2014. október 11., szombat

Kezdetét vette a 21. MUS-E év

"Kezdetét vette a 21. MUS-E év


Október 1-jén kezdetét vette a hazai MUS-E program 21. tanéve az ország hét nagyvárosában. Olyan általános iskolákban, also tagozatos osztályokban, ahol a hátrányos helyzetű  és veszélyeztett sorsú gyerekeknek lehetőségük van a program által, a művészet gyakorlásának segítségével új impulzusokat kapni, melyek segítik a nyitottság, az elfogadás, a  kreativitás kibontakozását. A MUS-E program ebben az évben új művészekkel és új iskolákban jelenik meg, több nagy kulturális eseményen vesz részt, és folytatja a sikeresen megkezdett “Fogadj örökbe egy osztályt!” elnevezésű támogatói programját.

A nemzetközi MUS-E programot 21 évvel ezelőtt indította útjára Yehudi Menuhin, világhírű hegedűművész, a legelsők között Magyarországon. A MUS-E program segítségével az általános iskolák 1-4. tagozatos kisiskolásai a normál órarendjüket kiegészítve, művészeti foglalkozásokon vehetnek részt. Ezeken az órákon a pedagógusok mellett gyakorló művészek nevelik a gyerekeket a közös gondolkodásra, az együttműködésre a tánc, a képzőművészet, a zene, és a színház erejével. Hazánkban hét nagyvárosban (Győr, Zalaegerszeg, Tatabánya, Budapest, Miskolc, Debrecen, Békéscsaba) kezdődhettek meg a MUS-E foglalkozások. A 2014/15-ös tanévben új osztályokkal bővült a MUS-E osztályok száma: pályázat útján 3 új osztály kerülhetett a programba és indulhatott Miskolcon, Budapesten és Győrben.

„Büszke vagyok a MUS-E fantasztikus magyarországi fejlődésére, amely kiválóan illusztrálja a Yehudi Menuhin által megfogalmazottakat: a kulturák gazdag sokszínűségét kifejező gyerekek a kölcsönös tiszteleten, megosztáson, közös felfedezéseken és közös alkotó munkán alapuló társadalmat építenek majd.” - Marianne Poncelet, A Jehudi Menuhin Alapítvány alelnöke.

Az Alelnök Asszony mondatainak szellemében a hazai MUS-E program megmutatkozik Magyarország és Kelek-Európa legnagyobb képzőművészeti vásárán, az Art Market Budapesten is 2014. október 9-12. között. A művészek közös alkotásra invitálják a látogatókat, amely során fény derülhet arra, hogy a civil létet és az alkotóművész valóságát mindössze egy hajszálvékony fonal, vagy papírlap, egy mozdulat, netán egy kiejtett szó, vagy akár egy eldúdolt dallam különbözteti meg egymástól. Az első két napon a budapesti MUS-E iskolák látogatnak ki az eseményre és vehetnek részt a Szépművészeti Múzeum múzeumpedagógiai foglalkozásain. Az esemény második felében, szombat délelőtt és vasárnap délután pedig MUS-E művészekkel találkozhatnak az érdeklődők. 


A MUS-E program működésében nélkülözhetetlenek azok az elkötelezett cégek és magányszemélyek, akik fontosank tartják a MUS-E program céljait és azonosulni tudnak hitvallásával. A “ HYPERLINK "http://www.mus-e.hu" Fogadj örökbe egy osztályt! elnevezésű kezdeményezés azért jött létre, hogy minél több budapesti, illetve vidéki általános iskoláshoz juthasson el a társadalmi célzatú MUS-E program. A programban olyan művészek vesznek részt, mint pl. Guessous Majda Mária (népzenész), Koltai Katalin (gitárművész) Kravalik Brigitta (táncművész), Orosz Helga (színművész), Szarka Fedor Guido (képzőművész) vagy Belső Máté (trombitaművész).
A MUS-E-év során több alkalommal is betekintést nyerhetnek az program iránt érdeklődők a gyerek foglalkozásokba és a MUS-E Magyarország eseményeire. Bővebben a MUS-E Magyarország honlapján tájékozódhatnak a lehetőségekről."
(sajtóközlenény)


A MUS-E (Musique-Europe) multikulturális mintaprogram koncepciója a neves hegedűművész és humanista gondolkodó, Lord Yehudi Menuhin nevéhez fűződik. A kezdeményezés 1993-ban indult útjára az Európai Unió égisze alatt, "A világ kulturális fejlődésének évtizede" UNESCO projekthez kapcsolódva. A program célja az elfogadásra, az önképviseletre, együttélésre, együttműködésre nevelés a művészetek segítségével. MUS-E Magyarország jubileumi kampányának werkfilm felvételének forgatásában részt vett a Kőrösi Csoma Sándor Általános Iskolában.

Különleges és rendhagyó zenei foglalkozást tartott Berkes Kálmán, klarinétművész a Gyárvárosi Általános Iskolásoknak. Az alsó tagozatos diákok közül közel százan a MUS-E program résztvevői. A művészeti-nevelési program célja, hogy olyan eszközökhöz juttassa a gyerekeket, amelyek segítik őket érzéseik kifejezésében. A Győri Filharmonikus Zenekar pedig szintén fontos feladatának, illetve hitvallásának tekinti, a művészetek közvetítését.

Bemutatkoztak a MUS-E Magyarország program zalaegerszegi résztvevői. A Landorhegyi iskola két osztálya vett részt a tanév zenei és képzőművészeti foglalkozásain, amelynek zárásaként a gyerekek munkáiból nyílt kiállítás, illetve egy közös, zenés foglalkozáson vehettek részt szüleikkel együtt.

Nincsenek megjegyzések: