2020. szeptember 30., szerda
2020. szeptember 29., kedd
2020. szeptember 28., hétfő
Alfred Jarry: ÜBÜ KIRÁLY (Katona József Színház, 1984)
Alfred Jarry: ÜBÜ KIRÁLY (Katona József Színház, 1984) from Dargay Marcell on Vimeo.
Írta: Alfred Jarry
Díszlettervező: Khell Csörsz
Jelmeztervező: Szabó Mária
Rendező: Zsámbéki Gábor
2020. szeptember 26., szombat
2020. szeptember 25., péntek
2020. szeptember 24., csütörtök
Kiállítás 18-as karikával: A test ördöge Pécsett!
Az anyag, a test és a szellem kettősségét, a fájdalom és a gyönyör egymásba átcsapó, olykor alig-alig elválasztható állapotait, a bűn és erény filozofikus kérdéseit is felveti Győrffy László, Kis Róka Csaba és Szöllősi Géza kimondottan felnőtteknek szóló, közös kiállítása, amely szeptember 25-től látható a Pécsi Galériában.
Felkavaró, meghökkentő, komfortzónából kimozgató kiállításról van szó, ami garantáltan nyomot hagy és továbbgondolásra sarkall. Győrffy László képzőművész, Kis Róka Csaba festőművész és Szöllősi Géza vizuális művész munkájában közös, hogy nyitottak az extravagáns kifejezési lehetőségekre, a határok feszegetésére, amelyek már-már a horror sajátos esztétikáját fogalmazzák meg.
A test ördöge nem elsősorban az anyagában, hanem mondanivalójában 18-as karikás. A tárlat témája ugyanis a test kiszolgáltatottsága, ugyanakkor árulása, az anyag és a szellem kettősége és ellentéte, az ösztönök, a vágyak szabadsága és a morális értékek küzdelme. Ez a téma meglehetősen régóta érdekli a művészeket, gondoljunk csak Hieronymus Bosch, Francisco Goya vagy Francis Bacon műveire – valamennyien sajátosan viszonyulnak a test, az erőszak és az élet/halál kérdéséhez.
A test ördöge című kiállítás három alkotója határokat feszeget, sőt lép át, és sok tabut is ledöntenek azokkal az alkotásokkal, amely az ő alkotói stílusukat jellemzi. Mindhárman a test erőszakos szétválasztását, az embertől biológiai funkcióival elidegenült saját test és az élettelenné váló halott, tehetetlen anyag problematikáját ábrázolják különféle eszlözökkel.
A kiállítás áprilisban nyitott volna meg, ám a koronavírus miatt átkerült szeptember végére, tematikája most még aktuálisabb, mint a járvány előtt lett volna.
A kiállítás megtekinthető szeptember 25. és november 22. között, a Pécsi Galéria nyitvatartási idejében. Megnyitó: szeptember 24., 17.00
Belépés csak 18 éven felülieknek!
2020. szeptember 23., szerda
ELMARAD AZ ÖRDÖGKATLAN NAPOK
"Kedves Barátaink!
Akartuk, szerveztük, sőt megszerveztük, hirdettük is már a programokat – az október 22-25. közötti időszakban mintegy 120 programot kínáltunk -, de most, egy hónappal a kezdés előtt muszáj kimondanunk: a vírus újra legyőzött bennünket.
Szomorú szívvel írjuk le a tényt: nem tudjuk megrendezni az őszre tervezett Ördögkatlan Napokat.
Az Ördögkatlan a kezdetektől a találkozásokról szólt, márpedig ebben az általános covid-nem-tudásban úgy tűnik, hogy a találkozás a legveszélyesebb, ami történhet ember és ember között. Egyet viszont biztosan tudhatunk: mi, az Ördögkatlan megálmodói, kitalálói, szervezői felelősek vagyunk a befogadó falvak lakóiért, a látogatókért, a fellépőkért, a Katlan egész stábjáért. Márpedig az éppen zajló második hullámban, amikor naponta immár négyszámjegyű a fertőzöttek száma, felelősséggel nem hívhatjuk emberek ezreit a Katlanfalvakba.
Az Ördögkatlan öröm, szabadság, nyitottság, feltétlen bizalom… Márpedig ez nem tudhat megtörténni folyamatos félelemben, bizonytalanságban, bizalmatlanságban. Találkozás és távolságtartás kizárják egymást. És most az élet védelme távolságtartást követel.
Mi most sírunk és reménykedünk. Azt reméljük, hogy az élet, az élni akarás legyűri a vírust. És azt reméljük, hogy találkozunk 2021. augusztus 3. és 7. között!
(Azt is reméljük, hogy a falvakban a tervezett őszi faültetést meg tudjuk valósítani, és látva majd az egyre növekvő fákat utóbb mégiscsak jó szívvel
tudunk 2020-ra visszagondolni.)
Ölel Benneteket:
a Katlan szomorú, de bizakodó csapata"
2020. szeptember 22., kedd
Változatlan minőségben és megannyi programmal érkezik az ország legszínesebb képzőművészeti eseménysorozata - Budapest Art Week 2020
2020. október 16 – 25. között ötödik alkalommal érkezik az ország egyedülálló képzőművészeti eseménysorozata, a Budapest Art Week. Ezen tíz nap alatt Budapest nélkülözhetetlen vizuális terei nyílnak meg különböző programokkal és kiállításokkal azzal céllal, hogy a lehető legváltozatosabb módon mutathassák be a haza vizuális művészet színe-javát. Az eddigi leghosszabb Art Week során több mint 30 kortárs galéria, 20 kiállítótér, 12 múzeum és 8 műterem, több tucat programmal várja a képzőművészetek iránt érdeklődőket. A szervezők számára rendkívül fontos a résztvevők egészsége, így minden programon kötelező a maszk viselése. Pontosan ezért, azok, akik a BAW közösségéhez jobban szeretnének tartozni, saját Art Week-es arcmaszkokat is beszerezhetnek.
A 2016-ban indult eseménysorozatot, nemzetközi példák alapján, azzal a céllal hozták létre, hogy a hazai vizuális művészetekre kíváncsi tömegek olyan mustrán vehessenek részt, amelynek során a művészekkel való találkozásoktól, a múzeumok és galériák világán át megismerhetik a budapesti képzőművészeti világ sokszínűségét. A tíznapos vagy egynapos karszalagokkal több tucat program és kiállítás látogatható, ám a programokon való részvétel regisztrációhoz kötött, melyet a honlapon keresztül lehet megtenni.
Bérczi Linda, a Budapest Art Week igazgatója számára kimondottan fontos az, hogy a családok és fiatal felnőttek éppúgy résztvevőivé váljanak a rendezvénynek, mint bárki más, ezért kifejezetten oda figyelnek a kisgyermekes szülőkre is, így számukra is igyekeznek izgalmas programokat ajánlani. Elsősorban ezért is indítottak 2019-ben a B.Braun Magyarország támogatásával múzeumpedógiai foglalkozásokat középiskolások számára, Közelítő program néven, mely idén ősszel (a vírushelyzetre való tekintettel) online valósul meg, egy 3 fordulós “levelező” pályázat formájában.
A kiemelt kiállítások között találjuk a Ludwig Múzeum Barabásilab: Rejtett mintázatok. A hálózati gondolkodás nyelve; a Budapest Art Mentor program és a Budapest Projekt Galéria Felfedezők 3.0 ; a Várfok Galéria Kutyák, szarvasok és griffek, valamint a Kassák Múzeum Személyes távolság – Besnyő Éva fotográfiái című tárlatokat.
A többéves múltra visszatekintő Nyitott Műtermek délutánja újra jelentkezik a Budapest Art Weeken. A látogatók ezúttal is betekintést kapnak egyéni művészek, többek között Barakonyi Zsombor, Benyovszky-Szűcs Domonkos, Csizik Balázs, Horváth Lóczi Judit zárt tereibe, illetve egy műteremház életébe is (Budapest Art Factory).
A kedvenc programok között idén is visszatérnek a galériatúrák, vezetett városi séták, épületbejárások és tárlatvezetések. Fontos tudni, hogy az eseményeken való részvétel korlátozott, ezért érdemes a meghirdetett regisztrálási lehetőséggel élni.
A Budapest Art Week belépőiről és programkínálatáról a bpartweek.hu oldalon érdemes utánaolvasni.
2020. szeptember 21., hétfő
Celebrating Jimi Hendrix - Message To Hendrix live at Kobuci kert, 2020, Full concert
2020. szeptember 18., péntek
Kortárs spanyol filmciklus a Cervantes Intézetben
Baszk nyelven íródott, valós történetet feldolgozó nagyjátékfilmtől egy elfeledett civilizációról szóló rejtélyes dokumentumfilmig, a kortárs spanyol filmművészet új generációjának alkotásai láthatók szeptember 22-től öt héten keresztül, kedd esténként ingyenesen a Cervantes Intézetben. A válogatás szempontja a sokszínűség volt, a filmciklus így a spanyol filmgyártás különböző nézőpontjait mutatja be.
A Cervantes Intézet idei válogatása az új filmes generációnak teremt lehetőséget a bemutatkozásra. Az öt film valamennyi rendezője 1975 és 1981 között született, többségüknek ez az első nagyjátékfilmje. „A válogatás elsődleges szempontja a sokszínűség volt, hiszen a játékfilmtől kezdve a dokumentumfilmen keresztül egészen a kísérleti jellegű filmig mindent láthatunk az összeállításban. Ezen kívül fontos kiemelni a nyelvi sokszínűséget. A Handia című nagyjátékfilm igazi különlegesség, hiszen baszk nyelven készült. A következő bőr című film jelentős részét pedig katalán nyelven forgatták, de a filmben a katalánon kívül a spanyol és a francia nyelv is megjelenik. A feldolgozott témák is nagyon változatosak, épp ezért bárki megtalálhatja a saját kedvencét. Ajánlatos mind az öt filmet megnézni, így valóban átfogó képet kaphatunk a kortárs spanyol filmművészetről, a fiatal filmesek legújabb generációjáról” – emeli ki Thomázy Gabriella, szociológus, spanyol szakfordító, aki nemcsak a sorozat házigazdája, hanem a filmek fordítója is.
Ha a spanyol kortárs filmművészetről szeretnénk beszélni, egészen az 1980-as évekig kell visszamennünk, pontosabban az 1984-es Pilar Miró filmrendező nevéhez fűződő filmtörvényig, amely a filmek minőségének a javítását tűzte ki célul, valamint a fiatal filmesek megsegítését, amelynek eredményeképpen a kilencvenes években már egy új filmes generáció jelent meg Spanyolországban. Az ő témáik már nem a múlt feltárása, hanem a jelen történései, az újonnan megjelenő szociális problémák, mint a bevándorlás, a kábítószer, a munkanélküliség, a homoszexualitás, a fiatalok egymás közötti kapcsolatai és természetesen a szülőkhöz való viszonyuk jelentek meg a filmjeikben. Ez a filmes generáció már elhozta a várva várt sikerek a spanyol filmművészetnek, a hazai közönség is olyan neveket ismerhetett meg ebből az időszakból, mint Pedro Almodóvar, akinek az 1999-es „Todo sobre mi madre” (Mindent anyámról) című filmje megkapta a legjobb idegennyelvű filmnek járó Oscar-díjat, majd 2003-ban az „Hable con ella” (Beszélj hozzá), című filmjével, mint forgatókönyvíró-rendező a legjobb eredeti forgatókönyvnek járó Oscart ítélték neki. A következő sikert Alejandro Amenábar filmje a „Mar adentro” (A belső tenger) nyerte el 2004-ben a legjobb idegennyelvű filmnek járó Oscar-díjat. Penélope Cruz és Javier Bardem színészek is az első nemzetközi sikereiket Almodóvar és Alejandro Amenábar filmjeiben aratták, számos európai filmes elismerést kaptak, majd nemzetközi karriert futottak be.
Bár a kétezres évek nagy sikerei után a spanyol filmművészet kissé háttérbe szorult, de úgy tűnik ismét egy új generáció van felnövekőben. A sorozatban bemutatott kortárs filmek mindegyikét nemzetközi fesztiválokon is vetítették. A nyitófilm valós történetet feldolgozva egy testvérpár életét követi, és azt, hogy az ambíció, a pénz és a hírnév miként változtatja meg egy család sorsát. Szeptember 29-én A láthatatlan kéz a gyári dolgozók gépiesen ismétlődő munkáját mutatja be, a kísérleti produkcióban a színház és a film keveredik. egy ipari komplexumban dolgozó munkások mindennapjait mutatja be, október 6-án A következő bőr című filmben egy otthonából eltűnt kamasz nyolc év utáni visszatérésének történetét ismerhetjük meg. Október 13-án Jonás Trueba A visszatérés című filmjében az elveszett és megtalált időről mesél egy egykori szerelmespár történetét keresztül, míg az október 20-án látható, A tenger messziről néz bennünket című dokumentumfilmben Spanyolország déli részén élő emberek mindennapjait ismerhetjük meg.
A vetítésekre a belépés ingyenes, viszont a férőhelyek száma korlátozott, így a helyfoglalás érkezési sorrendben történik. A helyszínen a személyzetre és a látogatókra vonatkozó egészségügyi intézkedések, valamint a biztonsági, higiéniai és a távolságtartás vonatkozó előírások biztosítva vannak.
További információ: https://cultura.cervantes.es/budapest/hu/contempor%c3%a1neos.-cine-espa%c3%b1ol-actual/134386
2020. szeptember 17., csütörtök
Indul a Heti Fortepan - „Ahol minden pénteken elolvashatnak egy történetet, és letölthetnek 10-20 jó képet”
A Fortepan és a Capa Központ szakmai együttműködésében, Heti Fortepan címmel indul újra a Fortepan képes sorozata. A cikkeket szeptember 18-tól minden péntek délelőtt a hetifortepan.capacenter.hu címen publikálják. A blog anyagai forrásmegjelöléssel szabadon átvehetők lesznek.
A korábban az Index nagyképes felületén futó, mostantól a Robert Capa Kortárs Fotográfiai Központ gondozásában megjelenő cikksorozat a Fortepan digitális fotóarchívumhoz beérkező fényképeken megelevenedő történeteket dolgoz fel gazdagon illusztrált bejegyzésekben. A blog első cikke szeptember 18-án a magyar cipőgyártás fénykorába kalauzolja el olvasóit. Az első válogatások között szerepelnek még Zofia Rydet neves lengyel fotográfus magyarországi képei, egy nagyváradi család utazásai és a ’70-es évek legendás hirdetéseiről ismert reklámfotós, Füles fényképei is helyet kapnak majd.
„Nyár közepén szűnt meg a Fortepan rovat. Több felület felajánlotta, hogy náluk folytassuk a cikksorozatot. Kicsit távolabbról nézve a lehetőségeket, arra gondoltunk, hogy ha már így alakult, csavarjunk még egyet a Fortepan blog karakterén. Mi lenne, ha nem egy konkrét médium lenne a blog otthona, hanem maga a web? Ha eddig szabad felhasználással publikáltuk a fotókat, mi lenne, ha ezentúl a cikkeink is így jelennének meg? A Fortepan történetében ritka fordulattal egy igazi szakmai társat sikerült megnyernünk ennek a nagyon nem szokványos blognak. Így jött létre a Capa Központ támogatásával a Heti Fortepan, ahol minden pénteken elolvashatnak egy történetet, megnézhetnek és letölthetnek 10-20 jó képet, megismerhetnek egy fotóst, benézhetnek egy család nappalijába, segíthetnek nekünk kibogozni a múltat, vagy csak simán böngészhetik a sűrű huszadik század képeit” – emeli ki Tamási Miklós, a Fortepan szerkesztője.
„Hosszú évek óta nagy rokonszenvvel és szakmai érdeklődéssel figyelem a Fortepan nagyszerű tevékenységét, a hozzá kapcsolódó aktív és lelkes közösséget és Tamási Miklós alapító erőfeszítését arra, hogy ezt az egyedülálló közösségi fotóarchívumot bővítse, feldolgozza és valóban szabadon felhasználhatóvá tegye. Nagyon fontos, hogy a Fortepan hozzáférhető digitális otthont teremtett olyan hatalmas fotográfusi teljesítményeknek is, mint amilyenek Klösz György, Urbán Tamás vagy Szalay Zoltán képei. Számomra a Fortepan sok mindenről szól, elsősorban a fotográfiáról, aminek a vonzásában immár több, mint egy évtizede létezem én is. Szól a szabadságról, a közösségről, az elkötelezett szolgálatról, de azt hiszem, mindenekelőtt arról szól, hogy élünk és éltünk egyáltalán” – tette hozzá Kőrösi Orsolya, a Capa Központ ügyvezető igazgatója.
A blogot Tamási Miklós, a Fortepan szerkesztője és Virágvölgyi István, a Capa Központ kurátora szerkesztik. A blog állandó szerzői Kolozsi Ádám, Lukács Zsolt és Zubreczki Dávid lesznek. A Fortepan képei már egy évtizede szabadon felhasználhatók. A Fortepan képes cikkek mostantól Creative Commons licensz alatt lesznek elérhetők, azaz forrásmegjelölés mellett a Heti Fortepan cikkek szabadon átvehetők. Az átvétel feltételeiről és módjáról a blog impresszumában olvashatnak további részleteket.
További információ: hetifortepan.capacenter.hu
2020. szeptember 16., szerda
2020. szeptember 15., kedd
2020. szeptember 14., hétfő
2020. szeptember 11., péntek
Foundations lemezbemutató koncert és dedikálás
2020. szeptember 10., csütörtök
Becsengettek! - A Jurányi/Füge szeptember-októberi ajánlata
Színházunk több mint fél éves kihagyás után nyit újra, és annak érdekében, hogy a lehetőségekhez mérten minél hosszabb ideig tudjunk műsort szolgáltatni nézőink számára, csatlakozva a budapesti színházak COVID-19 összefogásához, a kerületi járványügyi szakvélemény figyelembevételével az alábbi egészségügyi intézkedéseket vezetjük be művészeink, dolgozóink és látogatóink biztonsága érdekében...
Évadindító Jurányi Latte Rozgonyi - Kulcsár Viktóriával
A Jurányi Ház közelgő bemutatói:
Ragyogó gyarlóságok egy részben, a Narratíva legújabb bemutatója Gogol A köpönyeg című elbeszélése alapján...
Rendező: PASS Andrea
szereplők: ULLMANN Mónika, SIPOS Vera, JANKLOVICS Péter, PATAKI Ferenc
JORDÁN Adél – KERESZTES Tamás - KERESZTES Andor
PETŐ Kata – POROGI Ádám
VEREBES Linda – PINDROCH Csaba
SZINETÁR Dóra – MAKRANCZI Zalán
MÓROCZ Adrienn – KOVÁCS Lehel
STAFÉTA bemutatók
Porogi Dorka, rendező és Pető Kata, színész Elfreide Jelinek Nobel-díjas írónő monodrámáját mutatja be a Trafóban.
rendező: POROGI Dorka
Hófehérkének bőre fehér volt, mint a hó, haja fekete volt, mint az ében, szája vörös volt, mint a vér. A ravatal a Kőrösy József utca 17-ben lesz.
Várunk minden családtagot, rokont, jó és rossz ismerőst. Mindenkit, aki szerette és azt is, aki gyűlölte.
Előadók-Alkotók: BOROS Ádám, GYÖRGY Zoltán Dávid, KAPITÁNY Dorottya, KEMÉNY Rozália, SZABÓ Veronika, VÁRNAI Balázs
Rendező: MAKRA Viktória
STAFÉTA pályázat 2020 / Eredményhirdetés
Budapest Főváros Önkormányzata ötödik alkalommal hirdette meg a STAFÉTA pályázatot – a tehetséggondozás és a független előadó-művészet támogatása érdekében új színpadi produkciók létrehozására. Az eddigi évekhez hasonlóan a FÜGE Egyesület lebonyolításában, nyílt pályázat formájában.Az idei felhívásra 119 véglegesített és lezárt pályamű érkezett a határidőig, amelyből az első körös szakmai konzulensek 20 pályázatot, azaz 16 db 1. kategóriás és 4 db 2. kategóriás pályázatot juttattak tovább a kuratórium részére.
Gratulálunk a nyerteseknek!
Bővebben....
Péczely Dóra (szerkesztő) és Locsmándi Mátyás (illusztrátor):
Lehetnék bárki a Jurányiban - verses kiállításmegnyitó
Jurányi Galéria
Kiállítás megnyitó: 2020. október 6. 18.00
Kiállítás megtekinthető: 2020. november 3.
JÁTÉK!
A hírlevél olvasói között a Hab a tortán! októberi 11-ei meseelőadására sorsolunk ki 1 páros belépőjegyet.A kérdés: Melyik színészpáros mutatja be Dániel András: Mit keresett Jakab az ágy alatt? történetét?
a. Jordán Adél - Keresztes Tamás
b. Szinetár Dóra - Makranczi Zalán
c. Pető Kata - Porogi Ádám
A megfejtéseket az alábbi e-mail címre várjuk: juranyijatek@gmail.com
A sorsolás napja: 2020. szeptember 15.
Sok sikert kívánunk a játékhoz!
2020. szeptember 9., szerda
Bizet: Carmen
Bizet: Carmen
Bizet remekműve majd’ 150 éve vezeti a világ operaházainak toplistáját. Nem is csoda: a darabban olyan melódiák csendülnek fel, mint a Habanera vagy a Torreádordal, és címszereplője, a veszedelmes vonzerővel bíró, zabolátlan cigánylány az operairodalom egyik legizgalmasabb, legerotikusabb női karaktere. Az olykor szívhez szólóan lírai részek és a fergeteges tömegjelenetek szövetéből megdöbbentő naturalizmussal bontakozik ki egy tragikus kimenetelű, szenvedélyes szerelmi történet.
Szereposztás:
Carmen: Mester Viktória
Don José: Brickner Szabolcs
Escamillo: Nagy Zoltán
Dancaïre: Fülep Máté
Remendado: Megyesi Zoltán
Zuniga: Gábor Géza
Moralès: Káldi Kiss András
Micaëla: Sáfár Orsolya, a Magyar Állami Operaház Kamaraénekese (2018/2019)
Frasquita: Megyimórecz Ildikó
Mercédès: Fürjes Anna e. h.
Közreműködik a Magyar Állami Operaház Zenekara és Énekkara (karigazgató: Csiki Gábor).
vezényel: Kovács János
A szövegkönyvet Prosper Mérimée azonos című regénye alapján Ludovic Halévy és Henri Meilhac írta.
Magyar nyelvű feliratok: Kenesey Judit
A koncertre a belépés díjtalan, de regisztrációs jegyhez kötött!
A járványhelyzet miatti szabályozások szerint a rendezvényen regisztrációs jeggyel lehet részt venni. Ingyenes regisztrációs jegyet váltani a jegymester.hu oldalon vagy a Kodály Központ jegypénztárában lehet.
A műsor-, időpont-, és helyszínváltoztatás jogát fenntartjuk.
2020. szeptember 8., kedd
a Galamb
a mai performansz elé
B oldal Minifesztivál
A részletes programot a tegnapi posztban találod, a videót pedig itt.
2020. szeptember 7., hétfő
B oldal Minifesztivál
- 3 dátum · Szept. 8.–Szept. 25.
- pinMűvészetek és Irodalom Háza, PécsSzéchenyi tér 7-8., Pécs, 7621Belépő: Egységesen minden napra 500.-Ft/fő, ami a kiállítás megtekintését is magába foglalja.
Program:
1. nap:
Martyn Ferenc galéria:
tárlatvezetés az alkotókkal
Fülep Lajos terem:
Getto Ferenc– Weöres-improvizációk
friss csendes – Szikkadt Jani, Kádár Zoli gitár
világzenei utazás, könyvbemutató
Hild udvar:
Super 8 Háttér mozi (Szeged)
Zenegépész: Dj Megyeri
Mozigépész: Sziszi
2. nap:
Martyn Ferenc galéria:
tárlatvezetés az alkotókkal
Fülep Lajos terem:
Deák Botond felolvasóestje
Tóth Xénia, Mojzer Tamás, Csahóczi Fera keretBEZÁRva, performansz
moderátor Radnai Dániel
Kovács Balázs (xrc) koncertje
Bóbics Dia és Varga Rita live act
"trash bollywood”
3. nap:
Martyn Ferenc galéria:
tárlatvezetés az alkotókkal
Fülep Lajos terem:
Finisszázs: Nagy Ákos szerzői est