2021. szeptember 30., csütörtök

Ma indul az ország egyetlen fényfesztiválja!

 

A Fény Útja felkapcsolásával ma este startol az ötödik Zsolnay Fényfesztivál Pécsett, amely az ország első és egyetlen fényfesztiváljaként nyújt páratlan élményeket és látnivalókat egészen vasárnapig. Ezúttal a legfontosabb operatív információkat gyűjtöttük össze a fesztivál látogathatóságával kapcsolatban, hiszen a koronavírus miatt érvényben lévő szabályokhoz szükséges alkalmazkodnunk. 



A Zsolnay Light Art Fényfestőversenyen a világ legjobb fényfestő művészei mutatják meg, hogy milyen vizuális tartalmakat álmodtak a Székesegyház homlokzatára. A három kontinensről beérkezett pályaművekből az előzsűri már kiválogatta a legizgalmasabb tíz alkotást, a Fényfesztivál ideje alatt pedig egy öttagú nemzetközi szakmai zsűri dönt az első helyezettről, és a korábbi évekhez hasonlóan a közönség is dönthet a különdíjról.


A Fényfestőverseny alkotásai pénteken, szombaton és vasárnap este, összesen kilenc alkalommal tekinthetőek meg az alábbiak szerint:

Péntek és szombat: 

19.15–20.00 Versenyalkotások vetítése 1. 

20.15–21.00 Versenyalkotások vetítése 2. 

21.15–22.00 Versenyalkotások vetítése 3. 

22.15–23.00 Versenyalkotások vetítése 4. 

Vasárnap:

19.15–20.00 Versenyalkotások vetítése

20.00–21.00 Eredményhirdetés és díjátadás

21.00–22.00 Best of + díjnyertes alkotások a korábbi évekből


A Fényfestőverseny csak védettségi igazolvány bemutatásával kiváltható, ingyenes, sárga színű karszalaggal látogatható. 

A gyors bejutás érdekében a karszalagot érdemes már előzetesen átvenni a belváros több pontján, többek között az erre a célra működtetett Fénypontokon (Széchenyi tér, Sétatér)!


Ugyanez a sárga színű, ingyenes, védettségi igazolványhoz kötött karszalag szükséges az utcai, újcirkuszi és zenei programok, valamint a különféle foglalkozások és előadások látogatásához. 



A 23 állomásból álló Fény Útja védettségi igazolvány nélkül is látogatható, legtöbb állomása ingyenesen. 

Azonban aki az összes extra helyszínre is szeretne ellátogatni (Fény Útja Extra), az egy egyszer megváltott ezüst színű karszalaggal juthat be. Az ezüst karszalagok ugyancsak megválthatók a belvárosi Fénypontokon. A karszalag ára 1500 Ft/ fő, gyerekeknek 6–18 éves korig 1000 Ft /fő, és korlátlan számú belépésre jogosít.

A Fény Útja állomásai minden nap este 19.00 órától láthatók; csütörtökön, pénteken, szombaton: 19.00–23.00, vasárnap: 19.00–22.00 között. 


A Fény Útja idei egyik leglátványosabb alkotása a Széchenyi téren várja a közönséget. A Centrum Production csapatának „Altare Luminis - A Fény Oltára” című alkotása nemcsak a Dzsámi déli homlokzatát vetíti be, hanem az egész térre kiterjedő fényélménnyé áll össze, amelyben három eltérő kvalitású mesterséges fény találkozását vizsgálhatjuk a város grandiózus főterén. Ehhez fogható komplex alkotással még az eddigi évek fesztiváljait jól ismerők sem találkozhattak még!



Karszalagot (sárga ill. ezüst) az alábbi helyszíneken lehet váltani: 


Cella Septichora Látogatóközpont, Szent István tér, nyitva 10.00–18.00, szeptember 30-tól 10.00–23.00

Pécsi Galéria, Széchenyi tér 10., nyitva 13.00–19.00, szeptember 30-tól 13.00–22.00

Művészetek és Irodalom Háza, Széchenyi tér 7–8., nyitva 9.00–17.00, szeptember 30-tól 10.00–23.00

Zsolnay Negyed, Zsolnay Vilmos út 37. 9.00–18.00

további 4 Fényponton (a Széchenyi téren 2 helyen és a Sétatéren 2 helyen, nyitva 15.00–23.00)

Online a jegymester.hu oldalon – karszalagok személyes átvétele a fenti jegypénztárakban lehetséges. A karszalagok – sértetlen állapotban – mind a 4 napra érvényesek.


www.fenyfesztival.hu 

Aftermovie 2019: https://www.youtube.com/watch?v=1I09WYDeEf0&t=16s 




2021. szeptember 28., kedd

Fedezd fel Zurbaránt! - Egyetlen alkalommal látható hazai moziban a Zurbarán és tizenkét fia című film

Francisco de Zurbarán a spanyol aranykor egyik legjelentősebb festője volt, aki elsősorban biblikus tárgyú műveiről vált ismertté. A budapesti Cervantes Intézet programsorozata a festőművész Szépművészeti Múzeumban található munkáit mutatja be. Szeptember 30-án az Uránia Moziban egyetlen alkalommal lesz látható itthon mozivásznon Arantxa Aguirre Zurbarán és tizenkét fia című 2020-as filmje. Október 1-jén Mar Borobia, a Thyssen-Bornemisza Gyűjtemény régi képtárának vezető kurátora tart előadást a Cervantes Intézetben, majd Lantos Adriánával, a Budapesti Szépművészeti Múzeum spanyol gyűjteményének kurátorával beszélget.

A budapesti Szépművészeti Múzeum spanyol gyűjteménye kétségkívül az intézmény egyik legféltettebb kincse. Azonkívül, hogy a művek száma is jelentős – mintegy 120 festmény –, a kollekció gazdagsága és változatossága is egyedülálló, mivel a Prado Múzeumon kívül más intézmény nem büszkélkedhet hasonlóval. A látogatók hű képet kaphatnak a spanyol művészet ezen időszakáról, a megtekinthető művek a XV. század eleje és a XIX. század vége között keletkeztek. A gyűjteményben három Zurbarán-mű található meg, a mester különböző alkotói korszakaiból.

Zurbarán életművében kiemelkedő helyet foglal el az az 1640 körül Sevillában, talán az Újvilág számára festett, tizenhárom vászonképből álló sorozat, amely Jákobot és a tizenkét fiát életnagyságban ábrázolja. A képsorozat darabjai a közelmúltban hosszú idő után az Egyesült Államokban rendezett kiállítássorozaton újból találkoztak. Ez egyúttal kitűnő lehetőséget biztosított arra, hogy a kutatók feltárhassák a festmények titkait, valamint arra is, hogy reflektorfényben helyezzék a művész életútját és munkásságát. A Zurbarán és tizenkét fia című képzőművészeti film (2020), amely most egyetlen alkalommal látható idehaza a mozivásznon, a Cervantes Intézet jóvoltából érkezik el az Uránia Nemzeti Filmszínházba. A szeptember 30-i vetítésen a madridi Thyssen-Bornemisza Múzeum Régi Képtárának vezetője, Mar Borobia lesz a díszvendég.

Másnap a Cervantes Intézetben Zurbarán: realizmus és misztika címmel rendeznek kerekasztal-beszélgetést. Mar Borobia, a Thyssen-Bornemisza Gyüjtemény régi képtárának vezető kurátora tart előadást, melynek címe: Francisco de Zurbarán vallási témájú festészete. Az előadást követően Lantos Adriána, a budapesti Szépművészeti Múzeum spanyol gyűjteményének kurátora fog beszélgetni a szakértővel. A két kurátor többek között mesél Zurbarán képeinek az Újvilágba való utaztatásáról, valamint Izrael 12 törzséről és a sevillai Aranykorról. A sorozat felvezetéseként az intézet Művészeti pirulák elnevezésű online sorozatában Lantos Adriána kurátor Zurbarán Budapesten látható  alkotásainak titkairól mesél.

2021. szeptember 27., hétfő

Jelentős nézettséggel zárult az első eSzínház Fesztivál - Szakmai és közönség díjakat osztottak

2021. szeptember 17-26. között tartották az ország első online térben rendezett színházi seregszemléjét, az eSzínház Fesztivált. A tíznapos eseményen 21 színház 25 produkcióját nézhette meg a közönség. A vártnál is nagyobb érdeklődés mellett 303.000 órán keresztül aktív nézői jelenlét mellett 31 országból regisztráltak az előadásokra és az ingyenes kerekasztal-beszélgetésekre. A fesztiválra jelölt alkotásokat szakmai zsűri és a nézők egyaránt értékelték, ennek köszönhetően a szeptember 26-i záróestén a fődíjat, azaz a legjobb digitális adaptációnak járó díjat a Kutyaportéka című előadás nyerte. A legjobb női főszereplő Kiss Mari, a legjobb férfi főszereplő Pál András, a legjobb látványtervért járó díjat pedig az Orlando című darab érdemelte ki. A zsűri különdíját a Haragossziget vihette haza. A közönségszavazás eredményképp a prózai kategóriában a Kiváló dolgozók - igaz történetek a gondoskodásról, valamint a gyermek- és ifjúsági kategóriában az Emma csöndje című előadás vihetett haza különdíjat. 



Az eSzínház Fesztiválra nevezett produkciókat szakmai zsűri értékelte, amelynek tagjai Radnóti Zsuzsa, Ráckevei Anna, Horváth Csaba, Ujj Mészáros Károly és Légrádi Gergely voltak. A zsűri 

és 4 kategóriában osztott ki elismerést, továbbá egy különdíj odaítéléséről is döntött. A zsűri által értékelt szempontok, kategóriák és díjazottak:


  • A zsűri fődíját, amely a legjobb digitális adaptációnak járó díj a Kutyaportéka nyerte (Trafó – Kortárs Művészetek Háza) – az elismeréssel járó pénzdíj: 250.000,- Ft,
  • A legjobb női főszereplőnek járó díjat Kiss Mari kapta (Rendes lányok csendben sírnak – Vígszínház) – az elismeréssel járó pénzdíj: 150.000,- Ft,
  • A legjobb férfi főszereplőnek járó díjat Pál András kapta (Molière – the passion – Radnóti Miklós Színház) – az elismeréssel járó pénzdíj: 150.000,- Ft,
  • A legjobb látványtervezésért járó díjat az Orlando kapta (Az Európai Szabadúszó Művészek Egyesülete és a FreeSZFE Egyesület közös produkciója) – az elismeréssel járó pénzdíj: 150.000,- Ft,
  • A zsűri különdíját a Haragossziget kapta (Szombathelyi Weöres Sándor Színház) – az elismeréssel járó pénzdíj: 150.000,- Ft.


A zsűri mellett közönség is szavazhatott, így mind a próza, mind a gyermek- és ifjúsági kategóriában megválasztotta, hogy melyik produkció kapja az eSzínház Fesztivál közönségdíját (mindkét kategória győztese 150.000,- Ft pénzdíjban részesül). A nézők szavazatai alapján


  • próza kategóriában az eSzínház Fesztivál közönségdíját a Kiváló dolgozók - igaz történetek a gondoskodásról című előadás nyerte (Örkény István Színház)
  • gyermek- és ifjúsági kategóriában az eSzínház Fesztivál közönségdíját az Emma csöndje című előadás nyerte (Kolibri Gyermek-és Ifjúsági Színház)


És végül néhány számadat az eSzínház fesztiválról:


  • 31 országból követték figyelemmel az előadásokat (számos európai ország mellett, például az USÁ-ból, Egyiptomból, Kanadából, Dél-Afrikából, Izraelből, Ausztráliából vagy éppen Új Zélandról),
  • csupán bérletből közel 400 talált gazdára a nézők között,
  • nagyságrendileg 18 200 000 percen keresztül néztek előadásokat a nézők, amely 303.000 órának felel meg, 
  • 5 ingyenes szakmai élő kerekasztal beszélgetést láthattak az érdeklődök, amelyre összesen több, mint 1000 néző regisztrált.

 

2021. szeptember 23., csütörtök

Fekete-fehér Budapesten is!

 

Légrádi Gergely Fekete-fehér című monodrámája nagy sikerrel debütált idén az Ördögkatlan Fesztiválon. A Stefan Zweig utolsó művéből, a Sakknovellából készült színpadi adaptáció Ujj Mészáros Károly rendezésében, Göttinger Pállal a (fő)szerepben már Budapesten is látható.

Stefan Zweig világhírű osztrák író legismertebb műve a Sakknovella. A „mesternovella” a szerző utolsó szépirodalmi alkotása, és még halála évében, 1942-ben megjelent. Főhőse - dr. B., egy letartóztatott ügyvéd - a Gestapo börtönében egy, a vallatóitól elcsent könyvből tanulja meg a sakkjáték stratégiáját. A sors úgy hozza, hogy szabadulása után dr. B.-nek az akkori sakkvilágbajnokkal szemben kell bizonyítania tudását. 

Az ügyvéd és a világbajnok drámai feszültségű összecsapásának történetét adaptálta színpadra Fekete-fehér címmel Légrádi Gergely író, a Magyar Színházakért Alapítvány alapítója. 

„Egy hajóút – hosszú utazás. Van idő mesélni, van idő játszani. Úgy tűnik, barátaink – a Mesélő, Dr. B., Czentovic a sakkvilágbajnok, és persze a skót bányamérnök, McConnor – pont ezt teszik.
Egy hotelszoba – akár egy börtön cellája. Van idő mesélni, van idő játszani. A magányos fogoly megpróbálja minden áron ép elmével túlélni az új hatalom pusztító elnyomását. A végeláthatatlan kihallgatásokat. Hogyan segíthet mindebben a sakk? Hol kezdődik a játékszenvedély és hol válik őrületté? Csak úgy sorjáznak a játszmák, amelyeket le kell játszani, úgy önmagával, mint a másik színnel és a hatalommal.”

A Fekete-fehér 60 percben mutatja be az ember konfrontálódását az embertelen rendszerrel, leírja egy fogoly szenvedését, akinek semmi lehetősége nincs arra, hogy kapcsolatot teremtsen a külvilággal. Erőteljesen veti fel a megszállottság, a vakító önhit, kapzsiság és manipuláció kérdéseit. 

Az előadás rendezője a számos nemzetközi díjjal kitüntetett Ujj Mészáros Károly filmrendező (Liza, a rókatündér, X – a rendszerből törölve, Alvilág). A monodráma mind a négy főhősének szerepében az Ördögkatlan Fesztivál egyik munkatársa, a Junior Príma-díjas Göttinger Pál látható, aki amellett, hogy rendezőként és színpadi szerzőként is jegyzett, a már legendásnak számító Telefondoktor, a Momentán és az Operabeavató előadásokból, valamint a sokszoros díjnyertes Susotázs című film főszereplőjeként is ismert. 

A Fekete-fehér 2021. szeptember 26-án az Eötvös10-ben (1067 Budapest, Eötvös u. 10.), majd október 12-én és 15-én a B32-ben (1111 Budapest, Bartók Béla út 32.) látható, mindegyik alkalommal este 7 órától.

„Tessék beszállni. A hajó hamarosan kifut. Ahogy a gondolkodási idő, amely a következő lépés megtételére rendelkezésre áll. Szóval? Beszáll? Leül? És lép végre-valahára?”

Jegyek:

https://www.jegy.hu/program/legradi-gergely-fekete-feher-125562

https://www.jegy.hu/program/legradi-gergely-fekete-feher-rendezo-ujj-meszaros-karoly-125037

2021. szeptember 18., szombat

JANCSÓ MIKLÓST ÜNNEPLI A FREESZEMLE – FESZTIVÁLT SZERVEZ A FREESZFE

 

A Budapesti Őszi Fesztivál keretein belül szeptember 27. és október 1. között rendezzük meg a FREESZEMLÉT, a Freeszfe Egyesület fesztiválját, aminek a Marczibányi Téri Művelődési Központ ad helyet.

A centenárium alkalmából Jancsó Miklós szellemi örökségét ünnepeljük, a fesztiválunk mottója:

“Jancsónál azt tanultuk meg, hogy mi a szabadság. Vagy minek kéne lennie.” Cserhalmi György

A Freeszemle Jancsó Miklós életműve és a vetítések kapcsán a jelenbe nyúló beszélgetésekre hívja az érdeklődőket: élő, érzékeny, emberi, társadalmi és nem utolsósorban alkotói problémákat megvitatni, méltón eszmét cserélni szemtanúkkal, szakértőkkel, történészekkel és az alkotókkal.

A programok ingyenesek, de regisztrációkötelesek.


A programok címszavakban:

SEJ, A MI LOBOGÓNKAT  – Mélyi József művészettörténész előadása

MOZART: DON GIOVANNI

JÓKEDVŰ VIRRASZTÁS

HŐSÖK TERE (VETÍTÉS) -– SZUBJEKTÍV TÖRTÉNELMI MESE

LEVEGŐT! 

NEKEM LÁMPÁST ADOTT KEZEMBE AZ ÚR PESTEN (VETÍTÉS)

A SZÍNMŰVÉSZET, MINT SZABAD ALKOTÓMŰVÉSZET

SZERELMEM, ELEKTRA (VETÍTÉS)

„HOL ZSARNOKSÁG VAN, OTT ZSARNOKSÁG VAN”? 

JANCSÓ MIKLÓS, A DOKUMENTARISTA

KINYÍLÓ VAGY BEZÁRULÓ KAPUK?

KÉT ORLANDO

EGY TÖRTÉNET SZUBJEKTÍV MEGKÖZELÍTÉSEI-

-A SZÍNHÁZI ELŐADÁS FILMES ADAPTÁCIÓJÁNAK ESZKÖZEI

JANCSÓ, A SZÍNHÁZI KALANDOR

TARR BÉLA MESTERKURZUS FILMEK

MAGYARORSZÁG 2011 (75 PERC)

MAGYARORSZÁG 2021 – MI TÖRTÉNT AZ ELMÚLT 10 ÉVBEN? 


Részletes információk a programokról, helyszínekről, időpontokról és regisztrációs linkek a szinhaz.online oldalán.

2021. szeptember 16., csütörtök

A világ legjobb fényfestői versenyeznek Pécsett - Fényfesztivál sajtótájékoztató '21

 

Közel 150 programmal, köztük az országban sehol máshol nem tapasztalható, lélegzetelállító látványosságokkal érkezik a pécsi Zsolnay Fényfesztivál szeptember 30. – október 3. között! A világ legjobb fényfestői mérkőznek meg egymással, nemzetközi versenyükön kiderül, hogy ki tudja legjobban elvarázsolni a pécsi Székesegyházat.


A minden évben több tízezres közönséget vonzó Zsolnay Light Art Nemzetközi Fényfestőverseny során a Székesegyház homlokzatán elevenednek meg a háromdimenziós fényalkotások. A fesztiválon a 10 legjobb fényművész mutatkozik be, akik között szerepel japán, olasz, ecuadori, spanyol, francia, román, német és magyar alkotó is. Ők a döntőbe jutásért 1.000 euro díjban részesültek, a versenyen pedig az 5.000 eurós fődíj és a közönségdíj is gazdára talál. 


Az ország első és egyetlen fényfesztiválján, Pécs 23 helyszínén láthatók szemkápráztató fényfestések és fényinstallációk, ezek alkotják a Fény Útját, amely éjjel egy káprázatos mesevilágba vezeti a látogatókat. 

New York, Hong Kong, Amszterdam és Toronto után hazánkban a Zsolnay Fényfesztiválon debütál a Talking Heads (Beszélő fejek) című grandiózus fényalkotás, méghozzá a Színház tér előtti szökőkútban! A 4.000 ledből álló két emberi fej fénnyel kommunikál egymással – meghökkentő élményt nyújtva. 

Most első alkalommal a belvároson kívül is lesz egy Fény Útja állomás: a Pécsi Tudományegyetemmel együttműködésben az Általános Orvostudományi Kar új campusán (Szigeti út 12.) lesz látható egy 6 méter magas fényinstalláció, amely egy neuronhálózat részletét formázza meg, melyen belül a fénynyalábok az idegsejtek közötti információ áramlását jelképezik. 

A Csontváry Múzeumban megelevenednek az alkotások: a nézők szelet kelthetnek, mely megmozdítja A magányos cédrus ágait, életre keltve azt. 


A többszörösen díjazott olasz fuse* művészeti stúdió fényalkotása a párhuzamos univerzumok örök születését és halálát ábrázolja látványos fényinstallációja révén. Bordos László Zsolt installációja a háromdimenziós Tér és az Idő meditatív megtapasztalására hívja a látogatót. Ezen kívül megcsodálhatjuk a mágikus fénykertet, sétálhatunk fényszőnyegen, érintéssel vezérelhetünk világító mandalákat, láthatunk szivárvány csúszdát és lesz „lomb koronázás” is, amely bemutatja, hogy miképp lehet organikusan átszőni fénnyel a természet formáit. 


Nemcsak este, hanem napközben is izgalmas programok várják a látogatókat: koncertek, utcaművészeti produkciók, akrobatikus cirkuszi előadások, valamint nemzetközi utcaszínházi, tánc-cirkuszi, és tűzzsonglőr társulatok lélegzetelállító előadásain ámulhat a közönség.  

A perui-brazil Equilibra több mint 20 országban mutatta már be előadását, amely egy szerelmi történetet feldolgozó tűzshow, kötéltánccal fűszerezve. 

Papitoval, a rekeszizom-mozgató bohóccal a korábbi fényfesztiválok alkalmával már találkozhattunk, a korábbi sikerre való tekintette ezúttal társával, Pepével együtt érkezik.

A Nagy-Britanniából érkező Joli Vyann társulat a cirkusz, a tánc és a színház innovatív fúzióját hozza létre előadásaiban; és bemutatkozik Pécs első varieté társulata is, a Savage Works; legújabb előadásuk, a MAZE egy útvesztőbe vezet. 


A Fény útja helyszínei a jelenlegi szabályozások alapján szabadon látogathatók, míg a Zsolnay Light Art Fényfestőverseny, az utcaművészeti programok és koncertek látogatásához védettségi igazolvány szükséges. 


A programok nagy része ingyenes, de a Fény Útja Extra helyszínei egy karszalag megváltásával látogathatók.

 

Pécs az ősz fénypontja!



www.fenyfesztival.hu 

Aftermovie 2018: https://www.youtube.com/watch?v=eUMoR0XqH3k&t=33s 

Aftermovie 2019: https://www.youtube.com/watch?v=1I09WYDeEf0&t=16s 


2021. szeptember 14., kedd

A spanyol filmtörténet múltja és jelene - Ingyenes filmvetítések a Cervantes Intézetben

 

Spanyol mozi: múlt és jövő címmel nyolc filmet tekinthetnek meg az érdeklődők szeptember 14-től keddenként ingyenesen a Cervantes Intézetben. Négy kortárs és négy történelmi filmet mutatnak be, melyek páronként kapcsolódnak egymáshoz, így mutatva rá a spanyol filmművészet múltja és jelene között zajló párbeszédre. Emellett folytatódnak az online filmvetítések is. A Videoalkotás Galíciában: térképrajz sorozat részeként szeptember végéig kísérleti filmeket mutatnak be az intézet Vimeo csatornáján. 


A Cervantes Intézetben szeptember 14-én Spanyol mozi: múlt és jövő címmel vetítéssorozat kezdődik, ami filmeket párba állítva mutatja be a spanyol filmművészet állandó témáit, narratíváit, hagyományait és az új kifejezésmódokat. A filmeken keresztül az érdeklődők a spanyol társadalom változásaiba is betekintést nyerhetnek. A sorozat első filmpárja két politikai szatíra. A spanyol rendezők a Franco rendszer cenzúrájának hatására felismerték, hogy a politikai kritika közvetítésének legjobb formája a vígjáték, lévén rendkívül népszerű műfaj és látszólag politikamentes. A Papírtigrisek 1977-ben, az első spanyol parlamenti választások idején játszódik, míg a szeptember 21-én látható Selfie a jelenünkbe repít: a főszereplő, Bosco egy korrupcióval, közpénzek elsikkasztásával, pénzmosással és tucatnyi más gazdasági bűncselekménnyel gyanúsított miniszter fia, akit kidobnak otthonából, így kénytelen munkát keresni. Szeptember 28-án és október 5-én a Száll a széllel és az Elveszett paradicsom című alkotások rámutatnak, hogy a kultúrának, a művészetnek mekkora szüksége van hazára, otthonra, ahol gyökeret tud ereszteni. A filmekben két nő tér vissza egykori otthonába, ahol nemcsak emlékeket találnak, hanem gyökereiket, amiket nem sikerült hátrahagyniuk. Ezeket két thriller követ, amelyek bemutatják, a spanyol képzeletvilág miként olvad össze az észak-amerikai filmek narratívájával. A Los peces rojos (Vörös halak) a spanyol krimi csúcsának is tekinthető: egy végzetes „háromszög” történet, melyet egy vidéki fiú, egy jobb életre törekvő táncoslány és egy, a hideg számítás és a túlcsorduló szenvedély között őrlődő férfi alkot. Párja a 2016-os A következő bőr című alkotás.  Mindkét filmben adott egy eltűnt ember, az értékek hiányának egyértelmű metaforája, rajtuk keresztül olyan szétesett családokat ismerhetünk meg, amelyek gazdasági válságoknak estek áldozatául. A sorozatot két a nők emancipációjának nehézségeit bemutató film zárja. A Gary Cooper, ki vagy a mennyekben az első spanyol filmek egyike volt, amely szabad, önálló, harcos, egyedülálló nőt mutatott be, míg a Nem tudok búcsút venni egy jelenkori történet: Carla édesapja betegsége miatt tér vissza a gyerekkori házba, majd közösen indulnak Barcelonába, hogy elmeneküljenek a valóság elől. A filmek megmutatják, milyen árat kell fizetnie egy nőnek azért, hogy független lehessen, de azt is, hogy a szakmai siker miként akadályozza meg még ma is a személyes boldogságot, mintha a nők csak két sors közül választhatnának: az önmegvalósítás vagy a magány útja közül.


Ezzel párhuzamosan tovább folytatódnak az online vetítések is az intézet Vimeo csatornáján, ahol szeptember végéig az audiovizuális nyelv megújítása kerül fókuszba. A Coruña Kortárs Audiovizuális Művészeti Fesztivál válogatásában olyan rövidfilmek és kísérleti filmek láthatók, melyek a filmművészeti nyelv megújítására törekednek. 


Filmvetítések a Cervantes Intézetben

Helyszín: Instituto Cervantes Budapest, Vörösmarty utca 32. 1064

A belépés ingyenes, helyfoglalás érkezési sorrendben. Spanyol nyelven, angol felirattal.


Videóalkotás Galíciában: térképrajz

https://vimeo.com/channels/institutocervantes

További információ: 

https://cultura.cervantes.es/budapest/hu/cine-espa%c3%b1ol%3a-pasado-y-futuro/127587

https://cultura.cervantes.es/budapest/hu/videocreaci%c3%b3n-en-galicia%3a-una-cartograf%c3%ada/145184 

2021. szeptember 13., hétfő

Fiesta-hangulat költözik a Pécsi Galériába!

 Még soha nem mutatkozott be Magyarországon egyszerre ennyi latin-amerikai művész! Egyedülálló kiállítás nyílik a Pécsi Galériában szeptember 16-án Fiesta Grafika címmel, vérbeli latin ünnepi hangulatot hozva magával.  


A párizsi Latin-Amerika Ház kiállítási anyaga érkezik a Tangó Ünnep alkalmából a Pécsi Galériába! Magyarországon most először látható kilenc latin-amerikai ország – Argentína, Brazília, Kolumbia, Kuba, Ecuador, Mexikó, Paraguay, Peru, Uruguay – huszonhat grafikusművészének munkája! A kiállításon mintegy 180 műalkotás kapott helyet. 


Az eredeti képgrafikák és plakátok karneválja egy távoli világ erőteljes érzelmekben gazdag színeit villantja fel. A féktelen életigenlés és az élet árnyoldalainak és végességének párhozamos együttélése, az erőteljes politikai vélemény kifejezése, a latin-amerikai életérzés és életfilozófia káprázatos színekkel tárul fel számos grafikai munkán, legyenek azok színházi vagy filmplakátok, könyvillusztrációk vagy képgrafikák.


A kiállítók között egyéni alkotók és alkotócsoportok is bemutatkoznak az országok hamisítatlan latin hangulatát is megidéző installációs térben. 


A kiállítás kurátorai: Michel Bouvet, francia grafikusművész, aki közel harminc éve rendszeresen dolgozik latin-amerikai országokban kiállítóként, kurátorként, nemzetközi grafikai biennálék zsűritagjaként; valamint Daniel Lefort, Franciaország közép-amerikai, paraguayi, perui és uruguayi kulturális tanácsadója.


A kiállítás először a párizsi Latin-Amerika Házban került megrendezésre, 2019-ben.


A tárlat megtekinthető november 14-ig.





2021. szeptember 10., péntek

LITTLE G WEEVIL BAND MÜPA LEMEZBEMUTATÓ!

"Kedves Mindenki!

Szeptember 29-én visszatérünk a MÜPA nagytermébe, hogy bemutassuk a tavaly megjelent Play On című nagylemezt! 

Közreműködik a Little G Weevil akusztikus és elektromos zenekar.

Vendégek:

Dionne Bennett (UK)

Ian Siegal (UK)

Mohamed Fatima

Sena Dagadu

Jónás Vera

CéAnne

Fóris Rita

Andelic Jonathan

Tiszai Vivien

the Jambalaya Horns

 

18 zenész egy színpadon! ONE NIGHT ONLY!!!

Mindenkit szeretettel várunk ezen a hatalmas rhythm & blues ünnepen!

Gyertek ezren! BLUES FESTIVAAAAAAAAL! :-) 

További információ és jegyvásárlás az alábbi linken.

LITTLE G WEEVIL BAND MÜPA JEGYVÁSÁRLÁS ITT

Üdv,

G

www.gweevil.com"

 

2021. szeptember 6., hétfő

Végre! Szeptemberben érkezik az ország első online színházi szemléje, az eSzínház Fesztivál

 

2021. szeptember 17-26. között először rendeznek Magyarországon online színházi seregszemlét. Az eSzínház Fesztivál idején 25 prózai, valamint gyermek-és ifjúsági előadást tekinthetnek meg a nézők, többek között olyan teátrumok és társulatok előadásában, mint a Vígszínház, a KV Társulat, a Madách Színház, a Jászai Mari Színház, a Gólem Színház, az Örkény Színház, a Vörösmarty Színház vagy éppen a Trafó-Kortárs Művészetek Háza. Az eSzínház Fesztivál egyik jelentős pozitívuma, hogy geográfiai korlátozások nélkül, bármely országból követhetőek és élvezhetőek a színdarabok. A legjobb előadásokat és alakításokat szakmai zsűri díjazza, a kilencnapos fesztivál utolsó napján, élő eredményhirdetés keretében.  A zsűri értékelése mellett a nézők is szavaznak és döntenek: a nézők voksai alapján kerül kiosztásra az eSzínház Fesztivál Közönségdíja. 


Az Alapítvány a Magyar Színházakért, mint az eSzínház működtetője a nyár folyamán felhívást tett közzé magyarországi és határon túli magyar színházak, független társulatok számára, hogy három különböző kategóriában nevezhetnek azon jogtiszta előadásaikkal, amelyek 2019 szeptembere óta kerültek bemutatásra. A fesztivál célja kettős: egyrészről bemutatni, hogy az online vetítésre (streamre) adaptált előadások miképpen hoznak létre új látásmódot, új megközelítést, így biztosítva egyedi élményt a nézők számára, esetenként a színház és a film határán, másrészről megmutatni a pandémia által sújtott évadok ellenére a színházak értékes alkotásait. Az Alapítvány és az eSzínház azzal támogatja a színházakat, társulatokat és alkotókat, hogy a befolyó jegybevételt megosztják a színházakkal és társulatokkal Nem titkolt célja az eSzínház Fesztiválnak, hogy az előadásokat egy gombnyomással elérhetővé tegye a külhoni magyarok számára, illetve azoknak, akiknek nehézségbe ütközik a geográfiai korlátok leküzdése akár az országhatáron belül is.


A nevezési időszak alatt 21 intézmény és társulat 25 alkotással jelentkezett. Ezen darabokat a fesztivál ideje alatt láthatja a közönség.


A nevező színházak és társulatok:

Baltazár Színház, Békéscsabai Jókai Színház, Bóbita Bábszínház Nonprofit Kft., Escargo Hajója Színházi Nevelési Szövetkezet, ESZME és FREESZFE Egyesület, Gólem Színház, Jászai Mari Színház, Katona József Színház, Kolibri Színház, Kőszegi Várszínház, Kövér Béla Bábszínház, KVTársulat, Madách Színház, Móricz Zsigmond Színház, Örkény István Színház, Radnóti Színház, Soltis Lajos Színház, Trafó - Kortárs Művészetek Háza, Vígszínház, Vörösmarty Színház, Weöres Sándor Színház, Zichy Szín-Műhely


A fesztivál az eSzínház platformján, az internet virtuális térében zajlik majd. Az esemény alatt a nézők számára jegy- vagy bérletvásárlás mellett korlátlanul elérhetők az előadások, valamint az általuk legjobbnak ítélt produkciókra szavazhatnak is. Ennek eredményeképpen Közönségdíjat osztanak ki a szakmai zsűri értékelése mellett.


A zsűri tagjai: Ráckevei Anna színművész, Radnóti Zsuzsa dramaturg, Horváth Csaba rendező-koreográfus, Ujj Mészáros Károly filmrendező, Légrádi Gergely az eSzínház vezetője.


A kiosztásra kerülő szakmai díjak: 

  • a legjobb digitális adaptáció (azaz a legjobb online vetítésre adaptált előadás),
  • a legjobb női főszereplő, 
  • a legjobb férfi főszereplő, 
  • a legjobb látványtervezés. 


A fesztivál időtartama alatt összesen 5 alkalommal élő, ingyenes szakmai beszélgetéseket is közvetítenek neves színházigazgatók, vezető színészek, rendezők, dramaturgok és színházi szakemberek részvételével. Az élő „kerekasztal” beszélgetések során a nézők is kérdezhetnek. 


További információ fesztiválról, az előadásokról, a szakmai háttérbeszélgetésekről, továbbá a jegyértékesítésről ITT érhető el. 


2021. szeptember 4., szombat

Nemzetközileg elismert művészek, egyedülálló műsor 
a budapesti Zongoraversenyen!

 

Nagy hagyományokkal rendelkező Liszt Ferenc Nemzetközi Zongoraversenyét a Filharmónia Magyarország 2021. szeptember 12-19. között rendezi Budapesten, a Zeneakadémián. A versenyzők idén is rangos zsűri előtt bizonyíthatják tehetségüket. A tét nagy! 30 000 eurós fődíj és nemzetközi karrier elindítását segítő koncertfellépések. 

Magyarország legjelentősebb komolyzenei koncertszervezője, a Filharmónia Magyarország és a Zeneakadémia közös szervezésében, a Budapesti Nemzetközi Zenei Versenyek sorába illesztve kerül megrendezésre a verseny. A 2021. évi Liszt Ferenc Nemzetközi Zongoraversenynek az 1875-ben alapított Zeneakadémia ad otthont. A Zeneakadémia az egyetlen a Liszt Ferenc nevét viselő intézmények közül, amelynek létrehozásában maga a zeneszerző is tevékeny szerepet játszott. Magyarország zenei életének egyik legjelentősebb helyszínén a versenyzők rangos nemzetközi zsűri előtt bizonyíthatják tehetségüket. Olyan világsztárokat köszönthetünk a zsűritagok között, mint Olga Kern (Oroszország), Wu Ying (Kína), Boaz Sharon (USA), Olli Mustonen (Finnország), Cyprien Katsaris (Franciaország), Balázs János (Magyarország), Farkas Gábor (Magyarország) és Vásáry Tamás (Magyarország).

2021-ben több évforduló is köthető a zenei megmérettetéshez. Nemcsak az 50. Budapesti Nemzetközi Zenei Verseny, de Liszt Ferenc születésének 210. évfordulója mellett a világhírű Liszt-interpretátor Cziffra György 100. évfordulójáról is megemlékezik a Liszt Ferenc Nemzetközi Zongoraverseny. Ennek alkalmából a versenyanyagban több Liszt-műre reflektáló Cziffra-átirat is helyet kapott. Így lehetővé válik, hogy a világ legtehetségesebb ifjú zongoraművészei megismerkedjenek a Cziffra György-féle zongoratechnikával, mely szorosan kötődik ahhoz a Liszt és Dohnányi által világhírűvé vált improvizatív jellegű romantikus gondolkodásmódhoz, mely a magyar zongoraiskola aranykorát hivatott tovább éltetni.

Az előválogató lezárult! A világ minden részéből érkezett 72 jelentkezőből 32-en jutottak be a szeptember 13-14-én megrendezésre kerülő első fordulóba! Olyan nagynevű iskolákból érkeznek versenyzők, mint a londoni Royal Academy of Music, a New York-i Juilliard School, a moszkvai Csajkovszkij Konzervatórium vagy a párizsi Conservatoire. 

A verseny nyitókoncertje szeptember 12-én lesz. A Szent István Filharmonikusok, Balázs János zongoraművésszel és Kovács János vezényletével Liszt-műveket szólaltatnak meg. 


Ezt követően, szeptember 16-án, a verseny második fordulója után a Concerto Budapest és Olga Kern világszerte ismert zongoraművésznő közös hangversenyén hallhatják Liszt Mephisto-keringőjét, Rachmaninov 2. zongoraversenyét és Csajkovszkij 6. („Patetikus”) szimfóniáját. Az estén Keller András vezényel. Másnap, szeptember 17-én, az elődöntőben a zsűri és az érdeklődők a továbbjutott 6 versenyzőt hallhatják.

A mindent eldöntő végső fordulóra szeptember 18-án 19 órakor kerül sor. Legyen ott Ön is, amikor kiderül ki az idei Zongoraverseny győztese! A döntőben a Nemzeti Filharmonikus Zenekart Vajda Gergely vezényli, ahol kiderül, ki a legjobb.

Végül szeptember 19-én egy felhőtlen örömteli gálakoncerttel és díjátadóval ér véget a 15. Liszt Ferenc Nemzetközi Zongoraverseny. 

Jöjjön el, legyen részese Ön is a világversenynek. Vegyen részt az összes fordulón, váltson bérletet, és ünnepeljük együtt a felfedezett ifjú tehetségeket izgalmas fordulókkal, fantasztikus koncertekkel! Jegyek és bérletek válthatók a Zeneakadémián (Budapest, Liszt Ferenc tér 8.), a Filharmónia Magyarország budapesti irodájában (Budapest, Szobránc u. 6-8.), koncertek előtt a helyszínen, valamint online a www.jegymester.hu oldalon. További információért kövesse a www.filharmonia.hu és a www.lisztcompetition.hu weboldalakat, valamint a Filharmónia facebook oldalát!