazella száguldozását a színpadon és az új hegedűs lány megnyerő személyisége és technikai tudása sem okozott csalódást.
Méltató szavak helyett inkább beszéljenek a képek és a muzsika!


Oi Va Voi (Sziget 2011) from simarafoto on Vimeo.

2011. október 14., péntek

„Mert mert van álom és van tisztánlátás …”

Mert mert van álom és van tisztánlátás 
Fábry Sándor és Szalai András rendhagyó tárlatvezetése vasárnap a Műcsarnokban

Szombaton, október 15-én 15 órától ingyenes tárlatvezetéssel várjuk látogatóinkat.

Vasárnap, október 16-án 15 órakor folytatódik rendhagyó tárlatvezetés-sorozatunk. A 80-as években Fábry Sándor Mafilm-dramaturgként dolgozott, 1994-ben pedig közös könyvet jelentetett meg Wahorn Andrással. Együttműködésük 2006-ban a Cadillac Drive című road movie-ban folytatódott, melyben Wahorn András kocsijának kalandos hazaszállítását követhettük nyomon Los Angelestől Budapestig. Feltehetőleg kevés olyan látogató akad, akit ne érdekelne: a Design Center Show(der) manjének „Kezeket a paplan fölé, éljenek a csajok!” szlogenje miként érintkezik például az „Egy lány kéne nékem” Bizottság-dal Wahorn András jegyezte soraival. A kiállításon Fábry Sándor az építész, művészettörténész Szalai Andrással vezeti körbe az érdeklődőket.



.


Táncolni kiállításon?

Jégkrémbalett
Táncolni kiállításon?
A Harangozó Gyula-díjas táncos-koreográfus Goda Gábor vezeti szombat délelőtt a Bizottság-kiállítás családi programját


Nem mindennapi programban vehetnek részt október 15-én, szombaton 10 és 12 óra között a Bizottság-kiállításra látogatók. Goda Gábor vezetésével végigtáncolhatják a Sírba visztek” kiállítás tereit. Eközben felfedezhetik, milyen a  műfű-tánc”, a  festmény-tánc”, az árnyék-tánc”, a fény-tánc” vagy a ceruza-tánc”. Kiderül az is, hogyan mozognak a programsorozaton a gyerekek által életre keltett, már jól ismert figurák, álomkertünk lakói: MacskaszervízŐsállatHangyarégészKarcolásleányAranyhalacskaKanálfodrász ésKurzustörpe.

Tíz hét – tíz szó – tíz terem programsorozat, mely a Bizottság zenekar dalszövegeiből kiválasztott egy-egy szó köré szerveződik, a kiállítás nyitva tartása alatt minden szombat délelőtt folytatódik, hétről hétre másik teremben, különböző művészeti ágak és műfajok területén működő szakemberek vezetésével. A résztvevő gyerekek, családok a felkért képzőművészek, színészek, írók, zenészek, táncosok, rendezők, énekesek, előadók irányításával játszhatnak, zenélhetnek, festhetnek, rajzolhatnak, írhatnak vagy táncolhatnak a kiállítótermekben. Így, aki valamennyi alkalommal részt vesz a sorozaton, más és más nézőpontból járhatja végig a kiállítást.

A múzeumpedagógiai programsorozatra gyermekek számára bérlet is váltható (4000 Ft), mely tartalmazza a felnőtt kísérő részvételét is. További jegyinformáció: www.bizottsagkiallitas.hu


„Nem bírom a gyűrődést Rosszak az idegeim”

Nem bírom a gyűrődést
Rosszak az idegeim
Grecsó Krisztián, Szijj Ferenc és az Óperentzia 
a Bizottság-kiállítás irodalmi és zenei programsorozatán pénteken



Október 14-én, pénteken 19 órakor az Óperentzia Nem bírom a gyűrődést-feldolgozásával nyit a program. Ez alkalommal két olyan író olvassa fel a címben szereplő Bizottság-idézetre írt szövegét, akik az együttes fennállása alatt vidéken folytatták tanulmányaikat. Bár Grecsó Krisztián, a Pletykaanyu és a Mellettem elférszcsaládregények szerzője – szegvári lévén – közvetlenül a 80-as évek fővárosi underground kultúrájáról vajmi keveset tudhat, a sehová nem tartozásról, az identitás konfliktusairól vagy a kívülállásról annál többet: „Van nekik olyan, hogy haza. / Foghíjasok, farzsebükben fésű, / egy matricás műbőrdzseki / imbolyog a csalánosba be. Nincs metafora, / nincs titok, és asszem meglelni sincs mit./ Minden, mint az aranyér olyan. / Van egy jel rajtad, akár a többin: / megülsz a szúrós identitáson.” Szijj Ferenc, az este költővendége, hasonlóképp gondolkodik: „Így látom meg magam, mozdulatlanul, / feketén. Feneketlen gödör vagyok, / átjáró egy másik faluba, ahol gyantában, / olajban, ökör szemében forog az idő, / újra és újra frigyre lép egymással / fejsze és kaszakő, az egyik a harag, / a másik a félelem, ezt még lehet tudni, / de nevet senki nem mond ki szívesen, /mert hátha az úgy nem teljesen pontos, / inkább a mellkasomba nyúlnak / a mutatóujjukkal, hogy én majd / a legvégén következem. // És amíg fordulok, megtömöm / fűvel a zsebeim, a talpam alá, / bele a bakancsomba, földet teszek, / a számba egy követ, minél nagyobbat.” 
A két író felolvasása után Lévai Balázs beszélget a szerzőkkel, majd az Óperentzia rövid koncertje zárja az estét.

Az Óperentzia 2005 decemberében alakult, nyíregyházi gyökerű, ma már budapesti bázisú zenekar, mely nevét a hazai népmesék elképzelt vidékétől kölcsönözte. Legközelebbi zenei rokonsága idehaza leginkább a Korai Öröm vagy a Colorstar. Stílusát, zenéje összetevőit egyszerre inspirálta a hatvanas évek funkja, televíziós gyermekműsorok zenéje, a downtempo és a trip-hop monotonitása, az elektronikus tánczene lüktetése, a jazz improvizatív jellege, az evokatív filmzenés hangulatok. Az együttes alapvetően elektronikus stúdióhangzása ellenére vérbő rockzenekarként viszi színpadra repertoárját, és egy afféle egész éjszakás parti ígéretével hívja táncba közönségét.

A zenekar tagjai: Dimanovski Natalie – ének, Bánházi Gábor – dob, Domokos Tibor – szintetizátor, Fábián Tamás – basszusgitár, Márkus Gyula –  vizuál

moderator: Lévai Balázs
sorozatszerkesztő: Keresztury Tibor

A programok a kiállításra szóló belépőjegyek megvásárlásával látogathatók, de kedvezményes árú bérlet is váltható a sorozatra. A kiállításról, a programokról, valamint a jegyárakról bővebb információ ITT található.