|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Olivier Latry: a Notre-Dame orgonistája újra Magyarországon
A párizsi Notre-Dame-székesegyház nagyszerű orgonistája, Olivier Latry több mint 800 évre visszavezethető, gazdag zenei hagyomány letéteményese, egyúttal megújítója. Széles repertoárjával, bravúros rögtönzéseivel minden koncertjén a felfedezés örömét kínálja hallgatóinak. A Filharmónia Magyarország szervezésében Olivier Latry április 25-én Pécsen (Bazilika), 26-án Szegeden (Szegedi Dóm), 28-án Veszprémben (Szent Mihály Főszékesegyház) és 29-én Budapesten (Mátyás-templom) ad koncertet. Műsorában Johann Sebastian Bach hatalmas életművét a „Kis” g-moll fúga, valamint a c-moll passacaglia és fúga (BWV 582) reprezentálja. A francia romantikus és 20. századi repertoárt Guilmant d-moll orgonaszonátája, Vierné 3. (fisz-moll) orgonaszimfóniájának két tétele, Vierné Altatódala és Duruflé: Prelúdium és fúga Alain nevére című alkotása jeleníti meg. Az estet Latry – már-már hagyományosnak tekinthető – szabad stílusú improvizációja zárja.
Orgonák éjszakája – 2025. június 7.
Az Orgonák éjszakája programsorozat célkitűzése az alapítás (2019) óta változatlan: minél szélesebb közönséggel megismertetni ezt a méreteiben, formájában és lehetőségeiben is különleges instrumentumot, „a hangszerek királynőjét.” Az esemény keretében orgonaszó hallható nemcsak a szokásos helyszíneken (templomokban és koncerttermekben), de köztereken, a Széchenyi gyógyfürdőben, állatkertben (Theater Wagen), Deák-téren az óriáskerék mellett (TheaterWagen), Vakok iskolája – jótékonysági koncerten, cirkuszi produkcióban, színházakban (Kecskemét Katona József Nemzeti Színház, Uránia Filmszínház) és kulturális intézmények előtt (Budapesti Operettszínház, Magyar Állami Operaház, Nemzeti Színház), továbbá hallható lesz a Balaton közepén és a Dunán is a sétahajók fedélzetén. Szegeden a szökőkutakból hallhatjuk az orgonajátékot a délutáni óráktól egészen este nyolc óráig, továbbá az esti Szentmisék keretén belül az Orgonák éjszakája fanfárját is hallhatjuk. A programban lehetőség lesz orgonagyár látogatásra is, ahol készülő hangszerek kulisszatitkaiba nyerhetünk betekintést. Az orgonaszó emellett elérhető lesz még családi programsorozatban -Orgonavirágzás - és bábelőadáson is. A külföldi Liszt Intézetek és magyar nagykövetségek együttműködésével tavaly nemzetközivé vált az Orgonák éjszakája, ez a kapcsolat idén is gyümölcsözően folytatódik - mondta Szamosi Szabolcs a Filharmónia Magyarország ügyvezető igazgatója.
2025. június 7-én, pünkösd szombatján az Orgonák éjszakája nemzetközi programsorozatába 34 külföldi helyszín kapcsolódik be: határon túli magyarlakta települések (pl. Révkomárom, Nagyvárad, Kolozsvár) és számos európai nagyváros mellett az Egyesült Államokban, Peruban, Kínában, Indiában, Dél-Koreában és Algériában is rendeznek hangversenyeket. Kiemelt budapesti helyszín lesz a Zeneakadémia, a Mátyás-templom, az Uránia Nemzeti Filmszínház, a Fővárosi Nagycirkusz, valamint a fennállásának 200. évfordulóját ünneplő Vakok Iskolája. Az Orgonák éjszakája programsorozat egyik fontos vidéki helyszíne idén Debrecen, ahol a Szent Anna Székesegyházban a salzburgi Mozarteum professzora, Hannfried Lucke ad hangversenyt. A pécsi bazilikában Martin Baker brit orgonaművész-karnagy, a Royal College of Organists korábbi elnöke tart szólóestet. További helyszínek: Békéscsaba, Kecskemét, Szeged, Miskolc, Győr, Balatonfüred, Keszthely, Kaposvár, Székesfehérvár, Szombathely, Sopron, Nyíregyháza. A Fanfár Maraton keretében, az Orgonák éjszakája alkalmából országszerte több száz helyszínen szólal meg Ott Rezső: Toccata Fantasia Festival című alkotása, amit a Filharmónia Magyarország felkérésére írt. A részletes program megtalálható a www.filharmonia.hu honlapon. A programok egy részét online közvetítések segítségével is nyomon követhetik a zenerajongók.
Az Orgonák Éjszakája keretében a világhírű argentin operaénekes, José Cura, és a Liszt-díjas orgonaművész, Szamosi Szabolcs közös koncerteket ad, amelyeken Johann Sebastian Bach, César Franck és Giuseppe Verdi művei mellett spirituálék és Ramirez Kreol miséjének részlete is elhangzik. A két művész június 7-én délután Révkomáromban, este a Mátyás-templomban koncertezik. A másik kiemelt koncert Christian Schmitt német és Vincent Dubois, francia orgonaművész (a Notre Dame orgonistája) valamint a Concerto Budapest (karmester: Keller András) közös hangversenye, amely június 7-én 21 órakor kezdődik a Zeneakadémián. Ezen az esten Richard Strauss, Liszt és Saint-Saëns kompozíciói hangzanak el, majd este 11 órától Christian Schmitt és Vincent Dubois kétorgonás „ráadáskoncertet” ad.
Con Spirito Egyházzenei Fesztivál – 2025. június 8-15.
A fesztivál neve: „Con Spirito” – azaz „lélekkel”. Ez az elnevezés egyrészt a zeneművek előadásmódjára utal. Másrészt arra is, hogy a fesztivál koncertjeit a vallásos közösség szeretetéből fakadó lelkiség tölti meg pünkösd ünnepén.
A világhírű argentin tenor, José Cura és Szamosi Szabolcs Liszt-díjas orgonaművész, már június 7-én, az Orgonák Éjszakáján is fellép Révkomáromban és Budapesten. A Con Spirito idei nyitókoncertjén (június 8. Szegedi Dóm), majd június 9-én az egri Bazilikában Bach, Franck és Verdi művei mellett spirituálék és Ramirez Kreol miséjének részletei szólalnak meg.
A Con Spirito Fesztivál keretében négy hangversenyt ad Magyarországon a Westminster Katedrális Kórusa: június 10-én Veszprémben (Szent Mihály Főszékesegyház), 11-én a Mátyás-templomban, 12-én a pécsi Bazilikában, 13-án a Szegedi Dómban koncerteznek. Ez a világszerte koncertező kórus 1901-es megalakulása óta egyedülálló helyet foglal el az angol egyházi zene élvonalában. Az együttes a katolikus liturgikus szolgálat mellett elismert a nemzetközi koncertéletben és a felvételek terén is számos elismerést tudhat magáénak: a többi között Gramophone-díjat nyertek az Év legjobb kórusfelvétele és az Év felvétele kategóriában – Frank Martin Miséje és Pizetti Requiem-jének előadásával.
Tommy Katona (ifj. Katona Tamás) Dallasban élő pécsi születésű gitáros idén ismét hazalátogat és ezúttal egy alkalmi formációval koncertezik, a nagyszerű Péter Zoltán dobossal és fiával Péter Tamás basszusgitárossal. Az idei repertoáron egy éppen készülő és nemsokára megjelenő új album dalai szerepelnek majd. Változatos műsor várható, új saját szerzeményekkel és feldolgozásokkal.
Jegyek vásárolhatók infopontjainkon és online a jegymesteren.
Megvalósult a Nemzeti Kulturális Alap támogatásával.
"Ne felejtsétek, jövő szombaton találkozunk a Múzeumutca leghangulatosabb kertjében!
Április 19-én, Zsolnay Vilmos születésnapján egy vadonatúj tematikus, vezetett séta indul Pécsett, amely a világhírű Zsolnay család és Pécs szoros kapcsolatát mutatja be. A "Zsolnay és Pécs – séta a belvárostól a Zsolnay Negyedig" című program egy különleges időutazásra invitálja az érdeklődőket, amely során a résztvevők megismerhetik a család történetét, művészetét és építészeti örökségét.
A kb. 2 órás séta során szakképzett idegenvezető kíséri végig a látogatókat a pécsi belváros ikonikus, a Zsolnay családhoz köthető helyszínein, mint például a Zsolnay-kút, Zsolnay Vilmos egykori szülőháza vagy a Király utcai üzlete. Ezt követően a résztvevők megérkeznek a Zsolnay Kulturális Negyedbe, ahol felfedezhetik a gyár örökségét, művészeti kincseit és történeteit.
A program során az érdeklődők betekintést nyerhetnek a Zsolnay család életébe, megismerhetik a gyár fejlődésének kulisszatitkait, valamint azt, hogy milyen hatással volt a város arculatára és kulturális életére. A program célja, hogy közelebb hozza a résztvevőkhöz a világhírű Zsolnay család történetét és örökségét. A séta egyúttal emlékezés is a gyáralapító Zsolnay Vilmosra, aki 197 éve ezen a napon született.
Zsolnay Vilmos – a magyar kerámiaipar megújítója:
Zsolnay Vilmos (1828–1900) a magyar iparművészet egyik legkiemelkedőbb alakja, akinek munkássága máig meghatározó része Pécs városképének. A gyár alapítója és vezetője olyan világhírű technológiákat fejlesztett ki, mint az eozinmázas kerámia, amely a szecessziós építészet meghatározó eleme lett. Az 1878-as párizsi világkiállításon a Zsolnay-gyár elnyerte a Grand Prix-díjat, amely nemzetközi ismertséget és elismerést hozott számára. Munkásságának köszönhetően a Zsolnay név mára összefonódott a minőségi kerámiaművészettel.
Időpont: 2025. április 19., 14:00
Találkozópont: Pécs, Széchenyi tér, a Zsolnay-kútnál
Jegy és részletek: https://www.zsolnaynegyed.hu/programok/zsolnay-es-pecs-seta-a-belvarostol-a-zsolnay-negyedig A séta kültéri, kiállításokra nem tartalmaz belépést.
|
A pécsi LOKART 2023 Kortárs Művészeti Biennálén a kritikusok díját elnyerő Niloufar Basiri önálló kiállítással tér vissza a Pécsi Galériába. A március 28-án nyíló, Passage című tárlat a művész különböző kultúrákban szerzett élményeiből és interdiszciplináris alkotói gyakorlatából merít. Hímzéseken, rajzokon és performanszokon keresztül vizsgálja a hovatartozás, az együttműködés és az átalakulás kérdéseit.
A Franciaországban élő Basiri munkásságát a perzsa és európai hatások ötvözése jellemzi, amely vizuális és költői hidakat teremt különböző kultúrák között. Alkotásai egyszerre reflektálnak a határokra és elszakítottságra, miközben rávilágítanak azokra a közös vonásokra, amelyek az emberi tapasztalatokon és a történelem szövetén keresztül összekötnek bennünket.
A látogatók hímzésekkel, finoman kidolgozott rajzokkal és konceptuális performanszokkal találkozhatnak. A kiállítás egyik meghatározó eleme Basiri hímzéssorozata, amelyben perzsa miniatúrák motívumait illeszti Jouy szövetbe – egy hagyományosan francia anyagba. Ezek az elemek a mindennapi élet, az állat- és növényvilág jeleneteit ábrázolják, közös térben és időben elhelyezve azokat.
A művész rajzai és vegyes technikájú munkái egy „köztes teret” hoznak létre, amely egyszerre utalhat egy konkrét földrajzi helyre és egy képzeletbeli tájra.
A Passage című kiállítás egy érzékeny és elgondolkodtató utazásra invitálja a látogatót, ahol a művészet átjáróvá válik múlt és jelen, itt és máshol között. A tárlat arra ösztönzi a látogatókat, hogy saját identitásuk és kulturális tapasztalataik tükrében fedezzék fel a művek jelentésrétegeit.
Az alkotóról:
Niloufar Basiri 1985-ben született Iránban. Lyonban él és dolgozik. Hazájában építészetet és festészetet tanult, majd Franciaországban az Ecole Supérieure d'Art de Clermont Métropole-on szerzett diplomát. 2021 óta a lyoni Grand Large stúdió tagja, rendszeresen részt vesz egyéni és csoportos kiállításokon. 2022-ben a Lyon Biennálé „Résonance” kiállításán is bemutatta alkotásait.
2023-ban a pécsi LOKART nemzetközi képzőművészeti biennálén a kritikusok zsűrijének díját – önálló kiállítás a Pécsi Galériában – kapta.
Niloufar Basiri alkotásai, a Franciaországban külföldiként megélt személyes tapasztalatai alapján, a kulturális és nyelvi identitás, a letelepedés és a kulturális átmenetek kérdéseire összpontosít. Az egyes nemzetek közös aspektusait, például a nyelvet, a hagyományokat és a földrajzi elhelyezkedést veszi górcső alá, és vizsgálja a köztük lévő különbségeket.
A tárlat március 28-án 18 órakor nyílik a Pécsi Galériában és április 26-ig látogatható.
Részletek:
https://www.facebook.com/pecsigaleriak
https://www.pecsigaleriak.hu/programok/niloufar-basiri-passage-egyeni-kiallitas
|
|
|