2020. január 2., csütörtök

MusicaFemina - Nők helyzete a zenei életben és oktatásban

Első alkalommal rendeznek MusicaFemina International szimpóziumot Magyarországon, 2020. január 8-án és 9-én. A kétnapos, angol és magyar nyelven folyó eseménysorozat fontos része a Gender and Creativity in Music Worlds konferencia – 14 ország tudósaival és szakembereivel. A szimpózium másik hangsúlyos eseménye a Hang-nem-váltás? magyar nyelvű, közösségi kerekasztalbeszélgetés: a zenei élet szereplőit – többek közt Palya Bea énekesnő, dalszerzőt, Vajda Gergely és Varga Judit zeneszerzőket, Süveg Saiid Márk producert –, kérték fel arra, hogy a nemek zenei színtereken megjelenő szerepéről és tendenciáiról beszélgessenek. A szimpózium különlegessége a magyar underground női fesztivál, a Ladyfest Budapest különkiadása, melyen német, lengyel és magyar előadók adnak koncertet. A tartalmukban összekapcsolódó eseményeket a Közép-Európai Egyetemen és a Három Hollóban rendezik meg.  

A MusicaFemina International egy határokon átnyúló kezdeményezés, amelyet Ausztria, Szlovénia, Magyarország és Németország különböző szervezetei hoztak létre a Kreatív Európa Program égisze alatt annak érdekében, hogy felhívják a figyelmet a zeneiparban szereplő női és férfi nemek arányára, a tehetséges női alkotók munkásságára, és elősegítsék új alkotásaik létrejöttét illetve a nemzetközi mobilitást. 

Gender and Creativity in Music Worlds Konferencia (január 8-9., Közép-európai Egyetem)
A kétnapos angol nyelvű tudományos konferencia során a világ tizennégy országából érkeznek elismert professzorok, egyetemi tanárok és kutatók. A zeneiparra koncentrálva, olyan témákban igyekeznek összefüggésekre rávilágítani az előadásaikban, mint a metoo megjelenése, a kortárs cseh alternatív női zenészek, a szabadság, nőiesség és család Palya Bea zenei világában, feminizmus és nőiség a zenében, a klasszikus zene oktatása, a nőiesség és hatalom módozatai a magyar világzenében, a nők, mint nők termékei a Broadwayn, a női zeneszerzőkkel való közös munka, vagy épp a nőiesség fetisizálása a J-pop világában. 
A konferencián több kerekasztal-beszélgetésre is sor kerül. Zeneszerzők és előadóművészek az újzene gyakorlatának különböző témáiról: inspirációról, alkotásról, próbákról, előadásokról, műsortervezésről és a nemek szerepének viszonyáról beszélgetnek, olyan művészek részvételével, mint Szigetvári Andrea (zeneszerző, a Zeneakadémia elektronikus zenei média művészet szakirányának vezetője), Nagy Andrea (Ensemble Interface), Ania Karpowicz (Hashtag Ensemble) és Bíró Dániel (a bergeni Grieg Akadémia zeneszerzés tanára). 
Rendkívül érdekesnek ígérkezik az a beszélgetés, amelynek témája A női művészek láthatóságának fokozása lesz. Beszélgetőtársak: Claudia Schwarz (Musictech Germany és Keychange), Tatjana Nikolic (Femix, Szerbia), Sophie Ransby  (Southbank Center, Egyesült Királyság), Petneházy Flóra (Művészetek Völgye, Magyarország).

Hang-Nem-Váltás? (január 8., 17:00 Három Holló)
A programsorozat magyar nyelvű, – angol szinkrontolmácsolással kísért – eseménye a Három Hollóban lesz: az első két kerekasztal-beszélgetés a magyar zenei élet helyzetére fókuszál. A beszélgetések résztvevői: Varga Judit (zeneszerző), Palya Bea (dalszerző, előadóművész), Novotny Anna (újságíró), Vajda Gergely (zeneszerző), Süveg Saiid Márk (MC, producer), László Ferenc (újságíró), valamint Artner Sisso (újságíró) és Fazekas Gergely (muzikológus) moderátorok. A program részeként „Amikor a nő írja a dalt” – Női dalszerzők jelenléte a díjak és egyéb elért eredmények tekintetében világszerte, illetve Magyarországon címmel Tóth Péter Benjamin (Artisjus Magyar Szerzői Jogvédő Iroda Egyesület) tart előadást, a többi meghívott részvevő reflektálásával. 
A beszélgetések után, a World Café formátumú közösségi beszélgetésre lesz lehetőség, melynek során a meghívott művészek a közönséget kisebb csoportokra osztva közösen nyitnak vitát egy-egy témában. 



Ladyfest Budapest Extra (január 8. 20:30 Három Holló)
A MusicaFemina nem maradhat koncertek nélkül. A Ladyfest Budapest, 2017 óta megrendezésre kerülő női elektronikuszenei fesztivál különkiadására kerül sor a Három Hollóban január 8-án 20.30 órától, melyen három ország kiváló underground előadói: Lengyelországból a Rosa Vertov zenekar, Németországból Doris és Magyarországról a Musica Moralis lépnek fel. 


További információk, részletes program: https://atlatszohang.hu/musicafemina/


MusicaFemina Hungary fb oldal: https://www.facebook.com/musicafeminahungary/



A MusicaFemina International négy európai ország (Ausztria, Szlovénia, Németország és Magyarország) kulturális szervezeteinek együttműködése, melynek célja felhívni a figyelmet a különböző zenei területeken működő mai és történelmi női alkotókra a partnerek által szervezett eseményeken, illetve azok környezetében. Az együttműködés elsődleges fókusza a komolyzenei zeneszerzőnők munkája, de emellett a dalszerzők, népzenei, világzenei előadóművészek is helyet kaptak a programban. A projekt magyarországi eseményeinek fontos célkitűzése új alkotások létrejöttének támogatása,  melyek bemutatására szélesebb közönséget megszólító, nagyobb látogatottságú eseményeken, tehát elsősorban nem speciálisan tematizált rendezvényeken kerül sor.

A bécsi Mäzenatentum kezdeményezésére jött létre az együttműködés, melynek megnyitó eseménye a Schönbrunn kastélyban megrendezett zeneszerzőnőket bemutató MusicaFemina  - Wowman-made Music kiállítás volt 2018-ban. A MusicaFemina Magyarország mellett a projekt partnerei a szlovén City of Women fesztivál, valamint a Kessel Egyeteme vezetésével több német kulturális tevékenység, például a főként női elektro-akusztikus zeneszerzőnőket bemutató berlini Heroines of Sound fesztivál. Bár a két év során az egyes országokban megrendezésre kerülő események egymástól függetlenek, a szervezetek folyamatos figyelemmel kísérik egymás munkáját és keresik az új együttműködések lehetőségét .

A MusicaFemina magyarországi eseményei 
A program keretében sor kerül
  • nyolc új zenemű bemutatására országszerte,
  • nyolc rövidfilm és egy hosszabb dokumentumfilm elkészítésére, 
  • a bemutatók felvételének publikálására
  • zenei alkotóknak, kutatóknak és szélesebb közönségnek is szóló szimpózium megszervezésére. (Musica Femina International Symposium, 2020 január 8-9)

Négy magyarországi fesztivál, az egri Kaláka Fesztivál, a magyarföldi Fatemplom fesztivál, a kapolcsi Művészetek Völgye és a budapesti Átlátszó Hang Újzenei Fesztivál négy felkérést ad magyar női alkotóknak egy-egy új mű létrehozására. A felkért művészek, és műveik bemutatójának helyszíne és időpontja: 
  • Lakatos Mónika és a Gipsy Voices énekegyüttes (Eger 2019.6.28.)  
  • Harcsa Veronika és Anasztázia Razvaljajeva duója (Magyarföld 2019.7.12.)
  • Szabó T. Anna költő valamint Tóth Evelin és Kézdy Luca duója (Kapolcs, 2019.7.19.)
  • Szigetvári Andrea zeneszerző (Budapest, 2020.1.17., BMC)

A fesztiválokra a felkért magyar művészek mellett fiatal (30 év alatti) női előadóművészek érkeznek a partnerországokból, akiket nyílt pályázat útján választottunk ki négy kategóriában  (zeneszerzőnő, dalszerző, világzenei előadó, szakrális zenei előadó). A pályázatok nyertesei felkérést kaptak, melynek értelmében a fesztiválokra egy-egy új alkotást hoznak létre. A felkért művészek a következőek: 
  • Madelaine Cretu (MD - A) előadóművész
  • Petra Vidmar (SLO) ütőhangszeres előadóművész  
  • Hana Fatur (SLO) dalszerző
  • Ivana Radovanovic (SRB - A) zeneszerző

A magyar projektben résztvevő 8 művészről rövid (7-15 perces) bemutatkozó dokumentumfilmet (show-reel), valamint egy hosszabb, a teljes projektet bemutató dokumentumfilmet készítünk Vereczkei Zsolt rendezésében. A kisfilmek bekerülnek a bécsi MusicaFemina - Woman-made Music utazó kiállításának anyagába, így Európa számos helyszínén lesznek később láthatóak. 

A nyolc felkérés nyomán születő művek hangfelvételt tartalmazó kiadvány 2020 tavaszán jelenik meg.

Nincsenek megjegyzések: