2022. május 31., kedd

titkok, katlanszövegek, vetítések…

 

"Kedves Barátunk!

 
titkok, katlanszövegek, vetítések…
 
A hírlevelek írója mostantól bajban van, hiszen a programok napról-napra zúdulnak a honlapra-facebookra, nem olyan könnyű már „titkos előzetes” információkkal szolgálni.
 
Na, azért nem olyan nagy a baj, tudunk előhúzni a kalapból egy-két meglepetést. Tudjatok róla, hogy a telex.hu-n hamarosan sorra megjelennek nagyszerű írások az Ördögkatlan apropóján. A 15. jubileumi év alkalmából felkértük néhány íróbarátunkat, hogy válasszon egy fotót és egy emléket az elmúlt másfél évtizedből – aztán írjon nekünk. Gyönyörű szövegek születtek, meglátjátok! Háy János az első Katlant idézi meg, amikor a megnyitón a ránk zúduló vihar elől a nagyharsányi tornaterembe menekülve a már nagybeteg Cseh Tamással beszélgetett; Parti Nagy Lajos a kapolcsi óvodától indul, hogy átöleljen három évtizedet; Kemény Zsófinak egy francia utcaszínházról, pontosabban a szereplők bőröndbe zárt fejéről saját generációja jutott eszébe; Grecsó Krisztiánnak, Kollár-Klemencz Lacinak, Nyári Krisztiánnak, Szabó T. Annának… na, mindent azért a hírlevélben sem írunk meg. Meghagyjuk a titkokat azoknak, akik majd meglelik ezeket a szövegeket a telex.hu-n.
 
A „titkosításban” segített nekünk a televízió is, mely nem közvetítette, de még csak nem is rögzítette a Nemzeti Színházban 2021. szeptemberében megrendezett Törőcsik Mari Emlékestet (mely erősen kötődik Katlanhoz, hiszen az est rendezője Bérczes László, közvetlen munkatársa pedig Göttinger Pál volt – mindkettejüknek van némi köze az Ördögkatlanhoz). Két kicsi kamera azért megőrizte az örökkévalóságnak ezt a kivételes estét. Kivételes, mert mondjon valaki egyetlen másik olyan helyzetet, amikor egy színpadra lép, közös műsorban Alföldi Róbert, Vidnyánszky Attila, Jordán Tamás, Trill Zsolt, Básti Juli, Szűcs Nelli, Dés László, Blaskó Péter… Sorolhatjuk. Nagyszerű művészek tisztelték meg egymást, a közönséget és mindenekelőtt Törőcsik Marit, és született egy egyszeri esemény – aminek tanúi lehetnek mindazok, akik augusztus 6-án este a Narancsligetben megnézik azt a filmváltozatot, amit Bérczes László és Ujvári Csaba varázsolt. Két kamerával, na meg egy kis fantáziával és munkával.
Ha már vetítés: sokan emlékezhetünk az „Eldorádó” híres jelenetére, amikor a halálból hozzák vissza a torokgyíkban szenvedő kisfiút, aki maga a szerző-rendező: Bereményi Géza. A kisfiú, Tóth Barnabás felnőtt, és filmeket, nem is akármilyeneket rendez (Susotázs, Akik maradtak) rendez. Ő találkozik Gézával a „Bereményi kalapja” című nagyszerű új filmben (rendező: Papp Gábor Zsigmond), hogy jobban megismerjük a Bereményi-legendáriumot. Ez a vetítés is a Narancsligetben lesz augusztus 5-én.
 
„Shakespeare37”, ez a címe annak a filmnek, amiben Shakespeare összes művét dolgozzák fel kortárs magyar szerzők. Van, hogy új átirat születik, van, hogy egy fő motívumot ragad ki az író, van, hogy egy jelenetet. A 20-30 perces etűdökben a hazai színházi szakma legjobbjai szerepelnek (Csuja Imre, Kováts Adél, Kocsis Pál, Fullajtár Andrea…). Izgalmas a képi megvalósítás is, egyetlen snittben dolgozzák fel az egész anyagot. A már elkészült 22 etűdöt folyamatosan vetítjük a beremendi Kovácsműhelyben.
Minden vetítést nem sorolunk, újra lesz Malter Vándor Filmfesztivál, a telex.hudokumentumfilmeket hoz, Bérczes Tibor menekült-kérdést boncolgató beszélgetésein találkozhatunk „Az állampolgár” című film főhősével, Dr. Cace-Baly Marceloval
 
Persze minden titok fényre derül, főleg, ha találkozunk augusztus elején.
Addig is ölel benneteket,

a katlancsapat"Hola

2022. május 28., szombat

Valahol oroszországban - A kaposvári Csiky Gergely Színház archívuma

 

Cím: Valahol Oroszországban

Bemutató dátuma: 1991. február 1.

A bemutató helyszíne: Kaposvár, Csiky Gergely Színház

Rendező: Jeles András m.v.

Szerző: Csehov (Három nővér), Eörsi István (Gulagdalok), Hamvas Béla (Karnevál), Puskin (Borisz Godunov)

Fordító: Kosztolányi Dezső (Csehov: Három nővér)

Dramaturg: Spiró György

Zenei vezető: Fuchs László

Zeneszerző: Melis László

Koreográfus: Györgyfalvay Katalin m.v.

Díszlet: Antal Csaba m.v.

Jelmez: Szakács Györgyi m.v.

Társulat: Kaposvár, Csiky Gergely Színház

Színészek: Tuzenbach: Hunyadkürti György, Szoljonij: Bezerédi Zoltán, Versinyin: Helyey László, Ferapont: Tóth Béla, Csebutikin: Jordán Tamás, Fedotyik: Karácsony Tamás, Andrej: Kulka János, Kuligin: Spindler Béla, Rode: Krum Ádám / Csapó György (szerepkettőzés), Olga: Csákányi Eszter, Mása: Kristóf Katalin, Cselédlány: Nagy Mária, Anfisza: Ilonka néni, Natasa: Varjú Olga, Irina: Szigethy Brigitta, Muzsikus: Hevesi András, Álarcosok: Németh Judit, Quintus Konrád, Kelemen József, Karácsony Tamás, Lugosi György, Kisvárday Gyula, Kósa Béla, Tóth Géza, Pál Tibor, Kalmár Tamás, Lukin Zsuzsa, Karsai Edina, Ottlik Ádám, Némedi Árpád, Kiss Erzsébet, Dénes Mariann

2022. május 26., csütörtök

Rózsaszín elefánt

 



Kondor Béla Az uránvárosi óvoda pannója című alkotásáról

Irónia, humor, az abszurdhoz való vonzódás, pimaszság: ez az, amit az európai kultúrtörténet igen, a magyar kevésbé tűr meg a (nagy) művészi életművekben – talán csak Örkény és Karinthy kivétel, velük enélkül ugyanis nem lehetne mit kezdeni. Mondhatnánk, hogy a tenger hiánya mellett a közép-európaiság van benne ebben a könnyedségre való teljes hajlamtalanságban, de ez nem igaz, ott vannak például a csehek, és ott van nekik Hrabal vagy Čapek.

Mégis: ahogy Hamvas Béla Karneválja sem mint létregény, sem mint csodálatos magyar abszurd nem képes átütni az irodalomtörténet tizenkilencedik századi pátoszból és nemzeti giccsből, valamint a huszadik századi egzisztencialista problémákból emelt falát, ugyanúgy nem megy át Kondor Béla különös festői világa sem. Szó sincs arról, hogy Hamvast vagy Kondort valami módon ne kanonizáltuk volna, inkább csak hogy humorérzék nélkül kanonizáltuk, és ezzel az életművek egy része takarásban, a vakfolt mögött maradt.

Kondor 1959-ben kapott megbízást a pécsi uránvárosi óvoda pannóira – nem meglepő módon a 19. századi nemzeti pátoszt a kétarcú horthysta kultúrpolitika intermezzója után felváltó szocialista-realista főkánon ítészei a mű „klerikális elemei” miatt nem fogadták el azt. A „klerikális jelentést” a még a Horthy-hivatalnokoknál is sótlanabb kommunista hivatalnokok szerint az angyalszárnyak hordozzák a képen, igaz, egy (uránvárosi) óvodásnak is feltűnhetett volna, hogy emellett egy rózsaszín elefánt, néhány napraforgó, trombita és labda (Nap és Hold?) is felbukkan a pannókon, és a rózsaszín elefánton ugyanakkora hangsúly van itt, mint az angyalszárnyon. Ily módon hacsak nem hordoz titkos klerikális jelentést a groteszk ormányos is, talán mégsem olyan angyalok ezek, amelyektől félnie kellene egy hithű kommunistának.

*

Ha nagy vonalakban áttekintjük a magyar képzőművészet 19–20. századi történetét, mindenféle egyéb kategória-rendszeren felül két tradíció különíthető el élesen – és különösképpen a két tradíció valami módon relációban áll a mindenkori hatalommal való viszonnyal is. Míg korábban a történeti festészetnek a nemzeti önazonosságot fókuszba helyező irányzata mellett és ellenére bontakoztak ki javarészt München, majd Párizs felől érkező hatásra a modernista törekvések, a huszadik század második felében a szocreál mint kötelező kánon mellett jó ideig csak a második nyilvánosságban, esetleg az aczéli tűrt kategóriában kaphatott teret az 1948-ban szétvert Európai Iskola megannyi művésze vagy például Erdély Miklós. Ugyanígy a második nyilvánosságba és a perifériára (undergroundba) kényszerültek jó időre a később, a hetvenes években jelentkező neodadaista szentendreiek, akiknél először jelent meg csoportosan a humor, az abszurd, a szürreális és az antiművészet. Mindezt azonban nehéz elválasztani attól a politikai kontextustól, amely nélkül a Vajda Lajos Stúdió művészeinek munkái – és a képzőművészeti teljesítményen jóval túlmutató összművészeti, zenei, filmes, költői stb. megnyilvánulásaik – soha nem voltak, és nem is lesznek érthetők.

Az ő humoruk, hogy úgy mondjuk, egzisztencialista humor, egy „a” és „b” választási lehetőséget felkínáló léthelyzetre adott „c” válasz, mélyrétegeiben inkább létfilozófiai tartalmú attitűd, mintsem a Picassónál vagy Kondornál artikulálódó művészi humor, utóbbiaknál ugyanis a vicc nem a szubsztanciája a műalkotásnak, csupán úgy jelenik meg, mint a hab a tengeren vagy a díszítés egyéb tartalmakon.

Mindez szükségszerű distinkció, hiszen míg a Bizottság zenekarhoz köthető Jégkrémbalettet vagy feLugossy László komoly tartalmakat is hordozó performanszait mondhatjuk viccnek, brahinak, poénnak, neodadaistaaktusnak, Kondor Darázskirályát, bizonyos nézetből humoros elemeket hordozó Liberiusát vagy az uránvárosi óvoda pannóit mindenestől mégsem gondolhatjuk viccnek.

*

Ha a hivatalos művészettörténet kánonát az egy évtizeddel ezelőtti műcsarnokbeli kiállítással végül áttörő szentendreiek emberi alapállását és műveiket létfilozófiai abszurdként határozzuk meg, és ettől elkülönítjük a hamvasi, kondori (picassói, mirói, fellinii etc.) humort, akkor viszont meg kell határozni, mivel írható körül az utóbbiak ilyesféle hajlandósága.

A kulcsszó a játék, amely a létfilozófiai alapállást a mű esszenciájává tévő attitűdnél, az abszurdnál és a groteszknél a humornak sokkal szelídebb formáját hívja magával – míg a neodada a maga nemében brutális válasz a világra, ám érvényessége korlátozott térben és időben is –, hiszen folyamatosan változik az a konszenzus, amellyel szemben magát artikulálja. A játék, a játékosság archetipikus emberi tulajdonság, és sokkal több lehetőség van benne, mint a huszadik századot meghatározó neoavantgárd és/vagy neodada, a rock és az underground kultúrájához köthető gesztusokban. (Noha, természetesen nem zárható ki, hogy egyes neoavantgárd, neodada stb. gesztusok egyszersmind játékosak is.)

Itt jegyezzük meg azt is, hogy a magyar képzőművészetben a tiltott státusból előbb kordivattá váló, majd a félmúlt összes kínos unalmával átitatódó neodada és neoavantgárd mint igazodási pont jelenleg a legnagyobb kerékkötője annak, hogy a magyar képzőművészeti élet megújuljon. Ami miatt zseniális és érvényes efZámbó István, feLugossy László vagy a nagy elődök közül Erdély Miklós, ugyanazért már nem lehet érvényes az őket követő csapat – a neomozgalmakban a fent említett konszenzusváltás okán is sokkal kisebb volt a mozgástér, mintsem hogy több évtizeden keresztül érvényben lehessenek. Már nemcsak esztétikájában merült ki ez a fajta hozzáállás, de sajnos ideológiai, művészi alapállásként is – arról nem is beszélve, hogy az ezredforduló körül megjelent új-esztétikai attitűd a világban jó ideje választ várna Magyarországról is, és nem a geometrikus absztraktot vagy az új érzékeny iskolát képviselő jelenleg hetvenes-nyolcvanas generációtól…

*

A játékosság tehát az, ami Kondor Béla pannóját – és életművének megannyi darabját – jellegzetessé teszi, ugyanakkor ez a játékosság, csakúgy, mint a rokonként említett Mirónál vagy Picassónál, nála is az esztétikusság és egyszersmind a klasszikus műfajok határain belül marad, nem lép ki azokból sem technikailag, sem motívumkincsét tekintve, ami miatt különös lebegés keletkezik, hiszen a pannón megjelenő angyalszárnyak, főleg az európai festészettörténeti hagyomány fényében egyszersmind a magasabb tudatállapot jelenlétét, a magasabb értelmezés lehetőségét is kínálják a játék és a humor mellett, miközben asszociálhatunk a „gyermek mint angyal”, még megrontottság nélküli lény képzetére is. Ugyanígy az aranyszínű és sötét „égitestként” is megjelenő labdák is egyszerre hordozzák a fehér-fekete, Nap-Hold, arany-ezüst, férfi-nő etc., illetve a gyermeki játékszer jelentését – ha pedig mindehhez hozzávesszük, hogy egy fiúkat és egy lányokat ábrázoló páros műről van szó, még tovább erősödik az ilyesfajta értelmezés lehetősége.

A napraforgók, a gyerekrajzszerű ábrázolás és a hangszerek obligát módon a lányok oldalán tűnnek fel, hiszen minden tradícióban szemben áll az anyagi, a sötét, a női, valamint a szellemi, a világos, a férfi princípium, ily módon a napraforgó adekvát női jelkép, csakúgy mint a Venus uralma alá rendelt zeneszerszámok, és általában a művészi tevékenység. Ezzel szemben az agón szelleme (labdajáték, mozgás, futás, talán verekedés is) a fiúkat ábrázoló pannón jelenik meg. Az említett rózsaszín kiselefánt a „női” oldalon azonban színével és funkciójával is egyértelműen a játékos jelentésre erősít rá, és egyszersmind zárójelbe teszi a komoly tartalmakat.

Hiba tehát, ha nem vesszük észre Kondor humorát – de hiba az is, ha emögött nem vesszük észre azt a fajta tradícióalapú festészetet, amire Németh Lajos, a festő monográfusa is utal, aki azt írja, „a kondori program, amely a világirodalom és az egyetemes művészet nagy moralistáihoz mérhető, csupán a gondolati irodalom párhuzamának tekinthető filozofikus festészetben fogalmazható meg”.

Ily módon a pécsi Modern Magyar Képtár egyik legfontosabb műtárgya, a pannó egyszerre emelkedett-filozofikus és ironikus-játékos, s mint ilyen kimagasló darabja a (humortalan) magyar kultúrtörténetnek.

(Péntek Orsolya)

2022. május 25., szerda

A bűvésztrükkök ihlették a Horváth Gábor Trió Tricks című albumát

Tricks címmel jelent meg a Horváth Gábor Trió negyedik albuma, melyet a bűvészmutatványok varázslatos világa és a kártyatrükkök ihlettek. A zeneszerző a mutatványok elsajátításának örömét, a trükkök felépítését, szerkezetét és csattanóját fordította le a zene nyelvére. Egy bűvésztrükk felépítésében és a jazz darabok kompozíciós szerkezete között ugyanis számos hasonlóság felfedezhető. A lemezbemutató koncertet május 14-én tartják a Fonóban. 


Horváth Tojás Gábor jazz-zongorista, zeneszerző és tanár a Transform Quintet alapítója, a Gereben Zita Quintet tagja. Több filmzenét is írt, és közös lemezt készített a világhírű jazz-zongoristával, Joey Calderazzóval. Saját triójával negyedik albumát készítette el, Tricks címmel. Gábor még gyermeként kapott ajándékba egy trükkdoboz játékot, majd néhány évvel ezelőtt ismét belevetette magát a kártyatrükkök rejtelmeibe. Ennek a folyamatnak az örömét, egy trükk felépítését, szerkezetét és csattanóját fordította le a zene nyelvére. „Ez az album egyfajta visszatérés a gyerekkoromba, amikor ezekkel a trükkökkel egy ártatlan, őszinte és kedves örömszerzés volt a cél. Zeneszerzőként ezeket az érzéseket és hangulatokat próbáltam megjeleníteni ezen a lemezen. Zongoristaként pedig felfedeztem benne a kézügyeség fejlesztését is, hiszen rengeteg gyakorlást és olyan jellegű kézmozdulatokat igényel egy kártyatrükk elsajátítása, amely jól eső érzés volt a kezeimnek, és biztos vagyok benne, hogy a zongorajátékomra is kihatottak” – emeli ki Horváth Tojás Gábor.


Az albumon majdnem minden kompozíció egy bűvésztrükk vagy fogás elnevezéséről kapta a címét (pl. a Double Lift a dupla kártyaemelés, a Palm a kártya elrejtését jelenti a kézben). „A lemezen szereplő dalokban megjelenik egy ismétlődő repetitív egyszólamú hang, amelyre egyfajta vonalvezetésként fűztem fel a darabokat, ezzel is összekötve őket. Sok hasonlóságot fedeztem fel egy bűvésztrükk felépítésében és a jazz darabok kompozíciós szerkezete között. Egy trükk 3 felvonásból áll. Az első az “Ígéret” (The Pledge): A bűvész bemutat egy viszonylag átlagos dolgot, egy pakli kártyát, vagy egy galambot, amit megvizsgálhat a közönség és teljesen normálisnak talál. A második a “Fordulat” (The Turn): A bűvész az átlagosból csinál valami rendkívülit, például eltünteti a galambot. Ezt követi a harmadik rész a “Csattanó” (The Prestige), amikor a bűvész újra elővarázsolja a galambot. Számomra ez a felépítés tökéletesen rímmel egy jazz standard vagy kompozíció szerkezetére, ahol a hallgatóság az elején megismer egy melódiát, zenei témát, amellyel aztán a zenészek elkezdenek improvizálni, játszani, átváltoztatni, majd a végén visszatér az elején megismert dallam, de már egy másik értelmet nyerve, akár más harmóniákkal és ritmusokkal kísérve. Ezt a koncepciót próbáltam meg végig vinni a lemezen olyan zenei “trükkök” alkalmazásával, mint a metrum, a tempó vagy ritmusváltások” – árulja el a zeneszerző. Szerencsére az összes zenei megoldásban, ötletben zenésztársai – Gálfi Attila dobos és Horváth Balázs bőgős – is partnerek voltak. Az évtizednyi közös munka egyfajta könnyedséget is ad a daloknak, így a lemezen található kompozíciókat a játékosság, a zenei humor és az érzelmi színesség jellemzik.


A Horváth Gábor Trió Tricks című lemezét május 14-én mutatják be a Fonó Budai Zeneházban. 


Spotify - Horváth Gábor Trió – Tricks: https://open.spotify.com/album/5N0DFqyP8mvKY6WvX5r85t?si=YWzcALLXSq2dSZdCm2eXtg

 

2022. május 24., kedd

A színház, irodalom, film és klasszikus zene összekapcsolódásai

Különleges helyszíneken, kiemelkedő színészek közreműködésével érkezik a Fesztivál Akadémia Budapest 2022


2022. július 15-24. között ismét megrendezik a főváros egyik legfontosabb és legsokszínűbb eseménysorozatát, a világ egyik legkülönlegesebb kamarazenei fesztiválját, a Fesztivál Akadémia Budapestet, amelynek gerincét a világszínvonalú klasszikus zenei koncertek adják nemzetközi művészek részvételével, de olyan társművészetek is helyet kapnak benne, mint a film vagy épp a színház. 

A két alapító művészeti vezető Kokas Katalin és Kelemen Barnabás hegedűművész házaspár meghívását elfogadó sztárművészek között található Nicolas Alstaedt csellista, Baráti Kristóf hegedűs, Jonathan Cohen karmester, Hagai Shaham, Vilde Frang és Jose Gallardo hegedűsök, Sergei Nakariakov trombitás, Anna Prohaska szoprán, Fazil Say zongorista, Molnár Piroska, Vecsey H. Miklós és ifj. Vidnyánszky Attila színművészek.

Klasszikus zenei koncertek az irodalom vonzásában

Az irodalom és a zene szoros összekapcsolódását is bemutató programsorozat a város különleges helyszínein mutatja meg, mitől az egyik legizgalmasabb nyári fesztivál a Fesztivál Akadémia Budapest, amely 2022-ben 11 világszínvonalú klasszikus zenei koncerten várja az érdeklődőket. A korábbi évekhez hasonlóan a zenei program rendkívül széles palettán mozog, amiben éppúgy megtalálható Beethoven, Sztravinszkij, Bartók, Csajkovszkij vagy Teleman. 

A koncertek egyik legkülönlegesebbike a július 15-i nyitókoncert, amelyen három darab is felcsendül majd, de ezek közül Stravinszkij: A katona története szcenírozott előadása lesz a leglátványosabb a Zeneakadémia Nagytermében.  

Igor Stravinsky 20 évvel korábbi „játékra és táncra írott elbeszélése”, A katona története különleges szereposztásban és koncepció szerint kerül színre: a produkciót Ascher Tamás rendezi, Molnár Piroska lesz a mesélő, az egyes szerepekben pedig Bezerédi Zoltánt, ifj. Vidnyánszkí Attilát és Kelemen Hannát láthatja a közönség. Az ördöggel szerződést kötő katona fausti történetéhez a világháborús körülmények miatt minimálisra redukálta a zenekart Stravinsky, s a hangszercsoportok legjellegzetesebb tagjait ezúttal olyan nemzetközi világsztárok képviselik, mint az osztrák Andreas Ottensamer, ’a trombita Carusójának’ nevezett orosz-izraeli trombitavirtuóz, Szergej Nakarjakov vagy a norvég nagybőgőfenomén, Knut Erik Sundquist. Mellettük pedig a hazai klasszikus zenészek színe lesz hallható, úgy mint Kelemen Barnabás (hegedű), Bogányi Bence (fagott), Sztán Attila (harsona), Joó Szabolcs (ütőhangszerek). A koncerten Rajna Martin vezényel

Fehér Ilona, a legendás hegedűtanár, a Fesztivál Akadémia Budapest egyik hegedűversenyének névadója, a Zeneakadémián tanult Hubay Jenőnél, majd a két háború között jelentős szólistakarriert futott be. A II. világháború megpróbáltatásai után Izraelbe emigrált, ahol kezdetben ismét szólistaként működött, később tanítani kezdett. Egyik utolsó növendéke, Hagai Shaham, akinek tolmácsolásában ezúttal Beethoven „Kreutzer”-szonátája a nagyszerű argentin orgonaművész José Gallardo közreműködésével szólal meg, akiket Vecsey H. Miklós a Junior Prima-díjas magyar színész egészít majd ki. A koncert július 18-án, a Zeneakadémia Nagytermében lesz hallható.  

Különleges helyszínek, kivételes színészek

Margitsziget

Július 21-én 11 – 21 óra között gyerekprogramok, óránként koncertek, kiállítás és esti nagykoncertek várják a szabadba vágyókat. A napközbeni programoknak a frissen átadott Kristály Színtér ad helyet, majd 19 órától ugyanitt Baráti Kristóf és Kondorosi Karolina koncertje hallható. 21 órától a Domonkos rendi apácakolostornál Balla Eszter színművésznő közreműködésével egy gyertyafényes hangversennyel várják a zenebarátokat. 

Városligeti tematikus nap

Július 17-én reggeltől késő estig az Állatkert, a Széchenyi Fürdő és a Vajdahunyad Vára szolgál helyszínéül a „flashmob koncerteknek”. 15 órától Csákányi Eszter meséli el Prokofjev: Péter és a farkas című zenés meséjét a Magyar Zene Háza szabadtéri színpadán. Az orosz származású szovjet zeneszerző és zongoraművész Péter és a farkas című meséje egyfelől a gyermekek szórakoztatása szánt mű, másfelől viszont didaktikus célja van: megtanítani a gyerekeket az egyes hangszerek jellemző, egyedi hangzására.

18 órától három félidős hangversenyt szerveznek, a Magyar Zene Háza koncerttermében, amelynek második szünetében akár Pauk György hegedűművésszel is beszélgethetnek az érdeklődők. 22 órától a Széchényi Fürdő ad otthont egy különleges medencés koncertnek, amelynél a hallgatók a vízből élvezhetik a klasszikus zenei darabokat. 

Cseh nap

Július 18-án egy ingyenes eseménnyel indul a nap. Fazil Say, Nicolas Altstaedt és Kelemen Barnabás koncertjét hallgathatják meg a Zeneakadémián. 15 órától az Art+ Cinemában élőzenei betétekkel, Réz András ráhangoló beszélgetéseivel három cseh filmtörténeti klasszikus látható. A délutáni és esti koncerteken pedig a Zeneakadémián a cseh zeneszerzőké a főszerep. A cseh gasztronómia remekeit a Café Vian-ban lehet megkóstolni a Liszt Ferenc téren. 


www.fesztivalakademia.hu 

 

2022. május 23., hétfő

Gyereknap az Operaházban!

Családi programot keres hétvégére? Nincs még terve az idei gyereknapra? Jöjjön a család apraja-nagyja a Mesélő muzsika zárókoncertjére és éljék át együtt ezeket a csodás zenei pillanatokat! 


A Filharmónia Magyarország családi hangversenybérletének sorozata generációkkal ismertette és szerettette meg a klasszikuszenét. A mai napig a legmagasabb színvonalú „tanulást” és kikapcsolódást jelenti az egész család számára. Szerintem ez azért nem kell, mert az előző mondatban benne van, hogy az egész család számára, így őket is beleértve.


A madarak éneke, a dongó zümmögése, az esőcsepp kopogása… A zajok, a hangok hozzátartoznak a hétköznapi életünkhöz akkor is, ha általában „tudat alatt” dolgoznak bennünk. A különféle hanghatások között vannak kifejezetten kellemetlenek, nyugtalanítók, de olyanok is – például a dallamok –, amelyek nyugalommal vagy éppen jókedvvel, energiával töltenek fel bennünket. 


Május 28-án két időpontban várjuk a családokat, kicsiket és nagyokat a Magyar Állami Operaház csodásan felújított termébe, ahol a Szent István Filharmonikusokkal, Ménesi Gergely vezényletével, valamint Lakner Tamás moderálásával megidézzük a mindennapok hangzó világát. 


Éljenek a gyerekek, szóljon május utolsó hétvégéje a legkisebbekről!


Jegyek válthatók a Filharmónia Magyarország budapesti irodájában (1143 Budapest, Szobránc u. 6-8. III. emelet, +36 30 677 9527; budapest@filharmonia.hu), a www.jegymester.hu oldalon, az ismert jegyirodákban és koncert előtt a helyszínen.

 

Hola

2022. május 21., szombat

Műalkotásokkal hív űrutazásra a pécsi m21 galéria

 

2022. május 19. – Május végén mintegy 450 millió forint értékű, 65 művész 250 műalkotását felvonultató kiállítás nyílik a pécsi Zsolnay Negyedben, az m21 Galériában AZ ŰR - alternatív kozmoszok címmel. A többek között Victor Vasarely, Kondor Béla, Ország Lili, Révész László László munkáit bemutató lenyűgöző tárlat az emberiség világűrhöz fűződő viszonyát állítja a középpontba. A látogatók augusztus 28-ig lehetnek részesei a minden érzékükre ható, fotókból, videókból, tér- hang- és fényinstallációkból álló interaktív űr-élménynek a galéria 1100 négyzetméterén.

A Földről látható, fénylő égitestek az emberiség legkorábbi korszakaitól vonzották a tekintetet és izgalmas alternatívát kínáltak az általunk ismert világ helyett. A 20. század második felétől a Földön túli utazás fikciója tudományos valósággá vált, és az ember ma már ugyanúgy törekszik a világűr megismerésére, ahogyan régen az ismeretlen földrészekkel tette. 

A Holdra szállás egyenesen megváltoztatta a gondolkodást, átalakította a térhez való viszonyt, új anyagokat és formákat hozott divatba a designban és az öltözködésben. David Bowie Space Oddity albuma Vasarely borítójával a slágerlisták élén soha nem látott népszerűségre tett szert, nem is beszélve a mai napig meghatározó Star Wars kultuszról. Napjainkban a fiatalokat számtalan videojáték, VR-kamera, míg az idősebbeket a sci-fi irodalom repíti a virtuális terek lehetséges kozmoszaiba, sőt akár már mi magunk is vállalkozhatnánk egy-egy űrutazásra. 

A világűr tehát itt van velünk, része nemcsak a tudományos, de a mindennapi életünknek is. Mi sem bizonyítja ezt jobban, mint a számtalan műalkotás, amely az űr témájában készült, és azok a kiállítások, amelyeknek tematikáját gyakorta meghatározza. Az m21 Galéria ezeknek a remekműveknek mutatja be a széles keresztmetszetét, a Magyar Nemzeti Galériából, a Szépművészeti Múzeumból, a budapesti és pécsi Vasarely Múzeumból, számos hazai magángyűjteménytől és galériától kölcsönzött műtárgyegyüttesekkel, kortárs művészek helyspecifikus alkotásaival. 

A kiállítás fotókból, fotógrammokból, video-, fény-, hang- és térinstallációkból, játék- és animációsfilmekből, klipekből áll, továbbá olyan űrkutatással kapcsolatos dokumentumokból, amelyek abból az időből származnak, amikor az ember először lépett ki a világűrbe, de a klasszikus képzőművészeti alkotások, festmények sem hiányoznak a 250 műtárgyat felsorakoztató kiállításból.

Kiállító művészek: Albert Ádám,  Alexander Gyenes, Altorjai Sándor, Attalai Gábor, Binaura,  Bernáthy Sándor, Bódy Gábor, Czakó Zsolt, Csermák Tibor, Csontó Lajos, Deim Balázs, Drégely Imre, Eike Berg, Fajó János, Fekete Nagy Béla, Fillenz István, Galántai György, Gerhes Gábor, Gyárfás Gábor, Gyarmathy Tihamér, Gyémánt László, Hajdú Kinga, Hegedűs 2 László, Hencze Tamás, iski Kocsis Tibor, Július Gyula, Karácsonyi László, Kaszás Tamás, Kemény György, Kerekes Gábor, Keresztes Dóra, Kokesch Ádám, Kondor Béla, Kósa János, Lakner Antal,  Lakner László, Lantos Ferenc, Lengyel András. Lossonczy Ibolya, Madácsy István, Mulasics Tibor, Nagy Karol, Orosz István, Ország Lili, Palotai Gábor, Pásztor Gábor, Perneczky Géza, Polgár Éva, Reisenbüchler  Sándor, Rékassy Csaba, Révész László László,  Siskov Ludmil, Szabó Dezső, Szécsényi-Nagy Lóránd, Szentjóby Tamás, Tehnica Sweiz, Tót Endre, Uglár Csaba,  Vály Sándor, Várnai Gyula, Veszely Ferenc, Végh Júlia, Victor Vasarely, Vidovszky László, Vincze Ottó.

A galéria 1100 négyzetméterén felépített „űrállomáson” interaktív játékok fokozzák 21. századi űr-élményünket.

A kiállítás május 27-én 18 órakor nyílik az m21 Galériában a pécsi Zsolnay Negyedben.

A megnyitó meghívóval és kedvezményes (600- Ft-os) megnyitójeggyel látogatható.

https://m21.pecsigaleriak.hu/programok/az-ur-alternativ-kozmoszok

Hola

2022. május 20., péntek

Az üvegtörténeti jelentőségű magyar innovációkat és az üvegművészetet népszerűsítik az Üveg Nemzetközi Éve hazai programjai

Nemzetközi szakmai összefogás eredményeként az ENSZ 75. Közgyűlése a 2022-es évet Az Üveg Nemzetközi Évének nyilvánította. Hazánkban is kiállítások, szakmai események mutatják be a magyar üvegművészet múltját, jelenét és jövőjét, feltárva, milyen utat járt be ez a művészeti ág amíg a „magyarországi üvegművesség” 2021-ben felkerült az UNESCO reprezentatív listájára, a Szellemi Kulturális Örökség Nemzeti Jegyzékére. Az egész éves programsorozatot fontos évfordulók keretezik: idén 150 éves az Iparművészeti Múzeum, az amerikai stúdió-üvegművészet indulásának pedig 60. évfordulóját ünnepli az üvegművészeti szakma.


Az International Commission on Glass (ICG), a Community of Glass Associations (CGA) és az ICOM-Glass kezdeményezésének célja az üveg 3500 éves anyagának kontinenseken átívelő, globális ünneplése. A tematikus év fókuszában az üveg technológiai, tudományos és a nemzetgazdaságra gyakorolt hatásának ismeretterjesztése áll – egy olyan, áttetsző anyagé, mely meghatározó alapanyaga a legtöbb technológiai fejlesztésnek, s melynek innovációja hozzásegíti az emberiséget a fenntartható és igazságos társadalom jövőképének eléréséhez globalizált világunkban. Az üveg mindezen túl pedig művészet is, amelynek 3500 éves múltra visszatekintő történetisége az emberiség történetét és evolúcióját is szemlélteti.


Az Üveg Nemzetközi Évét Magyarországon is egész évben kortárs művészeti és gyűjteményi kiállítások, szakmai konferenciák és workshopok kísérik végig. A hazai tematikus év sajtótájékoztatóval egybekötött hivatalos magyarországi megnyitóját 2022. május 18-án, a Magyar Zene Házában rendezték meg. Ahogy a helyszín igazgatója, Prof. dr. Batta András zenetörténész megnyitó beszédében kiemelte, az üveg átereszti a fényt – nyitott, hívogató és transzparens. Nem véletlen, hogy a Magyar Zene Háza varázsát is az üveg adja. Meggyőződésem, hogy éppen az üveg miatt szerették meg az emberek ilyen hamar ezt a különleges épületet, amely ablakokat nyit, nem pedig falakat emel.” 


Bár a magyarországi üvegművesség tavaly felkerült a Szellemi Kulturális Örökség Nemzeti Jegyzékére, hazánkban még mindig sokan az iparművészet, a használati üveg és a képzőművészet határterületén kezelik a magyar üvegművészetet. A Nemzetközi Év kiemelt lehetőség arra, hogy ráirányítsa a figyelmet a területre, lefektetve a gyűjteményes és oktatási keretek 21. századi innovációit. 


„Az idén 60 éve indult Amerikai Stúdió Üvegművészetet világszerte múzeumok, galériák, magán- és közgyűjtemények ünneplik. Ennek a mozgalomnak volt európai úttörője a Bohus-Lugossy Alapítvány két névadója, a világhírű magyar üvegszobrász házaspár, Bohus Zoltán és Lugossy Mária is, akiknek tanítványai ma a nemzetközi művészeti élvonalban képviselik Magyarországot” – hangsúlyozta Bohus Eszter, a Bohus-Lugossy Alapítvány alapítója. A Bohus-Lugossy Alapítvány az Üveg Nemzetközi Éve Nemzetközi Szervező- és Felügyelőbizottsági tagjaként kiemelten foglalkozik a magyar üvegművészet nemzetközi kontextusba helyezésével, a hazai üveg innovációs ökoszisztéma, oktatás, kutatás és fejlesztés kérdéseivel, nemzetközi üvegszakmai kapcsolatok kiépítésével.


A kiállítások közül kiemelkedik a szeptember 4-ig látogatható a II. Ipar- és Tervezőművészeti Nemzeti Szalon, amelynek központi témája az Üveg Nemzetközi Éve. A Közös tér címen több, mint 310 kiállítót és 470 kiállítási tárgyat bemutató szalon kortárs üvegművészeti munkái mellett történeti áttekintő szekciójában magyar üvegművészek innovációját mutatják be. Ide tartozik Dr. Veress Zoltán (1901-1965) és Suha Zoltán (1932-) Ipari Formatervezési Nívódíjas vegyészek közös szabadalma, a fátyolüveg, amely a hatvanas évek piaci szemléletének következtében nem tudott méltón kibontakozni, ezzel együtt a világ számos olyan nagy múzeumi gyűjteményében megtalálható, mint a londoni Victoria and Albert, a liège-i Musée du Verre, a frauenau-i Glasmusem, valamint a budapesti Iparművészeti Múzeum. Báthory Júllia (1901-2000) Munkácsy és Magyar Örökség Díjas üvegművész a többtónusú, plasztikus mélyhomokfújás technikájának alkalmazásával teremtett új műfajt. A Stúdióüveg Mozgalommal szinte egy időben, 1962-ben hozta létre azt a kísérleti üvegolvasztó kemencét a Török Pál utcai üvegműves szak alagsorában, amely a hazai gyári, ipari hutai kidolgozás mellett páratlan lehetőséget adott a meleg üvegben történő kísérletező munkára. 


Balogh Eleonóra Ferenczy Noémi-díjas üvegművész, a kiállítás társkurátora és a Bohus-Lugossy Alapítvány kuratóriumi tagja kiemelte: „az üveg természetes formájában ősidők óta jelen van, mégis 2022-ig kellett várnunk ahhoz, hogy ezt a rendkívüli anyagot, – amely mesterségesen előállítva mára mindennapi életünk megkerülhetetlen részévé vált – egy éven át ünnepelhessük az Üveg Nemzetközi Évében. Ez az év arra is hivatott, hogy megfelelő infrastruktúrát teremtsünk a kortárs üvegművészek számára műveik előállításához és reprezentációjához, hogy folytathassák a 60-as években elindult, nemzetközi szinten is meghatározó alkotói mozgalom hagyományát.” 

A GlasSpring, a kortárs magyar üvegművészet tavaszi tárlata a Kiskép Galéria szervezésében, a Klebelsberg Kulturkúriában, Koós Ágnes kurátori válogatásában mutatja be ötven magyar, nemzetközileg is aktív magyar művész üveg alkotásait, miközben a hatvan évvel ezelőtt indult Nemzetközi Stúdióüveg Mozgalom kortárs pozícióját is felrajzolja. Szentendrén a Ferenczy Múzeumban Üveg hat főre címmel május 29-ig látogatható hat nemzetközi elismertségű üvegművész – Borkovics Péter, Hegyvári Bernadett, László Kyra, Melcher Mihály, Sipos Balázs és Smetana Ágnes – kiállítása, filozofikus mélységű gondolatisággal rendelkező, autonóm értékű képekekkel és plasztikákkal. Budapest és Szentendre mellett Pannonhalmán a Hefter Galéria és Stúdió is csatlakozott az Üveg Nemzetközi Éve kezdeményezéshez, a magyar és nemzetközi üvegművészet több mint 50 kortárs képviselőjét bemutató Fény.tér című állandó kiállítással. A kiállítás látogatói betekinthetnek a Hefter Stúdió közel ötven éve működő műhelyébe, és egy válogatást is láthatnak Hefter László és Hefter Brúnó üveg és restaurátor művészeti tevékenységéből.

Az Üveg Nemzetközi Éve programjának következő hónapjaiban olyan eseményeket rendezének, mint az üvegművészet fontos állomásait a 18. századtól a múlt század végéig áttekintő kiállítás a Kiskép Galéria és Koós Ágnes kurátor szervezésében a De la Motte–Beer Palota ritkaságszámba menő, 18. századi eredeti barokk freskókkal díszített teremsorában; megelevenedik az Magyar Üvegművészek Társaságának története a győri Rómer Házban; az őszi Art Market Budapesten pedig nemzetközi galeristák és művészek bevonásával szakmai szereplők először vitatják meg az üveg képzőművészeti műfajok között betöltött szerepét. A Bohus-Lugossy Alapítvány a 360 Design Budapest kiállítás partnereként nemzetközi üveg design kiállítással zárja a 2022-es Üveg Nemzetközi Évét.


A tematikus év hazai szervező partnere a Bohus-Lugossy Alapítvány a Kortárs Üvegművészetért, kiemelt támogatói az Emberi Erőforrások Minisztériuma, a Nemzeti Együttműködési Alap, a Miniszterelnökség, a Bethlen Gábor Alap, a Magyar Művészeti Akadémia és a világ egyik legnagyobb síküveg gyártója, a Saint-Gobain.


További információ: www.uvegeve2022.hu 

 

2022. május 18., szerda

Megjelent!


Megjelent Sarnabör új albuma. Megtalálható az ismert streaming oldalakon, az Apple Music-on veszteségmentesen. (SpotifyApple MusiciTunesInstagram/FacebookTikTok, Resso & LunaYouTube MusicAmazonSoundtrack by TwitchPandoraDeezerTidal,iHeartRadioClaroMusicaSaavnBoomplayAnghamiKKBoxNetEaseTencentQobuzTriller (beta)JooxKuack Media (beta)Yandex Music (beta)MediaNet
 Not all stores provide us with links. Nothing to worry about! To find your album in a particular store, just head to that store and search for your album.)


2022. május 13., péntek

Ördögkatlan hírek


"Kedves Barátunk!

Ha új vagy közöttünk, szeretettel üdvözlünk, ha már régóta olvasol bennünket, hálásan köszönjük, hogy figyelsz ránk!

Itt a május, és ahogy szoktuk volt, ilyenkor már elkezdjük csepegtetni, sőt egy kis idő múlva zúdítani a programokat-helyszíneket-időpontokat. Tesszük majd ezt facebookon és honlapon – de mindenekelőtt, hiszen éppen ez hírlevelünk lényege: veletek közöljük, úgymond „titokban”. Azzal már előbújtunk, kik a Díszvendégek, de a konkrét programjaikról először itt írunk:

LÍRA KÖNYV: na, pont az általuk hozott írókat soroltuk legutóbb, lássuk most azt, kivel mikor találkozhattok a Vylyan Teraszon: Parti Nagy Lajossal és Erdős Virággal augusztus 3-án, Szabó T. Annával 4-én, Grecsó Krisztiánnal és Nyáry Krisztiánnal 5-én, Závada Pállal és Vámos Miklóssal 6-án. 

KOLLÁR-KLEMENCZ LÁSZLÓ: ő nem sokat fog pihenni! A Narancsligetben zenél 4-én és 5-én, de ott már 3-án is fellép a Baksa Soós Jánost megidéző esten (sőt, szervezi is azt), és természetesen színpadon lesz 6-án a Budapest Bár villánykövesdi koncertjén. Beszélget vele Alinda, és elvárjuk őt a beremendi Zöld Udvarba is.

MAGYAR NEMZETI MÚZEUM: vendégeskedésük apropóját a Nagyharsányban, illetve Beremenden talált késő római kori leletek adják – lesznek is múzeumi séták az ásatásokhoz Mráv Zsolt és Vida István vezetésével, akik a fémkereső működését is megmutatják, illetve ők és társaik előadásokat-beszélgetéseket vezetnek a Vylyan kiállítóterében, ahol a Seuso kincseket bemutató fotókiállítással találkozhatunk. És minden nap (vagyis este) fénypontja lehet a fényfestés a Szoborparkban – a sziklákra vetített Seuso kincs reinterpretációját még Horvátországból is látni lehet majd! 

BUDAPEST BÁBSZÍNHÁZ: csecsemőtől aggastyánig mindenkinek játszanak. Szerdán (augusztus 3.) lesz a Szegény Dzsoni és Árnika a Narancsligetben, illetve a Semmi a Mokos Színházteremben, csütörtökön a Dekameron a Vylyan Teraszon, pénteken A Szerb Antal-kód avagy a Pendragon legenda Nagyharsányban, végül szombaton az Anima a beremendi Kovácsműhelyben. Csak győzzük sorszámmal – meg szerencsével!

FORTEPAN: ez a kiállítás itt és most születik! A Fortepan mintegy   135 ezer fényképet számláló gyűjteménye eredendően családi gyűjteményekből származik. Azt reméljük-várjuk, hogy saját családi gyűjteményetekből ti is hoztok fotókat, amiket a Fortepan létrehozója, Tamási Miklós azonnal beszkennel (és már kapod is vissza), hogy aztán a Narancsliget spontán kiállításán viszontlásd saját vagy szüleid-nagyszüleid hatvanas-hetvenes éveit. Mert a témát Bereményi Géza és Cseh Tamás sorai jelölik ki: „A hatvanas években nyár felé tetőzött az ifjúsági probléma…”

Most ennyit „titkosan”, hamarosan újra jelentkezünk,
a katlancsapat"
Váltsd meg a bérletedet!

 

2022. május 12., csütörtök

Művészettel segíthetünk a veszélybe került ukrán gyerekeknek

Pécsett az idei Zsolnay Piknik a minőségi programokon túl a segítségnyújtást helyezte fókuszába. Ennek keretében a szervező Zsolnay Örökségkezelő három jótékonysági projektet indít el a fesztiválon, amelyek teljes bevételét az UNICEF Magyarországnak ajánlja fel. Az UNICEF Magyarország jelenleg Ukrajnában segíti a háború miatt veszélyben lévő gyerekeket és családjaikat.


A jótékonysági projektek közüli is kiemelkedő az az összefogás, amelynek segítségével létrejött a Művészet a romok között című kiállítás. Összesen 37 műtárgy – festmények, grafikák és objektek – láthatók a tárlaton. A felajánló művészek között szerepel többek között Kiss Tibor (Quimby), Nemes Csaba, Gyenes Zsolt és olyan Munkácsy-díjas alkotók, mint Pinczehelyi Sándor és Koronczi Endre. 

A műtárgyak egy online aukció keretében kerülnek kalapács alá. A Zsolnay Örökségkezelő a teljes befolyt összeget az UNICEF Magyarországnak ajánlja fel az ukrajnai háború során veszélybe került gyerekek és családok támogatására. 

A tárlat helyszíne is egyedi, hiszen a Zsolnay Negyed egy használaton kívüli, a Zsolnay-gyár egykori pirogránit égetőkemencéjének terében kap helyet. 

A kiállítás a Zsolnay Piknik kezdetétől, május 20-án 16 órától látható a Pirogránit udvarról nyíló kemencetérben. A hivatalos megnyitó 21-én 19.30-kor lesz, Simon Márton költő, slammer és iamYank zeneszerző közreműködésével. A tárlat a Városi Gyereknap zárásáig, május 29-én 19 óráig látható.  

Az online aukció május 23-án indul a www.axioart.com oldalon és május 29-ig lehet licitálni az alkotásokra. 


A Zsolnay Piknik szombati esti koncertjei közben egy összművészeti happeninget élvezhet a közönség: három fiatal előadó, Deva, Belau és Saya Noé közel 3 órás koncertfolyama alatt egy Live act keretében további két festmény készül Martin Lukacs szlovák és Dóra Ádám magyar festőművészek jóvoltából. A 2x2 méteres alkotások szintén az aukciós műtárgysort erősítik a felajánlott képeken túl. 


-  "Ahol csak lehet" - ez volt a mottónk, amikor a pandémia idején a bezárt kiállítóterekből kivittük a művészetet az utcára. Most is ez a vezérfonalunk: a művészet eszközeivel segítünk ahogy, és ahol csak lehet, annak érdekében, hogy minél több ember figyelmét felhívjuk az együttérzés és a háború áldozatai iránti szolidaritás fontosságára – számolt be Bánkuti Péter, a Zsolnay Örökségkezelő NKft. operatív igazgatója. 


A jótékonysági projekt harmadik lába a Fogadj örökbe egy plakátot! akció. Az idei PosterFesten külön szekció tematizálta az Ukrajnában dúló háborút. A plakátfesztivált szervező Magyar Plakát Társaság a teljes anyagot felajánlotta a Zsolnay Örökségkezelőnek, hogy a plakátok eladásából befolyt összeggel hozzájárulhassanak a jótékony gyűjtéshez. A plakátok alkotói között szerepel többek között Ducki Krzysztof, Korolovszky Anna és Orosz István. 

A cél az, hogy lehetőség szerint közintézmények, vendéglátóhelyek, üzletek falain köszönjenek vissza a plakátok, emlékeztetve mindenkit a szolidaritás fontosságára. A felhíváshoz már mostanra is számos pécsi vendéglátós, üzlettulajdonos és civil kapcsolódott, akik egy-egy plakát örökbefogadásával segítik az ügyet. 

A MA Plakát – Orosz-Ukrán konfliktus 2022 című plakátkiállítás a Zsolnay Piknik ideje alatt, május 20-án 16 órától május 22-én 21 óráig látható az E78 Kemence Galériában. 


A befolyt összeget az UNICEF Magyarország teljes egészében az Ukrajnában élő és a menekült gyerekek, nők és családok támogatására fordítja. „Február 24-e óta több ezer tonna segélyszállítmányt juttattunk el Ukrajnába: tiszta vizet, táplálékkiegészítőket, magas energiatartalmú élelmiszereket, gyógyszereket, orvosi felszereléseket, higiéniai csomagokat, tanszereket, oktatási segédanyagokat, fejlesztő eszközöket, játékokat, meleg ruhákat. Közreműködünk a harcok miatt félbeszakadt oltási programok újraindításában, a COVID-19, a kanyaró és a hosszú évtizedek óta először újra fellángoló gyerekbénulás-járvány visszaszorításában. Mentális, pszichoszociális és jogi segítséget nyújtunk a menekülőknek. Informális tanórákat szervezünk, és biztonságos helyeket létesítünk a játékhoz, a gyerekek kikapcsolódásához. Mentőautókkal, szülészeti és sebészeti eszközökkel látjuk el a krízisövezetekben lévő gyerekkórházakat. Segítünk. De ahhoz, hogy segíthessünk, nekünk is támogatásra van szükségünk” – sorolta Mészáros Antónia, az UNICEF Magyarország ügyvezető igazgatója. 


A Művészet a romok között aukcióra felajánlott műtárgyak alkotói:

Bakó Tamás | Balázs Nikolett | Bóbics Diána | Borsándi Balázs | Gyenes Zsolt | Gyergyádesz Mihály | H. Barakonyi Klára | Herczeg Laszló| Hertelendi Amanda | Horgas Karina | Huszti János | Imreh Sándor | Jánosi Anna | Kanics Dorottya | Keserue Zsolt | Kiss Adrian | Kiss Tibor | Koronczi Endre | Kusovszky Bea | Makra Zoltán | Nemes Csaba | Nemes Zsuzsa | Németh Dávid | Patrick Tayler | Pinczehelyi Sándor | Rácz Laura Lili | Rezsonya Kata | Sófalvi Imre | Szabo Lobot Balázs | Szalay Péter | Tóth Lili Rebeka | Üveges Mónika | Veres Balázs | Vető Orsolya Lia | Zékány Diána | Zoltán Mária Flóra

Külön köszönet Szluka Balázs műgyűjtőnek és a Hungary L!ve Studiónak!


A Fogadj örökbe egy plakátot felhívás alkotói: 

Árendás József, Bakos István, Csordás Zoltán, Ducki Krzysztof, E. Zsemberi-Szígyártó Miklós, Faniszló Ádám, Gál Krisztián, Gyárfás Gábor, Horkay István, Kemény György, Korolovszky Anna, Molnár Gyula, Sz. Eszteró Anett, Tóth Andrej, Tóth Tamás, Orosz István, Varga Gábor Farkas


Részletek: www.zsolnaynegyed.hu/jotekonysag