2019. március 5., kedd

Kávéházi esték pécsi műbarátoknak

A Janus Pannonius Múzeum rendezésében sorozatunk következő alkotása, mely a megnyitó rendezvényt követően egy hónapon keresztül lesz látható a Nappali kávézóban (Pécs, Király utca 23-25.):

MARTYN FERENC 
(Kaposvár, 1899 – Pécs, 1986)

Az éjszaka hangján, 1943
(vászon, olaj, 60x80 cm)

A Janus Pannonius Múzeum tulajdona 
(JPM ltsz.: 74.103)


A megnyitón közreműködnek:

Pintér Tibor zeneesztéta, az ELTE BTK Esztétika Tanszék oktatója

és

Nagy András esztéta, a Janus Pannonius Múzeum munkatársa



Martyn Ferenc
(Kaposvár,1899. június 10. – Pécs, 1986. április 10.)

 A Kávéházi esték pécsi műbarátoknak 25. jubileumi rendezvénye nemcsak a pécsi, hanem a magyar képzőművészet egyik meghatározó alakjának, Martyn Ferencnek a munkásságáról szól. Martyn példaértékű művészete, alkotói habitusa univerzális és lokális egyedülálló összefüggését műveinek esztétikai minőségével teremti meg. Ehhez járult a modern művészetnek elkötelezett hajlíthatatlansága, mely a két háború közti időszak magyar képzőművészeti megalkuvásaira éppúgy kívülről tekintett, ahogy az 1950-es, 60-as és 70-es években is következetesen képviselni tudta a korszakban nem éppen szalonképes absztrakt művészetet. Hamvas Béla és Kemény Katalin „Forradalom a művészetben” című könyvét kell idéznünk: „Martyn Ferenc számára is a szabadság olyan magától értetődő volt, hogy még e szabadságért való küzdelmet sem érintette. Martynnak eszébe sem jut azt kérdezni, hogy a művészet, amit csinál, nem az egyedül lehetséges és éppen ezért a korszerű, a jelenkori, a modern, amely egy vonalban áll a modern és jelenkori tudományokkal és az emberi élet jelenkori színvonalával és a közösséggel és a gondolkozással és a többi korszerű művészettel. Ez a két lényeges pont: a szabad művészegzisztencia és a magától értetődő jelenkortudat…”
Ő volt az a nagy hatású mester, akinek a „köpönyegéből” – ahogy Dosztojevszkij szerint Gogol köpönyegéből az orosz irodalom – a modern magyar képzőművészet jelentős pécsi alkotói bújtak elő. De szeretetteli, humanista figyelme, nyitott kvalitásérzéke patrónusként kiterjedt azokra a „tehetségük határait jól ismerő” kismesterekre is, akik ezen a rendezvénysorozaton már részben szerepet kaptak. 

*

A rendezvényen a művészről és a festményről Nagy András esztéta, a Janus Pannonius Múzeum muzeológusa osztja meg gondolatait az érdeklődőkkel, míg a kép kapcsán a zene, a természet és az éjszaka viszonyáról Pintér Tibor zeneesztéta beszél.




A festő minden képe a tudatnak egészen új helyzetét, egészen új nyíltságát, új feszültségét, új érzékenységét teremti meg.."
Martyn Ferenc műveinek felhasználásával készített etűdöket Szíjártó Kálmán és Rodler Miklós,- az egykori Martyn-házban.

Nincsenek megjegyzések: